sonakat
07.08.11,20:58
Ahojte poraďáci,

rada by som na našej škole viedla krúžok tvorivých dielní. Chcela som Vás požiadať o informácie ako to funguje na Vašich školách, hlavne čo sa týka financovania pomôcok. V súčasnej dobe je materiál na rozvoj tvorivosti našich detí veľmi drahý, čiže je nereálne , aby som to ako učiteľ platila ja. Ako to teda riešite vy? Viem, že sa využívajú vzdelávacie poukazy, ale tie predpokladám pokryjú akurát náklady na ohodnotenie učiteľa. Vďaka za každú radu.
alessi
07.08.11,19:29
krúžková činnosť je financovaná ministerstvom. takže za krúžok dostane škole nejake eura 80 percent ide na mzdu za vedenie krúžka, zvyšných 20 sa môže použiť na kúpu pomôcok.
Dá sa dohodnúť s inými vyučujúcimi, že ich nepoužité eura sa použijú na tvoj krúžok. čiže ak niekto ma krúžok kde okrem mzdy sa to nevyužije, tak sa tie eurá môžu presunúť.
Erislava
08.08.11,03:14
Keď chodila moja dcéra ešte na ZŠ, ich vychovávateľka z družiny viedla podobný krúžok. Časť peňazí na materiál mala zo školy a potom sme materiálom prispievali rodičia. Ona dokázala zúžitkovať úplne všetko. Nosili sme papiere, lepidlo, látky, vlnu, cestoviny, rôzne farby, plastelínu, cesto, proste čokoľvek sme doniesli, ona hneď niečo vymyslela.Mala som plný byt darčekov od dcéry.
Dáša_
08.08.11,04:18
Ja takýto krúžok na škole robím už 4 roky. S materialom je to tak, ako už bolo napísané. Niečo sa kúpi, niečo prinesú aj deti, niečo využívam svoje domáce zásoby. Dá sa navymýšľať kopec vecí a mnohé sú temer zadarmo. Pár vecí, čo sme robili je napríklad aj tu http://tvorimesk.blogspot.com/
Celkom sa im páčilo napríklad šitie - stačí kúpiť v sekáči za pár korún - šili sme srdiečka. Aj servítkami sa dá oblepiť kde-čo.
sonakat
08.08.11,14:37
Ďakujem krásne za odpovede. Tak snáď to takto bude fungovať aj na našej škole.Tie vianočné hviezdičky sú krásne. Aj ja sa budem snažiť vyrábať hlavne z recyklovaného materialu. Určite by som chcela deti naučiť servítkovú metódu a hlavne pletenie z papiera.Myslím, že sa z neho dajú vytvoriť úžasné darčeky a kedže to chcem skúsiť s deťmi na druhom stupni, myslím že to zvládnu.
Dáša_
08.08.11,14:44
Ďakujem krásne za odpovede. Tak snáď to takto bude fungovať aj na našej škole.Tie vianočné hviezdičky sú krásne. Aj ja sa budem snažiť vyrábať hlavne z recyklovaného materialu. Určite by som chcela deti naučiť servítkovú metódu a hlavne pletenie z papiera.Myslím, že sa z neho dajú vytvoriť úžasné darčeky a kedže to chcem skúsiť s deťmi na druhom stupni, myslím že to zvládnu.

Druhý stupeň je v pohode. Ja som všetky tie veci robila s deťmi na 1. stupni. Skôr je dôležité, aby tam chodili len tie, čo ich to naozaj zaujíma. Aby nemuseli povinne ísť na niečo, čo ich nebaví - lebo aj také sa stáva. A to je potom utrpenie pre obe strany.
Inak, úžasné je sledovať, ako sa deti časom zlepšujú.
sonakat
08.08.11,15:14
Dúfam, že sa nájde dosť tvorivých detičiek, aby sme mohli tieto tvorivé dielne rozbehnúť. Ešte by ma zaujímalo či nemáte informácie, kde tých 20 % financií ide ak sa nevyužijú na nákup materiálu ? U nás v škole je väčšina krúžkov, kde nie je potrebné financovať okrem učiteľa nič. Nie je potom možné, že v tom prípade dostane učiteľ celých 100 %, alebo si tých 20 % zoberie škola ?
Silvernola
08.08.11,16:36
Dúfam, že sa nájde dosť tvorivých detičiek, aby sme mohli tieto tvorivé dielne rozbehnúť. Ešte by ma zaujímalo či nemáte informácie, kde tých 20 % financií ide ak sa nevyužijú na nákup materiálu ? U nás v škole je väčšina krúžkov, kde nie je potrebné financovať okrem učiteľa nič. Nie je potom možné, že v tom prípade dostane učiteľ celých 100 %, alebo si tých 20 % zoberie škola ?
To je vecou dohody. U nás napr. ide 30% na prevádzkové náklady (toner, kancelársky papier ap.), ostatné sa sčasti na prevádzku krúžku (vždy sa nájde niečo, čo učiteľ potrebuje - nakúpi a dá si preplatiť bloky a zvyšok k platu. Viem aj o prípadoch, kde s toho vedúci krúžku nevidí ani cent, prípadne u školy bez právnej subjektivity nevidí ten cent ani škola.

