Xanti
08.08.11,10:47
Všetky návrhy zákon sa zverejňujú na portáli právnych predpisov, dostanete sa tam cez justice.gov.sk - tam zákony. Možno aj
inak, ale ja tam chodím zvyćajne takto.
Znenie ktoré išlo do pripomienkového konania je tu :
https://lt.justice.gov.sk/Material/MaterialHome.aspx?instEID=191&matEID=4165&langEID=1
Novela zákona o SP je v čl. LII.
Ale neverím, že tam ostane kameň na kameni keď to prejde vládou a parlamentom.
No tento návrh zákona o sociálnom poistení mi nedá pokoj a objavila som tam čosi také :
Platný zákon



§ 15



Osobný rozsah dôchodkového poistenia


(1) Povinne dôchodkovo poistení sú
.....
(2) Fyzická osoba uvedená v odseku 1 písm. c) a d) je rodič alebo osvojiteľ dieťaťa, jeho manžel (manželka) a fyzická osoba, ktorej bolo toto dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.

(3) Riadna starostlivosť podľa odseku 1 písm. c) a d) je riadna starostlivosť podľa osobitného predpisu.36)

(4) Dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba môže byť fyzická osoba po dovŕšení 16 rokov veku, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt, povolenie na prechodný pobyt24) alebo povolenie na trvalý pobyt25) a nemá priznaný predčasný starobný dôchodok.

(5) Nárok na dôchodkové dávky za podmienok ustanovených týmto zákonom má aj manžel (manželka) a nezaopatrené dieťa po fyzických osobách uvedených v odsekoch 1 a 4 a po poberateľoch starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku a invalidného dôchodku.
Návrh nového zákona

Doterajšie odseky 2 až 5 sa označujú ako odseky 3 až 6.

2. V § 15 sa vypúšťajú odseky 5 a 6.
Ak som to pochopila správne, tak sa vypustí z aktuálneho znenia ods. (4) a odst. (5) pričom piaty odstavec hovorí o nároku na dôchodkové dávky teda na vdovské, vdovecké a sirotské .

Takže tieto dôchodky VDOVSKÝ, VDOVECKÝ a SIROTSKÝ sa idú tiež zrušiť? :eek::eek::eek::eek:

Ako sila. Fakt.
rodina1
08.08.11,09:19
Gabika, neviem, možno zle "kukám", ale ja som našla len túto úpravu:
Čl. II

Zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení zákona č. 551/2003 Z. z., zákona č. 600/2003 Z. z., zákona č. 5/2004 Z. z., zákona č. 43/2004 Z. z., zákona č. 186/2004 Z. z., zákona č. 365/2004 Z. z., zákona č. 391/2004 Z. z., zákona č. 439/2004 Z. z., zákona č. 523/2004 Z. z., zákona č. 721/2004 Z. z., zákona č. 82/2005 Z. z., zákona č. 244/2005 Z. z., zákona č. 351/2005 Z. z., zákona č. 534/2005 Z. z., zákona č. 584/2005 Z. z., zákona č. 310/2006 Z. z., nálezu Ústavného súdu Slovenskej republiky č. 460/2006 Z. z., zákona č. 529/2006 Z. z., zákona č. 592/2006 Z. z., zákona č. 677/2006 Z. z., zákona č. 274/2007 Z. z., zákona č. 519/2007 Z. z., zákona č. 555/2007 Z. z., zákona č. 659/2007 Z. z., nálezu Ústavného súdu č. 204/2008 Z. z., zákona č. 434/2008 Z. z., zákona č. 449/2008 Z. z., zákona č. 599/2008 Z. z., zákona č. 108/2009 Z. z., zákona č. 192/2009 Z. z., zákona č. 200/2009 Z. z., zákona č. 285/2009 Z. z., zákona č. 571/2009 Z. z., zákona č. 572/2009 Z. z., zákona č. 52/2010 Z. z., zákona č. 151/2010 Z. z., zákona č. 403/2010 Z. z. a zákona č. 543/2010 Z. z. sa mení a dopĺňa takto:

1. V § 1 ods. 3 sa vypúšťajú slová „a vojakov, ktorí sa počas výkonu vojenskej služby v ozbrojených silách štúdiom alebo výcvikom pripravovali na výkon profesionálnej služby v ozbrojených silách3) (ďalej len „vojak prípravnej služby“),“.
2. V poznámke pod čiarou k odkazu 90a sa citácia „§ 65 ods. 5 zákona č. 43/2004 Z. z. v znení zákona č. 572/2009 Z. z.“ nahrádza citáciou „§ 65 ods. 4 zákona č. 43/2004 Z. z. v znení zákona č. ..../2011.“.

3. V poznámke pod čiarou k odkazu 90b sa slová „zákona č. 572/2009 Z. z.“ nahrádzajú slovami „zákona č. .../2011 Z. z.“.

4. V § 167a odsek 2 znie:

„(2) Základný fond príspevkov na starobné dôchodkové sporenie je určený na postúpenie príspevkov na starobné dôchodkové sporenie 1) a penále podľa osobitného predpisu Sociálnou poisťovňou na bežný účet zberného účtu dôchodkových fondov príslušnej dôchodkovej správcovskej spoločnosti.1)“.

5. V § 162 ods. 2 písm. a) sa slová „zodpovedajúca dôchodkovým právam podľa § 82a ods. 2“ nahrádzajú slovami „podľa § 159 písm. c) a d)“.

6. V § 226 ods.1 písm. f) sa slová „bežný účet dôchodkového fondu“ nahrádzajú slovami „bežný účet zberného účtu dôchodkových fondov“ a slová „45 dní“ sa nahrádzajú slovami „60 dní“.

