ka30
08.08.11,08:40
Prajem dobrý deň. Poprosila by som všetkých skúsenejších kolegov - učiteľov - o cenné rady pri práci s prváčikmi. Od septembra idem po prvý krát pred školské lavice v pozícii učiteľky, a hneď som dostala prváčikov. Plne si uvedomujem, že je to veľká výzva a bude to nesmierne ťažký rok, a preto sa chcem spýtať, ako najefektívnejšie mám naučiť detičky čítať a písať? Aké mám použiť metódy, triky, postupy, taktiky, aby som čo najlepšie naučila svojich prváčikov čítať a písať. Neviem si presne predstaviť, ako naučím deti čítať napr. - písmená M A prečítame ako slabiku MA. Mám z toho des a bojím sa, že ako učitreľka prepadnem na plnej čiare a detičky si to odnesú nedostatočnou vedomosťou v čítaní a písaní. Ďakujem všetkým skúsenejším kolegom za užitočné rady, pretože žiadna vysoká škola a žiadny papier vás nepripravia na prax tak, ako skúsená rada od niekoho, kto vie čo všetko obnáša reálny pobyt pred školskou tabuľou.
alaya1
08.08.11,06:47
Mila KA30. Ako naucit deti citat a pisat sa musis naucit sama. Ziaden univerzalny recept neexistuje.
Urcite si pocas studia bola na praxi v skole, takze nejake vedomosti mas a aj zrucnosti si pocas praxe ziskala.

Ja ti mozem poradit len tolko. Uc v prvom rade srdcom. K detom pristupuj ako k svojim vlastnym, svoje osobne problemy nechaj za dverami triedy, deti pozitivne motivuj,usmievaj sa a maj dobru naladu. Metodicky postup ucenia skladania slabiky mas urcite v malicku, tak len sa vyzbrojit trpezlivostou. Ver, ze deti ti vo vsetkom pomozu.
Potom ti mozno raz ziak povie - "Pani ucitelka, vsetko co viem, ste ma naucili vy"- a ver mi, ze je to viac, ako honosna financna odmena.
Drzim prsty, ver si a uvidis, ze to zvladnes.
xixix
08.08.11,13:12
Ak si začínajúca učiteľka, tak budeš v prvom roku praxe zaradená do adaptačného vzdelávania/pozícia - začínajúci učiteľ/ a dostaneš aj tzv. "uvádzajúceho učiteľa", ktorý bude mať zato, že ťa vedie, vysvetľuje, pomáha ti - príplatok6%. Po roku by si mala absolvovať záverečným hodnotením a myslím, že aj otvorenou hodinou- či si spôsobilá učiť. Ale to už isto vieš zo zákona č. 317/2009 o pedagogických zamestnancoch, Takže žiadne obavy z učenia, skôr by si mala mať obavy z toto ostatného, čo sa edukačného pôsobenia týka/ plány rôzneho druhu, zápisnice, evidencie, dozory, ..../ Cez to všetko ti želám, aby si dostala skvelú uvádzajúcu učiteľku, ktorej nepôjde len o príplatok, ale ti pomôže vždy a vo všetkom .:)
jaros5
08.08.11,14:48
;):rolleyes::DA mne už zostáva len ti zapriať veľa trpezlivosti a pevných nervov, lebo poraďáčky v predchádzajúcich príspevkoch povedali naozaj všetko ....