GABAZ
17.01.06,09:02
Mám faktúru za patentové služby z ČR od osoby neregistrovanej pre DPH v ČR. Odberateľom je slovenská s. r. o. registrovaná pre DPH v SR. Zaujíma ma, či túto faktúru mám samozdaniť a či si môžem následne aj uplatniť odpočítanie DPH, alebo takáto faktúra nespadá do režimu DPH. Čítala som zákon aj príspevky na porade, ale nie som múdrejšia. Myslím, že uvedenú službu možno zaradiť do § 15.
ivana184
17.01.06,08:32
Potrebovala by som poradiť:
Ak mám prijatú faktúru z Poľskej republiky od platcu DPH, ja som tiež platca DPH, tak mám si ju samozdaniť, t.j. fakturovaná suma x kurz x 19% DPH = 19% DPH, ktoré mám povinnosť odviesť na DÚ cez daňové priznanie DPH, riadok 4 a riadok 2 daňového priznania a následne si hneď tú istú daň odpočítam z prijatých tovarov cez riadok 16 daňového priznania?
Ide o prijatý tovar, (okná, dvere .....z Poľska). Pletie sa mi to s riadkom 17, tak nie som si istá, poraďte prosím, viac hláv, viac rozumu, viac skúseností...
Vďaka Vám
ALBO
17.01.06,09:21
Potrebovala by som poradiť:
Ak mám prijatú faktúru z Poľskej republiky od platcu DPH, ja som tiež platca DPH, tak mám si ju samozdaniť, t.j. fakturovaná suma x kurz x 19% DPH = 19% DPH, ktoré mám povinnosť odviesť na DÚ cez daňové priznanie DPH, riadok 4 a riadok 2 daňového priznania a následne si hneď tú istú daň odpočítam z prijatých tovarov cez riadok 16 daňového priznania?
Ide o prijatý tovar, (okná, dvere .....z Poľska). Pletie sa mi to s riadkom 17, tak nie som si istá, poraďte prosím, viac hláv, viac rozumu, viac skúseností...
Vďaka Vám

vstup date na r. 16. Na r. 17 je dovoz=z tretích krajin,colnica.
vystup na4, 2, + ešte na 1. 1=3+4
GABAZ
17.01.06,15:12
Prosím, naozaj sa nikto k tomu nevie vyjadriť ?
ALBO
17.01.06,15:25
Prosím, naozaj sa nikto k tomu nevie vyjadriť ?

Ake služby konkretne.
GABAZ
17.01.06,15:51
Jedná sa o faktúru od patentovej kancelárie za podanie prihlášky ochrannej známky v ČR a súvisiace služby /rešerše, poštovné, správny poplatok/. Patentová kancelária nie je registrovaná pre DPH v ČR.
ALBO
17.01.06,17:22
Jedná sa o faktúru od patentovej kancelárie za podanie prihlášky ochrannej známky v ČR a súvisiace služby /rešerše, poštovné, správny poplatok/. Patentová kancelária nie je registrovaná pre DPH v ČR.

už som raz odpísala ale teraz vidím, že sa to neuložilo.
Takže stručne:
Ja napr. mám problém tú službu nazvať.Možno by bolo dobre keby ju tí cesi pomenovali podľaJKP, alebo niekto z poraďákov. Neviem, možno je to niečo z § 15 odss. 8 pís. b) alebo sprostredkovanie d).
V každom prípade ak sa v § 15 ods. 8 nájdete ste povinný Fa dodaniť v tuzemsku podla 69 ods. 3 Službu dodala zah. osoba (§5)´=FO, PO
Daň na vstupe si odpočítate podľa toho, na aký účel tento výdavok použijete, či na ralizaciu oslobodených alebo zdaňovaných dodaní´=§49.
Ak ste presvedčený , že v § 15 nie je vzmenovaná, potom to nedodaňujete.
Treba pomenovaťhlavnú službu, poštovné ainé sa ydania podľa hlavnej.§22 ods.2
GABAZ
18.01.06,05:37
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, mám v tom trocha jasnejšie. Pokiaľ som si to pozerala v zákone, aj mne to vychádzalo, že to treba samozdaniť, ak je to služba podľa § 15. Ja by som to zaradila medzi poradenské činnosti. Len mi nie je jasné, podľa ktorého § si to môžem aj odpočítať. V mojom prípade bude služba použitá na zdaniteľné plnenia, ktoré podliehajú DPH.
ivana184
18.01.06,06:04
Ďakujem Vám za odpoveď.
ALBO
18.01.06,07:40
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, mám v tom trocha jasnejšie. Pokiaľ som si to pozerala v zákone, aj mne to vychádzalo, že to treba samozdaniť, ak je to služba podľa § 15. Ja by som to zaradila medzi poradenské činnosti. Len mi nie je jasné, podľa ktorého § si to môžem aj odpočítať. V mojom prípade bude služba použitá na zdaniteľné plnenia, ktoré podliehajú DPH.
§ 49 ods.2 pís. b a § 51ods1 pís b) = dostanete doklad, vypočítate kurzom DPH podľa dátumu vystavenia (§19) a hneď v tom mesiaci, kedy ste daň odviedli, dáte ju na vstup. do DP r. 15.
Na výstupe r. 9 a 10
GABAZ
18.01.06,08:09
Vďaka za odpoveď, naozaj to dobre padne, keď sa má človek s kým poradiť. Prajem príjemný deň.