kalkulka
17.01.06,07:47
Prosím poraďte, vlastníme výrobnú halu, ktorá bola technicky zhodnotená. Problém je ale v tom, že sa jedná o financovanie TZ prostredníctvom nenávratneho finančného príspevku a to by sa malo evidovať zvlášť. Neviem, či môžem zaradiť na osobitné stredisko iba technické zhodnotenie neodpísanej budovy? Myslím si totiž, že ak by som zvýšila hodnotu budovy o TZ a odpisovala, vyjdú mi iné odpisy ako pri odpisovaní samotného TZ. Jedná sa o zrýchlené odpisovanie budovy. Ale kvôli preukázaniu výšky odpisov iba z TZ by som to mala mať zaradené samostatne. No a čo teraz? Babo raď!
Marianna01
24.01.06,15:40
Nerozumiem, prečo chceš zaradiť technické zhodnotenie zvlásť od budovy! Ide o technické zhodnotenie budovy, to by malo byť spolu a odpisované spolu... Budem citovať Cenigovú:
"...O technické zhodnotenie vykonané na stavbách sa zvýši ich ocenenie na účte 021,pokiaľ prevýši limit 30000,-Sk v úhrne za účt. obdobie. ..."
Takže je to podľa mňa jasný prípad - zvýšiť cenu majetku a odpisovať pekne spolu. Iba ak by to nepresiahlo 30tis.
Marianna01
24.01.06,15:43
Aha, a zabudla som na nenávratný finančný prípevok - ja by som pri jeho použití uviedla, na čo konkrétne bol použitý (predpokladám, že ste ho dostali na presne určený cieľ), a prečo nemôžeš samostatne evidovať odpisy technického zhodnotenia. Možno by som pripojila novú kartu majetku aj s technickým zhodnotením a odpisovými plánmi.