evika1231
08.08.11,14:18
Moji rodičia plánujú v závetiach odkázať majetok všetkým vnúčatám, nakoľko ja aj môj brat máme viacero exekúcií z neúspešného podnikania. Je niekým takýto závet napadnuteľný, pokiaľ my dedičia zo zákona s ním súhlasíme? Vopred ďakujem za Vaše reakcie.
doktor23
08.08.11,12:38
podľa môjho názoru nie, ak ho uznáte v dedičskom konaní za platný, tak prečo nie ....
ďalšia možnosť ... darovať majetok vnúčatám za života
pepsikova
08.08.11,12:44
..pokiaľ sa na dedičskom konaní preukáže závet po zosnulom, je platný...poručiteľova vôľa je prvoradá...a ak s tým súhlasíte, nikto nemôže vôľu napadnúť, pokiaľ nie je zahrnutý v záveti...
.....
Petra Nová
08.08.11,13:06
Moji rodičia plánujú v závetiach odkázať majetok všetkým vnúčatám, nakoľko ja aj môj brat máme viacero exekúcií z neúspešného podnikania. Je niekým takýto závet napadnuteľný, pokiaľ my dedičia zo zákona s ním súhlasíme? Vopred ďakujem za Vaše reakcie.

V prvom rade treba dlhy z exekúcii poplatiť, nepredpokladám, že vám ich veritelia odpustia.
Rodičia môžu spísať závet a vy ho uznať za platný. Lenže ak v čase, keď príde na rad dedenie, bude platiť právna úprava o neopomenuteľných dedičoch, potom nie je ani tak dôležité, či vy budete s takým vysporiadaním dedičstva súhlasiť, ako to, či sa veritelia dozvedia o tom, že ste boli z dedenia vynechaní. Podľa mňa súhlas s platnosťou závetu v prospech detí je odmietnutím dedičstva neopomenuteľným dedičom, a teda žalovateľné v zmysle § 42 Obč.zák.
Mária27
08.08.11,13:27
Veriteľ by mohol podľa §§ 42a,b odporovať právny úkon urobený dlžníkom.
Podľa môjho názoru, ak je pri dedení závet a nikto neurobí žiaden úkon, nemožno odporovať žiadnemu právnemu úkonu.
doktor23
08.08.11,21:18
neopomenuteľný dedič sa musí neplatnosti závetu dovolať. Ak nekoná, podľa môjho názoru ho k tomu nemožno donútiť .....
Petra Nová
08.08.11,21:55
neopomenuteľný dedič sa musí neplatnosti závetu dovolať. Ak nekoná, podľa môjho názoru ho k tomu nemožno donútiť .....
Veď samozrejme, načo by sa neopomenuteľný dedič dovolával neplatnosti závetu, keď má dlhy a namiesto neho dedí jeho dieťa?
Dedičskú postupnosť musí pri vyporiadaní dedičstva preveriť notár a neopomenuteľného dediča prizvať do dedičského konania, aj sa ho spýtať, či neráči dediť ako neopomenuteľný dedič. A ak on povie, že nie, tak veritelia povedia, odporovateľnou žalobou, že oni veru áno. Lebo závet, ktorým sa dlžníci vynechávajú z nadobudnutia majetku dedením, je úkon, ktorým sa snažia ukrátiť veriteľa.
doktor23
08.08.11,22:08
ale ak neopomenuteľný dedič uznáva závet za platný, je to jeho vôľa, podľa mňa to žalobou nemožno zmeniť. Navyše, z praktického hľadiska, kým sa o niečom takom exekútor dozvie, trojročná lehota uplynie ....
Petra Nová
08.08.11,22:26
ale ak neopomenuteľný dedič uznáva závet za platný, je to jeho vôľa, podľa mňa to žalobou nemožno zmeniť. Navyše, z praktického hľadiska, kým sa o niečom takom exekútor dozvie, trojročná lehota uplynie ....

Netvrdím, že veriteľ sa musí dozvedieť o tom, že jeho dlžník je dedičom.

