alušik
17.01.06,09:35
Prosím Vás, poraďáci,so šéfom, ktorého mám teraz nad sebou už začínam pochybovať sama o sebe...:mee: Takže za iných okolností pre mňa ani nie tak dôležitá otázka, ale budem rada ak sa mi vyjadríte.
V pracovnych zmluvach mame termin vyplaty urceny do 15. Na poistovniach sme vsak na prihlaskach uviedli termin vyplat neurceny. Otazka znie - ak poukazem zamestnancovi vyplatu na ucet toho 15., odvody do poistovni by som mala odviest tiez v tento isty den, nie? Alebo mozem vyplatu poukazat 15. a odvody do poistovni odoslat az 30.?
Tweety
17.01.06,08:38
Prosím Vás, poraďáci,so šéfom, ktorého mám teraz nad sebou už začínam pochybovať sama o sebe...:mee: Takže za iných okolností pre mňa ani nie tak dôležitá otázka, ale budem rada ak sa mi vyjadríte.
V pracovnych zmluvach mame termin vyplaty urceny do 15. Na poistovniach sme vsak na prihlaskach uviedli termin vyplat neurceny. Otazka znie - ak poukazem zamestnancovi vyplatu na ucet toho 15., odvody do poistovni by som mala odviest tiez v tento isty den, nie? Alebo mozem vyplatu poukazat 15. a odvody do poistovni odoslat az 30.?
Odvody do poisťovní je povinnosť odviesť v deň výplaty mzdy.;)
DanielaSL
17.01.06,08:40
Súhlasím s Majou , ale myslím , že tie výplatné termíny by ste mali mať ujednotené. Dala by som do pracovnej zmluvy tiež termín taký , aký máte v poisťovniach.
nikulik
17.01.06,08:46
My máme podobný problém, výplatný termín v pracovných zmluvách je 25. a v poisťovňach je nahlásený výplat.termín 27. Takže ma čaká oprava všetkých zmlúv na výplat.termín 27. Aj pre tento maly problém nepoukazujeme vo firme výplaty na účet, pretože aj odvody by museli byť načas. Takže bude lepšie ak opravíte termíny na jeden dátum ako napísala Daniela.
alušik
17.01.06,08:47
Ludkovia, neviete si to predstavit, co za "mudroska" ja mam nad sebou. Robim tu od 1.1., ale poviem Vam asi som ja!!! spadla z jahody. Proste spochybnuje vsetko, co mu v dobrom poradim. Teraz rano nastal problem s tymto vyplatnym terminom, lebo len dnes som sa dopracovala k pracovnej zmluve a tam som si vsimla tuto vec. Tak som mu povedala, ze by sme to mali v zmluvach upravit, aby nebol problem. No a na to zacala nasa "diskusia". On to asi berie tak, ze som ja "prilis mudra", tak mi chce dokazat, ze sa mylim. Zavolal teda svojej byvalej kolegyni a opytal sa jej na ten termin odvodov, ona ho presvedcila, ze vyplatu mu mozem poslat 15. a odvod poistovni zaplatit az 30. Takze som ako blbec z toho vysla ja...:mee:
ivana184
17.01.06,08:57
Bola by som zvedavá, či bude taký rýchly aj pri kontrole, pretože, ak sa výplaty poukážu na účet 15.-eho v mesiaci a odvody zaplatíte až napr. 30.-eho v mesiaci, tak Sociálna poisťovňa Vám vypočíta penále za oneskorený odvod poistného. (Tak to spravili mne, myslím, že 2 roky dozadu, keď kolegyňa napísala na mesačný výkaz výplatný termín 20.-eho a odvody išli na úhradu samozrejme až na konci mesiaca, pri kontrole nás na to upozornili a samozrejme vyčíslili penále). Takže odkáž šéfovi, nech sa ponáhľa pomaly.
alušik
17.01.06,09:14
No ano, presne aj ja mam takuto skusenost. Sefovi som povedala, ze tak dopadla firma, ktorej robim popri robote mzdy. Ale tam si toho boli vedomi. Ja som im to hovorila asi 3x, ze to tak musia robit a oni vedome odvadzali neskor, takze aj tie penale zobrali uplne v pohode a zaplatili ich. Lenze ja teraz uz boj s mojim sefom vzdavam. Proste naozaj mi to pripada, ze on to odo mna nevezme a ze ja som ten posledny blbec. Uz mu neviem ist predlozit zakony, ze pozrite sa tu to mate cierne na bielom. :( Dnes ma to uz proste dorazilo. Mne by to bolo jedno nech si robi, ako chce. Ale bojim sa, ze raz sa to otoci proti mne a potom o 2-3 roky mu marne budem vysvetlovat, ze ci si to nepamata, ze som mu to hovorila.
Tweety
17.01.06,09:35
Ludkovia, neviete si to predstavit, co za "mudroska" ja mam nad sebou. Robim tu od 1.1., ale poviem Vam asi som ja!!! spadla z jahody. Proste spochybnuje vsetko, co mu v dobrom poradim. Teraz rano nastal problem s tymto vyplatnym terminom, lebo len dnes som sa dopracovala k pracovnej zmluve a tam som si vsimla tuto vec. Tak som mu povedala, ze by sme to mali v zmluvach upravit, aby nebol problem. No a na to zacala nasa "diskusia". On to asi berie tak, ze som ja "prilis mudra", tak mi chce dokazat, ze sa mylim. Zavolal teda svojej byvalej kolegyni a opytal sa jej na ten termin odvodov, ona ho presvedcila, ze vyplatu mu mozem poslat 15. a odvod poistovni zaplatit az 30. Takze som ako blbec z toho vysla ja...:mee:
Ono to nie je o tom, čo povedala jedna pani,( veď jej názor nemusí byť správny) treba dodržiavať zákony.
DanielaSL
17.01.06,09:38
No ano, presne aj ja mam takuto skusenost. Sefovi som povedala, ze tak dopadla firma, ktorej robim popri robote mzdy. Ale tam si toho boli vedomi. Ja som im to hovorila asi 3x, ze to tak musia robit a oni vedome odvadzali neskor, takze aj tie penale zobrali uplne v pohode a zaplatili ich. Lenze ja teraz uz boj s mojim sefom vzdavam. Proste naozaj mi to pripada, ze on to odo mna nevezme a ze ja som ten posledny blbec. Uz mu neviem ist predlozit zakony, ze pozrite sa tu to mate cierne na bielom. :( Dnes ma to uz proste dorazilo. Mne by to bolo jedno nech si robi, ako chce. Ale bojim sa, ze raz sa to otoci proti mne a potom o 2-3 roky mu marne budem vysvetlovat, ze ci si to nepamata, ze som mu to hovorila.
Niektorí ješitní šéfovia to nevedia prehltnúť , že taká obyčajná ekonómka vie toho viac a potom sa takto správajú. Nechaj si to od neho podpísať, aby si mala istotu , že to raz nezvalí na teba. Poprípade ak spolupracujete s právnikom , tak ho popros nech to šéfovi vysvetlí. Ja tak tiež zvyknem urobiť , keď sú moji šéfovia tvrdohlaví. A po rade právnika už poslúchnu.
alušik
17.01.06,09:42
Ziadneho pravnika nemame, som tu okrem riaditela jediny zamestnanec. :( Viem, ze sa neda, aby mi doveroval hned, ako som nastupila. Ale ja neviem najst sposob, ako mu to povedat, aby to teraz odo mna nezobral ako provokaciu, ked na tuto temu znovu zacnem alebo ked mu dam na stol prefotenu cast zo zakona o zdravotnom alebo socialnom poisteni. Bude to brat urcite ako provokaciu a vyhodi ma este v skusobnej lehote...:eek:
Tweety
17.01.06,09:46
Ziadneho pravnika nemame, som tu okrem riaditela jediny zamestnanec. :( Viem, ze sa neda, aby mi doveroval hned, ako som nastupila. Ale ja neviem najst sposob, ako mu to povedat, aby to teraz odo mna nezobral ako provokaciu, ked na tuto temu znovu zacnem alebo ked mu dam na stol prefotenu cast zo zakona o zdravotnom alebo socialnom poisteni. Bude to brat urcite ako provokaciu a vyhodi ma este v skusobnej lehote...:eek:
Ponúkla by som mu ako povinné čítanie zákony, ktoré sú k tomu potrebné.:eek::o
Tweety
17.01.06,10:05
Ono to nie je o tom, čo povedala jedna pani,( veď jej názor nemusí byť správny) treba dodržiavať zákony.
Nemáš to ľahké, ale skúsila by som to riešiť spoločne s ním, nejakou priateľnou debatou so zákonmi v ruke.
alušik
17.01.06,10:15
Vdaka.:) Uf, uz ma ta prva euforia presla... Uz su slzy prec.
JanaF
17.01.06,10:38
Vdaka.:) Uf, uz ma ta prva euforia presla... Uz su slzy prec.

