ewisam
05.08.11,11:26
Ahojte, chcem sa opýtať ako zaúčtovať Fa z minulého roka v PU ak objednana sluzba bola prevedená v minulom roku, ale dodávateľ nám dve z piatich faktúr zabudol poslať a posiela ich až na vyžiadanie teraz?

Je možné ešte ich použiť pre odpočet DPH?
katkup
05.08.11,09:28
podla mna ano, len ja by som si k nim pripla aj obalku s datumom, kedy mi ju dodavatel poslal, nech som chranena pred DU, keby nieco ;)
ewisam
05.08.11,09:35
To prave neviem, pretoze §51 zakona o DPH hovori, ze tak platitel moze urobit najneskor do konca kal. roka. Takze predpokladam, ze nie
Tweety
05.08.11,09:39
Ahojte, chcem sa opýtať ako zaúčtovať Fa z minulého roka v PU ak objednana sluzba bola prevedená v minulom roku, ale dodávateľ nám dve z piatich faktúr zabudol poslať a posiela ich až na vyžiadanie teraz?

Je možné ešte ich použiť pre odpočet DPH?
Fa, ktorú ste obdržali teraz si môžete zaúčtovať(samozrejme ak ste mali v m.r. ZD) tento rok, rovnako si môžete uplatniť aj odpočet dph podľa §51 Zákona o dph .

2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
KEJKA
05.08.11,09:39
ja si myslím, že áno, môže - prečítaj si ten § do konca.
ewisam
05.08.11,12:27
ja si myslím, že áno, môže - prečítaj si ten § do konca.

No, mala som na mysli prave tento posledny odsek
Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
A kedze dane Fa boli vystavene v 7 mesiaci 2010, usudzujem, ze DPH bolo mozne uplatnit si najneskor do konca roku 2010, ale mozno sa mylim...
KEJKA
05.08.11,12:36
nechcelo sa mi to hľadať, ale kedže tápeš, tak som sa na to pozrela a je to síce ods.2 ale §51-Uplatnenie práva na odpočítanie dane:
2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
Tweety
05.08.11,12:47
No, mala som na mysli prave tento posledny odsek
Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
A kedze dane Fa boli vystavene v 7 mesiaci 2010, usudzujem, ze DPH bolo mozne uplatnit si najneskor do konca roku 2010, ale mozno sa mylim...
Pozri si prísp. č. 4., treba len čítať, hlavne to podčiarknuté.
ewisam
05.08.11,12:54
nechcelo sa mi to hľadať, ale kedže tápeš, tak som sa na to pozrela Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
KEJKA Tapem???? Jedna sa mi o tuto vetu spominaneho paragrafu a pri vsetkej ucte asi tam nebude len tak, ci?
ewisam
05.08.11,12:56
Pozri si prísp. č. 4., treba len čítať, hlavne to podčiarknuté.

Tweety mam teda tomu rozmiet tak, ze ta posledna veta je tam len tak dopoctu? :-)
Tweety
05.08.11,12:59
Tweety mam teda tomu rozmiet tak, ze ta posledna veta je tam len tak dopoctu? :-)
Toto, čím stále oponuješ, je len prípad, ak máš faktúru, ale vy ste ju do konca zdaňov. obdobia(2010) nemali. Takže správnu odpoveď máš v prísp. 4. má to tam schválne aj podčiarknuté.
ewisam
05.08.11,14:06
Toto, čím stále oponuješ, je len prípad, ak máš faktúru, ale vy ste ju do konca zdaňov. obdobia(2010) nemali. Takže správnu odpoveď máš v prísp. 4. má to tam schválne aj podčiarknuté.

Tweety dakujem, toto som potrebovala vediet, ako si danu vetu vysvetlit, este raz vdaka... ostatne mi je jasne :-)
karcoolka1
14.04.12,04:49
Doklad s nárokom na odpočet DPH 12.12.2011 mi prišiel dňa 30.03.2012. Firma má odklad do 30.06.2012.
Môžem spraviť tak, že náklad zaúčtujem do roku 2011 a dátum odpočtu DPH dám 30.03.2012?

ĎAKUJEM !
KEJKA
14.04.12,06:10
náklad 5xx/326
a faktúru v marci 2012........................326,343 / 321
Stanka 2
15.08.12,10:51
ahojte,
prosím o radu
ako zaúčtovať fa z roku 2011 mi je jasné, DPH uplatním 8/2012 a takisto aj zaúčtujem.
Ale neviem čo mám robiť so saldom.
Prebrala som účto v 2012 (takže 2010 a 2011 mám len vytlačené) a s Pepsicolou mi nepasuje saldo. Oni majú na niektorých fa iné zostatky ako mi v účte. mám to pracne hľadať v tonách papiera? alebo to môžem preúčtovať, resp. zaevidovať do saldokonta na základe salda od dodávateľa? - ale potom mi nebude sedieť 321.
Čo by ste robili vy? rozdiel je asi 5€

ďakujem za rady