ptrkmio1
09.08.11,02:24
Priateľka ma 20r. a je absolventkou SŠ, nieje samoplatiteľkou ZP. Ja som zamestnaný len pár mesiacov. Bývame spolu no svadbu zatiaľ neplánujeme. Potrebovali by sme poradiť na aké dávky, príspevky máme nárok a kedy ich budeme môcť poberať. Za pomoc vopred ďakujeme.
Xanti
09.08.11,04:20
Po pôrode rodičovský príspevok vo výške 190,10 eur. Prídavky na dieťa 21,25 eur po narodení dieťaťa a ty ak budeš stále zamestnaný a splníš podmienky príjmu si na dieťa po narodení budeš môcť uplatniť daňový bonus vo výške 20,51 eur.

Ďalej po pôrode máte nárok na príspevok pri narodení dieťaťa vo výške 151,37 eur a príplatok k príspevku vo výške 678,49 eur.

To je asi tak všetko. Teraz nemáte nárok na nič.
myara
09.08.11,05:40
ja len doplnim, ze platenie zdravotneho poistenia nema nic spolocne s davkami zo socialneho poistenia, pre ziskanie davok je potrebne platit si nemocenske poistenie v socialnej poistovni, ak by si priatelka platila dobrovolne nemocenske poistenie, mala by narok ja na materske, ale toto poistenie by musela platit min 270 dni pred porodom
len ako priklad: ak by si platila z max VZ 44,67 EUR/mes, dostavala by materske 670,05 EUR/mes po dobu 34 tyzdnov
veronikasad
09.08.11,05:44
Priateľka ma 20r. a je absolventkou SŠ, nieje samoplatiteľkou ZP. Ja som zamestnaný len pár mesiacov. Bývame spolu no svadbu zatiaľ neplánujeme. Potrebovali by sme poradiť na aké dávky, príspevky máme nárok a kedy ich budeme môcť poberať. Za pomoc vopred ďakujeme.
Priatelka je evidovaná na Úrade práce ? Od toho sa odvíjajú jej povinnosti voči zdr.poisťovni.
ptrkmio1
10.08.11,17:58
Ďakujeme všetkým za pomoc. Priateľka nieje evidovaná na úrade práce, pretože tým že len teraz ukončila SŠ do 1.septembra je študentkou. Ak by bola má to vplyv na výšku??
veronikasad
10.08.11,18:00
Ďakujeme všetkým za pomoc. Priateľka nieje evidovaná na úrade práce, pretože tým že len teraz ukončila SŠ do 1.septembra je študentkou. Ak by bola má to vplyv na výšku??
Ak nechce platiť preddavky do zdr.poisťovne ako samoplatitel, musí sa zaevidovať na UP ako uchádzač o zamestnanie, najneskôr do 7.9.2011.

Nárok na dávky podrobne rozpísala Xanti v prísp. č. 2
ACCNT
13.08.11,15:12
nahodou v praci vam neposkytuju benefity?