karol x
05.08.11,07:33
zdravim poradakov,
ked som sa troska pozrel do nasej kolektivnej zmluvy (KZ) a novely ZP, premyslal som nad tym ako to bude s platnostou ustanoveni KZ po 1.9.2011, ktore akosi nepasuju s novelou ZP. napr. odstupne, ktore je v KZ odstupnovane podla strareho znenia ZP, kde sa vyska odstupneho cleni podla doterajsieho ZP. Bude aj po 1.9. platit znenie KZ, kedze ide o zmluvu podpisanu pred 1.9.? ak vychadzam z prechodnych ustanoveni novely, malo by to byt tak, alebo sa mylim?
Zuzana2
22.11.11,08:39
karol x, vidím, že ti nikto neodpovedal.
Nechcem zakladať novú tému, pretože môj problém sa týka presne tohoto.
Sme príspevková organizácia. Dávame výpoveď zamestnankyni k 31.12.2011 z organizačných dôvodov. Je zamestnaná nad 5 rokov, čiže jej výpovedná lehota je 3 mesiace (alebo odstupné vo výške 3 mesačných platov). V našej KZ však máme odstupné vo výške 5 mesačných platov (pri odpracovaní v organizácii nad 5 rokov).
Neviem vyriešiť túto dilemu. Ak bude chcieť skončiť hneď (dohodou), dostane 5 platov? Ak zotrvá počas výpovednej doby - 3 mesiace, tak jej ešte 2 mesačné platy vyplatíme navrch? Posím, stretli ste sa s takýmto problémom?
Tweety
22.11.11,08:43
karol x, vidím, že ti nikto neodpovedal.
Nechcem zakladať novú tému, pretože môj problém sa týka presne tohoto.
Sme príspevková organizácia. Dávame výpoveď zamestnankyni k 31.12.2011 z organizačných dôvodov. Je zamestnaná nad 5 rokov, čiže jej výpovedná lehota je 3 mesiace (alebo odstupné vo výške 3 mesačných platov). V našej KZ však máme odstupné vo výške 5 mesačných platov (pri odpracovaní v organizácii nad 5 rokov).
Neviem vyriešiť túto dilemu. Ak bude chcieť skončiť hneď (dohodou), dostane 5 platov? Ak zotrvá počas výpovednej doby - 3 mesiace, tak jej ešte 2 mesačné platy vyplatíme navrch? Posím, stretli ste sa s takýmto problémom? ÁNo, ako požiada o skončenie PP dohodou pred VD, dostane 5 mes. odstupné. AK celú VD odpracuje, nárok na odstupné už mať nebude.
karol x
22.11.11,09:29
uz som si poradil inak. zaujimave je, ze to nikoho nezaujimalo.:)
dolezite je ustanovenie v spolocnych a prechodnych ustanoveniach novely ZP, kde sa pise v 252g ods. 1, ze: Právne úkony urobené pred l. septembrom 2011 a nároky, ktoré z nich vznikli, sa posudzujú podľa právnej úpravy účinnej do 31. augusta 2011.
teda, ak vasa KZ (ktora je pravnym ukonom) nebola doteraz zmenena v zmylse novelyZP, vypoved a odstupne sa spravuje podla KZ, ak ta vasa KZ toto upravuje. napis sem ako to mate presne upravene v KZ, potom ti budem vediet aj odpovedat. podla tej jednej vety sa to presne neda.
Zuzana2
22.11.11,16:16
Dakujem, Tweety aj karol x. Nacitujem zajtra v robote z KZ presne ako to mame osetrene. Len Tweety nie je mi jasne co v pripade ak odpracuje celu VD - to jest 3 mesiace, tak bude ochudobnena de facto o dva platy? Neviem, ci to pisem zrozumitelne.
mimotemyPrepacte ze pisem bez diakritiky, nefunguje mi dobre klavesnica.
Tweety
22.11.11,16:17
Dakujem, Tweety aj karol x. Nacitujem zajtra v robote z KZ presne ako to mame osetrene. Len Tweety nie je mi jasne co v pripade ak odpracuje celu VD - to jest 3 mesiace, tak bude ochudobnena de facto o dva platy? Neviem, ci to pisem zrozumitelne.
mimotemyPrepacte ze pisem bez diakritiky, nefunguje mi dobre klavesnica.
Podľa nového ZP už neexistuje súbeh odstupného a VD, takže buď VD, alebo odstupné.
karol x
22.11.11,19:35
co je v ZP je podstatne, ale co maju v KZ je podstatnejsie, lebo ak maju v KZ subeh VD a O, plati subeh, nie ZP.
Zuzana2
22.11.11,19:54
No ved by nemala subeh odstupneho a vypovednej doby. Cerpala by 3 mesiace vypovednu dobu, ale kedze podla KZ mame narok na 5 platov, tak by mala este dostat tie 2 "zostavajuce platy". No nic, dnes uz neporiesim doma nic. Zajtra napisem ako to mame presne v KZ.
Zatial vdaka a dobru noc.
Zuzana2
23.11.11,07:17
co je v ZP je podstatne, ale co maju v KZ je podstatnejsie, lebo ak maju v KZ subeh VD a O, plati subeh, nie ZP.
Citácia z našej KZ:
"Dĺžka výppovednej doby je stanovená podľa § 62 ods. 1 ZP a je:
- dva mesiace u zamestnanca, ktorý odpracoval u zamestnávateľa menej ako 5 rokov,
- tri mesiace u zamestnanca, ktorý odpracoval viac ako 5 rokov.
Odstupné vyplatí zamestnávateľ zamestnancom podľa § 76 ZP ods. 1, s ktorými skončí pracovný pomer z dôvodov uvedených v § 63 písm. a) až c) ZP vo výške:
- najmenej štyroch funkčných plaov, ak zamestnanec pracoval u zamestnávateľa menej ako päť rokov,
- najmenej piatich funkčných platov, ak zamestnanec pracoval u zamestnávaeľa viac ako päť rokov."