to Alusik: S niektorymi ludmi to je tazke a este je tazsie, ak maju v sebe zakoreneny nejaky nazor, prajem vela stastia, aby mu to doslo, ze si na jeho strane:)
Janka6685
17.01.06,14:48
Ten, komu robím účto a mzdy ja, si je vedomý toho, že to, že je šéf a majiteľ firmy ešte neznamená, že má v tejto oblasti viac vedomostí, ako jeho účtovníčka. Bodaj by si to uvedomili všetci.
evelien
17.01.06,15:16
No hroza, som zvedava, kedy sa aj moj sef zmeni na takeho zadubenca.
Ja odvazdam odvody takto:
1. uvadzam na vykazoch posledny pracovny den v mesiaci
2. ZP odvadzam do 8 dni od uhrady poslednej mzdy zamestnancov - za jednotlive poistovne
3. preddavky na DzP do 5 dní od poslednej mzdy
4. do socialky - v posledny pracovny den (na vtedy si davam vyplatenie odmeny nejakemu brigadnikovi), alebo do 8 dni od poslednej mzdy.
Je to teda zle? (aspon podla toho co pisete v predoslych prispevkoch je to zle)
Janka6685
17.01.06,15:18
No hroza, som zvedava, kedy sa aj moj sef zmeni na takeho zadubenca.
Ja odvazdam odvody takto:
1. uvadzam na vykazoch posledny pracovny den v mesiaci
2. ZP odvadzam do 8 dni od uhrady poslednej mzdy zamestnancov - za jednotlive poistovne
3. preddavky na DzP do 5 dní od poslednej mzdy
4. do socialky - v posledny pracovny den (na vtedy si davam vyplatenie odmeny nejakemu brigadnikovi), alebo do 8 dni od poslednej mzdy.
Je to teda zle? (aspon podla toho co pisete v predoslych prispevkoch je to zle)

