Erricco
05.08.11,19:52
Zdravím,

Mám otca, ktorý dlhé roky pracuje v stavebníctve, no kvoli určitým problemom nemôže mať živnosť na seba a neviem či má v poriadku papiere od zamestnávatelov.
Chcel by som si teda na seba založiť živnosť popri práci, aby mohol na moju živnosť pracovať on.

Ja som však pôvodne elektrotechnik, no posledné roky pracujem ako obchoďák v stavebníctve.
Viem že pri remeselných živnostiach je potrebný bud doklad, alebo prax, alebo neviem čo ešte.
Doklad zo stavbariny samozrejme nemám a ak by som aj ustanovil jeho ako " splnomocnenu osobu", tak neviem či by to vedel zdokladovať ...
Nejde mi však do hlavy odkial maju živnosti na rozne stavbariny mladí chalani so školami ako OA, autoelektrikar, alebo kuchar čašnik :confused:

Viete mi prosím niekto poradiť ?
Xanti
05.08.11,17:57
No pomocné stavebné práce či čosi také je aj voľná živnosť tj. bez dokladu.

To chceš otca zamestnávať? Teda že ty budeš mať živnosť a jeho zamestnáš na pracovnú zmluvu?

Tu si kuk http://www.minv.sk/?zivnostenske-podnikanie&subor=40259 pozri od 18.1 a dalšie volné živnosti
Erricco
05.08.11,18:13
Nechcem ho zamestnať, chcem aby mohol on pracovať na moju živnosť. Je takáto možnosť, alebo ho fakt musím zamestnať ???

Vďaka za ten zoznam ! Myslím, že väčšina živnostníkov sa oháňa tým " uskutočnovanie drobných stavieb a ich zmien " :)
Xanti
05.08.11,18:15
No musíš ho zamestnať lebo ináč pôjde o čiernu prácu. O čiernu prácu by nešlo ak by bol niekde zamestnaný, no zrejme nie je. Takže musíš ho zamestnávať.
Erricco
05.08.11,18:25
Nevyznám sa v tom moc, preto píšem sem :)
Myslel som to tak, že by v podstate vykonával túto činnosť za mňa, v mojom mene. Čiže všetky papiere, faktury a pod. budú na mňa, len prácu by robil on :D
Ja ako živnostník ho teda musím u seba zamestnať a platiť zanho všetko potrebné ?

To teda moc situácii nepomôže :(
Xanti
05.08.11,18:29
No presne tak ..

lebo ako nezamestnaný by na tvoju živnosť v podstate robil na čierno a hrozila by Vám obom poriadna pokuta od inšpektorátu práce. Mimochodom lietajú po stavbách a fotia si ludí, takže potom by sa nevyvliekol z toho že on tam nerobil.

A prečo otec nemôže na seba otvoriť živnosť?
Erricco
05.08.11,18:48
Pretože má nejaké problemy ešte z minulosti, ked podnikal ( naivita :( ).

Chcel by som mu nejako pomôcť, lebo je fakt šikovný a skúsený, len nemá v poriadku papiere. Navyše nie sme moc v kontakte, lebo žije v BA ... tak ma napadlo takéto riešenie :)
Xanti
05.08.11,18:52
Hm...
no nie je iná možnosť ako zamestnať. A to tebe skomplikuje život, lebo budeš potrebovať niekoho kto Ti bude robiť účto a mzdy, a výkazy ..... atď.
Erricco
05.08.11,19:09
na tieto veci mám sesternicu ktorá sa tým živí, takže toho sa nebojím :) V podstate ho teda zamestnám u seba s tým, že si bude musieť zarobiť na svoju výplatu + odvody a všetko okolo, proste tak aby som ja nemusel nič platiť. Ja nechcem žiadne peniaze z jeho činnosti, len chcem aby som mal ja v poriadku papiere a on prácu :(
Xanti
05.08.11,19:22
No rátaj aj s odvodami za seba do ZP a aj SP, kedže pri príjmoch prekročíš limity, a ktohovie ako to bude s odvodami od januára 2012 .
A tiež aj s daňou.

Hovorím skomplikuje Ti to život, lebo budeš mať súbeh zamestnanie a živnosť. Ale je pekné, že to chceš pre otca urobiť.
Erricco
05.08.11,19:29
Musím zmapovať situáciu, ako sa zhruba pohybujú tieto čiastky a koľko teda bude musieť vyrobiť, aby to zaplatil ...

