Salvia
05.08.11,10:25
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť, ak ste niekto riešili podobný problém: od suseda chcem kúpiť časť záhrady, majiteľom záhrady je už jeho syn s tým, že záhrada ( podľa LV) je zaťažená vecným bremenom doživotného užívania. Otec aj syn súhlasia, len neviem ako to poriešiť na papieri aby mi to na katastri prešlo.
Kúpu časti záhrady budem riešiť kúpnou zmluvou medzi mnou a synom. Ale čo s tým vecným bremenom ? mám pripraviť nejaký súhlas s predajom a podpísať to má sused ( otec oprávnený s vecného bremena)
Vďaka za rady
Mária27
05.08.11,12:40
Ak ide len o osobnosté vecné bremeno, treba spísať dohodu o zrušení vecného bremena : vlastník s osobou z bremena oprávnenou. Táto dohoda sa dá zavkladovať do katastra (vymaže sa bremeno).
Salvia
27.08.11,18:27
ďakujem za odpoveď, ide ale o kúpu časti záhrady, asi štvrtinu, myslíte teda že syn a otec musia spísať dohodu len o zrušení vecného bremena len na tej časti záhrady ktorú chcem kúpiť, takže až po zameraní a vypracovaní geometrického plánu, však ?
buchač
27.08.11,18:35
ďakujem za odpoveď, ide ale o kúpu časti záhrady, asi štvrtinu, myslíte teda že syn a otec musia spísať dohodu len o zrušení vecného bremena len na tej časti záhrady ktorú chcem kúpiť, takže až po zameraní a vypracovaní geometrického plánu, však ?
Nielen dohodu o zrušení vecného bremena ...

Musíte zároveň pred geodetom , podotýkam účasť všetkých zainteresovaných je nutná , povedať o ktorú konkrétnu časť záhrady sa bude jednať , tá štvrtina pozemku...nakoľko

podiel neurčuje, ktorá konkrétna časť predmetu spoluvlastníctva patrí konkrétnemu spoluvlastníkovi , ide o tzv. ideálne spoluvlastníctvo. Nie je teda možné na spoločnej veci (napr. nehnuteľnosti) svojvoľne vyčleniť časť pozemku a tvrdiť, že táto časť je vo výlučnom vlastníckom práve iba jedného spoluvlastníka. Jednoducho povedané, ideálne spoluvlastníctvo znamená, že na každom metri štvorcovom má každý zo spoluvlastníkov svoj podiel.
a na základe tohoto potom geodet vytvorí nové zameranie ...niektorí geodeti dajú už rovno podklady na kataster , ten urobí nové LV podľa nových vlastníkov...
Zvyšok je potom už len na klasickej kúpnopredajnej zmluve ...
danushka
27.08.11,18:41
Takže rozparcelovať záhradu a novú parcelu získať prevodom do svojho vlastníctva. Predávajúci pri zápise nových parciel na LV môže túto očistiť od vecného bremena tak ako písala Mária a Vy už budete kupovať ,,čistú" parcelu.
v.v
27.08.11,19:07
Prakticky by to malo byť takto: Po vyhotovení geom.plánu treba spísať kúpnu zmluvu, kde účastníkom konania bude aj otec, ako oprávnený z vecného bremena a pri tej zmluve by mal prejaviť súhlas s prevodom bez zaťaženia odkupovanej parcely.
danushka
27.08.11,19:14
Aj tak sa dá...
Katastru je jedno akou formou mu bude oznámená zmena, či bude súčasťou KZ, alebo sa objaví ako dohoda mimo KZ.
Potrebuje súhlas oprávneného z vecného brena na zrušenie VB a podpis overený notárom.
Pokojne môže byť účastníkom kúpnej zmluvy aj oprávnený z VB a v ustanoveniach zmluvy potvrdí súhlas so zrušením bremena.
Salvia
05.03.12,11:29
Aj tak sa dá...
Katastru je jedno akou formou mu bude oznámená zmena, či bude súčasťou KZ, alebo sa objaví ako dohoda mimo KZ. Po mojich skúsenostiach to katastru nie je jedno
Potrebuje súhlas oprávneného z vecného brena na zrušenie VB a podpis overený notárom.
Pokojne môže byť účastníkom kúpnej zmluvy aj oprávnený z VB a v ustanoveniach zmluvy potvrdí súhlas so zrušením bremena. nie takto úplne celkom


Tak, všetkým Vám ďakujem za názory, keďže už to máme hotové, možno pomôžem iným ľuďom pri riešení takejto situácie, keď sa s vami podelím o priebeh a výsledky : Presne tak ako napísala vyššie Danushka, sme to urobili, tiež sa mi to zdalo logické, v rámci kúpnej zmluvy sme v jednom bode žiadali na základe dohody zrušiť aj vecné bremeno a kataster mi to zamietol . Podľa "ochotnej" pani právničky na katastri sa to nemôže riešiť naraz, lebo vraj nemôžem žiadať zrušiť vecné bremeno na parcele, ktorá ešte nie je zavkladovaná; naraz by sa to mohlo riešiť jedine v prípade, že rušíme vecné bremeno na celej záhrade, čo nie je náš prípad. Keď chceme vecné bremeno na ostatnej časti zachovať, tak to musíme riešiť dvomi zmluvami, najprv kúpna zmluva na časť záhrady ktorú chceme a potom v druhom kroku už ako ja - povinná z vecného bremena sa mám dohodnúť s oprávneným na zrušení vecného bremena. Konzultovala som to aj s právnikom mimo katastra, tak síce súhlasil so mnou aj s Danushkou, že by to mohlo prejsť aj tak, ale ... ešte raz ďakujem
danushka
05.03.12,11:34
Toto je typický príklad toho, že na jednom katastri sa niečo dá a na tom druhom nie.
A na otázku prečo je odpoveď: lebo medveď...

Nie je to prvý a ani posledný raz, čo sa klient musí podriadiť nezmyselnosti úradníka.