Vôľa dediča nedediť , hoci dediť mal, mu je málo platná práve preto, že úkon dedenia detí dlžníka ( namiesto neho)možno napadnúť ako neúčinný právny úkon a do výšky podielu neopomenuteľného dediča žiadať od detí náhradu toho, čo " nededením" dlžníka veriteľovi ušlo.
rudopp
09.08.11,03:34
podľa môjho názoru nie, ak ho uznáte v dedičskom konaní za platný, tak prečo nie ....
ďalšia možnosť ... darovať majetok vnúčatám za života

Za platný ho uznáva notár a nie dediči v prvom rade - tí sa iba zriekajú dedičstva, a nastupujú dediči z inej skupiny)
rudopp
09.08.11,03:36
Moji rodičia plánujú v závetiach odkázať majetok všetkým vnúčatám, nakoľko ja aj môj brat máme viacero exekúcií z neúspešného podnikania. Je niekým takýto závet napadnuteľný, pokiaľ my dedičia zo zákona s ním súhlasíme? Vopred ďakujem za Vaše reakcie.

A to sú už rodičia na tom zdravotne tak zle / exekúcie budete mať také dlhé ????????
PS
Dedičov zo zákona môže byť ajajáj (ibaže sú rozdelení do skupín a deti sú v prvej)
rudopp
09.08.11,03:42
Veď samozrejme, načo by sa neopomenuteľný dedič dovolával neplatnosti závetu, keď má dlhy a namiesto neho dedí jeho dieťa?
Dedičskú postupnosť musí pri vyporiadaní dedičstva preveriť notár a neopomenuteľného dediča prizvať do dedičského konania, aj sa ho spýtať, či neráči dediť ako neopomenuteľný dedič. A ak on povie, že nie, tak veritelia povedia, odporovateľnou žalobou, že oni veru áno. Lebo závet, ktorým sa dlžníci vynechávajú z nadobudnutia majetku dedením, je úkon, ktorým sa snažia ukrátiť veriteľa.

Vydediť deti, alebo darovať vnúčatám
doktor23
09.08.11,19:09
Za platný ho uznáva notár a nie dediči v prvom rade - tí sa iba zriekajú dedičstva, a nastupujú dediči z inej skupiny)

bavíme sa o tom, že starí rodičia odkážu majetok vnukom, pričom opomenú deti (s ich súhlasom, kvôli exekúciam)

Samozrejme, že najprv notár posúdi závet, či je platný. Následne poučí neopomenuteľných dedičov - deti o ich práve dediť polovicu ich zákonného podielu a následne zisťuje, či sa dovolávajú neplatnosti závetu v časti, kde sú opomenutí. Ak sa neplatnosti závetu nedovolajú, nastupuje dedenie plne podľa závetu (btw. stále v I. dedičskej skupine zo zákona, takže žiadne skupiny sa nemenia, navyše sú už irelevantné)
Omisívne konanie (nedovolanie sa neplatnosti časti závetu) podľa mňa nemôže byť napadnuteľné ... aj keď by som si rád o tom prečítal nejaký judikát.
Petra Nová
09.08.11,20:11
Omisívne konanie (nedovolanie sa neplatnosti časti závetu) podľa mňa nemôže byť napadnuteľné ... aj keď by som si rád o tom prečítal nejaký judikát.
Judikát nenájdeš, pokiaľ nebudeš rozlišovať medzi neplatnosťou právneho úkonu a neúčinnosťou odporovateľného právneho úkonu. To sú dva úplne rozlišné právne režimy.
Mária27
09.08.11,20:33
Je tu taký judikát.

Ak sa neopomenuteľný dedič zúčastní dedičského konania a vyhlási, že súhlasí so závetom, podľa ktorého dostane menej ako mu patrí, považuje sa to za vzdanie s dedičstva. Vtedy je to právny úkon, ktorému možno odporovať.
Ajk&
28.08.11,05:46
Ak exekútor prihlási do dedičského konania všetky dlžoby zomrelého, môže za veriteľa odporovať právny úkon urobený dedičmi ktorí dedičstvo len preto odmietli že bolo predĺžené? O dlžobách poručiteľa vedeli, dokonca poručiteľ časť ich dlžôb splácal z dôchodku exekúciou......?????