Tinaho
04.08.11,12:25
Poraďáci ahojte,

potrebovala by som súrne poradiť.

Zamestnanec má absenciu od 13.6.2011 - 26.7.2011(do sociálnej poisťovne bolo nahlásené prerušenie poistenia).
K 26.7.2011 sme s ním ukončili pracovný pomer. Zostalo mu ale 2,5 dňa nevyčerpanej dovolenky (60,04 €).
Netuším ako je to s odvodmi, je hodnota nevyčerpanej dovolenky vymeriavacím základom pre sociálne poistenie.

Do zdravotnej poisťovne som si volala a tam mi povedali, že nevyčerpaná dovolenka je VZ, ale neviem ako je to z pohľadu Sociálnej poisťovne.

Prosím pomôžte. Ďakujem.
veronikasad
04.08.11,10:27
Poraďáci ahojte,

potrebovala by som súrne poradiť.

Zamestnanec má absenciu od 13.6.2011 - 26.7.2011(do sociálnej poisťovne bolo nahlásené prerušenie poistenia).
K 26.7.2011 sme s ním ukončili pracovný pomer. Zostalo mu ale 2,5 dňa nevyčerpanej dovolenky (60,04 €).
Netuším ako je to s odvodmi, je hodnota nevyčerpanej dovolenky vymeriavacím základom pre sociálne poistenie.

Do zdravotnej poisťovne som si volala a tam mi povedali, že nevyčerpaná dovolenka je VZ, ale neviem ako je to z pohľadu Sociálnej poisťovne.

Prosím pomôžte. Ďakujem.
Prečo mu chceš - po tolkej absencii ešte preplácať dovolenku ?

§ 109 Zákonníka práce

(3) Za každú neospravedlnene zameškanú zmenu (pracovný deň) môže zamestnávateľ krátiť zamestnancovi dovolenku o jeden až dva dni. Neospravedlnené zameškania kratších častí jednotlivých zmien sa sčítajú.
rodina1
04.08.11,10:28
Poraďáci ahojte,

potrebovala by som súrne poradiť.

Zamestnanec má absenciu od 13.6.2011 - 26.7.2011(do sociálnej poisťovne bolo nahlásené prerušenie poistenia).
K 26.7.2011 sme s ním ukončili pracovný pomer. Zostalo mu ale 2,5 dňa nevyčerpanej dovolenky (60,04 €).
Netuším ako je to s odvodmi, je hodnota nevyčerpanej dovolenky vymeriavacím základom pre sociálne poistenie.

Do zdravotnej poisťovne som si volala a tam mi povedali, že nevyčerpaná dovolenka je VZ, ale neviem ako je to z pohľadu Sociálnej poisťovne.

Prosím pomôžte. Ďakujem.

Len taká poznámka, za absenciu ste mu krátili nárok na dovolenku?
Veď za každý deň absencie môžeš krátiť nárok na dovolenku aj o 2 dni.
Zelkaem
04.08.11,10:28
Je to jeho príjem, takže je aj vymeriavacím základom pre soc. poisťovňu.
Tinaho
04.08.11,10:35
Ďakujem Vám veľmi za upozornenie na § 109 - o absenciu som mu dovolenku nekrátila. To znamená, že mu nemusím preplácať žiadnu dovolenku - Je potrebné, aby som to oznámila zamestnancovi, že mu nebude preplatená dovolenka z dôvodu neospravedlnenej absencie?

A ešte jedna otázka, to znamená, že za mesiac 7/2011 bude mať mzdu nulovú, t.j. žiadne odvody ani daň sa nebude platiť.

Stretávam sa s týmto prípadom prvýkrát, preto sa pýtam na takéto podrobnosti.
veronikasad
04.08.11,10:37
Ďakujem Vám veľmi za upozornenie na § 109 - o absenciu som mu dovolenku nekrátila. To znamená, že mu nemusím preplácať žiadnu dovolenku - Je potrebné, aby som to oznámila zamestnancovi, že mu nebude preplatená dovolenku z dôvodu neospravedlnenej absencie?

A ešte jedna otázka, to znamená, že za mesiac 7/2011 bude mať mzdu nulové, t.j. žiadne odvody ani daň sa nebude platiť.

Stretávam sa s týmto prípadom prvýkrát, preto sa pýtam na takéto podrobnosti.
Nahlásila si absenciu do ZP ? Povinnosťou zamestnávatela je počas tohto obdobia prihlásiť sa ako samoplatitel a zaplatiť odvody na ZP.
Zelkaem
04.08.11,10:38
Vo výkaze bude figurovať so samými nulami, akurát tam bude mať počet dní do ukončenia PP.
veronikasad
04.08.11,10:40
Vo výkaze bude figurovať so samými nulami, akurát tam bude mať počet dní do ukončenia PP.
v ktorom výkaze ?
Zelkaem
04.08.11,10:41
do soc. poisťovne
Tinaho
04.08.11,10:41
Ano so zdravotnej poisťovne som k 13.6.2011 poslala odhlášku (2K) a do sociálnej poisťovne bolo nahlásené prerušenie poistenia k 13.6.2011 a ku dňu skončenia pracovného pomeru som ukončila prerušenia a urobila som odhlášku z poistenia.

