schumi22
04.08.11,23:12
caute,

je legalne predavat tovar, ktory som nijak oficialne nenadobudol. Uvediem priklad.

Nakupim od nejakej osoby 20 mobilov bez toho aby som jej dal vydajkovy doklad - pretoze ona nechce ziadne papiere. Cize nemam ziadny doklad o nakupe tohto tovaru, ale chcem ho predavat dalej legalne. Nema danovy urad problemy s tym, ze som predal tovar, ktory som oficialne nekupil? diky za kazdu odpoved
Stanislav 1975
04.08.11,21:17
caute,

je legalne predavat tovar, ktory som nijak oficialne nenadobudol. Uvediem priklad.

Nakupim od nejakej osoby 20 mobilov bez toho aby som jej dal vydajkovy doklad - pretoze ona nechce ziadne papiere. Cize nemam ziadny doklad o nakupe tohto tovaru, ale chcem ho predavat dalej legalne. Nema danovy urad problemy s tym, ze som predal tovar, ktory som oficialne nekupil? diky za kazdu odpoved

neviem, moj kamarát takto fičí- kupuje mobily a predáva ich ďalej, má bazár na mobily a nedáva luďom nejaké bloky, aspoň som si nevšimol...
síce si zapisuje mená ľudí, lebo občas za nim dojdu policajti, že predáva ukradnutý mobil, ale inak nič,hm-neviem ako to robí účtovne...
Katarina
04.08.11,21:30
caute,

je legalne predavat tovar, ktory som nijak oficialne nenadobudol. Uvediem priklad.

Nakupim od nejakej osoby 20 mobilov bez toho aby som jej dal vydajkovy doklad - pretoze ona nechce ziadne papiere. Cize nemam ziadny doklad o nakupe tohto tovaru, ale chcem ho predavat dalej legalne. Nema danovy urad problemy s tym, ze som predal tovar, ktory som oficialne nekupil? diky za kazdu odpoved

Popadali z kamionu ?:)
schumi22
04.08.11,21:38
lol katarina, ved ti vravim kupim ich vyhodne od istej osoby, ale ona nechce ziadny doklad ani nic podpisat - nic take som zatial nerobil je to len modelova situacia, tak sa pytam :)
Katarina
04.08.11,21:51
Ja by som od tej modelovej situácie dala ruky preč. A čo sa týka tvojej otázky, pokiaľ budeš mať len príjem z predaja telefonov a výdaj nie, budeš platiť vyššie dane, to DÚ nebude vytýkať - tvoja škoda. Na druhej strane ich môže zaujímať odkiaľ máš tie telefóny, a to už bude silné cafe - tvoj veľký problém.
schumi22
04.08.11,21:55
Ja by som od tej modelovej situácie dala ruky preč. A čo sa týka tvojej otázky, pokiaľ budeš mať len príjem z predaja telefonov a výdaj nie, budeš platiť vyššie dane, to DÚ nebude vytýkať - tvoja škoda. Na druhej strane ich môže zaujímať odkiaľ máš tie telefóny, a to už bude silné cafe - tvoj veľký problém.


ok, tu neide konkretne o telefony to som si len vymyslel moze ist o zrno, zeleninu, hracky hoci co - len som chcel vediet ci je niekde v zakone napisane, ze ked predavas nejaky tovar tak musis mat aj zdokladovane jeho nadobudnutie
Stanislav 1975
04.08.11,21:56
Ja by som od tej modelovej situácie dala ruky preč. A čo sa týka tvojej otázky, pokiaľ budeš mať len príjem z predaja telefonov a výdaj nie, budeš platiť vyššie dane, to DÚ nebude vytýkať - tvoja škoda. Na druhej strane ich môže zaujímať odkiaľ máš tie telefóny, a to už bude silné cafe - tvoj veľký problém.

