Jana-MT
05.08.11,07:27
Zdravím všetkých, chcem poznať Váš názor na túto problematiku:
pracujúci výsluhový dôchodca pri odchode zo výsluhy dostal odchodné (pri prvom odchode do dôchodku). Zamestnal sa, ale cca po 14tich rokoch mu zrušili civilné miesto, kde bol zamestnaný a ukončil PP dohodou. Má opätovný nárok na odchodné?
veronikasad
05.08.11,05:28
Zdravím všetkých, chcem poznať Váš názor na túto problematiku:
pracujúci výsluhový dôchodca pri odchode zo výsluhy dostal odchodné (pri prvom odchode do dôchodku). Zamestnal sa, ale cca po 14tich rokoch mu zrušili civilné miesto, kde bol zamestnaný a ukončil PP dohodou. Má opätovný nárok na odchodné?
Nepýtaš sa náhodou na odstupné ?

Na odchodné má nárok len raz - pri prvom odchode do SD, PSD alebo VD.
Jana-MT
05.08.11,05:29
... pýtam sa na odchodné..
veronikasad
05.08.11,05:31
... pýtam sa na odchodné..
nemá nárok
drobeceva
05.08.11,05:32
Zdravím všetkých, chcem poznať Váš názor na túto problematiku:
pracujúci výsluhový dôchodca pri odchode zo výsluhy dostal odchodné (pri prvom odchode do dôchodku). Zamestnal sa, ale cca po 14tich rokoch mu zrušili civilné miesto, kde bol zamestnaný a ukončil PP dohodou. Má opätovný nárok na odchodné?
pri zrušení miesta nárok na odstupné - odchodné nie
Jana-MT
05.08.11,06:11
...dík...
Má niekto aj iný názor na vec? Ak áno tak mi ho prosím zdôvodnite, lebo odchodné chce zamestnávateľ opätovne vyplatiť a nechápem na akom základe k takémuto rozhodnutiu došiel
veronikasad
05.08.11,06:15
Ani po novele ZP platnej od 1.9.2011 nevzniká nárok na ďalšie odchodné

§ 76a
Odchodné
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, predčasný starobný dôchodok alebo
starobný dôchodok.

(2) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné podľa odseku 1, ak zamestnanec požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.

(3) Zamestnávateľ nie je povinný poskytnúť odchodné podľa odseku 1, ak sa pracovný pomer skončil podľa § 68 ods. 1.
Heni
05.08.11,06:20
...dík...
Má niekto aj iný názor na vec? Ak áno tak mi ho prosím zdôvodnite, lebo odchodné chce zamestnávateľ opätovne vyplatiť a nechápem na akom základe k takémuto rozhodnutiu došiel

a prečo ti nezdôvodní zamestnávateľ, prečo to chce opätovne vyplatiť a na akom základe k takému rozhodnutiu došiel?
akými § to chce podložiť alebo ako ináč doložiť právoplatnosť svojho počinu?
Jana-MT
05.08.11,06:28
Ja to chápem tak, že keď je raz napísané, že pri prvom odchode do dôchodku sa poskytne odchodné - tak je jedno aký typ dôchodok to je a do akej poisťovne dotyčný prispieval (Sociálna poist. alebo systémy ozbrojených síl).
Ale nemôže si zamestnávateľ vysvetlovať tak, že prvý dôchodok je z jedného systému a druhý dôchodok (žiadosť o invalidný) je z iného systému??
veronikasad
05.08.11,06:30
Ja to chápem tak, že keď je raz napísané, že pri prvom odchode do dôchodku sa poskytne odchodné - tak je jedno aký typ dôchodok to je a do akej poisťovne dotyčný prispieval (Sociálna poist. alebo systémy ozbrojených síl).
Ale nemôže si zamestnávateľ vysvetlovať tak, že prvý dôchodok je z jedného systému a druhý dôchodok (žiadosť o invalidný) je z iného systému??
V predch. príspevku si písala o zrušení prac.miesta a skončení prac.pomeru dohodou.
Jana-MT
05.08.11,06:39
... presne tak
údajne si tesne po ukončeni PP požiadal o inv. dôchodok
veronikasad
05.08.11,06:41
... presne tak
údajne si tesne po ukončeni PP požiadal o inv. dôchodok
a už ho má priznaný s postihom viac ako 70 % ?
Jana-MT
05.08.11,09:22
... priznaný už vraj má inv. dôchodok ale netuším na koľko percent.
Do akej miery to je dôležité (to len či mám pátrať ďalej)
veronikasad
05.08.11,09:26
... priznaný už vraj má inv. dôchodok ale netuším na koľko percent.
Do akej miery to je dôležité (to len či mám pátrať ďalej)
Janka, v príspevku č. 7 máš podmienky nároku na výplatu odchodného. Mzdárka nikdy nekoná na základe vyhlásenia "že vraj". Ak budeš mať v ruke rozhodnutie o priznaní ID a postih bude viac ako 70 %, pošli dotaz do SP, či má znovu nárok na odchodné, ak výsluhový dôchodok bol priznaný z iných zdrojov a odchodné mu bolo už raz vyplatené.
marika111
05.08.11,09:39
Môj názor je nasledovný. Ak si odišiel do výsluhového dôchodku ako vojak, policajt- pri odchode do dôchodku si dostal výsluhový dôchodok + náležitosti podľa zákonov platných pre vojakov a policajtov. Ďalších 14 rokov si prispieval do iného systému odvodov - civilného, a končíš pracovný pomer odchodom do dôchodku podľa mňa máš nárok na odchodné. Lebo výsluhový dôchodok nie je ani predčasný dôchodok ani normálny dôchodok. Marika
Kvaka
05.08.11,09:58
Môj názor je rovnaký. Silový rezort má iné predpisy nielen na sociálne zabezpečenie.