m.aj.a
06.08.11,21:37
Zdravím poraďaci,
prosím o radu, ako postupovať v účtovaní v tomto prípade:
VšZP vrátila SZČO /v priebehu r.2010 sa stal čiast.invalidným/ zdanený preplatok z RZZP plus preplatok na platbách v r.2010, ktorý vznikol tým, že odvody platil v plnej výške, kým mu aj spätne uznali invalidný dôchodok. ZP tieto platby naviac vrátila, avšak taktiež znížené o daň, takže postupovala, ako pri vrátení preplatku z RZZP. No neviem ... Poraďte mi, ako mám zaúčtovať tento vrátený preplatok, a či je postup ZP správny, pretože ja si myslím, že tieto platby mali byť vrátené celé a SZČO by si mal v r.2011 znížiť výdavky na poistnom o túto sumu. No teraz, keď peniaze prišli takto, čo ďalej? :eek:

Ešte podotýkam, že RZZP vykonala sama VšZP z ich vlastných podkladov o platbách a mojich o ZD.
Chobot
06.08.11,20:35
Zdravím poraďaci,
prosím o radu, ako postupovať v účtovaní v tomto prípade:
VšZP vrátila SZČO /v priebehu r.2010 sa stal čiast.invalidným/ zdanený preplatok z RZZP plus preplatok na platbách v r.2010, ktorý vznikol tým, že odvody platil v plnej výške, kým mu aj spätne uznali invalidný dôchodok. ZP tieto platby naviac vrátila, avšak taktiež znížené o daň, takže postupovala, ako pri vrátení preplatku z RZZP. No neviem ... Poraďte mi, ako mám zaúčtovať tento vrátený preplatok, a či je postup ZP správny, pretože ja si myslím, že tieto platby mali byť vrátené celé a SZČO by si mal v r.2011 znížiť výdavky na poistnom o túto sumu. No teraz, keď peniaze prišli takto, čo ďalej? :eek:

Ešte podotýkam, že RZZP vykonala sama VšZP z ich vlastných podkladov o platbách a mojich o ZD.

Podľa môjho názoru VsZP nepostupovala správne, pretože v zmysle zákona o dani z príjmov je zdrav. poisťovňa povinná vykonať zrážkovú daň len v prípade preplatku z ročného zúčtovania zdravotného poistenia podľa § 43 ods. 3 písm. j):

"(3) Daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a neobmedzenou daňovou povinnosťou sa vyberá zrážkou, ak ide o
a) ...
j) poistné zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjem podľa § 5 alebo § 6, vrátené zdravotnou poisťovňou tomuto daňovníkovi z ročného zúčtovania poistného, 136aa)"


Pokiaľ ide o preplatok vyplývajúci z preddavku na zdravotné poistenie, to by sa malo vrátiť v plnej výške bez zdanenia.

Si si ale istá, že VsZP nezohľadnila v RZZP všetky preddavky? Lebo sa mi nezdá, prečo by časť vrátili z preddavkov a časť z vyúčtovania. Veď stačilo všetko zohľadniť vo vyúčtovaní.

Ešte je možné, že VsZP si myslela, že poistník si uplatnil v daňovom priznaní ako odpočítateľné položky všetky preddavky, nakoľko zúčtovacie obdobie už uplynulo.

Ak si s teda istá, tak by si mala napísať námietky, resp. sťažnosť, aby to preverili a priložiť ročné zúčtovanie dane z príjmov.

Ale keď tak rozmýšľam, je to v podstate jedno, pretože odvedenú daň si môže uplatniť v ročnom zúčtovaní dane za rok 2011. Zdrav. poisťovňa by mala o tom poslať potvrdenie, kde vyčísli koľko vrátili na poistnom a koľko odviedli daň.

Myslím, že bez preskúmania všetkých podkladov nie je možné jednoznačne určiť, či postupovali správne alebo nie.
Katy a R
06.08.11,20:53
.....
Si si ale istá, že VsZP nezohľadnila v RZZP všetky preddavky? Lebo sa mi nezdá, prečo by časť vrátili z preddavkov a časť z vyúčtovania. Veď stačilo všetko zohľadniť vo vyúčtovaní.
...

