laurago
08.08.11,15:18
DObry den,
chcem sa poradit ako mam dalej postupovat v jednej zavaznej veci.
Otec, s ktorym som nemala kontakt vyse 10 rokov, nakolko ho velmi zmenil alkohol, dlhy, exekucie, psychicke tyranie atd. Po zruseni jeho trvaleho pobytu, siel byvat k jeho matke a bratovi/s ktorymi nemam kontakt/. Po nejakej dobe ho brat poslal do domova dochodcov, odkial mne volali, ze je tam isty dlh /dochodok mu zablokoval exekutor/ a nikto za neho neplati atd. Chcu ho poslat odtial prec a jeho uzasny brat ich odkazal na mna, ze ja to mam na starosti cele platit.
Je mozne, aby dlhy mohli odo mna vymahat /z toho domova/? Ako mam postupovat, aby ho mne "nepriviezli" domov?/Nakolko napriek tomu, ze ma zruseny trvaly pobyt, nema zmeneny obciansky s adresou/
Neviem aj ako mam zamedzit, aby ma jeho rodina kontaktovala a aby mi dali pokoj, nakolko som sa z tej celej zalezistosti s otcom psychicky zrutila a zacala od znova a vzdy raz rocne mi pripravi jeho rodina-matka a brat takeho "prekvapenie" a uz takto dalej nevladzem.
Dakujem za vsetky nazory a rady.
Gina Er
08.08.11,13:58
Dlh za rodiča by si musela dobrovoľne prevziať. Zo zákona dochádza k prevzatiu dlhu napr. pri dedení, ak sa dedičstvo neodmietne. Dobrovoľne by si mohla otcov dlh prevziať podľa § 531 a nasl. občianskeho zákonníka.

Naopak, vyživovaciu povinnosť voči rodičovi máš podľa zákona o rodine, a to ešte pred ostatnými príbuznými.

Zákon o rodine

Vyživovacia povinnosť detí k rodičom
§ 66
Deti, ktoré sú schopné samy sa živiť, sú povinné zabezpečiť svojim rodičom primeranú výživu, ak to potrebujú.
§ 67
(1) Každé dieťa plní vyživovaciu povinnosť voči rodičom v takom rozsahu, aký zodpovedá pomeru jeho schopností, možností a majetkových pomerov k schopnostiam, možnostiam a k majetkovým pomerom ostatných detí.
(2) Vyživovacia povinnosť medzi manželmi a poskytovanie príspevku na výživu rozvedenému manželovi predchádza vyživovaciu povinnosť detí voči rodičom.

Vyživovacia povinnosť medzi ostatnými príbuznými
§ 68
Predkovia a potomkovia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť iba v prípade, ak to nevyhnutne potrebujú.
§ 69
(1) Ak potomkovia nemôžu svoju vyživovaciu povinnosť plniť, prechádza táto povinnosť na predkov. Vzdialenejší príbuzní majú vyživovaciu povinnosť, len ak ju nemôžu plniť bližší príbuzní.
(2) V prípade, že súd určí výživné pre maloleté dieťa, ustanovenie § 63 sa použije primerane.
§ 70
Každý z príbuzných na rovnakom stupni plní vyživovaciu povinnosť v takom rozsahu, aký zodpovedá pomeru jeho schopností, možností a majetkových pomerov k schopnostiam, možnostiam a k majetkovým pomerom ostatných príbuzných.
to je síce pravda,ale tak isto to platí aj pre brata.....ale on sa z povinností vyvlieka....ako ho donútiť,aby prevzal svoj diel zodpovednosti?
video1983
08.08.11,14:22
tak to je teda sila, ked foter je neschopny a dieta ma na to doplatit!! welcome to slovakia!
Gina Er
08.08.11,14:25
tak to je teda sila, ked foter ne neschopny a dieta ma na to doplatit!! welcome to slovakia!
príbuzných si nevyberieš...
Mária27
08.08.11,14:34
to je síce pravda,ale tak isto to platí aj pre brata.....ale on sa z povinností vyvlieka....ako ho donútiť,aby prevzal svoj diel zodpovednosti?
Vyživovaciu povinnosť majú len potomkovia a predkovia,(v tom poradí), vždy najskôr tí bližší.
Gina Er
08.08.11,14:45
Vyživovaciu povinnosť majú len potomkovia a predkovia,(v tom poradí), vždy najskôr tí bližší.
ale veď zadávateľkin brat je tak isto jeho potomok....
video1983
08.08.11,14:49
zadavatelka uviedla ze brat otca takze ujo (krstny)
laurago
08.08.11,14:56
dakujem za odpoved.
A nie je nejaka ochrana voci tomuto rodicovi, aby som neplatila vyzivne?
Ja s mamou sme za neho vyplatili dlhy vo vyske cca 35.000 eur, on uz davno prestal pracovat a len pil a psychicky nas tyral, co sme dali aj na policiu-co skoncilo "napomenutim". Je mozne aj v takomto pripade, aby sud urcil vyzivne? Ja mam s manzelom splacam hypoteku a este pozicku , ktoru som pouila na vyplatenie jeho dlhov.
Dakujem
Gina Er
08.08.11,15:12
zadavatelka uviedla ze brat otca takze ujo (krstny)
ano,zle som čítala
Mária27
08.08.11,15:24
Tvoj otec má príjem, z ktorého by mohol vyžiť. Podľa toho ako čítam exekučný zákon, museli exekútor a sociálne zariadenie urobiť chybu vo výpočte zrážok:

Exekúcia zrážkami z iných príjmov
§ 89

(1) Ustanovenia o exekúcii zrážkami zo mzdy sa použijú aj na exekúciu zrážkami z pracovnej odmeny členov družstiev a z príjmov, ktoré povinnému nahrádzajú odmenu za prácu, najmä z odmeny vyplývajúcej z dohody o vykonaní práce, z náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, dávok sociálneho poistenia a z dôchodkov starobného dôchodkového sporenia.
(3) Ak ide o exekúciu zrážkami z dôchodku občana, ktorý je povinný platiť úhradu za poskytnutú starostlivosť v zariadení sociálnych služieb, nepodlieha exekúcii suma potrebná na platenie tejto úhrady a suma rovnajúca sa povinnému zostatku z príjmu občana po zaplatení tejto úhrady

§ 70
(1) Povinnému sa nesmie zraziť z mesačnej mzdy základná suma; spôsoby jej výpočtu ustanoví nariadením vláda Slovenskej republiky.
§ 71
(1) Z čistej mzdy, ktorá zostáva po odpočítaní základnej sumy a ktorá sa zaokrúhli na eurocenty smerom nadol na sumu deliteľnú troma, možno zraziť na vymoženie pohľadávky oprávneného len jednu tretinu.
Timer3
08.08.11,15:33
Uprimne s tebou citim :( Viem co to je, ked este mi musime robit na dlhy nasich rodicov a nie to este na svoj zivot... Dufam, ze sa ti to podari vyriesit.
laurago
09.08.11,09:11
Dakujem vsetkym za odpovede, pomohlo mi to :)