libuš
08.08.11,09:16
Chcela by som sa Vás opýtať na stravné formou fin. príspevku §152 ods. 5 Zákonníka práce. Zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie, tak to chce riešiť takou formou..Mal by vyplácať 55 % zo sumy 3,60 EUR denne? Táto suma sa zdaňuje ale nezaratáva sa do vymeriavacích základov do sociálnej a ani zdravotnej poisťovne? Na čo si ešte treba dať pozor?
Ďakujem za odpovede...
Tweety
08.08.11,07:18
Chcela by som sa Vás opýtať na stravné formou fin. príspevku §152 ods. 5 Zákonníka práce. Zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie, tak to chce riešiť takou formou..Mal by vyplácať 55 % zo sumy 3,60 EUR denne? Táto suma sa zdaňuje ale nezaratáva sa do vymeriavacích základov do sociálnej a ani zdravotnej poisťovne? Na čo si ešte treba dať pozor?
Ďakujem za odpovede...
ÁNo, max. daň. uznaný náklad je 55% zo sum 3,80 €(stravné pri PC v prvom pásme). Suma podlieha len zdaneniu.
A na čo si chceš dať pozor? Nerozumiem.
libuš
08.08.11,07:41
Ďakujem za odpoveď, tweety.
libuš
08.08.11,08:20
Chcem sa ešte raz opýtať na to, či fin. príspevok vchádza do vym. základu do ZP s SP, lebo som našla jeden príspevok z 11. 4. , ktorý prikladám



Pôvodca textu príspevku: sally http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t166033-financny-prispevok-na-stravu.html#post1716595)
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť s.r.o. má iba jedného zamestnanca a nemôže mu poskytnúť 1x denne jedlo a nechce firma objednávať stravné lístky tak sa dohodli že mu bude vyplácať vo mzde finančný príspevok na stravu, uvedenú sumu 55% z hodnoty jedla mu preplatí premietne sa mu to do hrubej mzdy? platí z tohto príspevku odvody do SP a ZP a je to zdaniteľný príjem takže platí i daň? Pozerala som na porade ale našla som raz že platí odvody i do SP a ZP a v iných príspevkoch že iba do ZP. Ako vlastne je od 01.01.2011? Vie mi niekto poradiť.
ÁNo, FP podlieha zdaneniu a odvodom .
libuš
08.08.11,10:29
Nemáte prosím niekto s takýmto príspevkom skúsenosti? Zarátať fin. príspevok do vymeriavacích základov do SP a ZP ?
JankaO
08.08.11,11:00
Odvody do ZP áno. Odvody do SP sa neodvádzajú len v prípade finančného príspevku na stravovanie len u zamestnancov, ktorí predložili zamestnávateľovi lekárske potvrdenie, že zo zdravotných dôvodov nemôžu využiť žiadny zo spôsobov stravovania zabezpečených zamestnávateľom - (v tomto prípade je to finančný príspevok oslobodený od dane), u ostatných je to príjem, z ktorého sa platia odvody do SP a príjem podlieha DzP.
karol x
11.08.11,12:14
co ak zamestnanec predlozi ucelovo potvrdenie od specializovaneho lekara, pretoze mu je vyhodnejsie poberat financny prispevok. moze zametnavatel opakovane po urcitom case ziadat, aby mu zamestnanec predlozil toto potvrdenie od specializovaneho lekara znova? zdravie zamestnanca predsa nie je nemenna konstanta ako datum narodenia. ja si myslim, ze ano, aby si preveril, ze dany stav pretrvava.
danka28
11.08.11,19:01
Prepacte, ale kde, prosim vas, je v novom zakonniku prace, ze zamestnavatel moze poskytnut financny prispevok na stravu, teda nie gastrolistok, ale peniaze?
Ja som sa docitala v par. 152 odst. 6, ze sa to tyka iba tych, ktori maju zdravotne problemy. Je to tam napisane niekde medzi riadkami? Dakujem
karol x
12.08.11,07:41
§ 152 ods. 5 ZP Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2, alebo ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.
SSAndrea
17.07.12,11:05
Dobrý deň, prosím o kontrolu. Ak chce firma poskytovať zdaňovaný finančný príspevok, tak vychádzam pri určení zo sumy 3,80 (stravné pri tuz. prac. ceste) Suma by mohla byť aj vyššia ale asi nie nižšia??? a potom

