rufusa
09.08.11,08:03
Sme platcom DPH na Slovensku. Prijali sme službu na Slovensku, dlhodobý prenájom dopravného prostriedku, od neplatcu DPH v Čechách. Ako je to s DPH? Musíme to na Slovensku dodaniť a máme hneď nárok aj na odpočet DPH (samozdanenie) alebo nie?
rufusa
09.08.11,08:08
Poraďaci poraďte prosím
Lubo44
09.08.11,08:15
Keby išlo o slovenskú firmu (prenajímateľ dlhodobo prenajíma os. auto do iného členského štátu), tak tá by sa musela pred dodaním služby zaregistrovať podľa §7a, ods. 2. Česká firma samozrejme postupuje podľa ich zákona, ale pokiaľ viem tak podobné ustanovenia by mali mať všetky štáty EU. Takže potom oni by mali byť registrovaný v Čechách a fakturovať vám bez dane. Vy potom službu samozdaníte.
Lucia Červenková
09.08.11,08:16
Neplatca DPH sa mal ešte pred dodaním tejto služby zaregistrovať ako platca DPH podľa §7a a vystavovať ti faktúry bez DPH so svojím prideleným IČ DPH, pričom ty by si si túto faktúru samozdanil.
Prečo si to myslím:
Dlhodobý prenájom dopravného prostriedku spadá pod §15 ods. 1. (nepatrí medzi výnimky podľa § 16, keďže sa jedná o dlhodobý, nie krátkodobý prenájom).
V prípade služby, pri ktorej sa miesto dodania určuje podľa §15 ods. 1, musí neplatca DPH splniť to, čo mu ukladá § 7a ods.2:
"Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby..."
Lucia Červenková
09.08.11,08:20
Keby išlo o slovenskú firmu (prenajímateľ dlhodobo prenajíma os. auto do iného členského štátu), tak tá by sa musela pred dodaním služby zaregistrovať podľa §7a, ods. 2. Česká firma samozrejme postupuje podľa ich zákona, ale pokiaľ viem tak podobné ustanovenia by mali mať všetky štáty EU. Takže potom oni by mali byť registrovaný v Čechách a fakturovať vám bez dane. Vy potom službu samozdaníte.

Ano, Česi majú v tomto rovnaké pravidlá ako my:
http://zakony.kurzy.cz/235-2004-zakon-o-dani-z-pridane-hodnoty-dph/cast-1/stranka-1/
§9, §10
betka
09.08.11,08:23
Neplatiteľ v ČR musí byť registrovaný v ČR (u nás obdoba 7a), aby mohol podaľ SV v ČR a Vás "nabonzovať". Nejde o klasického platiteľa DPH (naš par. 4), ale pri dodaní služieb (dlhodobý prenájom DP) musí byť registrovaný na DU v ČR, nakoľko dodáva služby do iného ČŠ.

§ 15
Miesto dodania služby


(1) Miestom dodania služby zdaniteľnej osobe, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby, je miesto, kde má táto osoba sídlo alebo miesto podnikania, a ak je služba dodaná prevádzkarni zdaniteľnej osoby, miestom dodania služby je miesto, kde má táto osoba prevádzkareň. Ak zdaniteľná osoba, ktorá je príjemcom služby, nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, miestom dodania služby je jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.


Daňová povinnosť

19/(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.

Samozdanenie

69/(3) Zdaniteľná osoba a právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobu a je registrovaná pre daň podľa § 7, sú povinné platiť daň pri službe dodanej zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo zahraničnou osobou z tretieho štátu, ak je miesto dodania služby podľa § 15 ods. 1 v tuzemsku.

Odpočítanie dane

[LEFT](1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
b) ním uplatnená z tovarov a služieb, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4, 7 a 9 až 12,
c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,
d) zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru.


