Abdul
16.01.05,11:21
Chcem Vás požiadať o radu:
Zamestnanec je odmeňovaný mesačnou mzdou, má pravidelne rozvrhnutý pracovný čas ( týždenný 40 hod.). V januári 2005 pracoval podľa harmonogramu zmien 1.1. a tiež 6.1. V kolektívnej zmluve máme dohodnuté príplatky za prácu v sobotu a nedeľu vo výške 20,- Sk/hod. a mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok vo výške 100 priem. hod. mzdy.
Na aké príplatky, resp. mzdové zvýhodnenie má zamestnanec nárok?
6.1. mu vzniká nárok na mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok vo výške 100% priem. hod. mzdy, kedže 1.1. pripadol na sobotu - má nárok na príplatok za prácu v sobotu, alebo za sviatok?
Dakujem za radu.
Peťo
17.01.05,09:54
Za 1.1. 2005 /sviatok v sobotu/ zamestnancovi patrí dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok vo výške 100 % jeho priem.zárobku, príplatok za za prácu v so, tak ako to máte zakotvené v KZ a pokiaľ hodiny odprac.v sobotu boli nad rámec stanoveného /40 hod./ prac.týždňa, tak aj mzd.zvýhodnenie za prácu nadčas.
Za 6.1. 2005 /sviatok vo štvrok/ zamestnancovi patrí /ak pracuje/ dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie vo výške 100 %, / KZ/, podobne nadčas. nad 40 hod.
Pokiaľ nemate v KZ vyslovene napísané, že u príplatkov nesmie dôjsť v jednom dni k súbehu ,nič Vám nebráni poskytnúť všetky dohodnuté príplatky. Pekný deň.
AlenaK
15.03.05,08:49
Možem ťa poprosiť o radu:
Práca predavačky cez sobotu a nedelu ,pokiaľ to nie je nadčas, má nárok na 25% mzdový zvýhodnenie? alebo ako to mám urobiť a na čo má nárok? Ďakujem
Peťo
16.03.05,13:20
ZP nerieši príplatky za S a N. Pokiaľ tento príplatok nemate riešený v KZ alebo priamo v prac.zmluve zamestnanca, žiaľ za prácu v sobotu a nedeľu /a keď ešte to nie je ani práca nadčas/ zamestnancovi - predavačke neprináleží žiadne zvýhodnenie. Pozri tiež vyššie uvádzané príspevky k tejto téme. Pekný deň.
kazisvet
13.07.05,15:17
Viem, že na túto tému sa už určite diskutovalo, ale potreboval by som si potvrdiť alebo vyvrátiť môj názor. Ide o príplatky (mzdové zvýhodnenie) pri tzv. súbehu nárokov. Ako príklad uvediem nadčasovú prácu zamestnanca, ktorú vykonáva napr. v noci, v nedeľu a ešte k tomu aj vo sviatok. Mám na mysli prípad, keď tieto nároky nie sú ošetrené v kolektívnej zmluve ani vo vnútornom mzdovom predpise, postupuje sa len podľa zákonníka práce.

Podľa môjho názoru by mal podľa ZP dostať zamestnanec príplatok za všetko, t.j. aj za prácu nadčas, aj za prácu v noci, aj v nedeľu, resp. vo sviatok. Poznám však spoločnosti, kde takýto "súbeh" príplatkov neuznávajú a zamestnancom zaplatia len jeden, napr. za nadčas.

Viete mi povedať Váš názor, resp. skúsenosti a podoprieť ho odvolávkou na zákon?