sumu 55% z 3,80 /stravného pri tuz.prac.ceste/ t.j. 2,09€/deň zaúčtujem ako uznaný náklad zamestnávateľa 527/333
môžem dať príspevok zo SF účtovala by som 472/333
a zvyšok zo sumy 3,80/deň uvediem zamestnancovi vo výplate, zdaním a odvediem odvody do SP a ZP. A zaúčtujem v rámci mzdy 521/331?

Ďakujem
lubka0907
18.07.12,07:24
Dobrý deň,
firma nakupuje str. lístky v hodnote 3 €, z toho 55% (1,65 €) náklad zamestnávateľa a 45% (1,35 €) hradí zamestnanec. Je tento postup správny alebo zamestnávateľ musí prispieť sumou 2,09 €?
Ďakujem
Tweety
18.07.12,07:25
Dobrý deň,
firma nakupuje str. lístky v hodnote 3 €, z toho 55% (1,65 €) náklad zamestnávateľa a 45% (1,35 €) hradí zamestnanec. Je tento postup správny alebo zamestnávateľ musí prispieť sumou 2,09 €?
Ďakujem
Je to správne, je to min., ktorým musí prispievať. Takže je to v súlade so zákonom.
lubka0907
18.07.12,07:27
Ďakujem :) Zamestnávateľ chce prejsť na finančný príspevok. Môže prispievať ako doteraz 1,65 € alebo 2,09 €?
Tweety
18.07.12,09:44
Ďakujem :) Zamestnávateľ chce prejsť na finančný príspevok. Môže prispievať ako doteraz 1,65 € alebo 2,09 €?
§152ZP
(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.

(6) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2, alebo ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.
SSAndrea
19.07.12,03:42
Dobrý deň, prosím o kontrolu. Ak chce firma poskytovať zdaňovaný finančný príspevok, tak vychádzam pri určení zo sumy 3,80 (stravné pri tuz. prac. ceste) Suma by mohla byť aj vyššia ale asi nie nižšia??? a potom

sumu 55% z 3,80 /stravného pri tuz.prac.ceste/ t.j. 2,09€/deň zaúčtujem ako uznaný náklad zamestnávateľa 527/333
môžem dať príspevok zo SF účtovala by som 472/333
a zvyšok zo sumy 3,80/deň uvediem zamestnancovi vo výplate, zdaním a odvediem odvody do SP a ZP. A zaúčtujem v rámci mzdy 521/331?

Ďakujem

posúvam :confused:
KEJKA
19.07.12,04:24
nie je mi jasné, či chceš dať príspevok 2,09 alebo 3,80?
to čo dáš ako sumu zam-covi, to dávaš do výpl.pásky a zdaňuješ......DAL 333
Ty to nejako delíš, nepochopila som, deliť môžeš sumu z účtu 333 na 527 a 472 MD.
následne už nemôžeš druhý raz to isté účtovať na 521.
môžeš akurát vyrovnať 333/331, aby si mala na 331 komplet sumu, ktorú budeš poukazovať na účet zam-ca.