8. V § 241a sa odsek 2 dopĺňa písmenami e) a f), ktoré znejú:
„e) za obdobie odo dňa, v ktorom sporiteľovi vznikla prvá účasť na starobnom dôchodkovom sporení do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola zmluva o starobnom dôchodkovom sporení zapísaná do registra zmlúv,
f) za obdobie odo dňa, v ktorom sporiteľovi vznikla prvá účasť na starobnom dôchodkovom sporení do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom Sociálna poisťovňa určila dôchodkovú správcovskú spoločnosť podľa osobitného predpisu.1)“.
Xanti
08.08.11,09:20
Jarmilka,
je to vo vlastnom materiály teda v https://lt.justice.gov.sk/Attachment/vlastnymat.rtf?instEID=191&attEID=36746&docEID=189332&matEID=4165&langEID=1&tStamp=20110722001033860 a tam konkretne na strane 75 sa toto nachádza. Tá úprava a návrh.
veronikasad
08.08.11,09:24
Gabika, nebude to len niečo v súvislosti s DNP, ktoré sa bude "redukovať" ? (nečítala som celý zákon)
Xanti
08.08.11,09:26
Veronika,
ee ja som na to došla teraz, práve ked som sa snažila pochopiť o čo pôjde pri DNP v novom zákone.

Že v podstate SZCO nebudú povinne platiť nemocenské, mnohý si to nedajú a potom budú plakať ako ked sa im dala možnosť dobrovolne platiť poistenie v nezamestnanosti. Mnohi zabudnú sa prihlásiť a v prípade PN zaplačú.
rodina1
08.08.11,09:29
Jarmilka,
je to vo vlastnom materiály teda v https://lt.justice.gov.sk/Attachment/vlastnymat.rtf?instEID=191&attEID=36746&docEID=189332&matEID=4165&langEID=1&tStamp=20110722001033860 a tam konkretne na strane 75 sa toto nachádza. Tá úprava a návrh.
Gabika, áno, podľa toho, čo som si prečítala, to skutočne vyzerá tak, že máš pravdu, a dôchodky sa budú rušiť (teda vdovské, sirotské ...).
To je teda naozaj sila !!!!!!!!!:eek::mee::confused:
Xanti
08.08.11,09:31
A ako potichu to robia.
Presne na to som sa pýtala v téme odvodový bonus, ked sme o tom diskutovali. Už ani vtedy sa minister k tomu nevyjadril.

Ako ani nemám odvahu ďalej porovnávať aktuálny zákon s tým návrhom. Bo tuším budem blvať.
Barbara
08.08.11,09:40
zdroj : portál právnych predpisov

Predkladaný materiál bol vypracovaný na základe Programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky na obdobie rokov 2010 – 2014, v ktorom sa vláda Slovenskej republiky zaviazala presadiť reformu a zjednodušenie systému sociálneho poistenia a verejného zdravotného poistenia s cieľom zefektívniť tento systém, presunúť povinnosť platenia poistného na sociálne poistenie aj poistného na verejné zdravotné poistenie na zamestnanca a zaviesť superhrubú mzdu s príslušným navýšením hrubej mzdy. Materiál je vypracovaný na základe úlohy B.4. z uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 313 z 18. mája 2011. Týmto uznesením vláda Slovenskej republiky schválila Koncepciu reformy daňovo-odvodového systému a uložila ministrovi práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky predložiť na rokovanie vlády Slovenskej republiky návrhy všeobecne záväzných právnych predpisov s vecnými zmenami uvedenými v Koncepcii reformy daňovo-odvodového systému účinnými k 1. januáru 2012 spolu s komplexom návrhov noviel právnych predpisov upravujúcich zavedenie inštitútu superhrubej mzdy. Navrhovanou úpravou sa mení mechanizmus platenia poistného na verejné zdravotné poistenie a poisteného na sociálne poistenie z dôvodu zrušenia povinnosti zamestnávateľa platiť poistné na verejné zdravotné poistenie, príspevok na starobné dôchodkové sporenie a poistné na sociálne poistenie s výnimkou úrazového poistenia, v dôsledku čoho sa táto povinnosť presúva v upravenej forme na zamestnanca a z tohto dôvodu dochádza k úprave príjmu zo závislej činnosti zamestnanca. Súčasťou predkladaných zmien je zavedenie jedného sociálneho poistenia s novými sadzbami poistného pre zamestnanca a pre ostatné skupiny osôb, zavedenie novej sadzby na úrazové poistenie vo väzbe na predkladanú úpravu príjmov zo závislej činnosti a zavedenie nových sadzieb poistného na verejné zdravotné poistenie. V materiáli sú predložené aj zmeny osobného rozsahu sociálneho poistenia a verejného zdravotného poistenia, odčlenenie úrazového poistenia zo sociálneho poistenia, úpravy vymeriavacích základov na určenie sumy dávok sociálneho poistenia a úrazového poistenia, zmeny týkajúce sa zrušenia garančného poistenia a zavedenia garančnej dávky ako štátnej dávky, zmeny spôsobu úhrady príspevkov na starobné dôchodkové sporenie neodvedených zamestnávateľom do fondu príspevkov na starobné dôchodkové sporenie a vytvorenie jedného fondu sociálneho poistenia a samostatného fondu úrazového poistenia.
Súčasťou návrhu zákona sú aj novely zákonov, ktorými sa zavádzajú nevyhnutné zmeny súvisiace s návrhom zákona o úprave príjmu zo závislej činnosti z dôvodu presunu platenia poistného na verejné zdravotné poistenie a na sociálne poistenie s výnimkou úrazového poistenia zo zamestnávateľa na zamestnanca, a to prostredníctvom navýšenia hrubej mzdy zamestnanca a úpravy sadzieb poistného v kontexte realizácie reformy daňovo-odvodového systému, ktorej 1. fáza sa realizuje k 1. januáru 2012.





