Elena.B
09.08.11,09:30
Dobrý deň,

stala som sa účastníčkou dopravnej nehody v MHD. Zranenia si vyžiadali 6 dňovú hospitalizáciu a minimálne 3 týždňovú PN. Následkom nehody som utrpela zranenia: krvácanie do mozgu, posunutý stavec, zlomený prst a väčšie hematómy. Nakoľko som už v pokročilom veku a vždy som bola schopná sa o seba sama postarať, po nehode potrebujem dopomôcť takmer v každej situácii.
Preto by ma zaujímalo aký mám nárok na odškédné, prípadne v akej výške.
Za odpoveď ďakujem.
Tweety
09.08.11,07:34
Dobrý deň,

stala som sa účastníčkou dopravnej nehody v MHD. Zranenia si vyžiadali 6 dňovú hospitalizáciu a minimálne 3 týždňovú PN. Následkom nehody som utrpela zranenia: krvácanie do mozgu, posunutý stavec, zlomený prst a väčšie hematómy. Nakoľko som už v pokročilom veku a vždy som bola schopná sa o seba sama postarať, po nehode potrebujem dopomôcť takmer v každej situácii.
Preto by ma zaujímalo aký mám nárok na odškédné, prípadne v akej výške.
Za odpoveď ďakujem.
Určite máš nárok na odškodné, obráť sa na prevádzkovateľa MHD.
Elena.B
09.08.11,07:55
Plánujem ísť touto cestou, len je samozrejmé, že budú robiť všetko pre to aby vyplatili čo najmenej.
bubkoch
09.08.11,08:11
riesenie nie je jednoduche ... nenapisala si kto bol vinnikom nehody, ci vodic MHD alebo iné vozidlo ...
v kazdom pripade, odskodne ti zaplati poistovna z PZP vinnika
misoft
09.08.11,15:54
Tu nezáleží na tom, kto bol vinníkom dopravnej nehody. Elena B. bola (predpokladám) v prostriedku MHD a v takom prípade za akúkoľvek škodu zodpovedá prevádzkovateľ MHD. Ona zaplatila cestovné = uzavrela zmluvu na prepravu z miesta A do miesta B a prevádzkovateľ MHD (DP) toto mal urobiť. Neurobil, bola jej spôsobená škoda (zranenie) = DP zodpovedá za škodu a zranenie.
Potom nech si to vyriadi medzi tými,ktorí haváriu spôsobili, ju to nemá čo zaujímať - neriadila, nespôsobila haváriu, bola poškodeným zákazníkom.
bubkoch
09.08.11,16:10
Tu nezáleží na tom, kto bol vinníkom dopravnej nehody. Elena B. bola (predpokladám) v prostriedku MHD a v takom prípade za akúkoľvek škodu zodpovedá prevádzkovateľ MHD. Ona zaplatila cestovné = uzavrela zmluvu na prepravu z miesta A do miesta B a prevádzkovateľ MHD (DP) toto mal urobiť. Neurobil, bola jej spôsobená škoda (zranenie) = DP zodpovedá za škodu a zranenie.
Potom nech si to vyriadi medzi tými,ktorí haváriu spôsobili, ju to nemá čo zaujímať - neriadila, nespôsobila haváriu, bola poškodeným zákazníkom.

tu nejde o to kto zodpoveda za skodu ale kto ju odskodni ...
misoft
09.08.11,16:27
Jednoznačne DP - viezla sa v ich dopravnom prostriedku, im zaplatila za dopravu. A mieru poškodenia zdravia,prípadne PN určuje ošetrujúci lekár - myslím, že sa to ešte nejako boduje = počet bodov*suma za body + náhrada za stratený zárobok + náhrada za poškodenie osobných vecí a pod. a pod. Nájde sa toho dosť, čo sa dá odškodniť.

BTW: nemyslím, že som bol mimotemy
bubkoch
09.08.11,16:45
Jednoznačne DP - viezla sa v ich dopravnom prostriedku, im zaplatila za dopravu. A mieru poškodenia zdravia,prípadne PN určuje ošetrujúci lekár - myslím, že sa to ešte nejako boduje = počet bodov*suma za body + náhrada za stratený zárobok + náhrada za poškodenie osobných vecí a pod. a pod. Nájde sa toho dosť, čo sa dá odškodniť.

BTW: nemyslím, že som bol mimotemy
odškodnovat bude poistovna
misoft
09.08.11,16:49
..s ktorou má uzavretú poistku DP (de facto = opäť DP, lebo platí poistné).
Elena.B
10.08.11,07:38
Za rady veľmi pekne ďakujem. Od DP mi bolo mi doručené ospravedlnenie, v ktorom je uvedené: ,,V zákonnej lehote bude udalosť nahlásená do zmluvnej poisťovne KOOPERATÍVA, kde je naša spoločnosť poistená, za účelom vysporiadania Vášho nároku na odškodné."

Výška odškodného by mala závisieť od bodového ohodnotenia úrazu, ktoré určí lekára, na základe tabuľiek zo Zákona č. 437/2004 Z.z. (1 bod = 14,46 €)

Zaujímalo by ma či mám právo aj na niečo ďalšie ako len na náhradu PN a odškodného za úraz. Ďakujem
misoft
10.08.11,17:10
Písal som vyššie: ak bolo poškodené alebo znečistené ošatenie, ak v dôsledku PN bol znížený príjem, tak rozdiel medzi nemocenskou a priemernou mzdou, ak vzniklo trvalé poškodenie zdravia,alebo spoločenského uplatnenia (po dobe stanovenej posudkovým lekárom - možno podať žalobu o náhradu škody aj neskôr)


BTW bubkoch: trafil som sa - všetko ide cez DP (a ten cez svoju poisťovňu).
bubkoch
10.08.11,17:24
Písal som vyššie: ak bolo poškodené alebo znečistené ošatenie, ak v dôsledku PN bol znížený príjem, tak rozdiel medzi nemocenskou a priemernou mzdou, ak vzniklo trvalé poškodenie zdravia,alebo spoločenského uplatnenia (po dobe stanovenej posudkovým lekárom - možno podať žalobu o náhradu škody aj neskôr)


BTW bubkoch: trafil som sa - všetko ide cez DP (a ten cez svoju poisťovňu).

lol, ty sa nikde netrafil ... vsak ja som pisal ze DP nic platit nebude, ze vsetko zaplati poistovna ... si uplne mimo