Jedine daň máš dobre, lebo tá sa odvádza do 5 dní od výplat. Odvody do SP a ZP sa odvádzajú v deň výplat.
evelien
17.01.06,20:58
Cize aj ked vyplatime nejakeho brigadnika napr. 30.01. za december, tak musim odviest poistne do socialky inokedy? Vo firme nemame stanoveny vyplatny termin. A odvody do socialky posielam hromadne, nie po castiach za jednotlive mzdy.
ajobs
17.01.06,21:42
Cize aj ked vyplatime nejakeho brigadnika napr. 30.01. za december, tak musim odviest poistne do socialky inokedy? Vo firme nemame stanoveny vyplatny termin. A odvody do socialky posielam hromadne, nie po castiach za jednotlive mzdy.

V ten deň, keď robíš výplaty (predpokladám, že máte určitú zvyklosť vyplácať mzdy v nejaký deň v mesiaci) odošleš platby do ZP a SP.
Čiže ak vyplatíš nejakého brigádnika 30.1., potom 30.1. odvedieš aj poistné (predpokladám, že ide o DoVP-takže len úrazové poistenie).
boitana
17.01.06,21:55
Jedine daň máš dobre, lebo tá sa odvádza do 5 dní od výplat. Odvody do SP a ZP sa odvádzajú v deň výplat.
mohla by si mi poradit kde sa to docitam v zakone ze, to odvadzam v ten istý den- dakujem
abel
17.01.06,22:00
A odvody do socialky posielam hromadne, nie po castiach za jednotlive mzdy.
Odvody sa posielajú LEN hromadne.
Janka6685
19.01.06,14:17
mohla by si mi poradit kde sa to docitam v zakone ze, to odvadzam v ten istý den- dakujem

Prepáč, ale skôr som sa k netu nedostala.