Návrh zákona obsahuje aj ďalšie zmeny, ktoré sú nad rámec zavedenia superhrubej mzdy aj Koncepcie reformy daňovo-odvodového systému. Ide najmä o tieto zmeny: - nové podmienky povinného sociálneho poistenia pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), pre ktoré sa navrhuje len povinné dôchodkové poistenie v závislosti od výšky dosahovaného príjmu, a to odo dňa registrácie na daňové účely, súčasne sa navrhuje zrušenie povinného nemocenského poistenia SZČO,
- navrhujú sa nové podmienky dobrovoľného sociálneho poistenia,
- navrhuje sa diferencovať dĺžku poskytovania dávky v nezamestnanosti a výšku dávky v nezamestnanosti,
- navrhuje sa nová úprava valorizačného mechanizmu dôchodkových dávok a úrazových dávok od 1. januára 2013,
- navrhuje sa zavedenie automatického mechanizmu zvyšovania dôchodkového veku a úpravy dôchodkovej hodnoty v závislosti od vývoja určených demografických ukazovateľov od 1. januára 2016,
- v záujme postupnej zmeny pomeru miery zásluhovosti a miery solidarity v povinnom dôchodkovom poistení v prospech miery solidarity sa navrhuje nový spôsob určovania priemerného osobného bodu, ak nárok na dôchodok vznikol po 31. decembri 2015.
- navrhuje sa spresnenie podmienok nároku na výplatu vdovského dôchodku a vdoveckého dôchodku po uplynutí jedného roka od smrti manžela,
- s cieľom maximálne obmedziť možnosť špekulatívne a neodôvodnene získať nárok na invalidný dôchodok v nadpriemerne vysokej sume poistencom vo veku do 20 rokov je nevyhnutné špecificky spresniť - upraviť stanovenie osobného mzdového bodu na stanovenie sumy invalidného dôchodku poistencovi v uvedenom veku
- navrhuje sa zvýšenie percentuálnej sadzby materského a predĺženie poskytovania materského.

Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi, zákonmi a s právom Európskej únie.

Vplyv návrhu zákona na rozpočet verejnej správy je kvantifikovaný v doložke vybraných vplyvov. Navrhovaná právna úprava nebude mať vplyv na rozpočty obcí a rozpočty vyšších územných celkov. Materiál má finančné vplyvy, sociálne vplyvy a vplyvy na podnikateľské prostredie, ako aj na informatizáciu spoločnosti, ktoré sú uvedené v doložke vybraných vplyvov. Materiál nemá vplyv na životné prostredie.
Účinnosť navrhovaného zákona sa navrhuje od 1. januára 2012 okrem časti bodov v zákone č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, účinnosť ktorých je posunutá na neskoršie obdobie.
Xanti
08.08.11,09:47
Barbara,
nechápem. :D lebo v návrhu som sa nič nedočítala o účinnosti, ktorá by mala byť neskôr.
Barbara
08.08.11,09:59
:D:Dno ja tomu chápem tak, že rušiť sa nebudú -v tej dôvodovej správe píšu, že upresnia podmienky na poberanie:rolleyes: lenže v návrhu je napísané, že ods. 5 sa vypúšťa:rolleyes:
takže kto sa v tom má vyznať, ani divá sviňa;):D

podľa mňa do jedného roku po smrti manžela nárok bude, a až po uplynutí jedného roka, sa spresnia podmienky nároku na tieto dôchodky

https://lt.justice.gov.sk/Material/MaterialDocuments.aspx?instEID=191&matEID=4165&langEID=1
tu sú všetky správy dôvodové atď
trisestri
08.08.11,10:08
Ten zákon v niektorých zneniach je nejako nedopracovaný a nejasný,treba žiadat o vysvetlenie jeho tvorcov a podavat namietky v pripomienkovom konaní.
Xanti
08.08.11,10:16
Trisestri
ja súhlasím, akurát že pripomienkové bolo od 1.7.2011 do 21.7.2011 tj. prázdniny a krátky čas.
trisestri
08.08.11,10:22
Tak to asi urobili naschvál,na tak zavažné zmeny,tak malo času na pripomienkovanie a ešte cez dovolenkové obdobie-obmedzovanie a rušenie výhod a dávok,to mali prezentovat pred volbami a nie slubovat hory doly.
Xanti
08.08.11,10:48
Tak to asi urobili naschvál,na tak zavažné zmeny,tak malo času na pripomienkovanie a ešte cez dovolenkové obdobie-obmedzovanie a rušenie výhod a dávok,to mali prezentovat pred volbami a nie slubovat hory doly.
Určite áno,
a veľmi potichu to robia.

Ešte v čase po voľbách som otázku na tieto vdovské vdovecké a sirotské dôchodky dávala na porade ministrovi, detto aj ked odpovedal tuším na SME na otázky čitateľov. No na moju otázku dodnes odpoveď som nenašla.

Už viem prečo, nemohli rovno napísať, že to chcú zrušiť radšej potajme schváliť novelu s tým zrušením a potom už neskoro by sa ľuďom otvorili oči.
Barbara
08.08.11,10:56
mám taký dojem, že spresniť tie podmienky budú tak, že kto poberá starobný dôchodok, tak ten nebude mať nárok aj na vdovský dôchodok po uplynutí jedného roka od smrti manžela, vdovecký tak isto.:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
sirotský???...no nemám ani šajnu
Katy a R
08.08.11,11:01
.. z dôvodovej správy (osobitná časť).. len kúsok, je toho veľa .. viď PPP
K bodu 63 (§ 74 ods. 3)
Navrhuje sa spresniť podmienky nároku na výplatu vdovského dôchodku a vdoveckého dôchodku po uplynutí jedného roka od smrti manžela tak, aby nárok na výplatu bol zachovaný, ak ovdovelý manžel po roku poberania vdovského dôchodku alebo vdoveckého dôchodku do dvoch rokov dovŕši dôchodkový vek, stará sa o nezaopatrené dieťa alebo sa stane invalidným.