ďakujem

Peter
Zita4
13.07.05,18:42
Samozrejme, že v prípade, ak niekto napríklad pracuje v nadčasoch, v noci a vo sviatok zároveň, nie je dôvod nevyplatiť všetky príplatky. Každý príplatok má byť zaplatený tak, ako je to v Zákonníku práce. Nikde som sa nedočítala, že príplatok nemusí byť zaplatený, ak je nárok na iný príplatok (mzdové zvýhodnenie).
Janka6685
14.07.05,13:25
Sobota a nedeľa sa považuje za sviatok?
Valika
14.07.05,13:34
Aké %-ne príplatky sú za sobotu, nedeľu,sviatok a nadčas? Za nadčas je to 25%príplatok. Ale sviatok si neviem narýchlo spomenúť. Dakujem.
Janka6685
14.07.05,13:44
Aké %-ne príplatky sú za sobotu, nedeľu,sviatok a nadčas? Za nadčas je to 25%príplatok. Ale sviatok si neviem narýchlo spomenúť. Dakujem.
nadčas - 25 % z priemerného zárobku
sviatok - 50 % z priemerného zárobku
nočné - 20 % z minimálneho mzdového nároku
endrju
14.07.05,16:06
Sobota a nedeľa sa považuje za sviatok?
Nie .
SOME
14.07.05,16:15
A čo keď je mesačná mzda, chcem sa uistiť, či to robíme dobre.
Máme servisných technikov a predajcov, ktorí majú mesačnú mzdu, ale pracujú dlhšie, my im to neplatíme ako nadčas ale formou odmien, máme to zapísané v platových výmeroch. Ale platíme im diety podľa skutočných odchodov a príchodov. Dúfam, že je to ok.
Nástup do práce 7,00 hod. - odchod na servis 8,00 na druhý koniec Slovenska, príchod na druhý deň 18,00 hod. V evidencii dochádzky uvádzame
1. deň 7,00 - 16,00 v tom je 1 hodina prestávka neplatená
2. deň 7,00 - 16,00 - " -
Cestovné majú dľa zákona.
endrju
14.07.05,16:31
Some, ak máte dohodnuté v pracovných zmluvách, že príplatok za prípadné nadčasy je súčasťou mesačnej mzdy, tak je to O.K.:p
O odmenách nemusí byť nikde zmienka. Aj tak vo väčšine súkromných firiem o výške odmien rozhoduje niečo iné ako práve počet nadčasových hodín.;)
Janka6685
14.07.05,17:11
Nie .
Som si myslela. Len je to tu vyššie spomenuté, tak aby to nikoho nepoplietlo.
Bionda
15.07.05,09:52
Na doplnenie: Soboty nie sú dňami prac. pokoja, ak na ne nespadá bezprostredne nejaký štátny sviatok.
Lucy
15.07.05,10:03
To SOME: a to nerobíte ani evidenciu nadčasov?
Janka6685
15.07.05,10:47
Na doplnenie: Soboty nie sú dňami prac. pokoja, ak na ne nespadá bezprostredne nejaký štátny sviatok.
A nedele? Samozrejme, ak na nedeľu nepripadne žiaden sviatok.
SOME
15.07.05,12:18
To SOME: a to nerobíte ani evidenciu nadčasov?
Vedieme evidenciu nadčasov iba pre servisných technikov a to slúži ako podklad iba pre výplatu formou odmeny.
Ja za seba mám tiež odrobené 8 hodín aj keď tu sedím nonstop od rána do večera.
anet
15.07.05,14:59
A ako to je napr. s velkonocnou nedelou. Nieje to statom uznany sviatok, ale podla mna malo by sa to platit ako sviatok.

A ak pracuje vo sviatok napr.len 6 hodim, to mu zaplatim aj s priplatkom,mam mu doplatit este 2 hodiny priemerom (aby mal tych 8 hod)?
Zita4
15.07.05,15:18
A ako to je napr. s velkonocnou nedelou. Nieje to statom uznany sviatok, ale podla mna malo by sa to platit ako sviatok.

A ak pracuje vo sviatok napr.len 6 hodim, to mu zaplatim aj s priplatkom,mam mu doplatit este 2 hodiny priemerom (aby mal tych 8 hod)?
Sviatok môže byť len deň, ktorý je štátom uznaný ako sviatok. Žiaľ, nemôžeme sami rozhodnúť, ktorý deň je sviatok. ;)
Ak niekto pracuje len 6 hodín, prečo mu chceš doplatiť ešte 2 hodiny priemerom? Nechápem :o
Janka6685
15.07.05,15:29
Sviatok môže byť len deň, ktorý je štátom uznaný ako sviatok. Žiaľ, nemôžeme sami rozhodnúť, ktorý deň je sviatok. ;)
Ak niekto pracuje len 6 hodín, prečo mu chceš doplatiť ešte 2 hodiny priemerom? Nechápem :o
Zita, už som sa vyššie pýtala, či nedeľa je považovaná za sviatok. Nie je, že?
anet
15.07.05,15:33
Zda sa mi nespravodlive,ked jednemu zaplatim sviatok 8 hod. a pritom nepracoval a druhemu len 6 a este k tomu pracoval.
Uvediem priklad: pekareň-jedna zmena 4 zamestnanci mali pracovat z 27.4. na 28.4., no nepracovali lebo bol sviatok. Ale dostali zaplatene priemerom 8 hod.

ZP hovori " zamestnanovi, ktory nepracoval preto,že sviatok pripadol na jeho obvykly prac.deň,patri nahrada jeho priem.zarobku,ak mu usla mzda pre sviatok.

druha zmena nastupila z 28.4. o 18.00 hod na 29.4. v podstate odpracovala vo sviatok len 6 hod. Ale ja im doplacam este 2 hod.priemerom aby to bolo spravodlive.

No ved v podstate nerobim nic zle,nie?:o
Zita4
15.07.05,15:37
Pracujú v nepretržitej prevádzke?
anet
15.07.05,15:47
Nie,maju to dost nerovnomerne. Veduci zmeny chodi povedzme o 16.30, pomocny pekari o 17.00,18.30 podla mnozstva prace. Rano koncia jeden o 4.00 druhy o 5.30 a tak. Ked je toho vela, niekedy chcu potiahnut aj do 11.00 hod. No a vecer nastupi druha zmena. V podstate pracuju tak 3 dni v tyzdni niekedy 12h,inokedy 14h ale aj 9,5 h. Ale prac.fond by mali dodrzat.
Zita4
15.07.05,16:07
Nie,maju to dost nerovnomerne. Veduci zmeny chodi povedzme o 16.30, pomocny pekari o 17.00,18.30 podla mnozstva prace. Rano koncia jeden o 4.00 druhy o 5.30 a tak. Ked je toho vela, niekedy chcu potiahnut aj do 11.00 hod. No a vecer nastupi druha zmena. V podstate pracuju tak 3 dni v tyzdni niekedy 12h,inokedy 14h ale aj 9,5 h. Ale prac.fond by mali dodrzat. Máš to teda riadne komplikované. :confused:;)
Ja mám nepretržitú prevádzku, a tam sa neplatia žiadne náhrady mzdy za sviatok.
anet
15.07.05,16:22
No ved v podstate menej im nikdy nedam,ked tak len viac.Zamestnanci su spokojny.
A zamestnavatel? Aj tak mi kazdy tyzden povie,ze nadrziavam zamestnancom.A vobec i tak som vzdy vsetkemu ja na vine.Ved to poznate.;)

