jozefhorvat
07.08.11,07:43
Dovolím si položiť otázku.
Ku kúpnopredajnej zmluve na nehnuteľnosť sa dodatočne podpísal dodatok ku zmluve, ktorý upravil kúpnu cenu na omnoho vyššiu. Na tomto dodatku však už neboli overené podpisy a nebol ani doložený na kataster. / Ak má niekto záujem na tom, tak si taký dodatok sa dá podpísať kedykoľvek/ Teraz už ubehli viac ako tri roky od vkladu. Ktorá cena sa považuje za nákupnú? Samozrejme, že tu ide o spor, pričom je alternatíva vrátenia nákupnej ceny. Dá sa považovať dodatok za platný?
Ďakujem.
buchač
07.08.11,10:45
Dovolím si položiť otázku.
Ku kúpnopredajnej zmluve na nehnuteľnosť sa dodatočne podpísal dodatok ku zmluve, ktorý upravil kúpnu cenu na omnoho vyššiu. Na tomto dodatku však už neboli overené podpisy a nebol ani doložený na kataster. / Ak má niekto záujem na tom, tak si taký dodatok sa dá podpísať kedykoľvek/ Teraz už ubehli viac ako tri roky od vkladu. Ktorá cena sa považuje za nákupnú? Samozrejme, že tu ide o spor, pričom je alternatíva vrátenia nákupnej ceny. Dá sa považovať dodatok za platný?
Ďakujem.

Sám sa ???:rolleyes:

Predal si , alebo kúpil ???;)

Ozaj , mimochodom ...kataster nezaujíma výška ceny za nehnuteľnosť , tam ide o trochu iné informácie ...
Veď zmluvné strany sa predsa môžu ( musia v podstate ) dohodnúť na cene , aby k obchodu došlo
jozefhorvat
07.08.11,11:04
Sorry, ale nie som profík v práve a písaní, tak teda doplňujem - podpísali sme- predávajúci a kupujúci dodatok ku zmluve, ktorý upravil cenu nahor, doplatil som mu, tak ja som kupec. Aj pri navýšení ceny sa to oplatilo, lebo dnes má cenu nehnuteľnosť zase vyššiu. Ďakujem za pokračovanie v odpovedi. Pekný deň!
Mária27
07.08.11,15:54
Zmluvná voľnosť platí (ak neodporuje zákonu). Pozri občiansky zákonník:

§ 493 (Zmena záväzkov)
Záväzkový vzťah nemožno meniť bez súhlasu jeho strán, pokiaľ tento zákon neustanovuje inak.

§ 570 (Nahradenie doterajšieho záväzku)
(1) Ak sa veriteľ dohodne s dlžníkom, že doterajší záväzok sa nahrádza novým záväzkom, doterajší záväzok zaniká a dlžník je povinný plniť nový záväzok.
(2) Ak sa nahrádza záväzok zriadený písomnou formou, musí sa dohoda o zriadení nového záväzku uzavrieť písomne. To isté platí, ak sa nahrádza premlčaný záväzok.

§ 571 (Rozsah nahradenia záväzku)
Doterajší záväzok sa pokladá za nahradený iba v rozsahu, ktorý nepochybne vyplýva z dohody o novom záväzku.
Mila123
07.08.11,16:00
ak máš doklady o zaplatení za nehnuteľnosť, doložíš KPZ a dodatok .......nemal by v tom byť problém.....
jozefhorvat
08.08.11,05:52
Ďakujem, táto otázka je zatiaľ, pokiaľ zas niečo nevznikne jasná, Ďakujem poraďákom a všetkým.