K bodom 66 až 68 a k bodu 179 (§ 82a)
.....
Ak pred dovŕšením dôchodkového veku osoba, ktorej právo na starobný dôchodok bolo prevedené do dôchodkového systému Slovenskej republiky zomrie, suma, ktorá by bola pripočítaná k sume starobného dôchodku, sa pripočíta k sume invalidného dôchodku, ktorá je základom na výpočet pozostalostných dávok (vdovský dôchodok, vdovecký dôchodok a sirotský dôchodok). Takto určená suma pozostalostných dávok bude podliehať režimu zákona o sociálnom poistení, či už pri valorizácii takto určených pozostalostných dávok, ako aj pri aplikácii § 81 ods. 6 (súčet pozostalostných dávok je v zásade obmedzený sumou dôchodkovej dávky, na ktorú by mal nárok zomretý).
Kvaka
08.08.11,12:23
Pozerala som to aj ja, a podľa predloženého materiálu § 74 ods. 1 a 2 ostáva nezmenený.
Odsek 3 sa upravuje takto:
(3) Po uplynutí obdobia uvedeného v odseku 2 má vdova nárok na výplatu vdovského dôchodku, ak do dvoch rokov od uplynutia tohto obdobia

a) sa stará o nezaopatrené dieťa,

b) je invalidná z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70% alebo

c) vychovala aspoň tri deti,

d) dovŕšila vek 52 rokov a vychovala dve deti,

e) dovŕšila dôchodkový vek.
Kvaka
08.08.11,12:24
Pripomienkové konanie sa skončilo, asi sa treba ešte pozrieť, aké pripomienky k tomuto bodu boli, a ak boli, ako boli akceptované.
Ildikó2
08.08.11,15:16
Po prečítaní Vašich príspevkov mi normálne " stŕpol" mozog ..... :(
Gabhus
09.08.11,04:25
Mne tiež stŕpol mozog, ale už saničomu nedivím. Žeby aj sirotské? To hádam nie...:eek:
Maruška54
09.08.11,05:07
Dievčence mňa neprekvapuje nič lebo pred rokmi som sa bola informovať na sociálnej poisťovni ako to bude so mnou po nároku na starobný dôchodok a bolo mi povedané že budem posudzovaná podľa zákona ktorý bol platný v roku 1975 keď som ovdovela a vtedy platilo že vdova s jedným dieťaťom po dovršení veku na starobný dôchodok nemá nárok ešte aj na vdovský, trošku som sa v tom zamotala ale dúfam že mi rozumiete. Odvtedy sa nespolieham na nič ani nič neštudujem lebo dnes je to tak a zajtra inak. Len mne z toho vyšlo že vdova s jedným dieťaťom nie je vdova.
Kvaka
09.08.11,08:39
Mne tiež stŕpol mozog, ale už saničomu nedivím. Žeby aj sirotské? To hádam nie...:eek:
Všetky tieto pozostalostné dôchodky ostávajú, sirotské sa nemenia, ale sa redukujú vdovské a vdovecké tým, že po uplynutí roku od úmrtia bude nárok na výplatu vdovského dôchodku, ak sa do dvoch rokov od uplynutia tohto obdobia bude vdova starať o nezaopatrené dieťa, alebo ak je invalidná z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70% alebo ak dovŕšila dôchodkový vek.
Katy a R
09.08.11,10:15
Odvtedy sa nespolieham na nič ani nič neštudujem lebo dnes je to tak a zajtra inak. Len mne z toho vyšlo že vdova s jedným dieťaťom nie je vdova.

... nuž maruška .. a čo ja mám teraz povedať :confused:.. vždy som hovorievala mojej polovičke (výchovne naňho pôsobím:D... keď nedodržiava zásady správnej výživy, prípadne keď odkladá návštevu lekára )... že nech len tak pokračuje, že budem mať aspoň po ňom dobrý dôchodok :D:D;)
.. a včuleky neviem, lebo mi škrtli podmienky, čo sa ma týkali (detí mám viacej;), a ..:mee:)
Asi si ho musím viacej šanovať, už som ho aj objednala u lekára - čo on stále odkladal! žeby to bol zámer našich tvorcov zákona:confused:;)
.... to len taký povzdych ... na odľahčenie tejto vážnej témy ;)
Kvaka
09.08.11,10:19
Šanovať sa treba vždy. Aj v dôchodku, aj pred dôchodkom, veď sme sa naplatili, tak čo by sme umierali a nechali všetko štátu.
veronikasad
09.08.11,10:20
Všetky tieto pozostalostné dôchodky ostávajú, sirotské sa nemenia, ale sa redukujú vdovské a vdovecké tým, že po uplynutí roku od úmrtia bude nárok na výplatu vdovského dôchodku, ak sa do dvoch rokov od uplynutia tohto obdobia bude vdova starať o nezaopatrené dieťa, alebo ak je invalidná z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70% alebo ak dovŕšila dôchodkový vek.
Kvaka, tomu časovému testu dvoch rokov akosi nerozumiem ...
Kvaka
09.08.11,10:21
Ja za to nemôžem.:confused::confused::confused:
veronikasad
09.08.11,10:22
Skús to prosím napísať "polopate" ako si to vysvetluješ ty ...
Kvaka
09.08.11,10:22
Ja tomu rozumiem, tak, že do troch rokov od úmrtia musí byť splnená aspoň jedna z tých troch podmienok.
veronikasad
09.08.11,10:24
Ja tomu rozumiem, tak, že do troch rokov od úmrtia musí byť splnená aspoň jedna z tých troch podmienok.
a po troch rokoch už nebude mať na vdovský dôchodok vôbec nárok ?
Katy a R
09.08.11,10:27
a po troch rokoch už nebude mať na vdovský dôchodok vôbec nárok ?

