euromann
04.08.11,17:33
Dobrý deň prajem. Pracujem v jednej nemenovanej cestovnej kancelárií + zmenáreň na Východnom Slovensku.
Moja práca pozostáva z týchto činností:
- účtovanie bankových výpisov (v týchto menách EUR, CZK, GBP, USD, CHF) = cca. 30 plných strán výpisu každý mesiac
- účtovanie prijatých faktúr (za zájazdy, letenky, + prevádzkové faktúry (telefón, nájom, atď.)) = cca. 100 faktúr každý mesiac
- PPD-čka a VPD-čka za platby, tržby atď = cca. 100 každý mesiac
- vystavené faktúry = cca. 25 faktúr každý mesiac
- hospodárska korešpondencia
- + ostatná práca (sem tam nejaký úrad, banka,...)
- mzdy na starosti nemám - no pravdepodobne mi to bude pridané čoskoro (10 zamestnancov)

Som zamestnanec na hlavný prac. pomer. Oficiálne mám plat 317€ (teda 2,1€/hod). Neoficiálne je to cca. 370€, ale to záleží od počtu odpracovaných hodín. Na hodinu dostanem 2,5€. Denne odpracujem 8 hod. - 0,5 hod. obed. Ak chcem voľno tak jedine neplatené (dovolenka nezaplatená), štátne sviatky mám nezaplatené rovnako tak paragraf... Najnovšie si zamestnávateľ zmyslel písať dochádzku takým spôsobom, že k skutočnému príchodu do práce pripočítať 15 minút (prídem 7:15 napíše sa 7:30) a od skutočného odchodu z práce odpočítať 15 minút (odchádzam 15:45 napíše sa 15:30)...
Dostávam príspevok na obed v hotovosti: 1,65€/deň

Čo by ste mi poradili Vy, ktorý ste skúsenejší v tomto smere...? Ja osobne som s týmto stavom nespokojný (pracujem tam len preto, aby som ako čerstvý absolvent mal nejakú prax, keďže vo väčšine prípadov chcú aspoň ročnú prax).
Koľko by za prácu, ktorú robím bola taká primeraná mzda? Ak už aj tá minimálna - tak aspoň zaplatená dovolenka, štátne sviatky, paragraf???

Chcel by som Vás naozaj poprosiť všetkých o seriózne rady, návrhy, odporúčania, podnety...
Chcel by som sa opýtať hlavne nato, koľko by za prácu, ktorú robím bola taká primeraná mzda? Ak už aj tá minimálna - tak aspoň zaplatená dovolenka, štátne sviatky, paragraf???
veronikasad
04.08.11,17:30
Odkedy trvá tvoj pracovný pomer ? Po odpracovaní 60 dní máš nárok na dovolenku za kal.rok (ak pracovný pomer netrval celý rok, tak alikv.časť dovolenky).

Ak máš mesačnú mzdu, sviatky sú súčasťou mesačnej mzdy, neplatia sa priemerom.

Tvoja práca by mala byť zaradená minimálne v II. tarifnom stupni. Nezdanenými peniazmi škodíš sám sebe (v prípade PN-ky, či evidencie na UP, dostaneš dávky z minima), ale zrejme inú možnosť nemáš.
euromann
04.08.11,19:12
Môj pracovný pomer začal 1. marca - takže nárok na dovolenku mám. Zamestnávateľ sa nebráni dať mi dovolenku (deň voľna - alebo aj dva týždne) - len mi povedal, že to bude zadarmo. A ak mi na konci mesiaca nevyjde ani minimálna mzda tak on mi ju síce vyplatí na účet ale rozdiel budem musieť vrátiť v hotovosti... :mad:

Áno viem, že si nezdanenými peniazmi škodím len sebe, ale správne píšeš - momentálne inú možnosť nemám aj keď ja by som ako veľmi chcel.

Moja otázky sú:
1. Čo znamená ten II. tarifný stupeň? Kde si môžem pozrieť rozdelenie práce podľa taríf?
2. Platovo za tie činnosti, ktoré som uviedol hore si myslíte aký plat by bol primeraný? Koľko by ste si žiadali Vy? Zaujíma ma buď mesačná suma, alebo hodinová mzda...

Ďakujem
veronikasad
04.08.11,19:28
Môj pracovný pomer začal 1. marca - takže nárok na dovolenku mám. Zamestnávateľ sa nebráni dať mi dovolenku (deň voľna - alebo aj dva týždne) - len mi povedal, že to bude zadarmo. A ak mi na konci mesiaca nevyjde ani minimálna mzda tak on mi ju síce vyplatí na účet ale rozdiel budem musieť vrátiť v hotovosti... :mad:výpočtu mzdy za dovolenku nerozumiem - môžeš byť konkrétnejší. Máš Obchodnú akadémiu ? - skús sa naučiť výpočet mzdy sám, na Porade ti pomôžeme ...

Áno viem, že si nezdanenými peniazmi škodím len sebe, ale správne píšeš - momentálne inú možnosť nemám aj keď ja by som ako veľmi chcel.

