vilob
08.08.11,11:49
Ahojte. Snažím sa ako začiatočník zorientovať v problematike miezd. Preštudovala som už množstvo tém a v jednom potrebujem poradiť. Keď zamestnanec nastúpi do zamestnania, napr. 17.8., v pracovnej zmluve má stanovenú hrubú mzdu 317 eur, nakoľko neodpracoval plný mesiac, čistá mzda mu vyjde cca 160 eur. Z akého vymeriavacieho základu mu vypočítať odvody? Zo skutočného (160 eur), alebo zo zákona určeného minimálneho vymer. základu? Ďakujem pekne.
Tweety
08.08.11,09:50
Ahojte. Snažím sa ako začiatočník zorientovať v problematike miezd. Preštudovala som už množstvo tém a v jednom potrebujem poradiť. Keď zamestnanec nastúpi do zamestnania, napr. 17.8., v pracovnej zmluve má stanovenú hrubú mzdu 317 eur, nakoľko neodpracoval plný mesiac, čistá mzda mu vyjde cca 160 eur. Z akého vymeriavacieho základu mu vypočítať odvody? Zo skutočného (160 eur), alebo zo zákona určeného minimálneho vymer. základu? Ďakujem pekne.
Zo skutočnej mzdy , hrubej,( nikdy ich nepočítame z čistej) ktorú za ten krátky mesiac dosiahol.
vilob
08.08.11,09:55
a k čomu slúži stanovený minimálny vymeriavací základ?
Tweety
08.08.11,09:57
a k čomu slúži stanovený minimálny vymeriavací základ?
AK by mal odpracovaný celý mesiac, ale jeho skutočný VZ by nebol ani v minim. výške. Potom by odvádzal z minimálneho VZ.
Paula
08.08.11,10:01
Ahojte. Snažím sa ako začiatočník zorientovať v problematike miezd. Preštudovala som už množstvo tém a v jednom potrebujem poradiť. Keď zamestnanec nastúpi do zamestnania, napr. 17.8., v pracovnej zmluve má stanovenú hrubú mzdu 317 eur, nakoľko neodpracoval plný mesiac, čistá mzda mu vyjde cca 160 eur. Z akého vymeriavacieho základu mu vypočítať odvody? Zo skutočného (160 eur), alebo zo zákona určeného minimálneho vymer. základu? Ďakujem pekne.


Zo skutočnej, ale nie čistej , teda nie zo 160 eur v Tvojom prípade.
vilob
08.08.11,10:08
Rozumiem. Ďakujem pekne!
alekna
08.08.11,12:05
Ahojte, poprosím o radu. Robím mzdy, zamestnanec má mesačnú mzdu a priemerný hodinový zárobok mi vychádza nižší, takže keď mu nahodním dovolenku, jeho hrubá mzda nie je ani taká, ako má, keď odpracuje celý mesiac. Je to OK? Mne sa to nejak nezdá, ale už som to preratávala aj ručne a stále mi to tak vychádza.
Tweety
08.08.11,12:06
Ahojte, poprosím o radu. Robím mzdy, zamestnanec má mesačnú mzdu a priemerný hodinový zárobok mi vychádza nižší, takže keď mu nahodním dovolenku, jeho hrubá mzda nie je ani taká, ako má, keď odpracuje celý mesiac. Je to OK? Mne sa to nejak nezdá, ale už som to preratávala aj ručne a stále mi to tak vychádza.
Je to správne, priemerka môže byť nižšia.
alekna
08.08.11,12:21
ďakujem pekne.
Veľmi sa mi to nepačí, ale čo už.
Pekný deň
Tweety
08.08.11,12:22
ďakujem pekne.
Veľmi sa mi to nepačí, ale čo už.
Pekný deň
Možno nemal kvartálne odmeny,...., preto je priemerka nižšia.
alekna
08.08.11,12:31
ďakujem, už mi je to jasné.
dana_k
09.08.11,12:16
dobrý deň
tiež mi teraz po dovolenkovom priemere z minimálnej mzdy vyšiel nižší vymeriavací základ ako je minimálny, mám ten vymeriavací základ dorovnať na minimálnu mzdu, alebo ho nechať na reálne vyplatenú mzdu?
rodina1
09.08.11,12:34
dobrý deň
tiež mi teraz po dovolenkovom priemere z minimálnej mzdy vyšiel nižší vymeriavací základ ako je minimálny, mám ten vymeriavací základ dorovnať na minimálnu mzdu, alebo ho nechať na reálne vyplatenú mzdu?

Odpoveď máš aj tu:
http://www.porada.sk/t104964-p6-doplatok-do-minimalnej-mzdy.html