gizmo22
09.08.11,09:15
Zdravym všetkych...
Stala sa mi taka vec a teraz neviem ,čo mám robiť..
Som momentalne žena na rodičovskom prispevku..teda ako sa hovori žena na materskej..v pracovnom pomere vo firme ked som robila pred nastupom na matersku..vsetko podla zakona ako ma byt...
Doma ideme kupovat auto..poprosila som znameho ,či mi nemôže vybavit poistenie na auto..On,že keď to chcem mať vyhodnejšie aby som sa zaregistrovala do firmy cez ,ktoru robi poistenia je to firma ,čo posobi v oblasti finančneho sprostredkovania...atd..
Tak som sa zaregistroval, pytala som sa ho x razy, či nepotrebujem zivnosť, vraj nie..ak budem mať proviziu z toho,že si poistime vlastne auto pripadne keby som niečo pre znamych poistila,tak vraj si zaplatim potom z toho len klasicky v marci dan z prijmu...
Teraz mi prisla zmluva potvrdena--zmluva o sprostredkovani...kde som nazvana ako samostatny financny agent,ďalej spolupracovnik je samostatne zárobkovo činná osoba.. až mi prišlo ťažko ,čo z toho vyplyva???
V ďalšom papieri mi pripominaju ,že som sa stala podnikatelom a mam sa do 30 dni hlasit na danovom ,urade, zdravotnej poistovni ..
Ide mi o to aby som teraz ked som doma s detmi, nemusela prist o mizernych 200Eur rodičovskeho ,len kvoli tomu ,ze si jednorazovo zarobim na nejakej provizii z poistenia..a platit si sama odvody ,a nič rocne nezarobím... Velmi pekne ďakujem všetkym za skusenosti a rady...Môžno to nebude take zlé ako ma to vystrašilo teraz:)
veronikasad
09.08.11,07:19
O rodičovský príspevok neprídeš, ten je možné poberať aj v súbehu s podnikaním.

Do 30 dní sa treba registrovať na DU, pridelia ti DIČ. Do 8 dní sa treba prihlásiť ako SZČO v zdravotnej poisťovni. Nie som si istá, či zostaneš poistencom štátu ako osoba starajúca sa o dieťa.
rudopp
09.08.11,07:26
Zdravym všetkych...
Stala sa mi taka vec a teraz neviem ,čo mám robiť..
Som momentalne žena na rodičovskom prispevku..teda ako sa hovori žena na materskej..v pracovnom pomere vo firme ked som robila pred nastupom na matersku..vsetko podla zakona ako ma byt...
Doma ideme kupovat auto..poprosila som znameho ,či mi nemôže vybavit poistenie na auto..On,že keď to chcem mať vyhodnejšie aby som sa zaregistrovala do firmy cez ,ktoru robi poistenia je to firma ,čo posobi v oblasti finančneho sprostredkovania...atd..
Tak som sa zaregistroval, pytala som sa ho x razy, či nepotrebujem zivnosť, vraj nie..ak budem mať proviziu z toho,že si poistime vlastne auto pripadne keby som niečo pre znamych poistila,tak vraj si zaplatim potom z toho len klasicky v marci dan z prijmu...
Teraz mi prisla zmluva potvrdena--zmluva o sprostredkovani...kde som nazvana ako samostatny financny agent,ďalej spolupracovnik je samostatne zárobkovo činná osoba.. až mi prišlo ťažko ,čo z toho vyplyva???
V ďalšom papieri mi pripominaju ,že som sa stala podnikatelom a mam sa do 30 dni hlasit na danovom ,urade, zdravotnej poistovni ..
Ide mi o to aby som teraz ked som doma s detmi, nemusela prist o mizernych 200Eur rodičovskeho ,len kvoli tomu ,ze si jednorazovo zarobim na nejakej provizii z poistenia..a platit si sama odvody ,a nič rocne nezarobím... Velmi pekne ďakujem všetkym za skusenosti a rady...Môžno to nebude take zlé ako ma to vystrašilo teraz:)

Jemne povedané : oklamaná/zmanipulovaná.