Sociálne poistenie:


§ 143
Splatnosť poistného

(2) Poistné, ktoré platí a odvádza zamestnávateľ, je splatné v deň určený na výplatu príjmov, ktoré sú vymeriavacím základom zamestnanca. Ak je výplata týchto príjmov pre jednotlivé organizačné útvary zamestnávateľa rozložená na rôzne dni, poistné je splatné v deň poslednej výplaty príjmov zúčtovaných za príslušný kalendárny mesiac. Ak nie je taký deň určený, poistné je splatné v posledný deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa platí poistné. Ak deň splatnosti poistného pripadne na sobotu a na deň pracovného pokoja, poistné je splatné v najbližší nasledujúci pracovný deň.

Zdravotné poistenie:



§ 17
Splatnosť preddavku na poistné


(1) Preddavok na poistné zamestnancov [§ 11 ods. 1 písm. a)] a zamestnávateľov [§ 11 ods. 1 písm. c)] je splatný v deň, ktorý je určený na výplatu príjmov zamestnancov za príslušný kalendárny mesiac. Ak je výplata príjmov zamestnancov pre jednotlivé organizačné útvary zamestnávateľa rozložená na rôzne dni, preddavok na poistné je splatný v deň poslednej výplaty príjmov zamestnancov zúčtovaných za príslušný kalendárny mesiac. Ak nie je takýto deň určený, preddavok na poistné za príslušný kalendárny mesiac je splatný posledný deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa platí preddavok na poistné.
alušik
25.01.06,07:42
Jupííííí, ľudkovia moji zlatí, neviem kto alebo čo šéfa "osvietilo", ale prestavte si, že sám teraz za mnou došiel, že mám tie pracovné zmluvy prerobiť a tie odvody budeme platiť v deň, keď pošleme výplaty na účty.:rolleyes::p:):D
Gituška
25.01.06,08:08
No vidiš, ja na to zvyknem hovoriť na každú opicu má pánboh palicu.
ajobs
25.01.06,14:45
Jupííííí, ľudkovia moji zlatí, neviem kto alebo čo šéfa "osvietilo", ale prestavte si, že sám teraz za mnou došiel, že mám tie pracovné zmluvy prerobiť a tie odvody budeme platiť v deň, keď pošleme výplaty na účty.:rolleyes::p:):D

No vidíš, že sa oplatí argumentovať.:)
Tweety
25.01.06,15:12
No vidiš, ja na to zvyknem hovoriť na každú opicu má pánboh palicu.
To nemá chybu. :p
alušik
09.02.06,13:37
Myslela som, že som túto tému uzatvorila a že som sa len utvrdila v tom, čo som si myslela. Dnes však šéf vytiahol na mňa platenie odvodov znova. Mala som poukázať výplaty na účet a na odvody mi povedal, že tie zaplatíme neskôr. Nepoučiteľný!!! Horšie je, že dnes ma začal presviedčať, že volal na sociálnu poisťovňu a tam mu potvrdili to, že stačí, keď odvody zaplatíme tento mesiac až 28, keď termín výplat nie je určený. Takže sa opäť k tomu vraciam a kto má chuť, skúste to so mnou rozobrať. Bola by som rada, keby to len tak "nezapadlo prachom".:) Toto je uvedené v zdravotnom poistení a rovnako je to v sociálnom poistení:

Splatnosť preddavku
Preddavok na poistné SZČO je splatný do ôsmeho dňa po uplynutí príslušného kalendárneho mesiaca.
SZČO môžu na základe písomnej dohody s pobočkou VšZP zaplatiť preddavok na poistné vopred.
Preddavok zamestnancov a zamestnávateľa je splatný v deň, ktorý je určený na výplatu príjmov zamestnancov za príslušný kalendárny mesiac. Ak je výplata príjmov zamestnancov pre jednotlivé organizačné útvary zamestnávateľa rozčlenená na rôzne dni, preddavok je splatný v deň poslednej výplaty príjmov zamestnancov zúčtovaných za príslušný kalendárny mesiac. Ak nie je takýto deň určený, preddavok za príslušný kalendárny mesiac je splatný posledný deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa platí poistné.