len v zmysle vyššie uvedených príspevkov a citácii si treba uvedomiť, že fin.príspevok nie je vecou rozhodnutia, ale nevyhnutnosti - po vyčerpaní ostatných možností.
SSAndrea
19.07.12,09:33
Ahoj Kejka

ja som si pôvodne myslela /idem to robiť prvý krát a viem, že nárok je len po vyčerpaní ostatných možností/, že zoberiem 55% zo sumy 3,80 t.j. 2,09€ a toto dám x počet dní zamestnancovi do výplatnej pásky ako zdaniteľný príjem a zaúčtujem 527/333???
chcela som si to overiť v Krose na Olympe a tam mi povedali, že zamestnancovi dávam a zdaňujem do výplaty 45% (tak ako napr. pri stravných lístkoch) a tých 55% vlastne účtujem len ako náklad zamestnávateľa. Tak ja sa priznám, že som z toho "debil". Moc ďakujem za usmernenie, čo a ako zaúčtovať a ako uvádzať vo výplate.
SSAndrea
23.07.12,13:02
Ahoj Kejka

ja som si pôvodne myslela /idem to robiť prvý krát a viem, že nárok je len po vyčerpaní ostatných možností/, že zoberiem 55% zo sumy 3,80 t.j. 2,09€ a toto dám x počet dní zamestnancovi do výplatnej pásky ako zdaniteľný príjem a zaúčtujem 527/333???
chcela som si to overiť v Krose na Olympe a tam mi povedali, že zamestnancovi dávam a zdaňujem do výplaty 45% (tak ako napr. pri stravných lístkoch) a tých 55% vlastne účtujem len ako náklad zamestnávateľa. Tak ja sa priznám, že som z toho "debil". Moc ďakujem za usmernenie, čo a ako zaúčtovať a ako uvádzať vo výplate.

prosííím Kejka môžete mi poradiť :)
veronikasad
23.07.12,13:11
Ahoj Kejka

ja som si pôvodne myslela /idem to robiť prvý krát a viem, že nárok je len po vyčerpaní ostatných možností/, že zoberiem 55% zo sumy 3,80 t.j. 2,09€ a toto dám x počet dní zamestnancovi do výplatnej pásky ako zdaniteľný príjem a zaúčtujem 527/333???
chcela som si to overiť v Krose na Olympe a tam mi povedali, že zamestnancovi dávam a zdaňujem do výplaty 45% (tak ako napr. pri stravných lístkoch) a tých 55% vlastne účtujem len ako náklad zamestnávateľa. Tak ja sa priznám, že som z toho "debil". Moc ďakujem za usmernenie, čo a ako zaúčtovať a ako uvádzať vo výplate.
V súlade s § 152 ods. 5 a 6 ZP zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v § 152 odseku 3 ZP, t.j. najmenej 55% z ceny jedla najviac na každé jedlo do výšky 55% stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa zákona o cestovných náhradách len vtedy, ak
-
nemôže zabezpečiť stravovanie podľa § 152 odseku
príspevok v sume uvedenej v § 152 odseku 3 ZP, t.j. najmenej 55% z ceny jedla najviac na každé jedlo do výšky 55% stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa zákona o cestovných náhradách len vtedy, ak
-
nemôže zabezpečiť stravovanie podľa § 152 odseku 2 ZP, t.j. zamestnávateľ nemôže zabezpečiť zamestnancom stravovanie vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečiť stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie na sprostredkovanie stravovacích služieb
Ide napr. aj o prípady, ak stravovanie prostredníctvom stravovacích poukážok by nebolo možné uskutočniť v stravovacom zariadení v priebehu prestávky na jedlo a oddych.
-
povinnosť zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku
Ide hlavne o prípady zamestnancov v ťažobnom priemysle, doprave, lesníctve atď.
-
zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom; povinnosť poskytnutia finančného príspevku na stravovanie zamestnancov v takomto prípade sa upravila pre zamestnávateľov novelou ZP zákonom č. 348/2007 Z.z. s účinnosťou od 1.9.2007
Ide o situácie kedy zamestnávateľ nemôže poskytnúť klasické stravovanie.
-
zamestnanec vykonáva domácu prácu alebo teleprácu, a zamestnávateľ tomuto zamestnancovi nezabezpečí stravovanie podľa § 152 ods. 2 resp. by stravovanie podľa § 152 ods. 2 ZP bolo v rozpore s povahou vykonávanej domácej práce alebo telepráce. Povinnosť poskytnutia finančného príspevku na stravovanie zamestnancom v takomto prípade sa upravila pre zamestnávateľov od 1.9.2007.
Poskytnutý finančný príspevok v súlade s podmienkami ustanovenými v § 152 ZP je daňovým nákladom zamestnávateľa podľa § 19 ods. 2 písm. c) bod 4 zákona o dani z príjmov.
U zamestnanca je takýto finančný príspevok na stravovanie peňažným príjmom, ktorý podlieha zdaneniu v súlade s ustanovením § 5 zákona o dani z príjmov a to z dôvodu, že podľa § 5 ods. 7 písm. b) zákona o dani z príjmov sú od dane z príjmov zo závislej činnosti oslobodené len príjmy poskytnuté ako hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov.