PS
A buď rada, že si nemusela chodiť na školenia :D
gizmo22
09.08.11,07:47
no nejake školenia vraj ešte musim urobit...
gizmo22
09.08.11,07:50
O rodičovský príspevok neprídeš, ten je možné poberať aj v súbehu s podnikaním.

Do 30 dní sa treba registrovať na DU, pridelia ti DIČ. Do 8 dní sa treba prihlásiť ako SZČO v zdravotnej poisťovni. Nie som si istá, či zostaneš poistencom štátu ako osoba starajúca sa o dieťa.


Toto tam bolo na tom papieriku, ale mi nie je jasne ,ze na zaklade čoho pridem na danovy ked nemam s.ro ani zivnost..? Stači mi ovedcenie o zapise do registra financnych agento? aj toto mam .. Vytocena som dufam, ze oklamana a zmanipulovana nebudem musiet pouzit..:( na svoju definiciu..:)
Xanti
09.08.11,08:03
Teraz mi prisla zmluva potvrdena--zmluva o sprostredkovani...kde som nazvana ako samostatny financny agent,ďalej spolupracovnik je samostatne zárobkovo činná osoba.. až mi prišlo ťažko ,čo z toho vyplyva???
Píšeš, že ti prišla potvrdená zmluva o sprostredkovaní, tak a neposlali náhodou dve zmluvy, s tým že máš podpísať a podpísanú vrátiť späť?
Ak áno tak by som asi nepodpísala a žiadala zrušiť registráciu.
Lebo ako SZCO počas poberania rodičovského príspevku budeš musieť platiť odvody do ZP vo výške 46,06 eur a myslím, že na províziach toľko nezarobíš.

Toto tam bolo na tom papieriku, ale mi nie je jasne ,ze na zaklade čoho pridem na danovy ked nemam s.ro ani zivnost..? Stači mi ovedcenie o zapise do registra financnych agento? aj toto mam .. Vytocena som dufam, ze oklamana a zmanipulovana nebudem musiet pouzit.. na svoju definiciu..
no prídeš na DU s tou zmluvou a na základe toho Ti vydajú DIČ, a čo sa týka ZP tak tiež im dáš kopiu tej zmluvy a oni si ťa hodia do systému, že si SZCO.

A dokonca ak by si šla na UP, tak ťa nezaevidujú. Lebo aj pre nich si SZCO.
gizmo22
09.08.11,08:09
no super..tak to cele mozem riesit a rusit..musim chytit toho znamehoi za krk nech mi to vysveli ,co mi to vlastne nahucal...
gizmo22
09.08.11,08:12
Píšeš, že ti prišla potvrdená zmluva o sprostredkovaní, tak a neposlali náhodou dve zmluvy, s tým že máš podpísať a podpísanú vrátiť späť?
Ak áno tak by som asi nepodpísala a žiadala zrušiť registráciu.
Lebo ako SZCO počas poberania rodičovského príspevku budeš musieť platiť odvody do ZP vo výške 46,06 eur a myslím, že na províziach toľko nezarobíš.

no prídeš na DU s tou zmluvou a na základe toho Ti vydajú DIČ, a čo sa týka ZP tak tiež im dáš kopiu tej zmluvy a oni si ťa hodia do systému, že si SZCO.

A dokonca ak by si šla na UP, tak ťa nezaevidujú. Lebo aj pre nich si SZCO.


Mam podpisanu zmluvu,,lebo on mi vysvetloval ,ze nepotrebujem zivnost a okrem dane z prijmu ..kvoli tej provizii ..nebudem platit nic ine...ziadne odvody.. Vtej zmluve som definovana teda postavenie ako podriadeny financny agent...tak som to chapala ako volakedy praca na dohodu alebo ako sa to vola..ze prilezitostne clovek nieco pocas roka zarobi...lebo tak to aj bude...nie ako sustavna cinnost ,ze denne spravim niekolko poisteni...
Xanti
09.08.11,08:16
No ale pre DU, ZP , UP si tým, že si podriadený finančný agent tak ťa už evidujú ako samostatne zárobkovo činnú osobu.

