juber
08.08.11,09:04
Dobry den chcem sa spytat ohladom exekucie ktora nam prisla na zamestnanca, ktory ma 5 deti z toho 3 su skolopovinne a 2 maju vlastny prijem ale vsetci zdielaju spolocnu domacnost s povinnym. Otazka znie ci mam pri vypocte zakladnej sumy, ktora sa nesmie zrazit povinnemu zapocitat 5 deti + manzelka ako osoby ktorym povinny poskytuje vyzivne, podla §1 ods.2 268/2006Z.z.
V uvedenom zakone sa pise "Na kazdu osobu, ktorej povinny poskytuje vyzivne" takze ked su v jednej domacnosti tak bez ohladu na to ci maju vlastne prijmi zaratam vsetkych 5deti, alebo sa mylim?

Dakujem za odpoved.
pepsikova
08.08.11,07:10
POVINNÉMU SA NESMIE ZRAZIŤ z mesačnej mzdy základná suma, ktorá je:
- 60 % zo životného minima na plnoletú fyzickú osobu platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky,
- po 25 % zo životného minima na plnoletú fyzickú osobu platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky na každú osobu, ktorej povinný poskytuje výživné. Táto suma sa započítava aj na manžela, ktorý má samostatný príjem.

Ak sa zrážky zo mzdy vykonávajú z miezd oboch manželov, započíta sa 25 % zo životného minima na plnoletú fyzickú osobu platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky na dieťa, ktoré spoločne vyživujú, každému z nich osobitne. Suma 25 % zo životného minima na plnoletú fyzickú osobu sa nezapočítava na tú osobu, v ktorej prospech trvá nútený výkon rozhodnutia na vymoženie pohľadávky výživného.

Ak ide o výživné pre maloleté dieťa, základná suma, ktorú povinnémunemožno zraziť z mesačnej mzdy, je 70 % základnej sumy (t.j. 70 % zo súčtu súm uvedených vyššie).

Suma, nad ktorú sa zvyšok čistej mzdy
povinného zrazí bez obmedzenia, je
150 % zo sumy životného minima na
plnoletú fyzickú osobu platného v mesiaci,
za ktorý sa vykonávajú zrážky.

Suma, nad ktorú sa zvyšok čistej mzdy povinného zrazí bez obmedzenia, je 150 % zo sumy životného minima na plnoletú fyzickú osobu platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky.

ZVYŠOK ČISTEJ MZDY na účely zrážok zo mzdy povinného je výsledkom čistej mzdy po odpočítaní základnej sumy. Tento rozdiel sa zaokrúhli na eurocenty smerom nadol na sumu deliteľnú troma, pričom z nej možno zraziť na vymoženie pohľadávky oprávneného len jednu tretinu. Na prednostné pohľadávky sa zrážajú dve tretiny. Prednostné pohľadávky sa uspokojujú najprv z druhej tretiny, a až vtedy, ak táto tretina na ich úhradu nestačí, uspokojujú sa spolu s ostatnými pohľadávkami z prvej tretiny.
pepsikova
08.08.11,07:12
..no trošku viac som toho dala, ale pokiaľ má zamestnanec exekúciu, musíš zarátať aj vyživované osoby a až to, čo zostane mu môžeš exekvovať..
juber
08.08.11,07:53
Dakujem za odpoved ale ja neviem kolko vyzivovanych osob mam zaratat 3 alebo 5. S manzelkou teda 4 alebo 6? Berie sa za vyzivovanu osobu dospele dieta s vlastnym prijmom ked byva s povinnym ???
Erislava
08.08.11,08:31
Ja by nepočítala deti,ktoré už zarábajú. V § 1 ods 2 zákona č.268/2006 sa píše, o osobe, ktorej povinný poskytuje výživné. Osoba, ktorej sa poskytuje výživné je definovaná v §62 zákona 36/2005, tam je potom ďalej odkaz na zákon o životnom minime a ďalej odkaz na zákon o prídavku na dieťa. Takže z toho vyplýva, že by som to posudzovala ako pri nároku na prídavky alebo daňový bonus.
wčela
08.08.11,18:48
Na porade som našla pomôcku v excelovskej tabuľke na výpočet exekúcie ale je ešte v Sk neviete kde by sa dala stiahnuť taká tabuľka ale už s Eur ?
jozka56
08.08.11,18:55