Sylvia82
08.08.11,08:47
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. Žijem s manželom v dome otcových rodičov (majitelia sú obaja manželia, t.j. starý otec a stará matka). Dom je poschodový, starí rodičia žijú na prízemí, my na poschodí. Investujeme do domu vlastné peniaze, prerobili sme celé poschodie. Postupne sme vymenili okná a zateplili (na oknách a zateplení sme sa finančne podieľali menšou čiastkou). Platíme mesačný nájom (bez nájomnej zmluvy), ja tam mám trvalý pobyt, manžel nie, keďže starí rodičia sú imobilní a je problém ťahať ich po úradoch. Starí rodičia si chcú nechať dom do smrti, ale nechcú aby dom zdedili ich deti. Chcú, aby som po ich smrti dostala dom ja. Otázka znie, existuje vôbec nejaká možnosť, ako to spraviť tak, aby do smrti patril dom im a po smrti mne? A druhá otázka, v prípade ich smrti, mám vôbec nejaký nárok na dom (žijem v ňom od roku 1986) alebo aspoň na peniaze, ktoré sme doň investovali? V prípade, že sa dohodneme na vyplatení, aká hodnota domu sa berie do úvahy? Pred renováciou alebo po nej? Ďakujem Vám za nápady. Snáď to neboli len vyhodené peniaze a strata času, ktoré sme investovali...
yoyo3333
08.08.11,07:01
Keď to tak chcú aj starý rodičia, tak nech na teba dom prepíšu a dajú na dom bremeno kde si dajú doživotné právo užívania. Neviem presne ako sa to volá ale určite ma tu niekto opraví. Podľa mňa je to najjednoduchšie takto.
Tweety
08.08.11,07:02
Keď to tak chcú aj starý rodičia, tak nech na teba dom prepíšu a dajú na dom bremeno kde si dajú doživotné právo užívania. Neviem presne ako sa to volá ale určite ma tu niekto opraví. Podľa mňa je to najjednoduchšie takto.
Je to právo doživotného bývania.:) Dom nech darujú s týmto právom.
Chobot
08.08.11,07:19
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. Žijem s manželom v dome otcových rodičov (majitelia sú obaja manželia, t.j. starý otec a stará matka). Dom je poschodový, starí rodičia žijú na prízemí, my na poschodí. Investujeme do domu vlastné peniaze, prerobili sme celé poschodie. Postupne sme vymenili okná a zateplili (na oknách a zateplení sme sa finančne podieľali menšou čiastkou). Platíme mesačný nájom (bez nájomnej zmluvy), ja tam mám trvalý pobyt, manžel nie, keďže starí rodičia sú imobilní a je problém ťahať ich po úradoch. Starí rodičia si chcú nechať dom do smrti, ale nechcú aby dom zdedili ich deti. Chcú, aby som po ich smrti dostala dom ja. Otázka znie, existuje vôbec nejaká možnosť, ako to spraviť tak, aby do smrti patril dom im a po smrti mne? A druhá otázka, v prípade ich smrti, mám vôbec nejaký nárok na dom (žijem v ňom od roku 1986) alebo aspoň na peniaze, ktoré sme doň investovali? V prípade, že sa dohodneme na vyplatení, aká hodnota domu sa berie do úvahy? Pred renováciou alebo po nej? Ďakujem Vám za nápady. Snáď to neboli len vyhodené peniaze a strata času, ktoré sme investovali...

Pokiaľ starí rodičia neurobia to, čo ti tu radili (teda že ti darujú dom za života, prípadne aj s bremenom doživotného práva užívania nehnuteľnosti), tak v prípade ich smrti by dom zdedili ich deti.

Mohli by ešte napísať závet, kde by ti odkázali ten dom, ale ak by tým chceli vydediť svoje deti, tak tie môžu závet súdne napadnúť, pretože ak neexistuje zákonný dôvod na vydedenie, tak zákonní dediči (teda ich deti) majú nárok na polovicu toho, čo by im patrilo v prípade dedenia zo zákona.

Jednoduchý príklad:

Dajme tomu, že starí rodičia majú 2 deti. Zo zákona by dedili každý 1/2. V závete by dom odkázali tebe. Deti by sa obrátili na súd a ten by im prisúdil, že dostanú polovicu zákonného nároku, teda zdedili by každý 1/4 a ty by si zdedila 1/2 domu. Bola by si len polovičným vlastníkom.

Ak by nebol závet, tak nededíš nič. Inak nie je veľmi rozumné investovať väčšie sumy peňazí do domu, ktorý ti nepatrí. Je to potom obtiažne vymáhať od majiteľov tvoje investície.
Mária27
08.08.11,09:46
Dajte si teraz po rekonštrukcii dom skolaudovať ako dva byty so spoločnými časťami a zariadeniami s tým, že horný byt (poschodie)sa už priamo napíše na vás. Potom už budete riešiť len prízemie.
Pozemok by ste si tiež mohli (aspoň polovicu) dať prepísať na vás.
Sylvia82
08.08.11,10:42
Ďakujem Vám za rady, veľmi ste mi pomohli.