Viac info

http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&sqi=2&ved=0CFUQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.drsr.sk%2Fdrsr%2Fslovak%2Fdan ovy_subjekt%2Fpokyny_dr_sr%2Fdata%2Fmp_stravovanie 022009.pdf&ei=gloNUIauCMam4gTk-OTMCg&usg=AFQjCNFqLpBSQcLMXMFkH1zX3VgF-F0pdg&sig2=k-LVAoL2Z0rAvSI3h8JqUA
janaGT
27.07.12,11:09
Môžete mi prosím poradiť, audítorka mi dala do správy tento zápis, avšak nerozumiem, odkiaľ zobrala uvedené sumy: ( ide o stravovanie vo vlastnom strav. zariadení - reštaurácii, v r. 2011 bola cena denného menu 3,30 tento rok je cena 3,70 eur, za každý obed sa zamestnancovi strháva 1,- )

Kontrolou a overením interných dokladov bolo zistené, že účtovná jednotka účtovala poskytnutú stravu nasledovne:

MD Dal suma Text
335/ 1€ Hodnota za obed hradená zamestnancom
/ 622 0,83€ Suma účtovaná do výnosov
/ 343 0,17€ Odvedená DPH z poskytnutej stravy

Nebolo účtované o príspevku na stravovanie vo výške 55% z hodnoty stravného ani o čerpaní sociálneho fondu.

Vzhľadom na to, že išlo o stravovanie vo vlastnom stravovacom zariadení, odporúčame nasledovnú kalkuláciu stravy a jej účtovanie:

MD Dal Suma Text
527 / 622 1,90€ Príspevok na stravu účtovaný do nákladov
472 / 622 0,02€ Príspevok na stravu zo sociálneho fondu
335 / 602 0,83€ Hodnota stravy vo výške 1€ hradená zamestnancom
335 / 343 0,17€