Katuška, ja by som to zasa až tak čierne nevidel...
Katarina
04.08.11,22:15
Stanko máš právdu, dnes vidím všetko čierne, idem sa z toho vyspať.
Katarina
04.08.11,22:19
ok, tu neide konkretne o telefony to som si len vymyslel moze ist o zrno, zeleninu, hracky hoci co - len som chcel vediet ci je niekde v zakone napisane, ze ked predavas nejaky tovar tak musis mat aj zdokladovane jeho nadobudnutie

Konkrétne to v zákone takto napísané nie je, ale ak budeš len predávať a o nákupe nebudeš mať doklad to bude podľa mňa dosť podozrivé.
Zita5
05.08.11,05:00
ok, tu neide konkretne o telefony to som si len vymyslel moze ist o zrno, zeleninu, hracky hoci co - len som chcel vediet ci je niekde v zakone napisane, ze ked predavas nejaky tovar tak musis mat aj zdokladovane jeho nadobudnutie

§30

(3) Podnikateľ zodpovedá za hodnoverné preukázanie spôsobu nadobudnutia tovaru a materiálu. Nadobudnutie tovaru a materiálu sa preukazuje dokladmi obsahujúcimi údaje identifikujúce dodávateľa, odberateľa, komoditu tovaru alebo materiálu, jeho množstvo a termín dodania. Podnikateľ preukazuje pôvod tovaru sám alebo prostredníctvom osoby zodpovednej za činnosť prevádzkarne.

NEOPRÁVNENÉ PODNIKANIE

§ 63
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16919-zivnostensky-zakon-od-1-6-2010-a.html#hore)

Fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom voľnej živnosti, živnostenský úrad uloží pokutu až do 1659 eur.


Neviem či vlastníte živnostenský list , alebo nie ......Daňový úrad zatiaľ budú zaujímať len dane, tak ako bolo písané vyššie .Iné by bolo , ak by Vás niekto bonzol ........
schumi22
05.08.11,07:48
§30


Neviem či vlastníte živnostenský list , alebo nie ......Daňový úrad zatiaľ budú zaujímať len dane, tak ako bolo písané vyššie .Iné by bolo , ak by Vás niekto bonzol ........

Samozrejme zivnost mam. Ok poviem to teda konkretne, o co ide aby nedoslo k chaosu. Prevadzkujem zivnost maloobchod a velkoobchod s tym ze nakupujem exoticke vtactvo a zvierata od chovatelov - legalne vsetky licencie a papiere mam v poriadku. Akurat ide o to, ze chovatelia nechcu ziadne kupno predajne zmluvy ani sa podpisovat na vydajkove doklady lebo asi sa jednoducho boja alebo nedoveruju tomu. Takto fungujem uz asi rok aj som mal danove priznanie uz a zatial nebol problem, tak ma ale napadlo, ze ci to danovemu nepride podozrive, ze tie vtaky iba predavam ale nijako nemam zdokladovane ich nakupy. Do nakladov si davam krmivo a pod. Takze konkretna otazka - moze sa do mna danovy urad obut a mat s tym problem, ze to robim takto? Dakujem
Zita5
05.08.11,08:32
Samozrejme zivnost mam. Ok poviem to teda konkretne, o co ide aby nedoslo k chaosu. Prevadzkujem zivnost maloobchod a velkoobchod s tym ze nakupujem exoticke vtactvo a zvierata od chovatelov - legalne vsetky licencie a papiere mam v poriadku. Akurat ide o to, ze chovatelia nechcu ziadne kupno predajne zmluvy ani sa podpisovat na vydajkove doklady lebo asi sa jednoducho boja alebo nedoveruju tomu. Takto fungujem uz asi rok aj som mal danove priznanie uz a zatial nebol problem, tak ma ale napadlo, ze ci to danovemu nepride podozrive, ze tie vtaky iba predavam ale nijako nemam zdokladovane ich nakupy. Do nakladov si davam krmivo a pod. Takze konkretna otazka - moze sa do mna danovy urad obut a mat s tym problem, ze to robim takto? Dakujem

Samozrejme že môže , predsa potrebujete mať nadobúdací doklad .Do nákladov či výdavkov si to nemusíte uplatniť, ale doklad o nadobudnutí musí byť .

Taktiež tie znenia , ktoré som Vám priložila ...Živnostenský úrad má kompetencie kontrolovať nadobúdací doklad .Ich nezaujímajú Vaše výdavky, ale nadobudnutie tovaru .......

Však jasné, že chovatelia nechcú KPZ , nakoľko majú čierny príjem a nemajú dôkaz, že nejaké vtáctvo predali napr. z dôvodu hygieny .