Keď som urobila uvedené odhlášky nemusím robiť žiadne odvody, mzda bude nulová. Dúfam, že som to správne pochopila.

Prosím a ako je to s tým oznámení, že mu nepreplatím dovolenku?
rodina1
04.08.11,10:44
Ano so zdravotnej poisťovne som k 13.6.2011 poslala odhlášku (2K) a do sociálnej poisťovne bolo nahlásené prerušenie poistenia k 13.6.2011 a ku dňu skončenia pracovného pomeru som ukončila prerušenia a urobila som odhlášku z poistenia.

Keď som urobila uvedené odhlášky nemusím robiť žiadne odvody, mzda bude nulová. Dúfam, že som to správne pochopila.

Prosím a ako je to s tým oznámení, že mu nepreplatím dovolenku?
Jednoducho mu napíšeš list do vlastných rúk, že nakoľko v dňoch od ..... do .... mal absenciu, v zmysle (už spomínaného paragrafu ZP) mu krátite za každý deň absencie dovolenku o dva dni.
Ak už mal aj nejakú dovolenku vyčerpanú, je povinný vám vrátiť vami zaplatenú dovolenku.
Zelkaem
04.08.11,10:46
Podľa toho koľko má nárok na dovolenky na celý rok, rozrátaj si to na mesiace a neodpracované mesiace odrátaj. Vtedy mu to vysvetlíš, že za mesiace čo nepracoval nemal nárok na dovolenku. Dobré je ešte pozrieť ZP a nájsť si paragraf, podľa ktorého to je.
Tinaho
04.08.11,10:47
Ešte raz Vám ďakujem za pomoc, veľmi ste mi pomohli dobrými radami.
Zuzy
04.08.11,10:49
Nahlásila si absenciu do ZP ? Povinnosťou zamestnávatela je počas tohto obdobia prihlásiť sa ako samoplatitel a zaplatiť odvody na ZP.

Dobrý deň, prosím Vás keď mala pracovníčka len 1 deň absenciu, aj vtedy treba odhlásiť zo zdrav. poisťovne? Na sociálku prerušenie som odoslala.
Za odpovede ďakujem
veronikasad
04.08.11,10:50
Dobrý deň, prosím Vás keď mala pracovníčka len 1 deň absenciu, aj vtedy treba odhlásiť zo zdrav. poisťovne? Na sociálku prerušenie som odoslala.
Za odpovede ďakujem
ano
Zuzy
30.08.11,04:54
Dobrý deň, zamestnanec má absenciu od 25.08, takže k 24.08. ho odhlásim zo ZP ako zamestnanca, ale skončili sme s ním PP ku dňu 31.8, takže ešte raz ho nemusím odhlásiť, lebo už je odhlásený? Za odpovede ďakujem
Tweety
30.08.11,05:04
Dobrý deň, zamestnanec má absenciu od 25.08, takže k 24.08. ho odhlásim zo ZP ako zamestnanca, ale skončili sme s ním PP ku dňu 31.8, takže ešte raz ho nemusím odhlásiť, lebo už je odhlásený? Za odpovede ďakujem
Odhlásiš ho ešte raz pri skončení PP.
Tinaho
30.08.11,05:54
Ja som mala taký istý prípad. V sociálnej poisťovni som nahlásila ukončenie prerušenia a následne som zamestnanca odhlásila. Do zdravotnej posťovne som už neposielala žiadnu odhlášku, pretože bol odhlásený k dátum začiatku absencie (overovala som si to priamo v zdravotnej poisťovni)
suklova
26.01.12,12:38
Mám zamestnanca, ktorému sme nahlásili absenciu od 4.1.2012 do ZP Kod 2Y Z . Ukončili sme mu absenciu v ZP 23.1.2012 Kod 2Y K a tým istým dátumom som mu chcela v poisťovni ukončiť pracovný pomer. / 2 K /. Ide o poisťovnu dôvera, vobec sa mi to nedarí. vypíše mi to : neexistuje kategoria pre riadok oznámení. Ked si pozerám aktuálne nahlasených zamestnancov, tak ho mám ukončeného k dátumu 3.1.2012. Nemáte podobnú skúsenosť?
veronikasad
26.01.12,12:41
Mám zamestnanca, ktorému sme nahlásili absenciu od 4.1.2012 do ZP Kod 2Y Z . Ukončili sme mu absenciu v ZP 23.1.2012 Kod 2Y K a tým istým dátumom som mu chcela v poisťovni ukončiť pracovný pomer. / 2 K /. Ide o poisťovnu dôvera, vobec sa mi to nedarí. vypíše mi to : neexistuje kategoria pre riadok oznámení. Ked si pozerám aktuálne nahlasených zamestnancov, tak ho mám ukončeného k dátumu 3.1.2012. Nemáte podobnú skúsenosť?
Zavolaj si na infolinku Dôvery. Odpove´d z prísp. č. 18 zrejme platí aj pre teba.
suklova
26.01.12,12:53
Na infolinku som volala, povedala mi že mi ho ručne odhlásila k dátumu 23.1.2012, ale nikde to nevidím. Všade na školení nám hovorili, že musíme najprv ukončiť "neplatené voľno" a potom/ak teda končí vo fime/ ho musíme k tomu istému dátumu ukončiť . Bola som aj teraz na školení v pondelok a pani Motyčková to má tiež takto uvedené v prospekte, čo sme dostávali. Vo VŠZP som s tým problém nemala. Tam mi to normálne umožní takto urobiť.
VERONIKA6
26.01.12,13:04
Na infolinku som volala, povedala mi že mi ho ručne odhlásila k dátumu 23.1.2012, ale nikde to nevidím. Všade na školení nám hovorili, že musíme najprv ukončiť "neplatené voľno" a potom/ak teda končí vo fime/ ho musíme k tomu istému dátumu ukončiť . Bola som aj teraz na školení v pondelok a pani Motyčková to má tiež takto uvedené v prospekte, čo sme dostávali. Vo VŠZP som s tým problém nemala. Tam mi to normálne umožní takto urobiť.

Mala som podobný prípad, absenia od 2.9. do 6.9 a 6.9 som mu ukončila pracovný pomer. V zdravotnej mi kázali, že to mám opraviť a to 6.9. X (zrušiť) a dať nový zápis kód zmeny 2 (skončiť)platnosť zmeny K - 1.9., čiže to je dátum pred začiatkom absencie.
suklova
26.01.12,13:06
to je ináč iná sranda, že na školení nám vravia jedno a jedna ZP to chce tak a druhá tak. Mali by sa asi dohodnúť a že ako máme robiť. :) Ďakujem.
Najka
02.03.12,10:19
Ahojte mám zamestnanca, ktorý bol PN do 27.02.2012 Dňa 28 a 29 neprišiel do práce, a ako sme sa dozvedeli, tak odišiel do zahraničia. Takže dňom 28.02 mu dám na sociálku prerušenie a na zdravotnú kód 2Y. Kedy mu mám dať ukončenie (urobili sme okamžité skončenie PP - poslali sme mu to poštou do vlastných rúk) dňom 29.02.2012 alebo až keď sa mi vráti neprevzatý list?
Tinaho
03.03.12,11:07
Ja si myslím, že ukončenie PP nadobúda účinnosť až dňom keď sa vráti neprevzatá zásielka. Takto som to riešila aj ja - vychádzala som z § 38 Zákonníka práce.
SSAndrea
11.04.12,10:21
Prosím Vás ak zamestnanec nenastúpil od Veľkej noci do práce, môže s ním zamestnávateľ skončiť PP okamžite podľa § 68 ZP? Je potrebné pred tým urobiť ešte nejaké písomné upozornenie alebo iné povinnosti? Ešte som takýto problém nikdy neriešila, tak prosím súrne o radu. ďakujem
Tweety
11.04.12,10:23
Prosím Vás ak zamestnanec nenastúpil od Veľkej noci do práce, môže s ním zamestnávateľ skončiť PP okamžite podľa § 68 ZP? Je potrebné pred tým urobiť ešte nejaké písomné upozornenie alebo iné povinnosti? Ešte som takýto problém nikdy neriešila, tak prosím súrne o radu. ďakujem
A zisťovali ste prečo nenastúpil? Čo ak je chorý, alebo...
SSAndrea
11.04.12,10:37
Chorý nie je. Proste nenastúpil. Snažili sme sa o dohodu, ale zjavne nie je z jeho strany záujem s nami vôbec komunikovať.
Tweety
11.04.12,11:09
Chorý nie je. Proste nenastúpil. Snažili sme sa o dohodu, ale zjavne nie je z jeho strany záujem s nami vôbec komunikovať.
Dajte mu A a skončíte s ním PP okamžite pre závažné porušenie PD.
romy16
09.09.13,09:20
Dobrý deň, ak mal zamestnanec v mesiaci absenciu a potom ukončenie PP (teda nulový VZ) - na mesačnom výkaze pre ZP už nebude vôbec figurovať, alebo s nulovými hodnotami?