A ich nezaujíma či na províziach zarobíš 200 e alebo 20 000 e ... platiť musíš.
rudopp
09.08.11,08:22
No ale pre DU, ZP , UP si tým, že si podriadený finančný agent tak ťa už evidujú ako samostatne zárobkovo činnú osobu.

A ich nezaujíma či na províziach zarobíš 200 e alebo 20 000 e ... platiť musíš.

Nooo

To aby robila aspoň krajského riaditeľa :D .
alessi
09.08.11,08:50
Mam podpisanu zmluvu,,lebo on mi vysvetloval ,ze nepotrebujem zivnost a okrem dane z prijmu ..kvoli tej provizii ..nebudem platit nic ine...ziadne odvody.. Vtej zmluve som definovana teda postavenie ako podriadeny financny agent...tak som to chapala ako volakedy praca na dohodu alebo ako sa to vola..ze prilezitostne clovek nieco pocas roka zarobi...lebo tak to aj bude...nie ako sustavna cinnost ,ze denne spravim niekolko poisteni...

On myslel prácu na DIČ. To je forma podnikania. Ale ked ťa chcú ukecať tak ti povedia že to nie je podnikanie.
Zita5
09.08.11,09:04
Mam podpisanu zmluvu,,lebo on mi vysvetloval ,ze nepotrebujem zivnost a okrem dane z prijmu ..kvoli tej provizii ..nebudem platit nic ine...ziadne odvody.. Vtej zmluve som definovana teda postavenie ako podriadeny financny agent...tak som to chapala ako volakedy praca na dohodu alebo ako sa to vola..ze prilezitostne clovek nieco pocas roka zarobi...lebo tak to aj bude...nie ako sustavna cinnost ,ze denne spravim niekolko poisteni...

On správne vysvetlil, že nepotrebujete živnosť . Túto činnosť PFA ani nemôžete robiť na živnosť, to zákon nepripúšťa .Vy potrebujete registráciu v NBS a s touto registráciou ste povinná sa ísť prihlásiť v prvom rade na DU.

Vaše príjmy sú považované za príjmy podľa § 6

(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27) a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,
b) z činností, 28) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu, 29)
d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a)
----------------------------------------------------------------------------
29a)Napríklad zákon č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákon č. 650/2004 Z. z. v znení zákona č. 747/2004 Z. z., zákon č. 5/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon Slovenskej národnej rady č. 310/1992 Zb. v znení neskorších predpisov, zákon č. 566/2001 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon č. 340/2005 Z. z. o sprostredkovaní poistenia a sprostredkovaní zaistenia a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Je to postavené na úroveň živnosti (aj keď ju nevlastníte), ale podľa osobitných predpisov, ste registrovaná v NBS a vlastníte túto registráciu a je to určitá forma podnikania .
Ice dive
09.08.11,09:27
Mam podpisanu zmluvu,,lebo on mi vysvetloval ,ze nepotrebujem zivnost a okrem dane z prijmu ..kvoli tej provizii ..nebudem platit nic ine...ziadne odvody.. Vtej zmluve som definovana teda postavenie ako podriadeny financny agent...tak som to chapala ako volakedy praca na dohodu alebo ako sa to vola..ze prilezitostne clovek nieco pocas roka zarobi...lebo tak to aj bude...nie ako sustavna cinnost ,ze denne spravim niekolko poisteni...
predpokladám, že známi má aj nejaké iné zamestnanie, a na poistení nezarobí do roka viac ako 3948 € potom platí to čo povedal, že v marci si doplatíš len daň a ZP... ale popravde povedané si vlastne SZČO a ako ti napísala Xanti, na rodičovskej dovolenke si musíš platiť zdavotné poistenie nakoľko už nie si poistencom štátu...
gizmo22
12.08.11,13:37
Dakujem všetkym za info...jednoznačne to môžem isť vybavovat zrusenie..a na DU ..sa dohodnut...proste mam dost..tak mi treba nikomu sa neoplati verit..