Strelcova
07.08.11,19:38
Dobrý deň, prosím Vás o radu:
SZČO má pozastavenú živnosť, zatiaľ je to len v priebehu tohoto roka od 1.3.2011 do 30.11.2011.
V auguste jej bol vrátený tovar, ktorý bol vyfakturovaný ešte pred pozastavením živnosti, teda faktúra bola vystavená aj z nej odvedená DPH, ale nebola uhradená. Ako má teraz postupovať pri vrátení tovaru? Môže vystaviť dobropis na uvedený tovar aj keď má pozastavenú živnosť? Môže si od štátu vypýtať DPH, nakoľko je stále platiteľom DPH? Zároveň postúpi vrátený tovar svojmu dodávateľovi a od neho jej bude vystavený dobropis a vrátené peniaze, nakoľko ona tovar zaplatila. Môže na dobropisoch figurovať jej DIČ v čase pozastavenia?
Ďakujem za pomoc.
marjankaj
07.08.11,17:51
Dobrý deň, prosím Vás o radu:
SZČO má pozastavenú živnosť, zatiaľ je to len v priebehu tohoto roka od 1.3.2011 do 30.11.2011.
V auguste jej bol vrátený tovar, ktorý bol vyfakturovaný ešte pred pozastavením živnosti, teda faktúra bola vystavená aj z nej odvedená DPH, ale nebola uhradená. Ako má teraz postupovať pri vrátení tovaru? Môže vystaviť dobropis na uvedený tovar aj keď má pozastavenú živnosť? Môže si od štátu vypýtať DPH, nakoľko je stále platiteľom DPH? Zároveň postúpi vrátený tovar svojmu dodávateľovi a od neho jej bude vystavený dobropis a vrátené peniaze, nakoľko ona tovar zaplatila. Môže na dobropisoch figurovať jej DIČ v čase pozastavenia?
Ďakujem za pomoc.

Ty máš stále IČDPH? Nezrušila si to?
Strelcova
08.08.11,05:45
Ano IČ DPH mám, nemohla som to zrušiť kôli obratu. Podávam nulové hlásenia.
Zita5
08.08.11,06:04
Treba sa v prvom rade spojiť so správcom dane, ako túto situáciu riešiť .
Strelcova
08.08.11,06:14
chcela som zistiť, či sa už niekto s takýmto prípadom nestretol, ale asi to nie je veľmi bežná situácia, tak pôjdem na DÚ, hádam mi poradia, ďakujem
Jana Acsová
08.08.11,09:23
Ak ste platiteľ DPH, týka sa Vás celý zákon ... a aj vystavenie faktúry/dobropisu/ťarchopisu resp. dokladu podľa § 25 ZDPH. Platiteľstvo DPH a pozastavenie činnosti sú ištitúty podľa dvoch rôznych predpisov.
marjankaj
08.08.11,15:06
Ano IČ DPH mám, nemohla som to zrušiť kôli obratu. Podávam nulové hlásenia.

A požiadala si vôbec o zrušenie registrácie?


Zrušenie registrácie
§ 81



(1) Platiteľ registrovaný podľa § 4 môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň najskôr po uplynutí jedného roka odo dňa, keď sa stal platiteľom, ak jeho obrat nedosiahol za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov sumu 49 790 eur. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.

(2) Platiteľ môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň, keď skončí v tuzemsku činnosť, ktorá je predmetom dane.
marjankaj
08.08.11,19:12
Ano IČ DPH mám, nemohla som to zrušiť kôli obratu. Podávam nulové hlásenia.

Podľa zákona o DPH musíš vystaviť faktúru. Podľa živnostenského zákona zase nesmieš. No nezávidím ti.:confused:
Strelcova
09.08.11,05:40
Nepožiadala som o zrušenie, nakoľko SZČO bude od 1.12.2011 pokračovať v živnosti - momentálne je odcestovaná - a je tam ešte jeden dôvod, má na sklade zásoby, z ktorých by pri ukončení musela vrátiť DPH. Písala som už dotaz na DU, tak keď príde odpoveď, skúsim ju sem prilepiť. Zatiaľ ďakujem.
Strelcova
09.08.11,16:31
Dnes mi prišla už aj odpoveď z daňového úradu. Podľa DU treba na dobropise uviesť iba IČ DPH ale DIČ nie.
Strelcova
09.08.11,16:37
Skúsim ešte raz tú prílohu.