To je ešte z čias, keď bol súbeh výpovednej doby aj odstupného. Ale teraz je to asi nešťastná formulácia pri súčasnom stave ZP.
karol x
23.11.11,12:22
nestastne pre koho ako. pre zamestnanca urcite nie. pokial je KZ formulovana ako pises, musi sa zamestnavatel riadit podla jej znenia, napriek tomu, ze je ucinna novela ZP, z dovodu, ktory som uz uviedol vyssie. pre buducnost mate mozno ponaucenie, ze KZ je treba formulovat s predpokladom, ze sa pocas jej platnosti moze zmenit ZP a v takom pripade, plati to co je v KZ, pokial je to pre zamestnanca vyhodnejsie, v zasede, ak zakon neustanovuje nieco ine.

este ta opravim k tomuto: "To je ešte z čias, keď bol súbeh výpovednej doby aj odstupného. Ale teraz je to asi nešťastná formulácia pri súčasnom stave ZP." toto ustanovenie je stale ucinne, takze podla neho postupujete pri uprave pracovnopravnych vztahov, napriek tomu ze je novela ZP.
Zuzana2
23.11.11,15:27
Takže: Výpoveď daná zamestnávateľom podľa § 63, ods. 1 písm. a).
1. Zamestnanec zotrvá v pracovnom pomere po celú výpovednú dobu: 01.12.2011 - 28.02.2012. Odstupné bude 2 x FP?
2. Zamestnanec sa rozhodne ukončiť pracovný pomer dohodou ku dňu 31.12.2011. Odstupné bude 4 x FP?
3. Zamestnanec sa rozhodne ukončiť pracovný pomer dohodou ku dňu 30.11.2011. Odstupné 5 x FP. (Tu nedávam otáznik, lebo tento prípad mi je jediný jasný. Dúfam, že sa nemýlim.)
Prosím, bude to takto?
Zuzana2
23.11.11,15:28
co je v ZP je podstatne, ale co maju v KZ je podstatnejsie, lebo ak maju v KZ subeh VD a O, plati subeh, nie ZP.
No veď práve. V KZ nie je uvedené: Súbeh. Je to v nej tak, ako som nacitovala. Ja tam nevidím ani súbeh ani nič iné. To bol jednoducho opísaný určitý odsek zo ZP.
Mila123
24.11.11,13:22
dnes som bola na školení IP PO a právnička vysvetľovala ako to je po právnej stránke keď je niečo iné v KZ a ZP....
tak napr. ak má zamestnanec ku dňu doručenia výpovede odpracovaných do jedného roka, podľa akt. ZP má 1-mesačnú VD, a ak by bola v KZ nastavená napr. na 2 mesiace? podľa vyjadrenia právničky je VD v dĺžke jedného mesiaca (KZ odporuje ZP)....ale ak mu dávate podľa KZ napr. 3-mesačné odstupné je to ok, podľa ZP by mala nárok na 1-mesačné....(toto nie je v odpore so ZP) a ak by ste mali napr. súbeh VD a odstupného, musíte ho podľa KZ vyplatiť......
Kvaka
24.11.11,16:03
Platí § 231 zákonníka práce:
(1) Odborový orgán uzatvára so zamestnávateľom kolektívnu zmluvu, ktorá upravuje pracovné podmienky vrátane mzdových podmienok a podmienky zamestnávania, vzťahy medzi zamestnávateľmi a zamestnancami, vzťahy medzi zamestnávateľmi alebo ich organizáciami a jednou organizáciou alebo viacerými organizáciami zamestnancov výhodnejšie, ako ich upravuje tento zákon alebo iný pracovnoprávny predpis, ak to tento zákon alebo iný pracovnoprávny predpis výslovne nezakazuje alebo ak z ich ustanovení nevyplýva, že sa od nich nemožno odchýliť.

(2) V kolektívnej zmluve je možné dohodnúť pracovné podmienky vrátane mzdových podmienok a podmienky zamestnávania odchylne ako podľa odseku 1 na základe a v rozsahu podľa § 45 ods. 5 a 6, § 62 ods. 9, § 63 ods. 3, § 97 ods. 12 a § 141a ods. 1.

(3) Pracovné podmienky vrátane mzdových podmienok a podmienky zamestnávania, ktoré sa dohodli na základe § 45 ods. 5 a § 62 ods. 9 zaväzujú zamestnanca len v prípade, ak sa dohodli v pracovnej zmluve.

(4) Nároky, ktoré vznikli z kolektívnej zmluvy jednotlivým zamestnancom, sa uplatňujú a uspokojujú ako ostatné nároky zamestnancov z pracovného pomeru.

(5) Pracovná zmluva je neplatná v tej časti, v ktorej upravuje nároky zamestnanca v menšom rozsahu než kolektívna zmluva.
karol x
28.11.11,06:56
pracovnoprávne vztahy vasich zamestnancov sa budu spravovat podla platnej KZ a budu sa aplikovat aj tie ustanovenia ZP, na ktore sa KZ odvolava, aj ked su uz neplatne (platne boli pred novelou). alebo mas iny nazor. ako si sa rozhodla? vidim, ze si uz prestala reagovat. mozes mi prosim ta poslat tu KZ na moju sukromnu adresu?
Zuzana2
28.11.11,09:08
Ďakujem za všetky rady. Ešte to nemáme doriešené. Určite pošlem karol x našu KZ. Len to nebude hneď. Je to celé veľmi, veľmi zamotané. Sama som zvedavá, ako to u nás dopadne. Budem priebežne informovať.