Mimochodom, neviem si predstaviť krúžok, ktorý nepotrebuje žiadne financie - materiál, knihy, DVD, cestovné, ...
JarkaL
08.08.11,16:40
Ďakujem krásne za odpovede. Tak snáď to takto bude fungovať aj na našej škole.Tie vianočné hviezdičky sú krásne. Aj ja sa budem snažiť vyrábať hlavne z recyklovaného materialu. Určite by som chcela deti naučiť servítkovú metódu a hlavne pletenie z papiera.Myslím, že sa z neho dajú vytvoriť úžasné darčeky a kedže to chcem skúsiť s deťmi na druhom stupni, myslím že to zvládnu.

Ja som naučila pliesť z papiera moju 8-ročnú dcéru, dokonca aj jej kamarátku - nastávajúcu prváčku, obidvom im to išlo skvele, vyrobili si nádoby na perá a krabičky na gumičky, sponky a pod. Naozaj ide len o to, či to tie deti baví. Na ich práci vôbec nevidno, že to robili deti, mamička danej slečny nechcela veriť, že to vytvorila jej 6-ročná dcéra.
sonakat
09.08.11,13:08
No niektoré detičky sú naozaj šikovné.Ešte by ma zaujímalo z Vašich skúseností, aké tvorenie deti zaujalo najviac ?
Dáša_
09.08.11,13:46
No niektoré detičky sú naozaj šikovné.Ešte by ma zaujímalo z Vašich skúseností, aké tvorenie deti zaujalo najviac ?

jednoznačne - naušnice alebo čokoľvek, čo si môžu obesiť na krk :D:D

A potom samozrejme vianočné darčeky - len s prípravou treba začať dosť skoro, aby sa to stihlo.

Napodiv, celkom ich bavilo aj šitie, keď som vymyslela, také, čo ich zaujalo :)


http://www.artmama.sk/sites/artmama.sk/files/images/filcove.jpg brosne z filcu
http://www.artmama.sk/sites/artmama.sk/files/images/pet_01.jpg naušnice z PET fliaš
http://www.artmama.sk/sites/artmama.sk/files/images/srdiecka_0.jpg
http://www.artmama.sk/sites/artmama.sk/files/images/brosna01m.jpg tylové brošne
http://www.artmama.sk/sites/artmama.sk/files/images/brosna_kvet.jpg
http://www.artmama.sk/sites/artmama.sk/files/images/palicky1.jpg - obrazky z lekárskych paličiek a sadrove odliatky


podstatné, aby sme to stihli za krúžok a mohli si to odniesť domov :)
sonakat
10.08.11,17:16
Tie vecičky sú úžasné. A ako sa robia tie náušnice z PET fliaš ? Vyzerá to zaujímavo. No čo sa týka šitia , nie je to celkom moja parketa, ale aj tie brošne sú veľmi pekné. No tento rok bude asi hlavne o tom hľadaní pekných inšpirácií a hlavne zisťovanie čo sa tým deťom bude páčiť. Ale tie korálky,, náušnice a pod je veľmi dobrý nápad... Ďakujem.
Dáša_
10.08.11,17:22
Tie vecičky sú úžasné. A ako sa robia tie náušnice z PET fliaš ? Vyzerá to zaujímavo. No čo sa týka šitia , nie je to celkom moja parketa, ale aj tie brošne sú veľmi pekné. No tento rok bude asi hlavne o tom hľadaní pekných inšpirácií a hlavne zisťovanie čo sa tým deťom bude páčiť. Ale tie korálky,, náušnice a pod je veľmi dobrý nápad... Ďakujem.

