Norzsi
08.08.11,14:52
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať ako mám riešiť záležitosti ohladne úradu práce a zdravotného poistenia. Mám 19 rokov a nedostala som sa na vysokú školu, chcem si nájsť prácu na plný úväzok v Prahe (v nejakom nákupnom centre alebo fast food-e) a budúci rok skúsiť VŠ znova. Momentálne som v zahraničí a vrátiť by som sa mala až koncom septembra alebo začiatkom októbra. Ako mám riešiť mesiac september z ohľadu zdravotného poistenia a úradu práce ? Ak mi budú v novej práci v Prahe platiť zdravotné odvody, potrebujem platiť aj tie na slovensku? Zvyknú vôbec v takej práci platiť takéto odvody ?
Vopred ďakujem za pomoc, Nori.
veronikasad
08.08.11,12:56
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať ako mám riešiť záležitosti ohladne úradu práce a zdravotného poistenia. Mám 19 rokov a nedostala som sa na vysokú školu, chcem si nájsť prácu na plný úväzok v Prahe (v nejakom nákupnom centre alebo fast food-e) a budúci rok skúsiť VŠ znova. Momentálne som v zahraničí a vrátiť by som sa mala až koncom septembra alebo začiatkom októbra. Ako mám riešiť mesiac september z ohľadu zdravotného poistenia a úradu práce ? Ak mi budú v novej práci v Prahe platiť zdravotné odvody, potrebujem platiť aj tie na slovensku? Zvyknú vôbec v takej práci platiť takéto odvody ?
Vopred ďakujem za pomoc, Nori.
Máš/budeš mať s českým zamestnávatelom uzatvorenú riadnu pracovnú zmluvu ?
Ak ano, treba odovzdať kopiu v prísl. zdr.poisťovni na Slovensku a vrátiť slovenský preukaz poistenca.
Norzsi
08.08.11,13:01
Ešte som to nezisťovala. Pozerala som si zatial prácu v McDonalde alebo obchodoch ako napríklad Zara. Písali tam o 13. plate, stravných lístkoch a všetko je práca na plný úväzok. Myslím si, že je to na pracovnú zmluvu. Ak po roku túto prácu nechám alebo prejdem na čiastočný úväzok, znova sa musím zaregistrovať na Slovensku ?
veronikasad
08.08.11,13:04
Ešte som to nezisťovala. Pozerala som si zatial prácu v McDonalde alebo obchodoch ako napríklad Zara. Písali tam o 13. plate, stravných lístkoch a všetko je práca na plný úväzok. Myslím si, že je to na pracovnú zmluvu. Ak po roku túto prácu nechám alebo prejdem na čiastočný úväzok, znova sa musím zaregistrovať na Slovensku ?
Pokial budeš pracovať na prac.zmluvu, nie je dôležitá výška úväzku.
Pozor na dodržanie 8-dňovej lehoty na splnenie ozn.povinnosti (do 8.9.2011). Inak si budeš chýbajúce obdobie od 1.9. doplácať v slov.ZP ako samoplatitel.
Norzsi
08.08.11,13:10
Takže v prípade, že som teraz odcestovaná a mesiac september ešte nebudem na Slovensku ani nebudem mať prácu, musím si zaplatiť tento mesiac ako samoplatiteľ ? Ak do 8.10.2011 uzavriem pracovnú zmluvu tak za mesiac október už platiť nemusím ?
veronikasad
08.08.11,13:11
Takže v prípade, že som teraz odcestovaná a mesiac september ešte nebudem na Slovensku ani nebudem mať prácu, musím si zaplatiť tento mesiac ako samoplatiteľ ? Ak do 8.10.2011 uzavriem pracovnú zmluvu tak za mesiac október už platiť nemusím ?
ano, v jednom aj druhom prípade platí 8-dňová lehota na splnenie ozn.povinnosti.
Norzsi
08.08.11,13:41
ďakujem za pomoc
vnagyova
01.09.11,04:48
Ahoj Veronika.

Možno by si mi vedela poradit. od 1.9.2011 nastupujem pracovat pre cesku firmu, kde mam riadnu zmluvu a budu mi platit vsetky odvody, zdravotne a aj socialne poistenie.
Tu na slovensku mám ale zivnost, ktoru nechcem rusit. To znamena ze socialku a zdravotne poistenie si musim dalej platit aj tu na SR?

Ďakujem za odpoved.

Vladka
viera_j
20.09.11,12:15
Ja som mala podobny pripad, odkazali ma urad socialniho zabezpeceni v prahe, kde urcia, kde je stredisko zaujmov (dlhodobe bydlisko, rodina apod) a urcia, kde je clovek povinny odvadzat odvody. Odvadzat sa musia iba v jednom clenskom state. Odvadzat v oboch statoch sa nesmie. . .
optimistka
26.09.11,10:03
ahojte, dnes sa mi dostala do rúk hráčska zmluva profesionálneho futbalistu s kubom v ČR.
Dovtedy mal zmluvu so slovenským FK a bol ako SZČO vedený na DU,ZP a SP a platil tu dane aj odvody.
Na Slovensku iné aktivity nemá. Aké povinnosti mu z toho vyplývajú ?
zmluvu má do r. 2013
je potrebné odhlasiť SP aj ZP a nahlásiť si tieto odvody v Čechách ? a na DU podľa mňa tiež treba ukončiť registráciu, lebo už nemá slovenskú hráčsku zmluvu ?
bude potrebné posúdiť jeho daňovú rezidenciu ? na Čechách má od klubu poskytnutý byt. trvalý pobyt, rodičov má na Slovensku. Na základe čoho sa prihlási ako rezident v Čechách ? neviem nájsť k tomu dostatok informácií, pomôžete mi ??
Lillichen
12.10.11,16:45
ahoj Vladka, chcem sa ta opytat, ako si danu zalezitost vyriesila, som zatial vedena ako zivnostnicka na Slovensku, ale tiez mam od pondelka nastupit na trvaly uvazok v cechach, a zivnosti sa nechcem zbavit.. ako riesit doktorov a poistenia? :/
robin1
22.11.11,11:12
Ahojte, ako je to prosím v prípade, keď bol zamestnaný v UK, tam za neho platil z-ľ odvody a tu sa neodhlásil /!/ zo ZP a pokračoval v platení ZP aj u nás? Teraz sa vrátil na Slovensko, chce tu zostať pracovať. Ďakujem
avalik
22.11.11,11:24
Ahojte, ako je to prosím v prípade, keď bol zamestnaný v UK, tam za neho platil z-ľ odvody a tu sa neodhlásil /!/ zo ZP a pokračoval v platení ZP aj u nás? Teraz sa vrátil na Slovensko, chce tu zostať pracovať. Ďakujem

cim skor navstivit ZP aj s dokladmi

pozri aj tu: http://www.porada.sk/t180470-zdravotne-poistenie.html#post1895175
Zuzka.s
12.01.12,09:41
Dobry den prajem,
som studentka VS,ktora pobera rodicovksy prispevok na dieta som zial sama. Naskytla sa mi moznosti, pracovat tyzdenne v Rakusku 15hodin, po troch mesiacoch by to bolo viacej. Chcem Vas velmi pekne poprosit, ci mi viete poradit, ako to bude s mojim prispevkom. Pridem o nho?Musim to nahlasit socialke, zdravotnej poistovni?Danove priznanie musim potom podavat v rakusku,alebo aj na slovensku?Absolutne sa nevyznam do tejto problematiky a nechcem spravit nejaky zly krok. Tak mi prosim napiste:))

*Dakujem