Kora22
05.08.11,01:09
Mám starú bielu skrinku. Veľmi pekná, len potrebuje zásadnú renováciu. Ako postupovať? A aké druhy laku, resp.druh farby by som mala použiť? Skrinka by mala mať stanovište v exteriéri - na terase. Máte s tým niekto skúsenosti? Ďakujem.
EvaB
05.08.11,06:20
Málo informácií. Z akého materiálu je skrinka - masív, drevotrieska...
Súčasná povrchová úprava - fólia, farba, iné
Farba - olej, syntetika, epoxyd, iná
Ja ti síce neporadím, ale ten, čo vie poradiť, bude tieto informácie potrebovať. A o to skôr dostaneš radu.
Chobot
05.08.11,06:57
Mám starú bielu skrinku. Veľmi pekná, len potrebuje zásadnú renováciu. Ako postupovať? A aké druhy laku, resp.druh farby by som mala použiť? Skrinka by mala mať stanovište v exteriéri - na terase. Máte s tým niekto skúsenosti? Ďakujem.

Keďže tú skrinku nevidím, neviem ti presne povedať, čo s tým budeš musieť porobiť. Záleží od toho, ako je poškodená originálna farba - ak nie je poškodená ani popraskaná, bude stačiť skrinku len poriadne umyť a nanovo nalakovať. Ak je farba popraskaná, bude ju treba na miestach popraskania olúpať, možno drevo napenetrovať a potom naniesť novú farbu.

Ak je pôvodná farba dobrá, stačí kúpiť pikslu bielej syntetickej farby vonkajšiej a tou skrinku natrieť.
AlaNR
05.08.11,07:05
Na zahodenie nie je ani odstraňovač starých náterov, ale treba dať pozor, či je možné ho použiť na "tvoj" povrch skrinky. (cca 7 euro) S tým sa aspoň neušmirgľuješ k smrti. ;)
Ak je povrch nejako obitý a má väčšie ryhy, možno bude treba tmel na vyrovnanie povrchu.

Potom treba kúpiť vhodnú farbu, resp.lak na drevo, ktorú ti presne podľa požiadavky odporučia priamo v obchode (farba vyjde cca 7 eur, podľa druhu).
Mne napríklad odporučili lodný lak:eek:, veď lode sú vo vode furt ponorené ;), tak to pred dažďom skrinku ochrániť musí.

.
Kora22
07.08.11,13:19
Málo informácií. Z akého materiálu je skrinka - masív, drevotrieska...
Súčasná povrchová úprava - fólia, farba, iné
Farba - olej, syntetika, epoxyd, iná
Ja ti síce neporadím, ale ten, čo vie poradiť, bude tieto informácie potrebovať. A o to skôr dostaneš radu.
Je to masív, farba - ale aký druh netuším, je riadne popraskaná, takže asi to bude treba ostrániť a nožičky sú mierne vytvarované a vyzerajú akoby rozsušené, takže asi to bude chcieť aj nejaký tmel.
Kora22
07.08.11,13:29
Na zahodenie nie je ani odstraňovač starých náterov, ale treba dať pozor, či je možné ho použiť na "tvoj" povrch skrinky. (cca 7 euro) S tým sa aspoň neušmirgľuješ k smrti. ;)
Ak je povrch nejako obitý a má väčšie ryhy, možno bude treba tmel na vyrovnanie povrchu.

Potom treba kúpiť vhodnú farbu, resp.lak na drevo, ktorú ti presne podľa požiadavky odporučia priamo v obchode (farba vyjde cca 7 eur, podľa druhu).
Mne napríklad odporučili lodný lak:eek:, veď lode sú vo vode furt ponorené ;), tak to pred dažďom skrinku ochrániť musí.

.
Zaujal ma ten odstraňovač starých náterov, už som v nejakom časopise také niečo zachytila. Doteraz sa však vždy len "šmirgľovalo", a to je fakt o nervy. Počula som o manuálnom odstraňovači, ale aj o chemickom. Neviete mi o tom povedať niečo bližšie - napr. akú značku najlepšie použiť... ďakujem :)
AlaNR
08.08.11,05:27
ja som použila tento http://www.colorcompany.sk/web/odstranovac-starych-naterov/
ale v obchode bolo asi 5 ďalších značiek. Tento je taký číry a gélový.
Treba si dať pozor, aby to nefrklo na pokožku, hrozne to štípe (vlastná hrdinská skúsenosť)...
Kora22
13.09.11,11:53
Ďakujem všetkým za rady a názory. Ak by ešte niekto vedel poradiť, zistila som, že tá skrinka má nohy zožraté červotočou(bola vo vlhku) ostatné vyzerá relatívne v pohode. Kde by som si mohla dať (resp.ako by som urobila) urobiť-vysústružiť nové? Nožičky pôvodné sú mierne tvarované. Napadlo ma aj kúpiť kovové, ale asi by to mohlo pokaziť celkový dojem. Díky vopred :)
bupi
15.09.11,12:21
Tuto Ti dobre poradia : hladaj stranku obnova..........sk.......
/diskusie/restaurovanie-konzervovanie
Inak mi to nechce zobrat