Najskôr chodíš po obchode a nevyberáš, čo chceš piť, ale čo má správnu farbu :D Potom nastriháš nožnicami rôzne tvary - obdlžniky, trojuholníky, dobré boli aj celé kruhy. Nad čajovou sviečkou začneš opatrne nahrievať - pri ohrievaní plast mäkne, ohýba sa, hrany sa zahladzujú. potom prepichneš niečím ostrým, môžeš pridať korálku a zavesíš na čokoľvek, najlepšie na naušnicový háčik
nellika
13.08.11,07:57
Tak tato tema zaujima aj mna, kedze by som od septembra chcela otvorit tvorivy kruzok, myslela som na decoupage,kedze sa tomu venujem a zijem z toho uz 8 rokov, len neviem ci by dal vykryt cely rok len temou decoupage, alebo radsej kombinovat aj ine tvorenie - tiez mne blizke. A rozmyslam hlavne nad tym, ze veru tie veci na decoupage nie su lacne, i ked za 8 rokov mam par trikov ako material zlacnit, ale predsa len treba co to nakupit a neviem ci by to skola dokazala vykryt.

Druha otazka by bola ako je to s odmenovanim za takyto kruzok? Je zakonom stanoveny pocet zucastnenych ziakov, alebo si to urci skola? Pojdem niektory den za riaditelkou skoly, no chcela by som byt v obraze, pred tym, nez tam zajdem. Na nete je velmi malo o tom pisane.

Je urceny aj pocet hodin tyzdenne? Citala som nieco o 60 tich hodinach na ziaka za rok, neviem ako to vychadza tyzdenne, ale mozno na vytvarny kruzok by 45-60minut nestacilo, tak by bolo dobre hodiny predlzit a tym mat rads jednu tyzdenne ako dve kratsie. Co myslite da sa to tak riesit? Prosim o vsetky skusenosti, bola by som rada, keby ste mi pomohli. Dakujem.
Dáša_
13.08.11,09:05
Tak tato tema zaujima aj mna, kedze by som od septembra chcela otvorit tvorivy kruzok, myslela som na decoupage,kedze sa tomu venujem a zijem z toho uz 8 rokov, len neviem ci by dal vykryt cely rok len temou decoupage, alebo radsej kombinovat aj ine tvorenie - tiez mne blizke. A rozmyslam hlavne nad tym, ze veru tie veci na decoupage nie su lacne, i ked za 8 rokov mam par trikov ako material zlacnit, ale predsa len treba co to nakupit a neviem ci by to skola dokazala vykryt.

Druha otazka by bola ako je to s odmenovanim za takyto kruzok? Je zakonom stanoveny pocet zucastnenych ziakov, alebo si to urci skola? Pojdem niektory den za riaditelkou skoly, no chcela by som byt v obraze, pred tym, nez tam zajdem. Na nete je velmi malo o tom pisane.

Je urceny aj pocet hodin tyzdenne? Citala som nieco o 60 tich hodinach na ziaka za rok, neviem ako to vychadza tyzdenne, ale mozno na vytvarny kruzok by 45-60minut nestacilo, tak by bolo dobre hodiny predlzit a tym mat rads jednu tyzdenne ako dve kratsie. Co myslite da sa to tak riesit? Prosim o vsetky skusenosti, bola by som rada, keby ste mi pomohli. Dakujem.

ja odučím 60 hodín ročne - to sú dve vyučovacie hodiny týždenne. plus občas niečo naviac .
Ak sa nemýlim (nechce sa mi pozerať do vypisu), dostavala som 25€ mesačne.