Na poisťovniach sme oznámili, že termín výplat nemáme určený. Čo to teda prináša v praxi? Znamená to pre mňa ako zamestnávateľa len to, že môžem výplaty poukázať na účty kedy chcem, čiže 1., 12.,18. alebo hoci 30. v mesiaci? Každý mesiac si môžem povedať, že to urobím v iný deň. Potom beriem, že tento deň je pre mňa v tom danom mesiaci určený na výplatu príjmu a zaplatím aj odvody poistného v tento deň?
Ak by som na poisťovni určila, že máme tento deň stanovený na 10., mala by som vlastne mzdy poukazovať na účty vždy 10. spolu s odvodmi. Je tak?
Ak som ale tento termín vopred neurčila, naozaj teraz nevidím v tomto odstavci napísané striktne to, že by som mala odvody odviesť v ten deň, kedy zamestnancom poukážem príjem na účet. Beriem to samozrejme tak, že nepoukazujem výplaty vo viacerých výplatných termínoch, ale v jeden jediný deň a ten nemám určený. Pripadá mi to však všetko také "chytanie za slovíčka." Takže ako to vidíte Vy, milí poraďáci. Stále rovnako?
Jozefsp
09.02.06,17:36
Ja mám na pracovných zmluvách "Výplatný termín nie je určený, resp. do konca nasledujúceho mesiaca" a môj názor je, že ak výplatný termín nie je určený, teda pevne stanovený, môžem dať zamestnancom výplaty kedykoľvek do konca mesiaca nasledujúceho a odvody zaplatiť nejneskoršie v posledný deň mesiaca nasledujúceho.
Tweety
09.02.06,17:43
Ja mám na pracovných zmluvách "Výplatný termín nie je určený, resp. do konca nasledujúceho mesiaca" a môj názor je, že ak výplatný termín nie je určený, teda pevne stanovený, môžem dať zamestnancom výplaty kedykoľvek do konca mesiaca nasledujúceho a odvody zaplatiť nejneskoršie v posledný deň mesiaca nasledujúceho.
Nie je to celkom tak, pretože uviesť výplatný termín v PZ je povinnosťou.:eek:
Pracovná zmluva
§ 42


(1) Pracovný pomer sa zakladá písomnou pracovnou zmluvou medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Jedno písomné vyhotovenie pracovnej zmluvy je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

(2) Ak osobitný predpis ustanovuje voľbu alebo vymenovanie ako predpoklad vykonávania funkcie štatutárneho orgánu alebo vnútorný predpis zamestnávateľa ustanovuje voľbu alebo vymenovanie ako požiadavku vykonávania funkcie vedúceho zamestnanca v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu, pracovný pomer s týmto zamestnancom sa zakladá písomnou pracovnou zmluvou až po jeho zvolení alebo vymenovaní.
§ 43


(1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:

a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,
b) miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto),
c) deň nástupu do práce,
d) mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.

(2) Zamestnávateľ v pracovnej zmluve uvedie okrem náležitostí podľa odseku 1 aj ďalšie pracovné podmienky, a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby.

(3) Ak sú pracovné podmienky podľa odseku 1 písm. d) a odseku 2 dohodnuté v kolektívnej zmluve, stačí uviesť odkaz na ustanovenia kolektívnej zmluvy; inak stačí uviesť odkaz na príslušné ustanovenia tohto zákona.

(4) V pracovnej zmluve možno dohodnúť ďalšie podmienky, o ktoré majú účastníci záujem, najmä ďalšie hmotné výhody.

(5) Ak je miesto výkonu práce v cudzine, zamestnávateľ v pracovnej zmluve ďalej uvedie

a) dobu výkonu práce v cudzine,
b) menu, v ktorej sa bude vyplácať mzda, prípadne jej časť,
c) ďalšie plnenia spojené s výkonom práce v cudzine v peniazoch alebo naturáliách,
d) prípadné podmienky návratu zamestnanca z cudziny.
Jozefsp
09.02.06,18:06
Myslím si, že aj "do konca nasledujúceho mesiaca" je výplatný termín.
DanielaSL
09.02.06,18:11
My máme napísané v pracovných zmluvách posledný deň nasledujúceho mesiaca, lebo tiež máme neurčený termín a máme to odobrené aj našim právnikom.
Janka6685
09.02.06,20:02
Je predsa jedno, aký je určený výplatný termín, hlavne, že je napísaný v zmluve.
dana hanakova
16.02.06,17:11
Tento rok podávam 1.krát DP ako SZČO za r.2005. Ako je to so soc.poiťovňou. 1.rok som nemusela odvádzať poistné do SP, len zdravotné. Tento rok čo musím urobiť a v akom prípade som povinná platiť odvody?
Ďakujem za poučenie.
Jožo
16.02.06,17:26
Tento rok podávam 1.krát DP ako SZČO za r.2005. Ako je to so soc.poiťovňou. 1.rok som nemusela odvádzať poistné do SP, len zdravotné. Tento rok čo musím urobiť a v akom prípade som povinná platiť odvody?
Ďakujem za poučenie.

