magazin
06.08.11,15:20
Uzavreli sme s pracovnikom Dohodu o pracovnej cinnosti na 500 EUR/mesacne.

Odvody zanho su:
- pre socialnu poistovnu 1.05% z 500 EUR tj. mesacne to bude 5.25 EUR

Chcem sa spytat ako sa pocita dan - ci ako

19% z (500 - 5.25) EUR = 94.0025 EUR - posielam DU 94 EUR

alebo ako

19% z 500 EUR = 95 EUR

a tiez ci ju odvediem prislusnemu danovemu uradu ako dan vykonanu zrazkov alebo ako dan zo zavislej cinnosti. DU ma pre obe osobitny ucet, neviem na ktory platbu odoslat.

Daujem za rady.
JuKaS
06.08.11,13:34
Odvody za zamestnanca z dohody hradí zamestnávateľ, nezrážajú sa zamestnancovi, daň sa vypočíta 19% z 500 €, ale ak nemá trvalý pracovný pomer u iného zamestnávateľa a podpísané vyhlásenie, tak môže podpísať vyhlásenie na nezdaniteľnú čiastku u vás a daň bude menšia. Je to daň zo závislej činnosti.
magazin
07.08.11,10:26
Odvody za zamestnanca z dohody hradí zamestnávateľ, nezrážajú sa zamestnancovi, daň sa vypočíta 19% z 500 €, ale ak nemá trvalý pracovný pomer u iného zamestnávateľa a podpísané vyhlásenie, tak môže podpísať vyhlásenie na nezdaniteľnú čiastku u vás a daň bude menšia. Je to daň zo závislej činnosti.

Prave som hovoril s profesionalnou uctovnickou a ta tvrdi presny opak.

Dan 19% sa vyratava z 500 EUR minus 5.25 EUR tj. z 495.75 EUR.

Tak, komu teraz verit? Pravdupovediac verim viac profesionalnej uctovnicke, a davam to tu len preto aby tu nahodou neostala chybna rada.
Paula
07.08.11,10:32
Prave som hovoril s profesionalnou uctovnickou a ta tvrdi presny opak.

Dan 19% sa vyratava z 500 EUR minus 5.25 EUR tj. z 495.75 EUR.

Tak, komu teraz verit? Pravdupovediac verim viac profesionalnej uctovnicke, a davam to tu len preto aby tu nahodou neostala chybna rada.


Predpokladám, že príspevok vyššie ocenili profesionálni účtovníci ;)...a s nemalou praxou a znalosťou zákonov.
veronikasad
07.08.11,10:33
Prave som hovoril s profesionalnou uctovnickou a ta tvrdi presny opak.

Dan 19% sa vyratava z 500 EUR minus 5.25 EUR tj. z 495.75 EUR.

Tak, komu teraz verit? Pravdupovediac verim viac profesionalnej uctovnicke, a davam to tu len preto aby tu nahodou neostala chybna rada.
asi to moc profesionalna učtovnička nebude, keď nevie, že odvody pri dohodách platí zamestnávatel - nie zamestnanec.
magazin
07.08.11,10:40
Hovori sa o sume, od zaciatku vieme, ze plati zamestnavatel = o tom ziaden spor nie je.

Spor je ci sa zdanuje suma po odpocitani odvodov, ci dohodnuta suma, vid. vyssie uvedeny priklad.

Doplnenie: kedze tu to vidite viaceri, a nik nenamieta, tak by som mal a verim vam :)

Vdaka za rady.
rodina1
07.08.11,10:42
Hovori sa o sume, od zaciatku vieme, ze plati zamestnavatel = o tom ziaden spor nie je.

Spor je ci sa zdanuje suma po odpocitani odvodov, ci dohodnuta suma, vid. vyssie uvedeny priklad.

Už ti napísali, že u dohodára sa zdaňuje celá jeho odmena (v tvojom prípade tých 500 Eur)
mimotemyAsi by si mal vymeniť účtovníčku ...
drobeceva
07.08.11,11:04
Spor je ci sa zdanuje suma po odpocitani odvodov, ci dohodnuta suma, vid. vyssie uvedeny priklad.

zamestnanec odvody z dohody neplatí /iba z-ľ/. Takže ak nie je podpísané vyhlásenie k dani - zdaňuje sa 19 % čiastka 500 € , ak vyhlásenie podpísané je, tak sa zdaňuje čiastka 203.40€