Na niektorých školách si deti na niektoré veci aj doplácali. Záleží na sume, ktorú dostaneš. Podľa mňa je s deťmi v hodnejšie aspon na začiatku robiť s náhradnými materiálmi. Musia najskôr nadobudnúť zručnosť. Decu som skúšala aj na papierové krabičky a to si deti prinesú aj z domu. Aj rôzne fľaše, poháre. Myslím ale, že to treba kombinovať - lebo robiť celý rok iba túto techniku by ich mohlo celkom rýchlo omrzieť. Mne sa najlepšie osvedčilo robiť v takých 3-4 týždňových blokoch jednu techniku. A potom zas niečo iné.
sonakat
13.08.11,09:48
Daška , dakujem za opis techniky nausnic. Nemas nahodou nejaku svoju stranku kde mas vyrobky, ktore ste na dielnach s detickami realizovali ? Mne by velmi pomohli rozne napady, co by som mohla s detmi vyrabat, lebo nejake napady mam, ale na 60 hodin to asi celkom nebude. Dakujem
Dáša_
13.08.11,09:56
Daška , dakujem za opis techniky nausnic. Nemas nahodou nejaku svoju stranku kde mas vyrobky, ktore ste na dielnach s detickami realizovali ? Mne by velmi pomohli rozne napady, co by som mohla s detmi vyrabat, lebo nejake napady mam, ale na 60 hodin to asi celkom nebude. Dakujem

na začiatku som pridala svoj blog - a pokúsim sa tento rok zase pár vecí doplniť.
Súborne všetko nemám, často fotiť nestíham :) Skúsim sa polepšiť. Inak, inšpiráciu zberám všade na internete. Občas aj časopisy, knihy, ale tie už veľmi nekupujem. Mám pocit, že na nete nájdem viac.
sonakat
13.08.11,10:02
jaaaj, prave som si listovala diskusiu a nasla som odkaz :-). A u Vas maju deticky zaujem o tieto dielne ? Kolko mas v kruzku deti ? Na nasej skole zatial na druhom stupni takýto kruzok nebol, tak som zvedava na zaujem.
Dáša_
13.08.11,11:02
mala som už aj viac ako 20 - ale to bolo o nervy. Naviac miešané, aj také, čo už boli 3 roky po sebe, aj prváčence.

Teraz som mala iba 5, ale tie mali už záujem, takže sa dobre robilo. Dokonca počas roka postupne pribúdali.

Doteraz sme boli na 1. stupni, teraz s nimi prechádzam na 2. stupeň.
nellika
13.08.11,14:31
Ja neviem ale mne sa zda ze 25€ na mesiac je malo, ja som pocula vacsie sumy, ze dostavali, nezalezi to od poctu prihlasenych deti? Ja som dakde citala, ze ta suma na ziaka sa potom nasobi poctom deti v kurze, cim viac deti, tym vyssia odmena, ale zasa urcite nie viac ako 20 deti, to je tazko pristupit ku kazdemu dietatu jednotlivo, optimalne je podla mna tak do 15.
Dáša_
13.08.11,15:07
Ja neviem ale mne sa zda ze 25€ na mesiac je malo, ja som pocula vacsie sumy, ze dostavali, nezalezi to od poctu prihlasenych deti? Ja som dakde citala, ze ta suma na ziaka sa potom nasobi poctom deti v kurze, cim viac deti, tym vyssia odmena, ale zasa urcite nie viac ako 20 deti, to je tazko pristupit ku kazdemu dietatu jednotlivo, optimalne je podla mna tak do 15.

ja som bola v podstate rovnako odmeňovaná 4 roky. Aj keď bolo viac ako 20 deti, aj ke´d bolo 5 detí.
Odmenu som ja ale vôbec neriešila, mňa to v celku s nimi baví, ja by som si to vedela predstaviť aj zadarmo :)
nellika
15.08.11,10:41
Aj mna to s detickami velmi bavi, vzdy som chcela byt ucitelka uz od malicka, no nestalo sa tak, tak by som si to aspon takto vynahradila trosicku, ale zasa na druhej strane hladam nieco na vylepsenie platu, tak preto som sa rohodla aj pre tuto moznost, urcite nie zdarma, to si bohuzial dovolit nemozem - skoda.
Katy a R
15.08.11,12:28
.. len ako fin-info ... u nás platí CVČ (centrum voľ. času) 3,50 eur za hodinu (na dohodu) .. samozrejme v hrubom.
.. ide síce o trošku iný krúžok ... ale asi platby sú predpokladám rovnaké :confused:
ešte doplním ... ak sa potrebný počet detí nenazbiera, krúžok sa neotvorí.:mee:
(min 7 - na šach)
nellika
15.08.11,12:33
dakujem