pepecik
06.08.11,14:31
Dobry den, mam otvorenu zivnost vsetky cinnosti vo volnom rozsahu a vyuceny som mechanik elektronickych zariadeni kde som mal aj staru vyhlasku 718/2002 §21 ale ta uz podla noveho zakona neplati. Chcem napajat audio techniku kde sa pouziva 100V a samozrejme 220V. Na otvorenie remeselnej zivnosti budem potrebovat §21 alebo §22? Dakujem za odpoved. :)
Economic
06.08.11,17:25
Otázku nasmeruj na príslušný živnostenský úrad.
angerfist
08.08.11,20:41
Myslim si, ze na audio techniku ti bude stacit "montaz elektrickych zariadeni v rozsahu nizkeho napatia", to znamena, ze nebudes potrebovat par.21 resp.22.
Vsetko je to len otazka toho, co vsetko si ta montaz bude konkretne vyzadovat. Bude to domace audio? Na to nepotrebujes vyhlasku, ak totiz pripajas zariadenia podla navodu, tak to mozes vykonavat bez znalosti a potreby vyhlasky (inak by si si nemohol doma zapojit ani cerstvo kupeny odstavovac). Ine by bolo, ak by si k tomu receiveru ci prehravacu a pod. najprv priviedol napatie 230V, co by obnasalo instalaciu privodneho kablu, ukoncenie v zasuvke a v rozvadzaci atd., na to ti uz je treba §21 alebo §22.
Opravte ma, ak sa mylim.
Economic
09.08.11,04:45
Ja si myslím, že môžeš stále vykonávať činnosť podľa pôvodného hoci už zrušeného zákona. keby to tak nebolo, živnostenský úrad by ťa určite oboznámil so zmenami. Je taký zvyk, že tie ktoré platia, nie je problém a čo oni rušia z úradnej moci, to musia oznámiť. Ale platí, to čom napísala skôr. Ak to chceš presne vedieť, zisti si to na Tvojom príslušnom živnostenskom úrade. Inak môžeš robiť.
cernanka
11.08.11,05:02
Kedy si získal §21? Osvedčenie je platné 5 rokov. Je jedno, či ho máš na základe vyhl 718 alebo novej 508. Toto osvedčenie, pokiaľ je platné, stačí źivnostenskému úradu, aby si si mohol zaregistrovať remeselnú živnosť. Samozrejme spolu s dokladom o elektrotechnickom vzdelaní. Ak už uplynulo 5 rokov, treba si osvedčenie obnoviť. S potrvdením o praxi na dostatočný počet rokov si môžeš paragraf aj zvýšiť.
canbo
14.08.11,08:35
Ja si myslím, že môžeš stále vykonávať činnosť podľa pôvodného hoci už zrušeného zákona. keby to tak nebolo, živnostenský úrad by ťa určite oboznámil so zmenami. Je taký zvyk, že tie ktoré platia, nie je problém a čo oni rušia z úradnej moci, to musia oznámiť. Ale platí, to čom napísala skôr. Ak to chceš presne vedieť, zisti si to na Tvojom príslušnom živnostenskom úrade. Inak môžeš robiť.

Na §21 - nemôže vykonávať samostatne elektrotechnickú prax .
§21 - je označenie elektrotechnika ,ktorý ukončil školu s elektrotechnickým zameraním , ale nemá požadovanú prax ( príloha 11, vyhl. 508/2009)
S §21 môže sa zamestnať a pracovať pod dohľadom....
Na samostatné podnikanie potrebuje min. §22 .
Ale ani ten nestačí ak chce mať zamestnanca - §23 + oprávnenie na výkon.

...Platnosť §21 /718, alebo §21/74 rieši prechodne a zrušovacie §27/508...
pepecik
28.08.11,19:53
Na §21 - nemôže vykonávať samostatne elektrotechnickú prax .
§21 - je označenie elektrotechnika ,ktorý ukončil školu s elektrotechnickým zameraním , ale nemá požadovanú prax ( príloha 11, vyhl. 508/2009)
S §21 môže sa zamestnať a pracovať pod dohľadom....
Na samostatné podnikanie potrebuje min. §22 .
Ale ani ten nestačí ak chce mať zamestnanca - §23 + oprávnenie na výkon.

...Platnosť §21 /718, alebo §21/74 rieši prechodne a zrušovacie §27/508...

Audio techniku som presnejsie myslel obecny skolsky rozhlas pripadne ozvucenie v kostoloch a podobne. Prax nemam preukazatelnu aspon zatial ale casom bude aj to a preto mam zatial len obnovenu vyhlasku 508 §21. A živnostenský úrad vôbec nezaujima ci mam nejaku vyhlasku alebo nie ani samotny pracovnici mi k tomu nic nevedeli povedat. Ich na úrade zaujímal iba vyučny list a bez problemu mi vydali zivnostenske opravnenie na remeselnu zivnost. Sam tomu nechapem ako to vlastne je ale neriesim to uz.

P.S: Pred nedavnom som stretol byvaleho spoluziaka z ucnovky a ten robi uplnu elektroinstalaciu na stavbach samozrejme zivnostnik a s tou starou 718tkou ktoru sme dostavali asi v roku 2006. Bol prekvapeny ked som mu hovoril o 508 ze co to je :) .