.. áno (ak nespĺňa podmienky).. až potom - po dovřšení dôchodkového veku si požiada (ak sa nevydá) .. aspoň ja tomu takto rozumiem
Kvaka
09.08.11,10:28
a po troch rokoch už nebude mať na vdovský dôchodok vôbec nárok ?
Ak po troch rokoch bude stále invalidná viac ako 70% alebo ak bude poberať starobný dôchodok, tak áno, bude mať nárok na vdovský dôchodok. Ak jej dieťa už nebude nezaopatrené, tak nebude mať nárok na vdovský dôchodok.
Barbara
09.08.11,10:34
aké 3 roky to tu spomínate?
v dôvodovej správe je napísané toto

Navrhuje sa spresniť podmienky nároku na výplatu vdovského dôchodku a vdoveckého
dôchodku po uplynutí jedného roka od smrti manžela tak, aby nárok na výplatu bol zachovaný,
ak ovdovelý manžel po roku poberania vdovského dôchodku alebo vdoveckého dôchodku do
dvoch rokov dovŕši dôchodkový vek, stará sa o nezaopatrené dieťa alebo sa stane invalidným./ a nie je tam ani to, že má byť invalidný viac ako 70 %/

do dvoch rokov -buď dovrší dôchodkový vek, buď sa stará o nezaop. dieťa, alebo bude invalidný, bude mať nárok na vdovský
veronikasad
09.08.11,10:35
Ak po troch rokoch bude stále invalidná viac ako 70% alebo ak bude poberať starobný dôchodok, tak áno, bude mať nárok na vdovský dôchodok. Ak jej dieťa už nebude nezaopatrené, tak nebude mať nárok na vdovský dôchodok.
Dik - teda zmena oproti súčasnému zneniu je v tom, že nárok na ID po jednom roku už nepatrí :

- žene, ktorá vychovala 3 deti
- žene, ktorá dovršila vek 52 rokov a vychovala dve deti.

Ostatné podmienky zostávajú nezmenené.
Kvaka
09.08.11,11:42
Našla som k tomuto bodu na portáli právnych predpisov pripomienku ministerstva financií v tomto znení:
V bode 63 (§ 74 ods. 3) upozorňujem, že podmienky nároku na výplatu vdovského dôchodku nie sú zhodné s podmienkami na výplatu vdovského dôchodku v starobnom dôchodkovom sporení, kde nárok na výplatu vdovského dôchodku vzniká jeden rok od smrti sporiteľa a ak vdova nespĺňa po uplynutí jedného roka od smrti sporiteľa podmienku, že sa stará o nezaopatrené dieťa, že je invalidná z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % alebo dovŕšila dôchodkový vek, nárok na výplatu vdovského dôchodku jej zaniká. Pri navrhovaných zmenách v zákone o sociálnom poistení však bude mať vdova nárok na výplatu vdovského dôchodku jeden rok po smrti manžela a ak do dvoch rokov po uplynutí tohto jedného roka splní vyššie uvedené podmienky, nárok na výplatu vdovského dôchodku opäť vznikne.

Pri pripomienke ja uvedené, že je akceptovaná. Nie je ešte spracované vyhodnotenie pripomienok, takže neviem, či sa upravilo znenie § 74 alebo podmienky na výplatu vdovského dôchodku v starobnom dôchodkovom sporení.
AnnaK
09.08.11,11:46
Pripomienkové konanie sa skončilo, asi sa treba ešte pozrieť, aké pripomienky k tomuto bodu boli, a ak boli, ako boli akceptované.

Všetky (takmer 800 pripomienok) sú na webstránke, ktorá je uvedená v zadaní témy http://www.porada.sk/t172710-p2-velka-novela-dolezitych-zakonov.html#post1817990.

Je tam uvedené aj štádium legislatívneho procesu.
Kvaka
09.08.11,11:51
Všetky (takmer 800 pripomienok) sú na webstránke, ktorá je uvedená v zadaní témy http://www.porada.sk/t172710-p2-velka-novela-dolezitych-zakonov.html#post1817990.

Je tam uvedené aj štádium legislatívneho procesu.
Veď odtiaľ som čerpala údaje do predchádzajúceho môjho príspevku. Keď si klikám na pripomienky, dole je napísané, A (akceptovaná). Komplet to nie je ešte spracované. Je zaujímavé. že je akceptovaná aj pripomienka verejnosti k celému návrhu.
http://www.porada.sk/1817990-post15.html
Maruška54
09.08.11,14:34
... nuž maruška .. a čo ja mám teraz povedať :confused:.. vždy som hovorievala mojej polovičke (výchovne naňho pôsobím:D... keď nedodržiava zásady správnej výživy, prípadne keď odkladá návštevu lekára )... že nech len tak pokračuje, že budem mať aspoň po ňom dobrý dôchodok :D:D;)
.. a včuleky neviem, lebo mi škrtli podmienky, čo sa ma týkali (detí mám viacej;), a ..:mee:)
Asi si ho musím viacej šanovať, už som ho aj objednala u lekára - čo on stále odkladal! žeby to bol zámer našich tvorcov zákona:confused:;)
.... to len taký povzdych ... na odľahčenie tejto vážnej témy ;)

ja sa nesťažujem len konštatujem
Ildikó2
09.08.11,17:41
Aj ja som pochodila tak ako Ty, len to človeka zabolí..ako je to možné, že štatút vdovy posudzujú podľa počtu vychovaných detí ? Vdova s jedným dieťaťom nestratila manžela tak isto ako vdova s dvoma, alebo viac deťmi ? To je logika....
Mária27
11.08.11,08:15
Už chceli zrušiť vdovské dôchodky dávno, lebo sú nezásluhové. V cudzine sa poberajú maximálne 1 rok na preklenutie situácie.
Xanti
11.08.11,09:39
Už chceli zrušiť vdovské dôchodky dávno, lebo sú nezásluhové. V cudzine sa poberajú maximálne 1 rok na preklenutie situácie.
No pravda sú nezásluhové. Ako nemám nič proti ak by sa zrušili ale ....

