Mik148
08.08.11,14:45
Som dobrovoľne nemocensky poistená osoba a začiatkom augusta nastupujem na materskú dovolenku. Musím počas tohto obdobia platiť každý mesiac dobrovoľné poistenie tak, ako som ho platila doteraz? Ďakujem za odpoveď.:)
veronikasad
08.08.11,12:58
Som dobrovoľne nemocensky poistená osoba a začiatkom augusta nastupujem na materskú dovolenku. Musím počas tohto obdobia platiť každý mesiac dobrovoľné poistenie tak, ako som ho platila doteraz? Ďakujem za odpoveď.:)
ak ti vzniká nárok na materské aj z dobr.nem.poistenia, počas poberania materského DNP neplatíš (neruš ho).
Mik148
08.08.11,13:03
ak ti vzniká nárok na materské aj z dobr.nem.poistenia, počas poberania materského DNP neplatíš (neruš ho).
Ďakujem za odpoveď. A nevieš, kde by som to mohla nájsť v zákone?
veronikasad
08.08.11,13:08
Ďakujem za odpoveď. A nevieš, kde by som to mohla nájsť v zákone?
§ 140 Zákona o sociálnom poistení

Vylúčenie povinnosti platiť poistné poistencom
a zamestnávateľom
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html#hore)

(1) Zamestnanec, povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba, dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti nie sú povinní platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti

a) v období, počas ktorého sa im poskytuje materské,
b) od prvého dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) najdlhšie do desiateho dňa, ak potreba ošetrovania alebo starostlivosti trvá v tomto období.