Uplatnenie práva na odpočítanie dane


51/(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

DAla som Vám všetky pomôcky, ke´d tak prosíte
ingak
20.04.12,11:51
Dosla nam faktura z CZ za sluzbu - faktura za spracovanie miezd docasne pridelenych zamestnancov+provizia.
Datum zdanitelneho plnenia je 29.2, datum vystavenia je 14.3. a ja teraz neviem akym datumom mam samozdanit a vlastne aj zaradit do prijatych faktur, faktura je v CZK, cize sa preratava kurzom, je preto dolezite akym datumom fakturu uvediem.
Logicky mi vyplyva, ze ked oni nas uvedu do SV 29.2., tak aj ja by som mala datum samozdanenia uviest 29.2.
Som z toho domotana.
Dakujem za rady.
ingak
23.04.12,13:37
Aky datum z faktury mam povazovat za den dodania sluzby, ked mam uvedene datum zdanitelneho plnenia aj vystavenia faktury? Kvoli samozdaneniu. Uhradena este nebola.


Dosla nam faktura z CZ za sluzbu - faktura za spracovanie miezd docasne pridelenych zamestnancov+provizia.
Datum zdanitelneho plnenia je 29.2, datum vystavenia je 14.3. a ja teraz neviem akym datumom mam samozdanit a vlastne aj zaradit do prijatych faktur, faktura je v CZK, cize sa preratava kurzom, je preto dolezite akym datumom fakturu uvediem.
Logicky mi vyplyva, ze ked oni nas uvedu do SV 29.2., tak aj ja by som mala datum samozdanenia uviest 29.2.
Som z toho domotana.
Dakujem za rady.
ingak
24.04.12,12:07
posuvam.

Aky datum z faktury mam povazovat za den dodania sluzby, ked mam uvedene datum zdanitelneho plnenia aj vystavenia faktury? Kvoli samozdaneniu. Uhradena este nebola.
Socci
24.04.12,17:08
Dobrý vecer, tiez mam otazku k tejto teme. Cesky prepravca nam fakturuje prepravu... zatial nam vystavil len proforma fakturu s datumom vystavenia 5/3/2012, preprava sa uz uskutocnila v ten isty den, tovar mame v SR, avsak original fakturu nam este nezaslal, lebo sme ju este neuhradili. kedy nam vznika danova povinnost ak nemame finalnu fakturu? a co pravo na odpocet? dakujem!! :)
ingak
09.05.12,19:58
Poradte ako, ako ...

Dosla nam faktura z CZ za sluzbu - faktura za spracovanie miezd docasne pridelenych zamestnancov+provizia.
Datum zdanitelneho plnenia je 29.2, datum vystavenia je 14.3. a ja teraz neviem akym datumom mam samozdanit a vlastne aj zaradit do prijatych faktur, faktura je v CZK, cize sa preratava kurzom, je preto dolezite akym datumom fakturu uvediem.
Logicky mi vyplyva, ze ked oni nas uvedu do SV 29.2., tak aj ja by som mala datum samozdanenia uviest 29.2.
Som z toho domotana.
Dakujem za rady.


Aky datum z faktury mam povazovat za den dodania sluzby, ked mam uvedene datum zdanitelneho plnenia aj vystavenia faktury? Kvoli samozdaneniu. Uhradena este nebola.
ingak
14.05.12,12:58
posuvam...
SilMar Group
14.05.12,17:10
Dosla nam faktura z CZ za sluzbu - faktura za spracovanie miezd docasne pridelenych zamestnancov+provizia.
Datum zdanitelneho plnenia je 29.2, datum vystavenia je 14.3. a ja teraz neviem akym datumom mam samozdanit a vlastne aj zaradit do prijatych faktur, faktura je v CZK, cize sa preratava kurzom, je preto dolezite akym datumom fakturu uvediem.
Logicky mi vyplyva, ze ked oni nas uvedu do SV 29.2., tak aj ja by som mala datum samozdanenia uviest 29.2.
Som z toho domotana.
Dakujem za rady.

