Kejt
17.01.06,09:10
Prosím o radu ak má niekto s tým skúsenosti.Naša firma je v prenajatých priestoroch pršalo a zatiekol nám tovar ,ktorý bol uznaný poisťovňou.Majiteľ priestorov dostal peniaze od poistovne.Škoda za tovar bola refakturovaná majiteľovi priiestorov.Nám zostal tovar naďalej a môžeme ho predať za prijateľnú cenu.Neviem si poradiť ako tú refakturovanú škodu máme zaúčtovať.:mad:
Jana Acsová
17.01.06,18:07
Prosím o radu ak má niekto s tým skúsenosti.Naša firma je v prenajatých priestoroch pršalo a zatiekol nám tovar ,ktorý bol uznaný poisťovňou.Majiteľ priestorov dostal peniaze od poistovne.Škoda za tovar bola refakturovaná majiteľovi priiestorov.Nám zostal tovar naďalej a môžeme ho predať za prijateľnú cenu.Neviem si poradiť ako tú refakturovanú škodu máme zaúčtovať.:mad:
Pozrite si časť týkajúcu sa škôd:
http://www.porada.sk/t17311-najeastejie-otazky--dph.html
Zároveň uvádzam:
Vo vašom prípade sa nejedná o refakturáciu škody ale o predpis škody osobe, ktorá vám ju spôsobila, t.j. o riadnu fakturáciu. Ak majiteľ skladovacích priestorov spôsobil škodu nájomcovi tým, že nehnuteľnosť nemohla slúžiť riadnemu výkonu jeho činnosti a škodu uznal, je osobou, voči ktorej môže byť škoda riadne uplatnená. Škodu je potrebné dokladovať zápisom o jej vzniku, uznaním zo strany prenajímateľa a pod., čiže dokumentáciou.
Ak vám škoda vznikla a účtujete v sústave podvojného účtovníctva, mali by ste účtovať o jej vzniku aj o predpise k náhrade, napr.
549/132 (škoda na tovare),
378/648 (predpis škody prenajímateľovi).
Škoda nie je dodaním služby ani dodaním tovaru a preto na túto fakturáciu daň neuplatňujeme.
Predmetné účtovanie sa týka roku 2005.

Predaj poškodeného tovaru bude pre vás ďalší výnos.
Kejt
17.01.06,18:20
Ďakujem za radu veľmi mi to pomohlo
Kejt
17.01.06,18:24
Ešte by som sa predsa niečo opýtala vy uvádzate,že na fakturáciu sa daň neuplatňuje,ale napríklad keď niekom predpíšete manko na sklade a bolo uznané tak z toho sa DPH odvádza a tiež to nieje služba ani dodanie tovaru.
Jana Acsová
17.01.06,18:26
Ešte by som sa predsa niečo opýtala vy uvádzate,že na fakturáciu sa daň neuplatňuje,ale napríklad keď niekom predpíšete manko na sklade a bolo uznané tak z toho sa DPH odvádza a tiež to nieje služba ani dodanie tovaru.Neodvádza. Pozreli ste si pripnutý link? Mám za to, že je to tam uvedené. Ak nie, doplním .-)
Kejt
17.01.06,18:30
Keď je nakúpim tovar s DPH to mám daň na vstupe a keď mi ho niekto odcudzí to znamená,že vznikne manko musím odviesť DPH na výstupe.
Jana Acsová
17.01.06,18:31
Kejt
17.01.06,18:39
Pozerala som to,ale aj tak nie som o tom presvedčená musím si to podrobne naštudovať.
Jana Acsová
17.01.06,18:41
Keď je nakúpim tovar s DPH to mám daň na vstupe a keď mi ho niekto odcudzí to znamená,že vznikne manko musím odviesť DPH na výstupe.Inventarizačný rozdiel zistený pri inventúre sa posudzuje oddelene od "krádeže". V prípade krádeže vzniká povinnosť odviesť daň podľa § 53 ods. 5 vo výške, ktorú platiteľ odpočítal. Podrobnosti v spomínanom ustanovení zákona.
Inventarizačný rozdiel môže vzniknúť rôznymi spôsobmi ... ak sa preukáže, že vznikol v dôsledku krádeže, dodaňuje sa.

Mám za to, že vznik manka je potrebné posúdiť v závislosti od konkrétnych podmienok jeho vzniku a dôvodov vyčíslenia. O krádeži spravidla každá účtovná jednotka vie a tomu prispôsobuje svoje kroky pri jej riešení.
Kejt
17.01.06,18:48
S týmto súhlasím.