Prajem pekny vikend.
Bubika
15.07.05,17:52
Veru pozname..........a tak sme zmenili zamestnavatela :O)
Janka6685
30.08.05,10:33
Vraciam sa k tejto téme, aby som si bola na 100% istá. Ak zamestnec v nepretržitej prevádzke pracuje v nedeľu (teda mu na tento deň pripadne jeho pracovný deň), neplatím mu žiadne príplatky za prácu v nedeľu?
Zita4
30.08.05,10:47
Janka, ja mám nepretržitú prevádzku v mestskej samospráve, ale ja platím príplatky za soboty a nedele (máme to v kolektívnej zmluve).
Janka6685
30.08.05,10:51
Janka, ja mám nepretržitú prevádzku v mestskej samospráve, ale ja platím príplatky za soboty a nedele (máme to v kolektívnej zmluve).
Priplácaš im ako za prácu vo sviatok?
Zita4
30.08.05,10:57
Mzdové zvýhodnenie za sviatok môžu mať len vtedy, keď ich pracovná zmena začne v deň, ktorý je štátom uznaný ako sviatok. Nedeľa nie je sviatok.
Janka6685
30.08.05,11:06
Mzdové zvýhodnenie za sviatok môžu mať len vtedy, keď ich pracovná zmena začne v deň, ktorý je štátom uznaný ako sviatok. Nedeľa nie je sviatok.
Tak potom aké príplatky im dávaš?
Jana Motyčková
30.08.05,11:24
Zita dáva príplatky "za nedeľu", lebo to majú v kolektívnej zmluve, navyše sa na nich vzťahuje zákon o verejnej službe, kde sú oproti Zákonníku práce rozdiely v odmeňovaní. Zákonník práce nepozná príplatky "za nedeľu", takže ak tvoji pracovníci pracujú v nedeľu, nemajú nárok na príplatok.
Janka6685
30.08.05,11:31
Zita dáva príplatky "za nedeľu", lebo to majú v kolektívnej zmluve, navyše sa na nich vzťahuje zákon o verejnej službe, kde sú oproti Zákonníku práce rozdiely v odmeňovaní. Zákonník práce nepozná príplatky "za nedeľu", takže ak tvoji pracovníci pracujú v nedeľu, nemajú nárok na príplatok.
Takže, ak by to bolo v kolektívnej zmluve, dám im príplatky, ak nie, tak nemajú nárok, lebo zákon to neprikazuje?
Jana Motyčková
30.08.05,11:37
Súhlasím, ale mohli by mať nárok na príplatky aj v pracovnej zmluve.
Janka6685
30.08.05,11:39
Ďakujem za odpovede:) .
flodur
16.09.05,13:50
Aké %-ne príplatky sú za sobotu, nedeľu,sviatok a nadčas? Za nadčas je to 25%príplatok. Ale sviatok si neviem narýchlo spomenúť. Dakujem.
Za Sobotu a Nedeľu žiadne - nemá to oporu v zákone (a pritom sme ich donedávna dostávali), tak nám to vysvetlil personál. manager. Podľa toho čo som zisťoval v ZP majú pravdu, ale stejne je to svinstvo - najprv dať ( pri začiatku fungovania firmy a potom keď sme im to rozbehli opierať sa o ZP a odobrať ???
Podľa mňa nikdy sa netreba spoliehať na sľuby pri nástupe do zamestnania - čo nemáš v prac. zmluve to nemusí byť neskôr pravdou - to je moja skúsenosť.
Eva Farkasová
06.11.05,08:22
Prosím o radu.
Mám kuričov, ktorí majú takúto prac.dobu : 4,15 hod - 6,00
8,00 - 9,00 .....19,00-20,00
21,00 - 22,15 hod. Celkom je to 10 hod. prac.smeny. Zaujíma ma, to, či majú nárok na nočný príplatok pri takejto trhanej smene. Ďakujem.
Zuziana
06.11.05,10:47
ja si myslím, že tam vzniká nárok na nočný príplatok.V čase od 22.00.do 6.00 odpracuje 2 hodiny s nočným príplatkom:)
Zuziana
06.11.05,11:03
Za Sobotu a Nedeľu žiadne - nemá to oporu v zákone

Ja u pekarov a predavačiek vyplácam aj príplatok za sobotu a nedeľu. Dávame 50% hodinovej mzdy.
marmal
07.11.05,11:32
Mame nepretrzitu prevadzku a platim vsetkym len nocne priplatky. Sviatok preplacam tomu, kto nastupil na smenu vo sviatok. Ak koncil smenu vo sviatok, ten narok na priplatok nema.