Tým ale je hlavne to, že stále ženy na rovnakých pozíciach zarábajú menej ako muži. Lebo muži sú "živitelia rodín" ... čo viac menej pravdou dlho neni. Ale platy sa stále nevyrovnali.
Preto, ak žena bude robiť tak isto ako muž, muž dostane viac teda aj vyšší dôchodok a žena nižší.

Preto si myslím, kým sa naozaj reálne ( nielen na papieri vo vládnych prehláseniach ) platy nevyrovnajú, tak žena má mať aj ten dôchodok po mužovi.
Mária27
11.08.11,09:59
A čo rozvedená žena, ktorú muž obral, neplatí alimenty, ona platí byt a výdavky s ním sama (manželia z dvoch platov) ...
Xanti
11.08.11,10:07
A čo rozvedená žena, ktorú muž obral, neplatí alimenty, ona platí byt a výdavky s ním sama (manželia z dvoch platov) ...
No ale tie alimenty môže vymôcť :) šancu má od živého, vdova od mrtveho už nič nedostane.

Pravda nespravodlivosť vládne svetom.
truch
11.08.11,10:12
Dôchodky sú mizerné, keď sú dvaja, zvládnu platiť z jedného dôchodku inkaso a z druhého žijú, ale keď žena zostane sama, bez vdovského, len z jedného dôchodku by to neutiahla:(
Mária27
11.08.11,10:17
Dôchodky sú mizerné, keď sú dvaja, zvládnu platiť z jedného dôchodku inkaso a z druhého žijú, ale keď žena zostane sama, bez vdovského, len z jedného dôchodku by to neutiahla:(
Ako to utiahne tá rozvedená, ktorá platila inkaso aj doteraz sama a bude platiť aj ďalej?
Mária27
11.08.11,10:18
No ale tie alimenty môže vymôcť :) šancu má od živého, vdova od mrtveho už nič nedostane.

Pravda nespravodlivosť vládne svetom.
Alimenty sú na dieťa - to je ako sirotský dôchodok. Ale kto dá rozvedenej či slobodnej vdovský?
Kvaka
11.08.11,10:28
Zatiaľ to je v zákone tak, že vdovy dôchodkyne, alebo ženy invalidné viac ako 70%, vdovské dôchodky dostanú. To isté by malo platiť aj pre vdovcov. Nuž ale ak muž na staré kolená stratí rozum a nájde si mladšiu, tak rozvedená žena vdovský dôchodok po jeho smrti nedostane. Neviem, ako je to ale s príspevkom na výživu rozvedeného manžela, ak manžel nezomrie. Tam sa dá podľa zákona o rodine niečo vymôcť.
Mária27
11.08.11,10:37
Príspevok rozvedenému sa platí maximálne 5 rokov a to len vtedy, ak tá oprávnená osoba je v nejakej veľkej núdzi.
Tu sa bavíme o tom, že človek zomrie a tretina jeho dôchodku sa vypláca dalej. Ak štát podporuje jednu skupinu (vdovy, vdovcov), mal by to isté dať všetkým osamelým.
truch
11.08.11,10:37
Mária, súhlasím s tebou, ťažké to majú všetci, ktorí sú sami. Mnohí živoria, ako napr. Cascade. Štát by mal takýmto ľuďom pomôcť.
Xanti
11.08.11,10:41
Príspevok rozvedenému sa platí maximálne 5 rokov a to len vtedy, ak tá oprávnená osoba je v nejakej veľkej núdzi.
Tu sa bavíme o tom, že človek zomrie a tretina jeho dôchodku sa vypláca dalej. Ak štát podporuje jednu skupinu (vdovy, vdovcov), mal by to isté dať všetkým osamelým.
Majka,
ale ten nebohý platil v mnohých prípadoch dlhé roky štátu odvody, z toho sa predsa vypláca ten vdovský vdovecký dôchodok. Si vezmi koľko ľudí sa dôchodku ani nedožije, umierajú mladý ľudia 50-60 ročný.

Osamelý ak je sám, tak nemal partnera, ktorý niečím prispieval do štátnej kasy. Preto sa to nedá porovnávať. Minimálne zo slobodnými, a rozvedený ak sa znovu oženia tak ich nový partneri doteraz mali právo poberať po nich tieto pozostalostné dôchodky.

Nehovoriac o tom, že človek kt. celý život robil a zarábal okolo minimálnej mzdy má úplne smiešny dôchodok. A človek ( istá komunita ), ktorá z 90% neprispela ničím k rozvoju krajiny má dôchodok rátaný z priemernej mzdy. :(
Mária27
11.08.11,10:44
Majka,
ale ten nebohý platil v mnohých prípadoch dlhé roky štátu odvody, z toho sa predsa vypláca ten vdovský vdovecký dôchodok. Si vezmi koľko ľudí sa dôchodku ani nedožije, umierajú mladý ľudia 50-60 ročný.