Podľa môjho názoru sa jedná o službu s miestom dodania podľa §15/1 - miesto dodania je tam, kde má odberateľ sídlo - teda SK a daňová povinnosť sa prenáša, takže slovenský podnikateľ je povinný odviesť daň podľa § 69/3. Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby (§19/2) prípadne dňom prijatia platby, ak bola platba vopred prijatá (§19/4). Požila by som kurz zo dňa predchádzajúceho dňu dodania služby (príp.platby)(§26/1).
Nárok na odpočet rieši §49/2b v kontexte § 51/1b) - môžeme uplatniť, ak máme daň uvedenú v záznamoch o DPH - nemusíme mať ani faktúru k dispozícii.
Ja by som to riešila takto.
s.
SilMar Group
14.05.12,17:20
Dobrý vecer, tiez mam otazku k tejto teme. Cesky prepravca nam fakturuje prepravu... zatial nam vystavil len proforma fakturu s datumom vystavenia 5/3/2012, preprava sa uz uskutocnila v ten isty den, tovar mame v SR, avsak original fakturu nam este nezaslal, lebo sme ju este neuhradili. kedy nam vznika danova povinnost ak nemame finalnu fakturu? a co pravo na odpocet? dakujem!! :)

Podľa môjho názoru - preprava tovaru z ČR do SR Českým prepravcom fakturovaná slovenskej zdaniteľnej osobe - platiteľovi dane v SK je služba dodaná podľa §15/1 - miesto dodania je tam, kde má odberateľ sídlo - daňová povinnosť sa prenáša na odberateľa. Vystavená proforma faktúra je len akási žiadosť o úhradu - neúčtuje sa o nej, ani nemá vplyv na samozdanenie a odvod DPH.
Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby (§19/2), resp. dňom prijatia platby, ak bola platba pred dodaním služby (§19/4) - vtedy treba odviesť daň podľa §69/3.
Nárok na odpočet vzniká - §49/2b a §451/1b - ak bola daň uvedená v záznamoch o DPH - bez nutnosti mať k dispozícii faktúru od prepravcu.
ingak
15.05.12,20:19
Dakujem za odpoved.
Suhlasim, tak to riesim. Len kedy je den dodania sluzby, datum zdanitelneho plnenia alebo vystavenia faktury? Ja som pouzila datum zdanitelneho plnenia z faktury. Platime po vystaveni faktury, neplati sa dopredu.


Podľa môjho názoru sa jedná o službu s miestom dodania podľa §15/1 - miesto dodania je tam, kde má odberateľ sídlo - teda SK a daňová povinnosť sa prenáša, takže slovenský podnikateľ je povinný odviesť daň podľa § 69/3. Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby (§19/2) prípadne dňom prijatia platby, ak bola platba vopred prijatá (§19/4). Požila by som kurz zo dňa predchádzajúceho dňu dodania služby (príp.platby)(§26/1).
Nárok na odpočet rieši §49/2b v kontexte § 51/1b) - môžeme uplatniť, ak máme daň uvedenú v záznamoch o DPH - nemusíme mať ani faktúru k dispozícii.
Ja by som to riešila takto.
s.
SilMar Group
16.05.12,07:03
Dakujem za odpoved.
Suhlasim, tak to riesim. Len kedy je den dodania sluzby, datum zdanitelneho plnenia alebo vystavenia faktury? Ja som pouzila datum zdanitelneho plnenia z faktury. Platime po vystaveni faktury, neplati sa dopredu.

Ja si myslím, že platí základné pravidlo podľa §19/2 - daňová povinnosť je dňom dodania služby, čiže posledný deň dodávanej služby a ten by mal byť = dátumu zdaniteľného plnenia.
ingak
17.05.12,13:18
Tak som postupovala aj ja, dakujem za odpoved.
ingak
17.05.12,19:02
Vdaka za odpoved, ja som tuto fakturu samozdanila presne tak.