Marta
nikulik
08.11.05,11:16
No tak to som už úplne dopletená, za október mám 2 pracovníčky, ktoré pracovali v sobotu, rátajú s tým, že dostanú za tú sobotu aj nejaké to % príplatok, takže vlastne nemajú nárok na príplatok ak nemáme kolektívnu zmluvu? A to im mám ako vysvetliť?
Janka6685
10.11.05,14:08
No tak to som už úplne dopletená, za október mám 2 pracovníčky, ktoré pracovali v sobotu, rátajú s tým, že dostanú za tú sobotu aj nejaké to % príplatok, takže vlastne nemajú nárok na príplatok ak nemáme kolektívnu zmluvu? A to im mám ako vysvetliť?
No jedine tak, že to nemá oporu v zákone. Viem, že pracovníčky budú hromžiť, ale mzdár si nemôže vymýšľať...
nikulik
11.11.05,04:18
A čo v takom prípade, keď to nemá tú oporu v zákone, ale zamestnávateľ sa rozhodne, že im dá za to 50% príplatok? Takto sa rozhodol môj zamestnávateľ.
STRELEC
11.11.05,04:38
Opora v zákone tu je. Zákon stanovuje len povinné minimum, ktoré chráni zamestnanca a zamestnávateľovi ukladá jeho minimálnu povinnosť. Opora je v podobe zmluvnej volnosti, pričom samozrejme nemusí existovať kolektívna zmluva (tak ako bola za soc. všade, je dnes zriedkavá). Ak zamestnávateľ a zamestnanec sa v pracovnej zmluve, alebo firemnej smernici dohodnú, že pri nadčase v so, ne a sviatok (napr.) zamestnávateľ bude povinný uhradiť 200% príplatok, tak to bude daňovo uznateľný výdavok. Samozrejme ani SP nebude mať s tým problém pri kontrole mzd. agendy. Zo strany zamestnanca vznikne takto aj pred súdom uplatniteľný nárok.
Dopl.: Je to to isté, ako dohoda o hodinovej mzde (alebo určenie hodinovej mzdy vo firemnej smernici, v KZ, niekde). Ak sa dohodne, stanoví, že hodinová mzda je 100.-Sk v II.st., tak to bude ...viď predošlé. Rovnako ale aj 220.-Sk v II.st.
STRELEC
11.11.05,04:44
Za Sobotu a Nedeľu žiadne - nemá to oporu v zákone (a pritom sme ich donedávna dostávali), tak nám to vysvetlil personál. manager. Podľa toho čo som zisťoval v ZP majú pravdu, ale stejne je to svinstvo - najprv dať ( pri začiatku fungovania firmy a potom keď sme im to rozbehli opierať sa o ZP a odobrať ???
Podľa mňa nikdy sa netreba spoliehať na sľuby pri nástupe do zamestnania - čo nemáš v prac. zmluve to nemusí byť neskôr pravdou - to je moja skúsenosť.Prikladám na dokreslenie predošlého.
nikulik
11.11.05,04:58
Aj tak by som prosím priamo chcela odpoveď na moju otázku: Je to zlé, ak sa zamestnávateľ rozhodne, že dá 50% príplatok za sobotu?
STRELEC
11.11.05,05:05
Aj tak by som prosím priamo chcela odpoveď na moju otázku: Je to zlé, ak sa zamestnávateľ rozhodne, že dá 50% príplatok za sobotu?Môj názor: vždy je to dobré a pekné, ak sa zamestnávateľ rozhodne zaplatiť dačo navyše, mimo dohodu. A odpoveď: nie , nie je to zlé.:)
xinko
15.12.05,07:28
Ahojte.
Potrebujem poradit.Doteraz som nerobila mzdy kde sa vyskytuje odpracovany sviatok,nadcas a nočná práca.Zatial som sa stym nestretla.
Pracovnicka je odmeňovaná hodinovou mzdou.Ma pohyblivu pracovnu dobu,kedze pracuje v podniku ktory je otvoreny Non-stop.Zacala pracovat 09.11.2005 a ma odpracovanych 134 hodin z toho 60 hodin cez vykendy a odpracovala aj jeden sviatok.Ale robila aj nocne,lenze nezacinala vždy o 22.00 ale aj o 16.00 alebo 18.00. a tiez od 24.00.Takze ak začala o tej 16.00 tak do 22.00 sa je rata ako denna a od 22.00 ako nočná?A ked robila od 24.00 do 08.00 rana tak uz jej mam dat 6 hodin ako nočnu a 2 hodiny ako dennu?
Tie vykendy mam dať ako nadčas?
Poraďte mi prosim.Budem Vam veľmi vďačná.
Peťo
15.12.05,08:59
Ahojte.
Potrebujem poradit.Doteraz som nerobila mzdy kde sa vyskytuje odpracovany sviatok,nadcas a nočná práca.Zatial som sa stym nestretla.
Pracovnicka je odmeňovaná hodinovou mzdou.Ma pohyblivu pracovnu dobu,kedze pracuje v podniku ktory je otvoreny Non-stop.Zacala pracovat 09.11.2005 a ma odpracovanych 134 hodin z toho 60 hodin cez vykendy a odpracovala aj jeden sviatok.Ale robila aj nocne,lenze nezacinala vždy o 22.00 ale aj o 16.00 alebo 18.00. a tiez od 24.00.Takze ak začala o tej 16.00 tak do 22.00 sa je rata ako denna a od 22.00 ako nočná?A ked robila od 24.00 do 08.00 rana tak uz jej mam dat 6 hodin ako nočnu a 2 hodiny ako dennu?
Tie vykendy mam dať ako nadčas?
Poraďte mi prosim.Budem Vam veľmi vďačná.

Pre kvalifikovanú odpoveď je potrebné uviesť, aký mate stanovený týždenný pracovný čas / mal by byť 37,5 hod. pri nepretžitej prevádzke/, na ktoré dni /a po koľko hodín/ má rozvrhnuté pracovné zmeny /napr. pondelok až piatok po 7,5 hod ./, o ktorej hod. začína I. prac.zmena v pracovnom týždni. Pekný deň.
prac. týždni .
xinko
15.12.05,09:32
Je tam viac zamestnancov.
Zamestnanci maju stanoveny 40 hodinový pracovny čas.
A to je na tom že nezačinaju pravidelne,niekto odroby 12 hodin,ďalší 6 hodin alebo 4 a tiež aj 8.
Doniesli mi dochadzku s rospisanymi službami kde su aj nočne a podľa toho mam urobit mzdy.
Peťo
15.12.05,10:36
Je tam viac zamestnancov.
Zamestnanci maju stanoveny 40 hodinový pracovny čas.
A to je na tom že nezačinaju pravidelne,niekto odroby 12 hodin,ďalší 6 hodin alebo 4 a tiež aj 8.
Doniesli mi dochadzku s rospisanymi službami kde su aj nočne a podľa toho mam urobit mzdy.

Tie "rozpisané služby" predpokladam boli skutočne odpracované hodiny , takže asi nemajú dopredu urobení rozrh smien.A koľko hodin odpracovala vo sviatok ?
xinko
15.12.05,11:06
To su skutočne hodiny čo odpracovali.Odpracovala 8 hodín cez sviatok.
Stina
15.12.05,11:16
Veľmi v kocke by sa dalo povedať, že ak má stanovený 40 hodinový týždeň a odpracovala aj sviatok , tak by mala odpracované ( 15 x 8) 120 hodín v rámci fondu pracovného času plus 14 hodín nadčas. K tomu samozrejme nočné príplatky, už zmienený nadčas a príplatok za sviatok. Nadčasový príplatok môže byť rôzny pre pracovný deň, sobotu a sviatok.
Záleží to však aj od toho či majú mzdový poriadok, rozvrh smien.
xinko
15.12.05,11:27
Odpracovala aj so sviatkom a s 3S a 3N 18 dni,zmluvu ma od 09.11. ale robila od 10.11.,Mne vychádza nadčas iba 6 hodin.
Nemaju žiadny rozvrh smien.
Stina
15.12.05,11:36
Ak robila od 10.11. tak naozaj vycházda nadčas 6 hodín. K tomu, príplatok za sviatok, nočné. A ak majú príplatky za soboty a nedele , tak aj to.
Peťo
15.12.05,11:46
To su skutočne hodiny čo odpracovali.Odpracovala 8 hodín cez sviatok.

Fond prac. času vč. sviatku : 16 dni /od 9.11./

16 dni x 8 = 128 hod x hod.sadba + príp.prémie
skut.odpr. 134 hod.

nadč.prípl. hod. 6,00 x min.25% z priem.hod zárobku
za pracu vo sviatok 8,oo x min.50 % z priem.hod.zárobku

nočný prípl.:hod odprac. medzi 22,oo a 6,00 hod x min. 8,oo Sk,

príp.prípl. za prácu vo sviatok, ak to mate zakotvene vo svojom predpise
Pekný deň.
Peťo
15.12.05,11:49
Fond prac. času vč. sviatku : 16 dni /od 9.11./

príp.prípl. za prácu vo sviatok, ak to mate zakotvene vo svojom predpise
Pekný deň.

preklep : správne - príp.za pracu v S a N, ak to mate zakotvené vo svojom predpise. Pekný deň.
xinko
15.12.05,11:50
Ďakujem Vam veľmi pekne za pomoc,veľmi ste mi pomôhli.
endrju
17.01.06,08:50
Na základe návrhov, ktoré zazneli v téme "Najčastejšie kladené otázky", budú v tejto téme spracované príspevky z diskusií na tému:


Príplatky za nadčas, So/Ne, sviatok a noc.
endrju
22.01.06,13:47
endrju
22.01.06,13:51
Práca nadčas



Máme servisných technikov a predajcov, ktorí majú mesačnú mzdu, ale pracujú dlhšie, my im to neplatíme ako nadčas ale formou odmien, máme to zapísané v platových výmeroch. Ale platíme im diety podľa skutočných odchodov a príchodov. Dúfam, že je to ok.
Nástup do práce 7,00 hod. - odchod na servis 8,00 na druhý koniec Slovenska, príchod na druhý deň 18,00 hod. V evidencii dochádzky uvádzame
1. deň 7,00 - 16,00 v tom je 1 hodina prestávka neplatená
2. deň 7,00 - 16,00 - " -
Cestovné majú dľa zákona.