P.S. Doplním ...to že ste odovzdali DP a nebol problém.....tak pri odovzdávaní DP zvyčajne nikto nemá problém , problém môže vzniknúť pri daňovej kontrole.
Zita5
06.08.11,05:59
Samozrejme zivnost mam. Ok poviem to teda konkretne, o co ide aby nedoslo k chaosu. Prevadzkujem zivnost maloobchod a velkoobchod s tym ze nakupujem exoticke vtactvo a zvierata od chovatelov - legalne vsetky licencie a papiere mam v poriadku. Akurat ide o to, ze chovatelia nechcu ziadne kupno predajne zmluvy ani sa podpisovat na vydajkove doklady lebo asi sa jednoducho boja alebo nedoveruju tomu. Takto fungujem uz asi rok aj som mal danove priznanie uz a zatial nebol problem, tak ma ale napadlo, ze ci to danovemu nepride podozrive, ze tie vtaky iba predavam ale nijako nemam zdokladovane ich nakupy. Do nakladov si davam krmivo a pod. Takze konkretna otazka - moze sa do mna danovy urad obut a mat s tym problem, ze to robim takto? Dakujem


Čo sa týka účtovníctva svoj názor som napísala .

Teraz odbočím od účtovníctva .......trošku som si dnes prešla internet a zistila som, že aj Vy aj chovatelia porušujete zákony ...to nie je o tom , že chovatelia nedôverujú neviem čomu.... Chovatelia tým, že nechcú žiadne doklady o predaji deklarujú, že niečo nie je v poriadku ...

http://www.cites.sk/zakony.html
http://www.cites.sk/tlaciva.html
.........pri kontrole chovateľ potrebuje zo zákona preukázať nadobudnutie. A to buď kúpnou zmluvou, darovacou zmluvou, alebo potvrdením Úradu Životného prostredia, že je to jeho odchov ......
.........musí viesť Druhovú kartu, kde je chovateľ povinný zapísať každé nadobudnutie, alebo úbytok. To znamená, že aj keď vtáka chovateľ predá, musí mať kúpno - predajnú zmluvu, komu ju predal, alebo darovaciu zmluvu, aby si úradníci vedeli overiť aj skutočný predaj.

alebo našla som aj toto ako povinnosť pre chovateľa .....
citujem :
Keď sa vám vyliahne mláďa, ste povinný zavolať pracovníkov Úradu Životného prostredia a za ich prítomnosti vtákov nakrúžkovať. Oni vám vydajú potvrdenie, že je to váš odchov.

...takže tu bude pes zakopaný , prečo sa toho boja. A Vy taktiež doklady potrebujete i keď ste predajca exotického vtáctva .
schumi22
06.08.11,23:29
Čo sa týka účtovníctva svoj názor som napísala .


.........pri kontrole chovateľ potrebuje zo zákona preukázať nadobudnutie. A to buď kúpnou zmluvou, darovacou zmluvou, alebo potvrdením Úradu Životného prostredia, že je to jeho odchov ......
.........musí viesť Druhovú kartu, kde je chovateľ povinný zapísať každé nadobudnutie, alebo úbytok. To znamená, že aj keď vtáka chovateľ predá, musí mať kúpno - predajnú zmluvu, komu ju predal, alebo darovaciu zmluvu, aby si úradníci vedeli overiť aj skutočný predaj.

alebo našla som aj toto ako povinnosť pre chovateľa .....
citujem :
Keď sa vám vyliahne mláďa, ste povinný zavolať pracovníkov Úradu Životného prostredia a za ich prítomnosti vtákov nakrúžkovať. Oni vám vydajú potvrdenie, že je to váš odchov.

...takže tu bude pes zakopaný , prečo sa toho boja. A Vy taktiež doklady potrebujete i keď ste predajca exotického vtáctva .