Moja otázky sú:
1. Čo znamená ten II. tarifný stupeň? Kde si môžem pozrieť rozdelenie práce podľa taríf? Charakteristiky stupňov náročnosti nájdeš v prílohe č. 1 Zákonníka práce
http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html

II. tarifný stupeň = 1,2 násobok min.mzdy
2. Platovo za tie činnosti, ktoré som uviedol hore si myslíte aký plat by bol primeraný? Koľko by ste si žiadali Vy? Zaujíma ma buď mesačná suma, alebo hodinová mzda... viď predch.odpoveď.

Ďakujem
odpoveď v texte
Xanti
04.08.11,19:46
Veronika,
myslel to tak, že akože na páske dovolenku zaplatenú bude mať, ale ak odpracuje daný mesiac 50 hodín a má určenú hodinovú sadzbu 2,50 eurá .. tak dostane na výplatu 125 eur , na účet mu príde 260 eur /cca čistá z minimálnej / ale on bude musieť 135 eur vrátiť firme.

Proste sila.
veronikasad
04.08.11,19:50
To nemyslíš vážne ...
Xanti
04.08.11,19:52
Veronika,
ja to tak chápem z jeho odpovede.
Proste zaobchádzanie horšie ako z dohodárom, tomu zamestnávateľovi nič nehovorí zákonník práce. A nárok na 20 dní platenej dovolenky.
Ingrid Ondruskova
05.08.11,04:51
...tichý bonz na toho "vydriducha" by vôbec neuškodil...
Nandrolon
05.08.11,05:34
alebo hlasno krompáčom po hlave
Lucia Červenková
05.08.11,05:49
Jedine, co ti na to mozem povedat je, ze zamestnavatel porusuje zakonnik prace - co ti musi byt jasne, kedze oficialne ti chce vyplatit vsetky peniaze a chce, aby si mu ich vratil v hotovosti. Je len na tebe, ci to budes akceptovat, alebo nie. Nikto iny toto za teba nevyriesi. Chapem, ze na trhu prace to je zle. Na tvojom mieste by som minimalne popri svojej praci hladala inu pracu.
euromann
05.08.11,10:26
Ľudia ďakujem za podporu...

Xanti to presne napísala a vypočítala ako to naozaj je... Ak zarobím menej (na účet mi príde min. mzda - zvyšok budem musieť vrátiť v hotovosti späť).
veronikasad
05.08.11,10:27
Ľudia ďakujem za podporu...

Xanti to presne napísala a vypočítala ako to naozaj je... Ak zarobím menej (na účet mi príde min. mzda - zvyšok budem musieť vrátiť v hotovosti späť).
Z akého dôvodu niečo musíš vracať v hotovosti späť ? Na príkaz koho ?
Si účtovník, tak skús vysvetliť, že výplata mzdy má určité pravidlá.

Ak by si čerpal neplatené volno - tam je iný výpočet mzdy s povinnosťami voči zdravotnej a sociálnej poisťovni.
euromann
05.08.11,10:41
Ani sám neviem z akého dôvodu to je... Vraj sme sa tak dohodli na začiaku (len ja žiaľ o žiadnej dohode neviem). V pracovnej zmluve mám uvedených 20 dní dovolenky, no s tým papierom si môžem akurát rozložiť oheň... :(

Uvediem príklad:
Zoberiem si 5 dní dovolenky (neplatenej - keďže zaplatiť mi ju nechce) ale nemusí ísť len o dovolenku (lebo neprepláca ani štátny sviatok a ani paragraf od lekára). Zvyšných cca. 16 dní odpracujem povedzme 128 hodín v mesiaci od toho odráta 16 x 0,5 h na obed = 120 hodín čistý čas.
120 x 2,5 = 300€. Na účet mi pošle 317€. Na druhý deň ja vytiahnem z peňaženky 17€ a vrátim ich späť zamestnávateľovi...
Xanti
05.08.11,10:44
Z akého dôvodu niečo musíš vracať v hotovosti späť ? Na príkaz koho ?
Si účtovník, tak skús vysvetliť, že výplata mzdy má určité pravidlá.

Ak by si čerpal neplatené volno - tam je iný výpočet mzdy s povinnosťami voči zdravotnej a sociálnej poisťovni.
Veronika,
máš takých "zamestnávateľov".
On to má papierovo v poriadku, ale to že zamestnanec nedostane to čo mu prináleží zo zákona tak to ho nezaujíma, lebo mu v podstate dáva čiernu mzdu tak sa k nemu správa ako k dohodárovi :(.

Lebo ak mu vyráta mzdu tak ako som napísala a pošle peniaze na účet, tak zamestnanec výplatu neodmietne a tým pádom sa nemá ako brániť.
Leda by nevrátil peniaze späť, ale to by znamenalo istú výpoveď si myslím.
veronikasad
05.08.11,10:48
Ani sám neviem z akého dôvodu to je... Vraj sme sa tak dohodli na začiaku (len ja žiaľ o žiadnej dohode neviem). V pracovnej zmluve mám uvedených 20 dní dovolenky, no s tým papierom si môžem akurát rozložiť oheň... :(

Uvediem príklad:
Zoberiem si 5 dní dovolenky (neplatenej - keďže zaplatiť mi ju nechce) ale nemusí ísť len o dovolenku (lebo neprepláca ani štátny sviatok a ani paragraf od lekára). Zvyšných cca. 16 dní odpracujem povedzme 128 hodín v mesiaci od toho odráta 16 x 0,5 h na obed = 120 hodín čistý čas.
120 x 2,5 = 300€. Na účet mi pošle 317€. Na druhý deň ja vytiahnem z peňaženky 17€ a vrátim ich späť zamestnávateľovi...
Ako ti môže pri min.mzde poslať na účet 317€? Kde sú zrazené odvody zamestnanca ? Kto mu vlastne takýmto spôsobom robí mzdy ?
Nepodpísal si náhodou so zamestnávatelom namiesto pracovnej zmluvy dohodu o vykonaní práce ?

Prečo sa neprepláca štátny sviatok som ti už napísala.
marjankaj
05.08.11,10:48
Asi bol niekde na školení.

A: Počuj, platíš ty svojich zamestnancov?
B: Nie.
A: A nesťažujú sa?
B: Nie.
A: A nemali by sme my od nich vyberať vstupné?:eek:
december85
24.09.12,17:03
aj mna by zaujímalo, ako som na tom platovo. Mesačne robím dve sročky, konateľ je ten istý, jedna sročka je platca DPH, má 5 zamestnancov na HPP, 8-10 dohodárov mesačne, k tomu patria všetky výkazy a povinnosti z toho vyplývajúce, ďalej je to pokladňa, banka (výpis chodí každý den takmer plná strana, neviem ako to čo najlepšie priblížiť), daňové priznanie DPH, DP PO, ročné zúčtovanie ZP a preddavkov na daň, účtovanie majetku, odpisov, došlé faktúry, kontrola vystavených faktúr, sociálny fond, drobné kancelárske práce. Koľko by bolo podľa vás primerané platové ohodnotenie?

Druhá sročka je neplatca DPH, sú tam mzdy len pre 4 pracovníkov na HPP, prijaté aj vystavené faktúry, banka, asi 50 položiek mesačne, pokladňa detto, mesačné prehľady a celá mzdová agenda.

Teším sa na odpovede:)
december85
24.09.12,17:05
ešte som zabudla dopísať, že lokalita je stredné slovensko, odbor doprava, stavebníctvo
Ivuchak
02.10.12,07:20
cca 600 v čistom by mohlo byť reálne . Robíš síce 2 firmy, ale predpokladám, že v jednom pracovnom čase :).
Darma111
02.10.12,07:54
Mňa by skôr zaujímalo ako bojovať proti tomu celému systému.

Ja som nastupovala do práce hneď po materskej na miesto účtovníčky, normálny príjem aj na papiere aj na účet.

Bohužial, keď som nastupovala do práce, môj syn nemal zdravotné problémy, ale po určitom čase vyšli najavo jeho zdravotné problémy a tým aj moje častejšie chodenie s ním po lekároch, sem tam aj nemocnica. Podotýkam, že svoju prácu som si vždy urobila načas a tak ako treba. Ale z toho pohľadu, že môžem odísť kedy potrebujem mi táto práca vyhovuje.

Bohužiaľ, toto zneužíva zamestnávateľ, pretože keď som žiadala o zvýšenie platu, tak len načierno, buď beriem tak alebo nebude žiadne, aj to je také slabé. Keď si hľadám prácu, tak rovno poviem, že mám syna a že s ním aj 3-4 do mesiaca musím isť k lekárovi, raz ročne na liečenie, tak skoro nikomu sa to nepáči...

To je na tom najsmutnejšia, že ja som si svoj osud nevybrala, je mi z toho smutno, že práve ja sa musím trápiť so synom, aj keď stále verím, že sa mu zdravotný stav zlepší. Mám vysokú školu, prácu ktorá má síce baví, ale je mizerne ohodnotená a odvody sú tiež slabé...

Ani neviem ako s tým bojovať, keďže debata na túto tému je neprijateľná...

Skúšala som hľadať si prácu domov ale tu v Košiciach bez známosti nič neide... keď nerátam také ponuky ako spraviť účtovníctvo za celý rok s jedným šanónom dokladov za 50,- EUR... a ja si vážim peniaze, ale toto je zderstvo... jasné, že príde niekto kto to za tie peniaze urobí...

Mňa len mrzí, že ani neviem ako s tým bojovať a podstatný je pre mňa aj tak syn...

Toť moja skúsenosť so zamestnávateľmi na východe... a prakticky neschopnosť nijakým spôsobom to riešiť...
evina
02.10.12,08:12
Bohužiaľ - to je otázka "ako bojovať?".... Ten problém je komplexný a začína niekde inde, nie u zamestnávateľov . Tisícky slušných zamestnávateľov sa na riešenie tohto problému opýta - a kde máme brať na daňové a odvodové zaťaženie zamestnávateľov..... Ja sa obávam, že po posledných úpravách v oblasti dohôd a daní to bude ešte viac na zaplakanie...