Timer3
04.08.11,15:05
Dnes doobeda mi vypadol prud na jednom obvode (aspon myslim, ze je to jeden) nejdu svetla na WC a kupelke a v kuchyni tiez asi dve zasuvky, no jedn v kuchyni ide... Nevyhodilo istic, ani som necitil ani nevidel nic horiet, alebo iskrit, co to moze byt ? Skusal som poprepinat istice par-krat aj hlavny istic a nic...
misoft
04.08.11,13:12
Ak máš skúšačku, preskúšaj, či pri "nahodenom" ističi je za ním napätie. Ak nie - istič je v háji, ak napätie je, tak potom je chyba v okruhu - často stačí,aby bolo prerušené na prvej zásuvke a celý okruh je odstavený. Potom musíš kontrolovať cestu od ističa k jednotlivým článkom okruhu.
iv@n
04.08.11,13:13
zlý istič?
mne minule nešiel jeden zásuvkový obvod, čakal som zradu v zásuvke a on bol nakoniec zle utiahnutý kontakt na ističi.
Chobot
04.08.11,13:26
Dnes doobeda mi vypadol prud na jednom obvode (aspon myslim, ze je to jeden) nejdu svetla na WC a kupelke a v kuchyni tiez asi dve zasuvky, no jedn v kuchyni ide... Nevyhodilo istic, ani som necitil ani nevidel nic horiet, alebo iskrit, co to moze byt ? Skusal som poprepinat istice par-krat aj hlavny istic a nic...

Ak nie je problém v ističoch (že sú všetky zapnuté), radšej na to zavolaj elektrikára. Mohlo sa stať, že sa prepálil kábel (napr. v starších bytovkách sa dávali hliníkové a u svokrovcov práčka spálila kábel pod zástrčkou).

A to by si už nemusel vedieť nájsť...
Gapo
04.08.11,13:58
Ja som neprišiel na to, že je to ona:)
misoft
04.08.11,14:08
Gapo, gapo: a čo - nečítaš?

......ani som necitil.......Skusal som....
;)
Gapo
04.08.11,14:30
Beťár Chobot to opravil ;), mal tam "nemusela":D
Chobot
05.08.11,06:27
Hej Gapo má pravdu, mal som tam predtým ženský rod. Opravil som to, už to neriešte.
PotPalo
05.08.11,10:39
Takže: otvoriť zásuvku (alebo vypínač), podoťahovať šróbiky držiace káble, a premerať či je tam napätie. Až budeš mať všetky (aj tie dobré), daj vedieť. Šróby držiace káble pri ističoch sa tiež veľmi radi samo sebou povoľujú, neskôr aj povaľujú;):D
Gapo
05.08.11,10:52
Čo je to panelák a či dom? Pretože v paneláku je svetelný okruh a zásuvkový okruh zvlášť. Takže ak vypadne svetelný, nemá to nič spoločné so zásuvkami a naopak. V rodinnom dome ak je tam "ľudovoumelecká inštalácia" ktovie?
Ako píše PotPalo, kontrola môstikových krabíc, zásuviek a dotiahnuť. Ale najlepšie je ísť v smere rozvodu a použiť skúšačku.
Timer3
05.08.11,14:47
Panelak, ale radsej to necham elektrikarovi, lebo hovorim istic je hore zasuvky vyzeraju byt ok.. Tak radsej nech pozre on, lebo nie som vlastnik a pekne mi to hodi do faktury a bude pokoj, no dakujem za rady.
rudopp
05.08.11,19:26
Takže: otvoriť zásuvku (alebo vypínač), podoťahovať šróbiky držiace káble, a premerať či je tam napätie. Až budeš mať všetky (aj tie dobré), daj vedieť. Šróby držiace káble pri ističoch sa tiež veľmi radi samo sebou povoľujú, neskôr aj povaľujú;):D

Že ty budeš nejaký odborník:---:---:---

PS
Počul si už dačo o samosvornosti ??????????????????????
misoft
06.08.11,11:07
U hliníka to neplatí (samosvornosť) - preto je potrebné u hliníkových vodičov neustále doťahovať skrutky - hliník pod nimi postupne mäkne a uvoľnuje sa.
PotPalo
06.08.11,16:28
Že ty budeš nejaký odborník:---:---:---


No ani moc nie, ale už sa mi stalo že som dal dolu kryt z nefunkčnej zásuvky ktorá "ešte včera fungovala", a šróbiky sa doslova vysypali na podlahu. Ono aj samotné zásuvky na stene niekedy slabo držia a hýbu sa, potom sa pri zapájaní a odpájaní prístrojov hýbu aj kontakty v zásuvke, takže sa môžu uvoľniť alebo aj odlomiť.
rudopp
07.08.11,05:01
U hliníka to neplatí (samosvornosť) - preto je potrebné u hliníkových vodičov neustále doťahovať skrutky - hliník pod nimi postupne mäkne a uvoľnuje sa.

tak po lopate :

Samosvornosť platí pre závit/skrutku -- bez zásahu zvonku (striedavýnm pôsobením ťah/tlak ) sa skrutka sama neuvoľní (a že sa vysype je blbosť --- po strate kontaktu sú tam ešte 2-3 závity))
Otlačí sa - tým zmenší svoj rozmer a spoj nie je pevný :
- prechodový odpor
- opaľovanie
- prehrievanie
- strata kontaktu.
PotPalo
07.08.11,09:35
To si ešte si nevidel často používané 20 až 40 ročné zásuvky, ktoré nikto nikdy nekontroloval. Ja som to už videl. A divil som sa že dotyčný ešte nevyhorel. Pri otázke či nepočul že to v tom iskrí a bzučí povedal že áno, počul, ale pohol zásuvkou a prestalo to, tak to neriešil. Skrutky uvoľnené do takej miery, že niektoré boli už vypadnuté dolu, kábliky mali kontakt len preto že boli nasilu napchané v tej krabici a ako tak sa dotýkali aj bez skrutiek...
Timer3
07.08.11,09:58
Takto niekto tu pisal, ze svetla a zasuvky su zvlast.. Svetlo na WC v kupelke, na chodbe, kychyni to male nad linkou a aj velke nejdu. Zasuvka v kupelke ide, zasuvka v kuchyni jedna ide, dve co su vedla seba na stene, za ktorou je kupelka nejdu... V jednej bola pichnuta chladnicka permanentne, takze vytahoval som ju len ked sa rozmrazovala, chladnicka je sice stara, ale teraz je v inej zasuvke a ide v poriadku, v druhej zasuvke bol kavovar, ktory ma asi 4-5 mesiacov, je tiez furt zapnuty, ta podlozka na ktoru ho polozim s vodou je furt v zasuvke a inac prave to bola posledna vec, co som pouzival, ale zasuvka nesmrdi, aj kavovar ide normalne v druhej zasuvke, takze tie srobiky nejak vylucujem,lebo to mam tak zapojene uz par rokov...
Gapo
07.08.11,11:40
Ja som to písal, je to norma. Svetelné okruhy sú istené slabším ističom ako zásuvkové.
To sa takto nedá, máš tam tých zásuviek nejak moc, to bude možno dorábka.
canbo
07.08.11,15:36
Takto niekto tu pisal, ze svetla a zasuvky su zvlast.. Svetlo na WC v kupelke, na chodbe, kychyni to male nad linkou a aj velke nejdu. Zasuvka v kupelke ide, zasuvka v kuchyni jedna ide, dve co su vedla seba na stene, za ktorou je kupelka nejdu... V jednej bola pichnuta chladnicka permanentne, takze vytahoval som ju len ked sa rozmrazovala, chladnicka je sice stara, ale teraz je v inej zasuvke a ide v poriadku, v druhej zasuvke bol kavovar, ktory ma asi 4-5 mesiacov, je tiez furt zapnuty, ta podlozka na ktoru ho polozim s vodou je furt v zasuvke a inac prave to bola posledna vec, co som pouzival, ale zasuvka nesmrdi, aj kavovar ide normalne v druhej zasuvke, takze tie srobiky nejak vylucujem,lebo to mam tak zapojene uz par rokov...

Ak je tak , že ističe sú v poriadku ,tak najskôr je problém v rozvodnej krabici pre pripojenie bytového jadra , ktorá sa obvykle nachádza vo WC s perfektným prístupom. Zasmrdí až po otvorení.
Daniela
07.08.11,18:27
Dnes doobeda mi vypadol prud na jednom obvode (aspon myslim, ze je to jeden) nejdu svetla na WC a kupelke a v kuchyni tiez asi dve zasuvky, no jedn v kuchyni ide... Nevyhodilo istic, ani som necitil ani nevidel nic horiet, alebo iskrit, co to moze byt ? Skusal som poprepinat istice par-krat aj hlavny istic a nic...


Nie som elektrikar, ale tiez som mal taky problem.Ty si chybu nesposobil, ale pravdepodobne sused nad tebou. Ak nieco prerabal, tak je to vysoka pravdepodobnost, ze mam pravdu. Jadra v starsich panelakoch su prepojene nulakmi. Ked ho sused nad tebou preurusi prides presne o svetlo v jadre a v kuchyni. Mne ho prerusil vrtackou, takze som mal presne ten problem, ktory popisujes. Kabel /nulak/ sa menit nedal ale riesenie je v krabiciach, ktore zvyknu byt v kuchyni nad linkou. Elekrikar musel musel v krabiciach premostit nulaky. Nulak premostil z krabice na zasuvky. Takto mi to fungovalo bez problemov. Pre sikovneho elektrikara je to robota na 20 minut.
PotPalo
07.08.11,18:50
My to máme tiež tak, že zásuvky sú na svojom okruhu, tam sú použité 10A ističe, a svetlá majú svoj okruh, tam sú 6A ističe.