zita to vobec nie je o citesovych vtakoch :D , neboj cites zakon ovladam dobre... zabudla si totizto na prilohy k cites zakonu, kde su ku jednotlivym druhom vynimky. Samozrejme, ze ziadny normalny podnikatel by nekupil citesove zviera bez citesu... to ohlasovanie narodenych mladat je opat povinnostou pri citesovych vtakoch. Do roka rozmnozim asi 150-200 anduliek cena jednej je asi 2 eura to by bolo drahe behanie kazdy treti den na zivotne,, este nastastie, ze oni vedia o co ide...
marjankaj
07.08.11,07:17
zita to vobec nie je o citesovych vtakoch :D , neboj cites zakon ovladam dobre... zabudla si totizto na prilohy k cites zakonu, kde su ku jednotlivym druhom vynimky. Samozrejme, ze ziadny normalny podnikatel by nekupil citesove zviera bez citesu... to ohlasovanie narodenych mladat je opat povinnostou pri citesovych vtakoch. Do roka rozmnozim asi 150-200 anduliek cena jednej je asi 2 eura to by bolo drahe behanie kazdy treti den na zivotne,, este nastastie, ze oni vedia o co ide...

Tak to by bolo dohromady cca 300-400 €. To by si ani nemusel podávať daňové priznanie. :cool:
marjankaj
07.08.11,07:35
Dyk more. Šak takých u nás je, čo iba predávajú. A výhodne. Ale ešte som nepočul, že by si dávali urobiť daňové priznanie. Že by si ho robili sami?:rolleyes::eek: A to im niekto ešte nadáva do neprispôsobivých.:confused:
Zita5
08.08.11,05:59
zita to vobec nie je o citesovych vtakoch :D , neboj cites zakon ovladam dobre... zabudla si totizto na prilohy k cites zakonu, kde su ku jednotlivym druhom vynimky. Samozrejme, ze ziadny normalny podnikatel by nekupil citesove zviera bez citesu... to ohlasovanie narodenych mladat je opat povinnostou pri citesovych vtakoch. Do roka rozmnozim asi 150-200 anduliek cena jednej je asi 2 eura to by bolo drahe behanie kazdy treti den na zivotne,, este nastastie, ze oni vedia o co ide...

Berte ma, že som laik , čo sa týka cites zákonov, ja len som chcela vedieť , že prečo sa boja chovatelia podpísať KPZ alebo ako ste to nazvali" Výdajku "(hoci mám na to svoj názor ) . Ak to o cites zákonoch nie je a nie je to ani o peniazoch pretože 150 až 200 ks anduliek x 2 eurá ....... tak o čom to je ?

Po stránke dane z príjmu a živnostenského zákona som sa vyjadrila(za tým si stojím ) a ostatné pokladám za čierny obchod zo strany chovateľov .
finsluzby
08.08.11,06:15
Osobne sa s tým stretávam pravidelne - ako spoluvlastník siete obchodov behám do Poľska a tam je niekedy umenie získať od nich doklad... oni skrátka to majú v .... 99% tovaru berieme síce s papierom, ale nejaké prkotiny sa vždy musia zobrať bez, lebo nikto mi skrátka ten papier nikdy nedá.... na Slovensku sa pokúšal toto riešiť jeden poliak vo vzťahu k jednej prevádzke a zrušili sme ho - nebudeme predsa ho prosiť o doklad na dodávku tovaru, navyše podniká na Slovensku, pričom chce vystavovať poľské doklady... nestojíme o zbytočné problémy....
marjankaj
08.08.11,15:03
zita to vobec nie je o citesovych vtakoch :D , neboj cites zakon ovladam dobre... zabudla si totizto na prilohy k cites zakonu, kde su ku jednotlivym druhom vynimky. Samozrejme, ze ziadny normalny podnikatel by nekupil citesove zviera bez citesu... to ohlasovanie narodenych mladat je opat povinnostou pri citesovych vtakoch. Do roka rozmnozim asi 150-200 anduliek cena jednej je asi 2 eura to by bolo drahe behanie kazdy treti den na zivotne,, este nastastie, ze oni vedia o co ide...

A ako to predávaš? Vystavuješ faktúry alebo eviduješ tržby v hotovosti registračnou pokladnicou? Tam sú zaujímavé pokuty.
Stefan2005
08.08.11,15:43
zaujímavá môže byť aj situácia, ak náhodou niektorý takýto "dodávateľ" spolu s vtákom dodá aj nejakú chorobu - to potom bude zaujímavé...
marjankaj
08.08.11,15:51
zaujímavá môže byť aj situácia, ak náhodou niektorý takýto "dodávateľ" spolu s vtákom dodá aj nejakú chorobu - to potom bude zaujímavé...

Myslíš AIDS?:--- To je tuším aj trestné:cool: