lubocka
09.08.11,07:52
Dobrý deň.
Prosím súrne o radu zdatných personalistov a mzdárov. Pracovníčka po dlhodobej PN od septembra 2010, priniesla ukončenie PN s tým, že od 5.8.2011 ide na invalidný dôchodok /75%/. Zároveň požiadala o ukončenie PP z dôvodu dlhodobého zlého zdravotného stavu k 4.8.2011. Neopracovala v tomto roku ani deň. Vyplatili sme jej odchodné podľa ZP, nakoľko ide o prvý odchod do dôchodku a nevyčerpanú dovolenku z roku 2010. Problém vznikol pri výpočte odvodov do sociálnej poisťovne. Softvér samozrejme z príjmu nevypočítal žiaden odvod do niektorých fondov /NP, DP, ÚP, IP/, nakoľko nemala opracovaný ani jeden deň. Len za zamestnávateľa úrazové poistenie. Je to síce v súlade so zákonom 461/2003 Z.z. §140, ale teraz neviem,či je to správne, lebo ani na sociálnej poisťovni mi nevedeli dať odpoveď, lebo že sa s tým ešte nestretli, či v tomto prípade, keď ide o odchodné sa tieto fondy majú platiť, alebo nie aj keď neodrobila nič a mám počka týždeň, kým sa im vráti vedúca z dovolenky. Kedže potrebujem rýchlo poslať ELDZ, môže mi niekto poradiť. Musela by som tieto odvody dopočítať ručne a príjem uviesť aj do ELDZ. Tvorcovia mzdového softvéru tvrdia, že je to v poriadku.
Ďakujem vopred.
lubocka
09.08.11,09:47
Prosím. Vie niekto poradiť?
Barbara
09.08.11,09:50
z odchodného sa platia všetky odvody ako aj z odstupného
lubocka
09.08.11,10:18
Ja viem, ale kedže nemá ani jeden deň odrobené a je na PN, nevypočíta mu softvér odvody, lebo podľa zákona o soc. poistení, v čase PN nie je povinný platiť odvody iba do zdravotnej poisťovni. Tu je ten háčik. Tak teraz neviem.
Mila123
09.08.11,10:32
Ja viem, ale kedže nemá ani jeden deň odrobené a je na PN, nevypočíta mu softvér odvody, lebo podľa zákona o soc. poistení, v čase PN nie je povinný platiť odvody iba do zdravotnej poisťovni. Tu je ten háčik. Tak teraz neviem.
je to tak, z odstupného či odchodného sa plati fondy....ale v tvojom prípade, ak za mesiac nemal žiadnu ani hodinu odpracovnú a vyplácaš mu odstupné , ZP sa zrážajú fondy do max. mesačnej výšky(základu) a z výplaty zamestnanca zrážaš iba ZP a daň preddavkovú....
a zamestnávateľ prispieva do ZP a UP (SP) inak nie.....nemusíš....podľa zákona o soc. poistení § 140
lubocka
10.08.11,08:36
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Môj názor je podobný, ale zaujímavé je, ža ani pracovníčky v soc. poisťovni nevedia zaujať jednoznačné stanovisko.
Mila123
10.08.11,08:44
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Môj názor je podobný, ale zaujímavé je, ža ani pracovníčky v soc. poisťovni nevedia zaujať jednoznačné stanovisko.
mne taký výkaz SP v Poprade vrátila a napísala, že si mám naštudovať zákon, popr. pozrieť na ich inter. stránke, popr. telefonické info....overila som si to so správcom programu (Kros) a zavolala som na pobočku a pán sa mi ospravedlnil, že výkaz ako tipoval do PC, zabudol dať poček kalend. dní.....a povedal mi sucho iba prepačte......
je to na 10000% oki......
lubocka
10.08.11,09:46
Ďakujem za povzbudenie.
lubocka
11.08.11,07:07
Ešte k príspevku. A ako je to s invalidným poistením v tomto prípade. V § 140 sa poistné na invalidné poistenie nespomína. To sa neplatí ani v tomto prípade?
erah
10.03.15,12:36
Prosím o radu v podobnom prípade.
Zamestnanec bol na PN od 4.11.13, dňa 27.2.15 doručil ukončenie PN, práce schopný od 28.2.15./sobota/ Dňa 28.2.15 mu bol rozviazaný PP dohodou zo zdrav.príčin - inval. nad 71 %. Ukončila som PP správne, aby keď budem vyplácať odstupné, aby sa to počítalo že neodpracoval ani 1 deň a odvody do SP by boli iba na úrazové poistenie? Alebo mal byť PP ukončený ešte 27.2.15? Môžete mi niekto poradiť?
mzdarka renca
10.03.15,12:44
nedávaj duplicitné otázky, odpoveď nájdeš v linku.
http://www.porada.sk/t262118-datum-ukoncenia-pp-po-pn.html
J+K
10.03.15,12:55
Prac.pomer mohol byť ukončený 27.2.2015, vtedy by zam-nec neplatil odvody na SP, lebo by všetky dni bol práceneschopný.
erah
11.03.15,07:10
ďakujem za skorú odpoveď. ešte ak môže, ak sme ukončili PP 28.2./sobota/ musí mať z odstupného všetky odvody? aj keď to nie je prac.deň?
J+K
12.03.15,05:49
sociálne poistenie by malo byť odvedené z VZ za jeden deň /teda max. strop/28x1/, tu sa VZ prepočítava na kal. dni, nie na pracovné .