Some, ak máte dohodnuté v pracovných zmluvách, že príplatok za prípadné nadčasy je súčasťou mesačnej mzdy, tak je to O.K.
O odmenách nemusí byť nikde zmienka. Aj tak vo väčšine súkromných firiem o výške odmien rozhoduje niečo iné ako práve počet nadčasových hodín.


To SOME: a to nerobíte ani evidenciu nadčasov?


Vedieme evidenciu nadčasov iba pre servisných technikov a to slúži ako podklad iba pre výplatu formou odmeny.
endrju
22.01.06,14:07
Práca v sobotu a nedeľu



Práca predavačky cez sobotu a nedelu ,pokiaľ to nie je nadčas, má nárok na 25% mzdové zvýhodnenie? Ako to mám urobiť a na čo má nárok?


ZP nerieši príplatky za S a N. Pokiaľ tento príplatok nemate riešený v KZ alebo priamo v prac.zmluve zamestnanca, žiaľ za prácu v sobotu a nedeľu /a keď ešte to nie je ani práca nadčas/ zamestnancovi - predavačke neprináleží žiadne zvýhodnenie.


Sobota a nedeľa sa považuje za sviatok?


Nie.


Na doplnenie: Soboty nie sú dňami prac. pokoja, ak na ne nespadá bezprostredne nejaký štátny sviatok.


A nedele? Samozrejme, ak na nedeľu nepripadne žiaden sviatok.


Ak zamestnec v nepretržitej prevádzke pracuje v nedeľu (teda mu na tento deň pripadne jeho pracovný deň), neplatím mu žiadne príplatky za prácu v nedeľu?


Janka, ja mám nepretržitú prevádzku v mestskej samospráve, ale ja platím príplatky za soboty a nedele (máme to v kolektívnej zmluve).


Priplácaš im ako za prácu vo sviatok?


Mzdové zvýhodnenie za sviatok môžu mať len vtedy, keď ich pracovná zmena začne v deň, ktorý je štátom uznaný ako sviatok. Nedeľa nie je sviatok.


Tak potom aké príplatky im dávaš?


Zita dáva príplatky "za nedeľu", lebo to majú v kolektívnej zmluve, navyše sa na nich vzťahuje zákon o verejnej službe, kde sú oproti Zákonníku práce rozdiely v odmeňovaní. Zákonník práce nepozná príplatky "za nedeľu", takže ak tvoji pracovníci pracujú v nedeľu, nemajú nárok na príplatok.


Takže, ak by to bolo v kolektívnej zmluve, dám im príplatky, ak nie, tak nemajú nárok, lebo zákon to neprikazuje?


Súhlasím, ale mohli by mať nárok na príplatky aj v pracovnej zmluve.


No tak to som už úplne dopletená, za október mám 2 pracovníčky, ktoré pracovali v sobotu, rátajú s tým, že dostanú za tú sobotu aj nejaké to % príplatok, takže vlastne nemajú nárok na príplatok ak nemáme kolektívnu zmluvu? A to im mám ako vysvetliť?


No jedine tak, že to nemá oporu v zákone. Viem, že pracovníčky budú hromžiť, ale mzdár si nemôže vymýšľať...


Čo v takom prípade, keď to nemá tú oporu v zákone, ale zamestnávateľ sa rozhodne, že im dá za to 50% príplatok? Takto sa rozhodol môj zamestnávateľ.
...
Je to zlé, ak sa zamestnávateľ rozhodne, že dá 50% príplatok za sobotu?



Vždy je to dobré a pekné, ak sa zamestnávateľ rozhodne zaplatiť dačo navyše, mimo dohodu.
endrju
22.01.06,14:13
Práca vo sviatok



Zamestnanec je odmeňovaný mesačnou mzdou, má pravidelne rozvrhnutý pracovný čas ( týždenný 40 hod.). V januári 2005 pracoval podľa harmonogramu zmien 1.1. a tiež 6.1. V kolektívnej zmluve máme dohodnuté príplatky za prácu v sobotu a nedeľu vo výške 20,- Sk/hod. a mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok vo výške 100 priem. hod. mzdy.
Na aké príplatky, resp. mzdové zvýhodnenie má zamestnanec nárok?
6.1. mu vzniká nárok na mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok vo výške 100% priem. hod. mzdy, kedže 1.1. pripadol na sobotu - má nárok na príplatok za prácu v sobotu, alebo za sviatok?


