ptbll
08.08.11,09:17
chcel by som sa opýtať, ak by ste mi vedeli poradit...
aky je vlastne rozdiel medzi pobočkou a organizačnou zložkou ?

nie je pobocka nahodou jednou z typov organizacnej zlozky ??

ako je to s uctovnictvom ? je mozne mat spolocne uctovnictvo s materskou spol. ?

DAKUJEM !!!
Mária27
08.08.11,08:52
Organizačná zložka podniku je predmetom úpravy § 7 Obchodného zákonníka. V zmysle tohto ustanovenia platí, že organizačnou zložkou podniku sa rozumie odštepný závod alebo iný organizačný útvar podniku podľa tohto zákona alebo osobitného zákona. Postavenie odštepného závodu priznáva Obchodný zákonník aj inej organizačnej zložke, ak zákon ustanovuje, že sa táto zložka samostatne zapisuje do obchodného registra. Najvýznamnejším dôsledkom zriadenia organizačnej zložky vo forme odštepného závodu je to, že jeho vedúci, ktorý je zapísaný do obchodného registra, je splnomocnený za podnikateľa robiť všetky právne úkony týkajúce sa tejto zložky.
Účtovníctvo sa vedie za celý podnik.
ptbll
08.08.11,10:03
Ďakujem za odpoved,

pobočka tam ale spomenutá nikde nie je. je mozne pobocku povazovat za inu organizacnu zlozku ?

vztahuju sa na nu nejake ustanovenia zakon aokrem obchod. z. ?
ptbll
09.08.11,04:48
prosim vas, bude uctovnictvo odstepneho zavodu, resp, organizacnej zlozky tuzemskej osoby naozaj v ramci spolocnosti ako celku ? nemusi organizacna zlozka viest samostatne uctvonictvo ??? hladam to v zakonoch ale neviem sa dopatrat odpovedi....
DAKUJEM
Mária27
09.08.11,06:43
Moc sa v tom nevyznám, ale zo skúsenosti: kedysi (po rozdelení ústrednej správy na viac podnikov) sme mali závody, viedli samostatné účtovníctvo, kontrola nariadila viesť jednu hlavnú knihu za celý podnik. Závody mali svoju analytiku. Riaditelia závodov (org. zložiek) mali niektoré právomoci, napr. uzatvárať zmluvy s dodávateľmi.
Možno ti tu viac povedia účtovníci, alebo sa spýtaj v tej sekcii.
januš1
10.08.11,05:08
Ešte doplnenie k rozdielom medzi pobočkou a organizačnou zložkou v úvode otázky.
Nemám to ničím podložené, ale podľa mňa je pobočka iba zľudovelý názov pre organizačnú zložku/ útvar, ktorý podlieha nejakému ústrediu, centrále, či priamo materskej spoločnosti, ak ide o samostatný právny subjekt.
Každá druhá banka, či poisťovňa má okrem centrály aj pobočky, čo sú podľa mňa iba organizačné útvary nižšej úrovne začlenené do organizačnej štruktúry banky.
V prípade zahraničných spoločností pôsobiacich na Slovensku sa pod pobočkou myslí buď organizačná zložka tejto spoločnosti alebo jej dcérska spoločnosť. Prekladatelia to však najčastejšie prekladajú ako pobočka.
manus
10.08.11,15:21
veľmi zaujímavá téma, pretože o organizačných zložkách sa hocikde nedočítate...
Ako je to s vedením účtovníctva, keď je sro v Českej republike a na Slovensku sa založí organizačná zložka? Máme predsa iné zákony na vedenie účtovníctva... Podľa mňa musí slovenská sro viesť svoje účtovníctvo a DPPO odovzdať na Slovensku, je to tak?
Eva10
12.08.11,06:30
Podľa mňa pobočka nie je legálnym pojmom. Pokiaľ viem je právne definovaná len "pobočka zahraničnej banky." Organizačné útvary nižšieho stupňa o ktorých píše janus1 sú najčastejšie bez právnej subjektivity a z pohľadu živnostenského zákona majú postavenie prevádzkarne.