Pri výpočte jednotlivých súm sme uvažovali s hodnotou menu platného v roku 2011 vo výške 3,30€.
truch
27.07.12,11:19
Jani, vy ste nedávali príspevok na stravu do nákladov, ani ste nedávali príspevok zo SF?
Inak do nákladov môžeš dať 55% zo sumy 3,80 t.j. 2,09€.
janaGT
27.07.12,11:32
Dáška, nie, len na 622 + 343 ... ale teraz nerozumiem tým číslam, ako k ním audítorka prišla ...
truch
27.07.12,17:26
527 / 622 1,90€ Príspevok na stravu účtovaný do nákladov 55% z 3,3€ to nie je, asi zaokrúhlila, mohla dať maximum 2,09€, je to v súlade so zákonom
472 / 622 0,02€ Príspevok na stravu zo sociálneho fondu toto si tiež zvolila sama, zrejme ako príklad, nie je stanovené v akej výške dáte príspevok zo SF, podľa výšky zdrojov v SF
335 / 602 0,83€ Hodnota stravy vo výške 1€ hradená zamestnancom
335 / 343 0,17€
Je to len odporúčanie:)
ada159
17.08.12,13:19
Zamestnávateľ poskytuje zamestnancom stravné lístky, pričom prispieva 55% ZL a 45% ZC. Niektorý zamestnanci však str.listky odmietajú, co potvrdzujú svojim zápasom. Je povinnost zamestnávateľa prispievať im teda finančne na stravu?
veronikasad
17.08.12,13:36
Zamestnávateľ poskytuje zamestnancom stravné lístky, pričom prispieva 55% ZL a 45% ZC. Niektorý zamestnanci však str.listky odmietajú, co potvrdzujú svojim zápasom. Je povinnost zamestnávateľa prispievať im teda finančne na stravu?
Zamestnavateľje povinný zabezpečiť stravovanie a finančne naň prispieť. Ak zamestnanci odmietajú gastráče, nech zamestnávatel uzatvorí zmluvu o odbere stravy s niektorým zariadením a ak tam zamestnanec nebude chodiť, je to jeho problém. Zamestnávatel si svoju povinnosť splnil.
ada159
17.08.12,13:46
Niektorí zamestnanci gastrace odberajú a niektorí lakomejsi odmietavaju, preto im dávame podpísať, že si nenarokuju na str. Listky. V podstate ich zamestnávateľ zabezpečí, ale ked ich jeden chce a druhy nie, nedonuti ich. ak však je zamestnanec - obch. Zástupca, moze si predsa narokovat formou cestovného príkazu, ak sa nemýlim. A ak si stravné nenarokoval ani takto, je povinnost zamestnávateľa prispieť formou finančného príspevku? Ja si myslím, že nie.
veronikasad
17.08.12,13:56
Niektorí zamestnanci gastrace odberajú a niektorí lakomejsi odmietavaju, preto im dávame podpísať, že si nenarokuju na str. Listky. V podstate ich zamestnávateľ zabezpečí, ale ked ich jeden chce a druhy nie, nedonuti ich. ak však je zamestnanec - obch. Zástupca, moze si predsa narokovat formou cestovného príkazu, ak sa nemýlim. A ak si stravné nenarokoval ani takto, je povinnost zamestnávateľa prispieť formou finančného príspevku? Ja si myslím, že nie.
ak je zamestnanec na pracovnej ceste, nemá nárok na stravné v zmysle ZP. Ak si zamestnanec nevyúčtuje nárok na stravné v zmysle zákona o cestovných náhradách, zamestnávatel mu nemá čo preplácať.

Podpisom zamestnanca sa zamestnávatel nezbaví zodpovednosti za zabezpečenie stravovania. Kontroluje Inšpekcia práce.
ada159
17.08.12,14:03
To mi je jasne, skôr sa potrebujem uistit, že pokial zamestnávateľ zabezpečuje gastrace a zamestnanec ich nechce, tak nie je povinnost zamestnávateľ prispievať finančným prispevkom. Konkrétne sa jedna o obchodného zástupcu, ktory si moze stravné uplatňovať aj na základe cestaku
veronikasad
17.08.12,14:16
To mi je jasne, skôr sa potrebujem uistit, že pokial zamestnávateľ zabezpečuje gastrace a zamestnanec ich nechce, tak nie je povinnost zamestnávateľ prispievať finančným prispevkom. Konkrétne sa jedna o obchodného zástupcu, ktory si moze stravné uplatňovať aj na základe cestaku
Ada, zopakujem. Ak je obchodný zástupca na pracovnej ceste, nemá nárok na stravné (teda ani na príspevok na stravovanie) v zmysle § 152 Zákonníka práce. Ak zamestnávatel obchodným zástupcom dáva gastráče, nepostupuje v súlade so zákonom.
ada159
17.08.12,14:35
Gastrace dostávajú zamestnanci, co sú v kancelárii. Takze rozumiem tomu dobre, že obchodaci si uplatňujú stravne zo zákona ocestovnych náhradách. A ked neuplatnovali, zamestnávateľ nema žiadnu povinnost poskytovať stravne náhrady zo zákon. Prace. A v tie dni, kedy obch.zastupca vykonával admin. Činnosť v sídle firmy a odmietal gastrolistky je povinný zamestnávateľ prispievat finančne?