Osamelý ak je sám, tak nemal partnera, ktorý niečím prispieval do štátnej kasy. Preto sa to nedá porovnávať. Minimálne zo slobodnými, a rozvedený ak sa znovu oženia tak ich nový partneri doteraz mali právo poberať po nich tieto pozostalostné dôchodky.
Každý platí do tej štátnej kasy za seba a každý tiež berie riziko, že sa dôchodku nedožije. Ale prečo by z tých jeho príspevkov mal mať vreckové niekto iný aj po rokoch jeho odpočinku? Tieto dôchodky sú skutočne nezásluhové.
Kvaka
11.08.11,11:03
Každý platí do tej štátnej kasy za seba a každý tiež berie riziko, že sa dôchodku nedožije. Ale prečo by z tých jeho príspevkov mal mať vreckové niekto iný aj po rokoch jeho odpočinku? Tieto dôchodky sú skutočne nezásluhové.
Ja si zase myslím, že to nie je vreckové minimálne v 90%. Zásluhovosť je v tom, že ten čo zomrel, platil odvody a po ňom sa dedí len nejaká malá časť dôchodku, na ktorý by mal nárok, keby žil. Ja by som štát nezbavovala povinnosti platiť. Mne sa zdá nespravodlivé, že ak sa muž rozvedie, tak taký dôchodok bude poberať iná žena, ako tá, čo mu vychovala deti. Možno toto by sa malo zmeniť. A tie dávky pre chudobných, tie sú o inom. Toto by mal štát riešiť komplexne.
Mária27
11.08.11,11:15
V prvom roku sa vypláca 60%, potom 30% dôchodku toho, čo zomrel. Teda je to 1/3. Berú to aj takí, čo majú vysoké dôchodky obaja, v dnešnej dobe aj cez 1000 eur.

Aj gréci si vedeli zdôvodniť vysoké dôchodky. Nám by tieto vdovské a vdovecké partneri vytkli prvé, lebo iní ich nemajú.

Ale stále nie je vysvetlené, prečo nemajú nejaký príplatok tí, čo žijú sami.
Xanti
11.08.11,11:19
Majka,
tí čo žijú sami neodvádzajú viac ( aj ked niekedy za starej republiky vraj bola daň čo platili slobodný ak sa neoženili nevydali ), takže nie je tam z čoho priplácať.
:D
Mária27
11.08.11,11:26
Ten čo žije s niekym neplatí viac ako ten osamelý - komu zostane dôchodok po ňom? Každý platí rovnako len a len za seba.
Keby bol štát bohatý, mohol by rozdávať. Ale takto sa môže stať, že nám dôchodky budú aj znižovať ... ale vdovské zostanú.
durisovad
11.08.11,11:44
Stat by bol bohaty dost, keby neminal peniaze na nepotrebne a predrazene tendre, na vysoky pocet statnych uradnikov s vysokymi platmi, na sudcov, ktori nesudia, ale pustaju vrahov na slobodu a vedeli by ste iste vsetci vymenovat este x pripadov plytvania.
Kvaka
11.08.11,11:46
V prvom roku sa vypláca 60%, potom 30% dôchodku toho, čo zomrel. Teda je to 1/3. Berú to aj takí, čo majú vysoké dôchodky obaja, v dnešnej dobe aj cez 1000 eur.

Aj gréci si vedeli zdôvodniť vysoké dôchodky. Nám by tieto vdovské a vdovecké partneri vytkli prvé, lebo iní ich nemajú.