http://www.porada.sk/showthread.php?t=16564&highlight=Kedy+vznik%E1+povinnos%BB
dada 1
12.04.06,14:20
My máme výplatný termin posledný pracovný deň v mesiaci a vtedy dám aj príkaz na odvody do SP je to v poriadku alebo musí mať SP tie peniaze na účte v ten deň keď máme výplatný termín.Asi sa pýtam blbo ale SP nám zamietla žiadosť o odpustenie povinnosti zaplatiť penále z dôvodu neplnenia odvodovej povinnosti včas.Ja som si istá, že som robila dobre keď som dala príkaz v deň výplatného termínu.:confused:
Hronská Iveta
12.04.06,14:57
My máme výplatný termin posledný pracovný deň v mesiaci a vtedy dám aj príkaz na odvody do SP je to v poriadku alebo musí mať SP tie peniaze na účte v ten deň keď máme výplatný termín.Asi sa pýtam blbo ale SP nám zamietla žiadosť o odpustenie povinnosti zaplatiť penále z dôvodu neplnenia odvodovej povinnosti včas.Ja som si istá, že som robila dobre keď som dala príkaz v deň výplatného termínu.:confused:
Na svoju obranu pri komunukácii skúste použiť §143 Splatnosť poistného ods.3:


(3) Ak platba poistného sa na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici uskutočnila oneskorene, poistné sa považuje za zaplatené včas, ak
a) pri platení bezhotovostným prevodom ako deň prevodu je uvedený posledný deň splatnosti poistného podľa odseku 1 alebo 2,
b) pri platení poštovou poukážkou sa poistné poukázalo
v posledný deň splatnosti poistného podľa odseku
1 alebo 2.

V ods. 1 a 2




(1) Poistné je splatné do ôsmeho dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý sa platí poistné, ak tento zákon neustanovuje inak.
(2) Poistné, ktoré platí a odvádza zamestnávateľ, je splatné v deň určený na výplatu príjmov, ktoré sú vymeriavacím základom zamestnanca. Ak je výplata týchto príjmov pre jednotlivé organizačné útvary zamestnávateľa rozložená na rôzne dni, poistné je splatné v deň poslednej výplaty príjmov zúčtovaných za príslušný kalendárny mesiac. Ak nie je taký deň určený, poistné je splatné v posledný deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa platí poistné. Ak deň splatnosti poistného pripadne na sobotu a na deň pracovného pokoja, poistné je splatné v najbližší nasledujúci pracovný deň.
Nutricia
13.10.06,13:04
My vyplácame prvý pracovný den v mesiaci a na poistovniach máme nahlásený aj vo výkazoch uvádzam dátum výplaty posledný den v mesiaci,písala som si s p.Motajovou z ministerstva zdravotníctva,že takto vyplácame zamestnancom výplaty a odvody pošleme okolo 25-teho,a odpísala mi že splatnost poistného je posledný den v mesiaci.Tak neviem.
jankasm
13.10.06,14:09
My vyplácame prvý pracovný den v mesiaci a na poistovniach máme nahlásený aj vo výkazoch uvádzam dátum výplaty posledný den v mesiaci,písala som si s p.Motajovou z ministerstva zdravotníctva,že takto vyplácame zamestnancom výplaty a odvody pošleme okolo 25-teho,a odpísala mi že splatnost poistného je posledný den v mesiaci.Tak neviem.