Za 1.1. 2005 /sviatok v sobotu/ zamestnancovi patrí dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok vo výške 100 % jeho priem.zárobku, príplatok za za prácu v so, tak ako to máte zakotvené v KZ a pokiaľ hodiny odprac.v sobotu boli nad rámec stanoveného /40 hod./ prac.týždňa, tak aj mzd.zvýhodnenie za prácu nadčas.
Za 6.1. 2005 /sviatok vo štvrok/ zamestnancovi patrí /ak pracuje/ dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie vo výške 100 %, / KZ/, podobne nadčas. nad 40 hod.
Pokiaľ nemate v KZ vyslovene napísané, že u príplatkov nesmie dôjsť v jednom dni k súbehu ,nič Vám nebráni poskytnúť všetky dohodnuté príplatky.


A ako to je napr. s velkonocnou nedelou. Nie je to statom uznany sviatok, ale podla mna malo by sa to platit ako sviatok.


Sviatok môže byť len deň, ktorý je štátom uznaný ako sviatok. Žiaľ, nemôžeme sami rozhodnúť, ktorý deň je sviatok.

Praktické príklady odmeňovania práce vo sviatok:

Príklad č. 1


Ak pracuje vo sviatok napr.len 6 hodin, to mu zaplatim aj s priplatkom,mam mu doplatit este 2 hodiny priemerom (aby mal tych 8 hod)


Ak niekto pracuje len 6 hodín, prečo mu chceš doplatiť ešte 2 hodiny priemerom? Nechápem


Zda sa mi nespravodlive,ked jednemu zaplatim sviatok 8 hod. a pritom nepracoval a druhemu len 6 a este k tomu pracoval.
Uvediem priklad: pekareň-jedna zmena 4 zamestnanci mali pracovat z 27.4. na 28.4., no nepracovali lebo bol sviatok. Ale dostali zaplatene priemerom 8 hod.

ZP hovori " zamestnanovi, ktory nepracoval preto,že sviatok pripadol na jeho obvykly prac.deň,patri nahrada jeho priem.zarobku,ak mu usla mzda pre sviatok.

druha zmena nastupila z 28.4. o 18.00 hod na 29.4. v podstate odpracovala vo sviatok len 6 hod. Ale ja im doplacam este 2 hod.priemerom aby to bolo spravodlive.

No ved v podstate nerobim nic zle,nie?


Pracujú v nepretržitej prevádzke?


Nie,maju to dost nerovnomerne. Veduci zmeny chodi povedzme o 16.30, pomocny pekari o 17.00,18.30 podla mnozstva prace. Rano koncia jeden o 4.00 druhy o 5.30 a tak. Ked je toho vela, niekedy chcu potiahnut aj do 11.00 hod. No a vecer nastupi druha zmena. V podstate pracuju tak 3 dni v tyzdni niekedy 12h,inokedy 14h ale aj 9,5 h. Ale prac.fond by mali dodrzat.


Máš to teda riadne komplikované.
Ja mám nepretržitú prevádzku, a tam sa neplatia žiadne náhrady mzdy za sviatok.


No ved v podstate menej im nikdy nedam,ked tak len viac.Zamestnanci su spokojni.
endrju
22.01.06,14:22
Práca v noci



Mám kuričov, ktorí majú takúto prac.dobu : 4,15 hod - 6,00
8,00 - 9,00 .....19,00-20,00
21,00 - 22,15 hod. Celkom je to 10 hod. prac.smeny. Zaujíma ma, to, či majú nárok na nočný príplatok pri takejto trhanej smene.


Myslím si, že tam vzniká nárok na nočný príplatok.V čase od 22.00.do 6.00 odpracuje 2 hodiny s nočným príplatkom
endrju
22.01.06,14:22
Súbeh nárokov





Potreboval by som si potvrdiť alebo vyvrátiť môj názor. Ide o príplatky (mzdové zvýhodnenie) pri tzv. súbehu nárokov. Ako príklad uvediem nadčasovú prácu zamestnanca, ktorú vykonáva napr. v noci, v nedeľu a ešte k tomu aj vo sviatok. Mám na mysli prípad, keď tieto nároky nie sú ošetrené v kolektívnej zmluve ani vo vnútornom mzdovom predpise, postupuje sa len podľa zákonníka práce.

Podľa môjho názoru by mal podľa ZP dostať zamestnanec príplatok za všetko, t.j. aj za prácu nadčas, aj za prácu v noci, aj v nedeľu, resp. vo sviatok. Poznám však spoločnosti, kde takýto "súbeh" príplatkov neuznávajú a zamestnancom zaplatia len jeden, napr. za nadčas.

Viete mi povedať Váš názor, resp. skúsenosti a podoprieť ho odvolávkou na zákon?




Samozrejme, že v prípade, ak niekto napríklad pracuje v nadčasoch, v noci a vo sviatok zároveň, nie je dôvod nevyplatiť všetky príplatky. Každý príplatok má byť zaplatený tak, ako je to v Zákonníku práce. Nikde som sa nedočítala, že príplatok nemusí byť zaplatený, ak je nárok na iný príplatok (mzdové zvýhodnenie).



Mame nepretrzitu prevadzku a platim vsetkym len nocne priplatky. Sviatok preplacam tomu, kto nastupil na smenu vo sviatok. Ak koncil smenu vo sviatok, ten narok na priplatok nema.