ďakujem za pomoc Xanti :)
Xanti
05.08.11,19:32
Nemáš začo,
chystajú sa zmeny v zákonoch, takže asi nikto konkretne Ti nebude vedieť povedať.
Keby si otvoril živnosť teraz tak do konca roka do ZP by si zatial neplatil resp. dal by si si nulové preddavky a doplatil potom naraz ... alebo dal si normálne preddavky 46,06 eur. A čo sa týka SP tak tiež by si nemusel platiť minimálne do konca roka. A potom sa uvidí čo ďalej.
alessi
05.08.11,21:34
Pokoj a dobro.
mám obdobný problém. Živnosť ani personalistiku neriešime tu mám vďaka porade trochen jasno. Aspoň do miery mojej potreby. Tiež rozmýšľam nad zamestnaním vlastnej matky. Určite na zmluvu. Len neviem ako lebo pracovala ako upratovačka krajčírka a ako predavačka. Nechce robiť krajčírku ale len predavačku klasika v nejakom obchode. Ten jej kúpiť či prenajať nemôžem. Proste má záujem o robotu medzi ľuďmi. Vyučená je krajčírka. Ľuďom vadí jej vek lebo má nad 50. Ja by ju rád zamestnať len neviem aký druh práce jej vymyslieť. Neviete poradiť prosím?
Xanti
06.08.11,17:19
Alessi,
čo tak novinový stánok na dobrom mieste, bude s ludmi a bude sama sebe paňou. Alebo fornetti piecť a predávať.
alessi
06.08.11,20:09
Ono je to komplikované tým že žije asi 300km odo mňa. A žije v malom mestečku.
tie formeti sú super nápad. Rada pečie. Na ne stačí voľna živnosť? Ak áno idem si sadnúť a rátať výdavky. Aby aspoň nájom plus náklady sa vrátili. Nechcem byť lakomec ale živiť svoju rodinu a aj druhú rodinu nezvládam.
Gina Er
06.08.11,20:14
Erricco
06.08.11,20:49
Ono začať " niečo " robiť je najmenej ... niekde však treba dosť peňazí aby si to rozbehol a Fornetti nebude za babku predpokladám. Navyše to pečie už kde kto.
alessi
06.08.11,22:29
nemuselo by to byť klasické forneti,