Správne, vy pravdepodobne nemáte určený deň výplat. Píše sa o tom v predchádzajúcom príspevku, ak nie je určený deň na výplatu tak potom je splatnosť poistného k poslednému dňu v mesiaci. To že vyplácate výplaty už napr. 1. deň v mesiaci na to nemá vplyv.
Ak by ste napr. mali stanovený deň výplat v pracovných zmluvách na 1. deň v mesiaci, potom by si to tak mala nahlásiť aj na poisťovne a splatnosť poistného by v tom prípade bola rovnako 1. deň v mesiaci.
Snáď som to napísala dosť zrozumiteľne. :rolleyes: :)
Nutricia
16.10.06,06:41
Dakujem velmi pekne Jankasm.
S pozdravom
monnica
25.04.07,06:12
My už 15 rokov máme výplatný termín ústne dohodnutý a striktne dodržiavaný k 9 dňu v mesiaci. V zmluvách žiaden termín výplat nie je.
Odvody odvádzame vždy k poslednému dňu v mesiaci. Na výplatnicu ktorú zamestnanci podpisujú pri prevzatí mzdy je dátum napísaný toho 9 alebo 10 ak je voľný deň. Do výkazov uvádzam tento dátum tiež.

Mali sme kontroly zo sociálky a vôbec žiaden problém s týmto nebol.

Boli penále ak sme uhradili neskôr ako k poslednému.

V zmluvách nie je určený dátum - to je dôležité.

Veď predsa ak sa vyplácajú peniaze tak to vždy je niejaký dátum - či prevodu peňazí alebo prebratia hotovosti - dátum predsa nemôže byť tajný.

Veta - dátum nie je určený - by nemala zmysel - lebo vždy je dátum.
Tweety
25.04.07,06:35
Podľa §43 ZP je zamestnávateľ povinný uviesť v PZ okrem iného aj výplatný termín.
monnica
25.04.07,06:41
No áno ale čo potom znamená veta - termín nie je určený?
Tweety
25.04.07,06:42
Keď toto SP v tlačive vymyslela, ešte nebola v ZP daná povinnosť mať ho uvedený v PZ.
VieraK.
06.05.07,09:19
Prosím o radu, firma si určila výplatný termín posledný deň nasledujúceho mesiaca. Môže mzdu poukázať zamestnancom na účet aj skôr? Napr. 15. v nasledujúcom mesiaci? Kedy potom musí zaplatiť poistenia a preddavok na daň? Aký termín uvedie vo výkazoch do poisťovní, keď pri registrácii do Soc. poisťovne i do zdr. poisťovne bolo uvedené 31?
Zita4
06.05.07,09:26
Keď je výplatný termín určený 31., na výkazoch uvedieš ten istý dátum. Na účty môžete výplaty poslať aj skôr.
Orsz
06.05.07,09:27
Prosím o radu, firma si určila výplatný termín posledný deň nasledujúceho mesiaca. Môže mzdu poukázať zamestnancom na účet aj skôr? Napr. 15. v nasledujúcom mesiaci? Kedy potom musí zaplatiť poistenia a preddavok na daň? Aký termín uvedie vo výkazoch do poisťovní, keď pri registrácii do Soc. poisťovne i do zdr. poisťovne bolo uvedené 31?


Takto to robí mnoho firiem. Ale najmä kôli poisťovniam. Aby mali viac času na zaplatenie odvodov. Odporúčam spolu s výplatou zaplatiť aspoň daň zo mzdy, pretože to sa uvádza aj v prehľadoch, a zaplatenie dane by nemalo byť neskôr ako 5 dní po vyplatení mzdy. Ak mzdu vyplatíte 15.v mesiaci, a daň až 30. tak je to viac ako 5 dní. V prípade poisťovní som sa nestretla s kontrolou dňa vyplatenia mzdy, kontrolovali správny výpočet, a či to bolo zaplatené do posledného možného termínu výplat.
dada 1
21.09.07,08:39
Akým spôsobom meníte výplatný termín zamestnancom v prac.zmluve dodatkom,oznámením, dohodou ? Nemate vzor.Ďakujem
Paula
21.09.07,08:44
Akým spôsobom meníte výplatný termín zamestnancom v prac.zmluve dodatkom,oznámením, dohodou ? Nemate vzor.Ďakujem


Dodatkom o zmene v bode č......ako súčasťou prac. zmluvy zo dňa....
zltalienka
05.10.07,10:18
Ahojte, precitala som si celu temu, ale celkom som nepochopila, ci je povinnost davat na pracovnu zmluvu a na prihlasku do soc. poistovne rovnaky termin vyplat? Nie je to z tych zakonov jasne. V zakone o soc. poisteni je, ze "Poistné, ktoré platí a odvádza zamestnávateľ, je splatné v deň určený na výplatu príjmov, ktoré sú vymeriavacím základom zamestnanca" (§143 ods.2)

Mna by zaujimalo, kde ma byt ten den urceny na vyplatu prijmov? V pracovnej zmluve? alebo na prihlaske do soc.poistovne?