Praktické príklady odmeňovania:

Príklad č. 1


Pracovnicka je odmeňovaná hodinovou mzdou.Ma pohyblivu pracovnu dobu,kedze pracuje v podniku ktory je otvoreny Non-stop.Zacala pracovat 09.11.2005 a ma odpracovanych 134 hodin z toho 60 hodin cez vikendy a odpracovala aj jeden sviatok.Ale robila aj nocne,lenze nezacinala vždy o 22.00 ale aj o 16.00 alebo 18.00. a tiez od 24.00.Takze ak začala o tej 16.00 tak do 22.00 sa je rata ako denna a od 22.00 ako nočná?A ked robila od 24.00 do 08.00 rana tak uz jej mam dat 6 hodin ako nočnu a 2 hodiny ako dennu?
Tie vikendy mam dať ako nadčas?


Pre kvalifikovanú odpoveď je potrebné uviesť, aký mate stanovený týždenný pracovný čas / mal by byť 37,5 hod. pri nepretžitej prevádzke/, na ktoré dni /a po koľko hodín/ má rozvrhnuté pracovné zmeny /napr. pondelok až piatok po 7,5 hod ./, o ktorej hod. začína I. prac.zmena v pracovnom týždni.


Je tam viac zamestnancov.
Zamestnanci maju stanoveny 40 hodinový pracovny čas.
A to je na tom že nezačinaju pravidelne,niekto odrobi 12 hodin,ďalší 6 hodin alebo 4 a tiež aj 8.
Doniesli mi dochadzku s rozpisanymi službami kde su aj nočne a podľa toho mam urobit mzdy.


Tie "rozpisané služby" predpokladam boli skutočne odpracované hodiny , takže asi nemajú dopredu urobení rozrh smien.A koľko hodin odpracovala vo sviatok ?


To su skutočne hodiny čo odpracovali.Odpracovala 8 hodín cez sviatok.


Dalo by sa povedať, že ak má stanovený 40 hodinový týždeň a odpracovala aj sviatok , tak by mala odpracované ( 15 x 8) 120 hodín v rámci fondu pracovného času plus 14 hodín nadčas. K tomu samozrejme nočné príplatky, už zmienený nadčas a príplatok za sviatok. Nadčasový príplatok môže byť rôzny pre pracovný deň, sobotu a sviatok.
Záleží to však aj od toho či majú mzdový poriadok, rozvrh smien.
Odpracovala aj so sviatkom a s 3S a 3N 18 dni,zmluvu ma od 09.11. ale robila od 10.11.,Mne vychádza nadčas iba 6 hodin.
Nemaju žiadny rozvrh smien.


Ak robila od 10.11. tak naozaj vycházda nadčas 6 hodín. K tomu, príplatok za sviatok, nočné. A ak majú príplatky za soboty a nedele , tak aj to.


Fond prac. času vč. sviatku : 16 dni /od 9.11./

16 dni x 8 = 128 hod x hod.sadba + príp.prémie
skut.odpr. 134 hod.

nadč.prípl. hod. 6,00 x min.25% z priem.hod zárobku
za pracu vo sviatok 8,oo x min.50 % z priem.hod.zárobku

nočný prípl.:hod odprac. medzi 22,oo a 6,00 hod x min. 8,oo Sk,

príp.prípl. za prácu v So a Ne, ak to mate zakotvene vo svojom predpise
endrju
22.01.06,17:04
Sadzby príplatkov pri práci nadčas, v So/Ne, sviatok a v noci





Aké %-ne príplatky sú za sobotu, nedeľu,sviatok a nadčas?


nadčas - 25 % z priemerného zárobku
sviatok - 50 % z priemerného zárobku
nočné - 20 % z minimálneho mzdového nároku


Za Sobotu a Nedeľu žiadne - nemá to oporu v zákone


U pekarov a predavačiek vyplácam aj príplatok za sobotu a nedeľu. Dávame 50% hodinovej mzdy.


Opora v zákone tu je. Zákon stanovuje len povinné minimum, ktoré chráni zamestnanca a zamestnávateľovi ukladá jeho minimálnu povinnosť. Opora je v podobe zmluvnej volnosti, pričom samozrejme nemusí existovať kolektívna zmluva (tak ako bola za soc. všade, je dnes zriedkavá). Ak zamestnávateľ a zamestnanec sa v pracovnej zmluve, alebo firemnej smernici dohodnú, že pri nadčase v so, ne a sviatok (napr.) zamestnávateľ bude povinný uhradiť 200% príplatok, tak to bude daňovo uznateľný výdavok. Samozrejme ani SP nebude mať s tým problém pri kontrole mzd. agendy. Zo strany zamestnanca vznikne takto aj pred súdom uplatniteľný nárok.
Dopl.: Je to to isté, ako dohoda o hodinovej mzde (alebo určenie hodinovej mzdy vo firemnej smernici, v KZ, niekde). Ak sa dohodne, stanoví, že hodinová mzda je 100.-Sk v II.st., tak to bude ...viď predošlé. Rovnako ale aj 220.-Sk v II.st.