Ale stále nie je vysvetlené, prečo nemajú nejaký príplatok tí, čo žijú sami.
Tí čo žijú sami, platili len za seba. Nededia. Ak tí, čo žijú sami lebo sú rozvedení? Mali by po smrti rozvedeného manžela dať vdovský dôchodok tej žene, ktorá mu vychovala deti. Ak by mal viac detí z viac manželstiev, tak podľa počtu rokov, ktoré platil počas života s tou ktorou ženou, ja neviem, na to sú iní, aby to spravodlivo vymysleli. S tými veľmi vysokými dôchodkami, tak si myslím, že takých je veľmi málo, a tie nemohli byť dosiahnuté skôr, ako po roku 2004, a ak taký vysoký dôchodok vtedy niekto dostal, tak už musel byť moc starý, a jeho vdova určite má nízky dôchodok podľa starých výpočtov, ktovie, to už ale špekulujem. Terajší poberatelia vysokých dôchodkov (aký to je?) možno budú mať čochvíľa už iné podmienky, v prípade že ovdovejú. Vždy je to však zdedená časť vkladu do systému. Možno sa tieto dôchodky zrušia, možno sa upravia, možno sa upraví súbeh, ktovie. Vždy však bude niekto cítiť krivdu, lebo náš štát nám mení podmienky dávok tak často a takým spôsobom, že mnohí ani nezistia, že sú ukrátení voči porovnateľným, mnohí ani nebudú vedieť, že sú zvýhodnení voči ostatným. Príklad: Rozvedená žena s vysokým dôchodkom podľa nových predpisov, má a bude mať podstatne vyšší dôchodok, ako vdova v jej veku, ktorá išla do dôchodku podľa starého zákona a poberá vdovský dôchodok. Nikdy nie je systém spravodlivý. Absurdistan: Odchýlky v dávkach, spôsobené týmito zmenami vznikajú v desiatkach eur, ale dôležité, zdá sa, nie je odstrániť odchýlky, ale ich správne zaokrúhľovať na 4 desatinné miesta.:D
MIRKA111
11.08.11,11:48
Podľa mňa by bolo najlepšie, keby tí čo nemajú odpracované roky a nemá sa im z čoho dôchodok vypočítať dostávali minimálny dôchodok a nie z priemernej mzdy. Lebo vidím okolo seba veľa prípadov, kedy ľudia čo roky tvrdo pracovali za nízke platy, tak majú oveľa menšie dôchodky ako skupina ľudí, čo celý život len od štátu brala dávky.
Mária27
11.08.11,12:02
Mali by po smrti rozvedeného manžela dať vdovský dôchodok tej žene, ktorá mu vychovala deti. Ak by mal viac detí z viac manželstiev, tak podľa počtu rokov, ktoré platil počas života s tou ktorou ženou, S tými veľmi vysokými dôchodkami, tak si myslím, že takých je veľmi málo, a tie nemohli byť dosiahnuté skôr, ako po roku 2004, ale mohla si si pár rokov nadrobiť (darovať svoj dôchodok štátu) a mala by si vysoký ... ktovie, to už ale špekulujem. veru špekuluješ, to nič nemení na nezásluhovosti vdovských a tým viac vdoveckých dôchodkov Terajší poberatelia vysokých dôchodkov (aký to je?) možno budú mať čochvíľa už iné podmienky, v prípade že ovdovejú. ano, kolegyňa mala (v roku 2008) 14500 a jej muž 17000 a to sa valorizovalo - tak koľko im štát prihodí po smrti jedného? ...
. Absurdistan: Odchýlky v dávkach, spôsobené týmito zmenami vznikajú v desiatkach eur (aj v stovkách) , ale dôležité, zdá sa, nie je odstrániť odchýlky, ale ich správne zaokrúhľovať na 4 desatinné miesta.:D
správne zaokrúhľovať na 4 desatinné miesta.hurááááá - spoločná reč:D:D:D
.
Kvaka
11.08.11,12:35
správne zaokrúhľovať na 4 desatinné miesta.hurááááá - spoločná reč:D:D:D
.
No vidíš, som vedela, že sa zhodneme. :D:D:D
durisovad
11.08.11,17:06
Podľa mňa by bolo najlepšie, keby tí čo nemajú odpracované roky a nemá sa im z čoho dôchodok vypočítať dostávali minimálny dôchodok a nie z priemernej mzdy. Lebo vidím okolo seba veľa prípadov, kedy ľudia čo roky tvrdo pracovali za nízke platy, tak majú oveľa menšie dôchodky ako skupina ľudí, čo celý život len od štátu brala dávky.
Poznam pripad, ze clovek pracoval od svojich 16 rokov, nemal ziadne absencie, ziadne marodky, ale z platu 500 Eur mu vypocitali dochodok 200 EUr. Druhy, ktory bol poslednych 20 rokov na podpore dostal dochodok 350 Eur. Nie je to HNUS?
Kvaka
11.08.11,19:10
Pozerala som to aj ja, a podľa predloženého materiálu § 74 ods. 1 a 2 ostáva nezmenený.
Odsek 3 sa upravuje takto:
(3) Po uplynutí obdobia uvedeného v odseku 2 má vdova nárok na výplatu vdovského dôchodku, ak do dvoch rokov od uplynutia tohto obdobia

a) sa stará o nezaopatrené dieťa,

b) je invalidná z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70% alebo

c) vychovala aspoň tri deti,

d) dovŕšila vek 52 rokov a vychovala dve deti,

e) dovŕšila dôchodkový vek.
Tak toto už v materiáli, ktorý išiel na rokovanie vlády, nie je. Zdá sa, že naozaj sa niečo zapracovalo z toľkých pripomienok.
mazanova
12.08.11,10:18
http://aktualne.centrum.sk/ekonomika/slovensko-a-ekonomika/clanek.phtml?id=1239758

tak táto veta je nehoráznosť:
Ministerstvo práce už nejaký čas hľadá nový spôsob valorizácie, ktorý by mal ušetriť štátu peniaze.

za takýto postoj by mala padnúť vláda...
Ildikó2
12.08.11,16:05
Stat by bol bohaty dost, keby neminal peniaze na nepotrebne a predrazene tendre, na vysoky pocet statnych uradnikov s vysokymi platmi, na sudcov, ktori nesudia, ale pustaju vrahov na slobodu a vedeli by ste iste vsetci vymenovat este x pripadov plytvania.

Neviem aké platy majú štátny úradníci, aj keď to sem nepratrí, nedá mi to - musím to napísať. Ako 50 ročná som prišla o zamestnanie, mam odrobených 35 rokov, mám vš - bola som nezamestnaná, podarilo sa mi zamestnanať sa v štátnej sfére na zastupovanie počas MD, neuznali mi ani jeden odrobený rok, lebo som nepracovala v št.sfére, mám taký nízky plat, že sa hanbím ho povedať.
durisovad
12.08.11,16:21
Stat by bol bohaty dost, keby neminal peniaze na nepotrebne a predrazene tendre, na vysoky pocet statnych uradnikov s vysokymi platmi, na sudcov, ktori nesudia, ale pustaju vrahov na slobodu a vedeli by ste iste vsetci vymenovat este x pripadov plytvania.

Neviem aké platy majú štátny úradníci, aj keď to sem nepratrí, nedá mi to - musím to napísať. Ako 50 ročná som prišla o zamestnanie, mam odrobených 35 rokov, mám vš - bola som nezamestnaná, podarilo sa mi zamestnanať sa v štátnej sfére na zastupovanie počas MD, neuznali mi ani jeden odrobený rok, lebo som nepracovala v št.sfére, mám taký nízky plat, že sa hanbím ho povedať.

Vobec nekritizujem platy ani pocty uradnikov v municipalite, ale na ministerstvach a v centralnych uradoch. Podla toho, co citam v novinach, je ich coraz viac a maju coraz vyssie platy, o odmenach ani nehovoriac.