Logicky mi vychadza, ze sa tym mysli ten den, ktory je urceny na prihlaske do soc. poistovne, lebo keby mysleli den urceny na vyplatu prijmov, ktory je urdeny inym zakonom, mal by tam byt odkaz na dny zakon. no nic take tam nie je.
Čučoriedka 5
25.11.11,06:49
Dobré ránko , prosím o radu.
Pracovníčka poberala predčasný starobný dôchodok od 1.10.2010 do 28.2.2011 , nakoľko chcela naďalej pracovať tak ho k 28.2.2011 zrušila.
Moja otázka je nasledovná: ako poberateľke pred.star.dôchodku som neodvázala odvody do SP : invalidné a poistenie v nezamestnanosti za zamestnanca aj zamestnávateľa. Od 1.3.2011 nemá nárok ani na nezdaniteľné minimun, nakoľko od zač. roku bola posudzovaná ako poberateľka pred.star.dôchodku.
Ako som mala postupovať v prípade odvodov do SP ??? nemusí aj naďalej platiť na invalidné aj PvNZ kaď mala na zač.roka status poberateľky uvedeného dôchodku . Ďakujem za skorú odpoveď.
Mila123
25.11.11,07:20
Dobré ránko , prosím o radu.
Pracovníčka poberala predčasný starobný dôchodok od 1.10.2010 do 28.2.2011 , nakoľko chcela naďalej pracovať tak ho k 28.2.2011 zrušila.
Moja otázka je nasledovná: ako poberateľke pred.star.dôchodku som neodvázala odvody do SP : invalidné a poistenie v nezamestnanosti za zamestnanca aj zamestnávateľa. Od 1.3.2011 nemá nárok ani na nezdaniteľné minimun, nakoľko od zač. roku bola posudzovaná ako poberateľka pred.star.dôchodku.
Ako som mala postupovať v prípade odvodov do SP ??? nemusí aj naďalej platiť na invalidné aj PvNZ kaď mala na zač.roka status poberateľky uvedeného dôchodku . Ďakujem za skorú odpoveď.
Fondy do SP ako IP a poistenie v nezamestnanosti i naďalej nemusí ani zc a ani zľ platiť, nakoľko jej ostal status dôchodcu......
za rok 2011 sa jej NČZD porieši rozdielom medzi dôchodkom ......
KEJKA
25.11.11,07:26
Ahojte, precitala som si celu temu, ale celkom som nepochopila, ci je povinnost davat na pracovnu zmluvu a na prihlasku do soc. poistovne rovnaky termin vyplat? Nie je to z tych zakonov jasne. V zakone o soc. poisteni je, ze "Poistné, ktoré platí a odvádza zamestnávateľ, je splatné v deň určený na výplatu príjmov, ktoré sú vymeriavacím základom zamestnanca" (§143 ods.2)

Mna by zaujimalo, kde ma byt ten den urceny na vyplatu prijmov? V pracovnej zmluve? alebo na prihlaske do soc.poistovne? ......................
podľa mňa ide o identické dátumy. V PZ sa zaviaže firma, kedy bude zam-com vyplácať mzdu a tento deň uvádza aj do SP. Často sa uvedie najneskorší možný termín z opatrnosti, aby sa nezmeškali termíny do SP.
Nikdy som sa veľmi nad tým nezamýšľala - logicky mi to tak vychádza. Je fakt, že na PZ je napr. 13.deň, ale v SP je 30.deň, ale nikdy z toho nebol problém.
Odovdy platíme v deň výplat, výkazy sa odovzdávajú do cca 5 dní po tomto termíne, reálne najneskor 20-22.deň.