.. bohužiaľ to takto robia :mee::mee: fakt neviem načo je to RZZP - keď treba žiadať zvlášť (ale to sme už písali viacerí "naivní" - asi by bolo veľmi jednoduché spočítať všetky skutočne zaplatené platby ... a vyrovnať to s predpísanou sumou poistného :eek::confused:)
m.aj.a
08.08.11,19:45
Zo ZP mu bol zaslané Potvrdenie o výsledku RZZP a oznámenie o zaslaní preplatku a tak isto ako som písala vyššie aj preplatku na platbách. Asi to brali tak, že v priebehu roka sa mu zmenila výška platby, preto nejako osobitne vypočítali povinné platby a ostatné zostalo ako preplatok nad rámec zákona. Avšak celý rok bol sprevádzaný nejasnosťami a márne som sa snažila zistiť, koľko má správne platiť, 4-krát som dostala inú odpoveď. Moje nervy mi dali zabrať, až som to vzdala a nechala som to na vyrovnanie pri RZZP, ktoré som radšej nechala na nich, aby sa dalo všetko na poriadok a ďalej sme mali čistý stôl. Bohužiaľ, ako vidno, nestalo sa! Ja som tak isto nerozumela tomu postupu, prečo bol preplatok tak delený, veď kvôli tomu sa predsa robí RZZP. Buď výjde nedoplatok, ktorý treba dorovnať, alebo podnikateľ zaplatil viac a vnikol preplatok, ktorý ZP vráti. Či nie? :confused: No pracovníčka mi povedala, koľko je tam celkový preplatok, koľko je z toho z RZZP a ostatné malo zostať na zápočet ďalších platieb. Keď však teraz došlo to oznámenie o vrátení uvedených súm, (aj napriek dohode to nenechali na zápočet), zistila som, že mi to nesedí s tým, čo vyšlo pri podaní RZZP, preto som kontaktovala VšZP, kde mi pracovníčka, ktorá to robila, oznámila, že to kvôli zdaneniu toho preplatku z platieb naviac!!! To som sa vlastne dozvedela iba "náhodou!", akosi to zabudla uviesť a ja som chvíľu v úžase nevedela ani čo povedať. No keďže aj tak suma nesedí, dohodli sme sa na stretnutí, ale až o dva týždne po dovolenke. Mňa hlavne zaskočilo to zdanenie.

A ďalej: je to tak, že keďže platil poistné v r. 2010, tak tie mu išli do DP, preto by bolo najjednoduchšie, keby boli ostali na zápočet. Teraz by to mal asi dať do príjmu, alebo, ak by sa vrátilo všetko, znížil by výdavky na poistnom v tomto roku. No čo urobíme s tou zrazenou daňou??? Zrejme, ako uvádza Chobot, budem postupovať ako s daňou z preplatku z RZZP a uplatní si ju v DP. Len aby mu ZP vystavila poriadny doklad s kompletnými údajmi. Verte mi, som z toho vedľa. :confused::D:mad:
m.aj.a
12.03.12,16:35
Opäť sa vraciam k tomuto problému, ktorý sa nevyriešil ani po návšteve ZP. Pracovníčka mi povedala, že vrátený preplatok na platbách na poistnom zdanila, lebo to cit. "podľa zákona musia". Pritom nerozlišujú, že to nie je preplatok z RZZP, ale vrátené platby, ktoré boli posúdené ako zaplatené naviac. Oni si vypočítali, čo je výsledok z RZZP a ostatné bolo naviac, to vrátili a zdanili ... podľa zákona!
Keďže v r.2011 sú zdanené preplatky z RZZP vysporiadané zrážkovou daňou a do DP sa neuvádzajú, mám dilemu, či môžem tak isto posudzovať tie vrátené preddavky, alebo ich mám odpočítať zo zaplatených preddavkov v r.2011, samozrejme aj s daňou?
Prosím poraďte a pomôžte mi to dotiahnuť, pretože DP finišuje a riešenie môže byť len jedno, len aby sa to dalo obhájiť.
Možno to bude komplikované, ale čo už. :confused:
Maja