erricco peniaze ma netrápia. to by som si vyzistil , či je také v danom meste, ale skôr ma oslovil nápad so stánkom. tam vidím problém, ako ho postaviť a to, že s mestom si musím vybaviť nájomné. či to bude fornetti, noviny.... to je pre mna druhoradé. to si necham vyzistiť čo by bolo vhodné. ale vrámci voľných živností. napadlo ma etše zakázkové krajčírstvo s tým, že by to bola miestnosť niekde blízko ľudí.
KEJKA
07.08.11,04:41
a ak jej celý deň do krajčírstva nikto nepríde?
Do stánku áno,
Martin Mikláš
07.08.11,05:53
Dobrá správa: Podľa mňa netreba hneď zamestnávať. Stačí možno práca na dohodu alebo ako brigádnik alebo podobné. Viem, že som sa registroval na nejaké takéto dane na podnet účtovníčky (zatiaľ som tú možnosť nevyužil, pretože každý s kým som spolupracoval už podnikal)...
alessi
07.08.11,08:37
Errico pokial ho tvoj otec postaví. Tak potom ok.
alessi
07.08.11,08:40
Martin vieš niektorým ľuďom ide aj o dôchodok nielen o peniaze. My mladší to tak nevnímame ale treba myslieť aj na potom nielen na teraz.
Erricco
07.08.11,09:24
nejako som nepochopil tvoju odpoveď :)
alessi
07.08.11,18:02
nejako som nepochopil tvoju odpoveď :)
Že ked budem potrebovať postaviť stánok tak si ťa objednam.
Erricco
10.08.11,11:48
... možno blbá otázka, ale mohol by si otvoriť vlastnú živnosť aj keď je dlžníkom v SP a ZP ? Ak si má tieto nedoplatky vyrovnať, tak by mu štát mal dať možnosť si na ne zarobiť, nie ?
veronikasad
10.08.11,12:21
... možno blbá otázka, ale mohol by si otvoriť vlastnú živnosť aj keď je dlžníkom v SP a ZP ? Ak si má tieto nedoplatky vyrovnať, tak by mu štát mal dať možnosť si na ne zarobiť, nie ?
ak píšeš o živnosti - žiadny zákon mu to (zatial) nezakazuje. Ale treba počítať s tým, že dlh si poisťovne môžu uplatňovať exekúciou na podnikatelský účet dlžnika.
alessi
10.08.11,13:53
erricco, a nedalo by sa mu nejako finančne pomôcť, tak že ty si požičiaš jeho dlžnú sumu na seba, otec nedoplatky splatí, otvorí si živnosť sa postupne ti vráti peniaze?
Erricco
10.08.11,14:06
neviem či by toto bolo riešenie alessi ... ja mám dosť svojich vecí a splátok. Navyše si dnes nie si istý nikde prácou, takže daľšiu pôžičku by som nechcel riskovať.
Veronikasad, takže si živnosť založiť môže, ale ex. sa naň hned nalepí a má po živnosti ... super :(
A je nejaka možnosť dohody s poistovnami ? odpustenie nejakej časti dlhu a pod. ?
Najlepšie by totiž bolo ak by mal živnosť sám na seba, ak sa bude dať ... ak nie, tak mi neostáva iné len založiť živnosť ( alebo s.r.o. ) a zamestnať ho :(
alessi
10.08.11,14:12
viem pochopiť.
ale zas ked si zoberiem založenie sro, to si tiež vyžaduje investíciu(poplatky kolkoy, overovačky a pod.) nedá sa aspoň časť splatiť aby sa odtrhol nejako od exekúcie? s tým že si dohodne splátkový kalendár, a že bude ako živnostník splácať. a vysvetliť im, že ked bude pod exekúciou tak nemá ako zarábať(a tým platiť dlhy). a dať to písomne s tým že ak nesplatí nejakú dalšiu časť do X:Z. tak tá exe sa vráti.
Možno si to predstavujem jednoducho. ale snažím sa nájsť riešenie.
Mila123
10.08.11,14:14
neviem či by toto bolo riešenie alessi ... ja mám dosť svojich vecí a splátok. Navyše si dnes nie si istý nikde prácou, takže daľšiu pôžičku by som nechcel riskovať.
Veronikasad, takže si živnosť založiť môže, ale ex. sa naň hned nalepí a má po živnosti ... super :(
A je nejaka možnosť dohody s poistovnami ? odpustenie nejakej časti dlhu a pod. ?
Najlepšie by totiž bolo ak by mal živnosť sám na seba, ak sa bude dať ... ak nie, tak mi neostáva iné len založiť živnosť ( alebo s.r.o. ) a zamestnať ho :(

založenie tvojej živnosti alebo sro ťa bude niečo stáť, vedenie účtovníctva, .....ak by si potom otca zamestnal, exekútor ho nájde najrýchlejšie, rýchlosťou svetla...(skoro) , pretože je prihlásený v SP............otec by si mal ísť dohodnúť splátkové kalendáre do poisťovní a pravidelne uhrádzať nedoplatky.....pokiaľ má ešte čas, ak to už nie je na vymáhanie......
Erricco
10.08.11,14:17
sro je finančne náročnejšia, ale čo som zatial čítal tu i inde, tak výhodnejšia . Uvidíme ako to dopadne, skúsim isť do oboch poistovni a s tými "nadľudmi" čo tam sedia sa nejako dohodnúť .
kabko
10.08.11,14:17
viem pochopiť.
ale zas ked si zoberiem založenie sro, to si tiež vyžaduje investíciu(poplatky kolkoy, overovačky a pod.) nedá sa aspoň časť splatiť aby sa odtrhol nejako od exekúcie? s tým že si dohodne splátkový kalendár, a že bude ako živnostník splácať. a vysvetliť im, že ked bude pod exekúciou tak nemá ako zarábať(a tým platiť dlhy). a dať to písomne s tým že ak nesplatí nejakú dalšiu časť do X:Z. tak tá exe sa vráti.
Možno si to predstavujem jednoducho. ale snažím sa nájsť riešenie.

Pokiaľ je to už na exekúcii, treba zájsť za exekútorom a dohodnúť si splátkový kalendár. Vtedy exekútor nesiahne na podnikateľský účet (samozrejme pokiaľ splátky budú platené VŽDY načas). Samozrejme záleží aj na exekútorovi, ale väčšinou keď exekútor počuje "chcem splátkový kalendár", tak sa to dá, keď vidí že dlžník CHCE platiť... :)
Erricco
10.08.11,14:32
hmm ... najväčšia sranda je, že ho ani nemôžem nájsť medzi dlžníkmi v ZP ani SP
... toto bude dlhý boj :D
alessi
10.08.11,14:42
držím palce a myslím si že nielen ja.