Tamia
17.01.06,11:29
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o pomoc ohladom nového tlačiva žiadosť na ročné zúčtovanie dane. Konkrétne ma zaujíma odsek 1. dodatočne na zaplatené povinné poistné a príspevky a potom odsek 4. 5. 6. Vie mi niekto povedať aký je v nich rozdiel? ktoré poistné sa píše do odseku 1.? alebo je to súčet odsekov 4. 5. 6.?
Okrem nároku na zníženie základu dane o nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka, uplatňujem nárok:

1. dodatočne na ►daňový bonus na vyživované dieťa (deti). Na preukázanie nároku prikladám príslušné doklady ( § 37 zákona) - uvádzam len nárok, ktorý som si neuplatňoval(a) v priebehu zdaňovacieho obdobia,

Meno a priezvisko dieťaťa
Dátum nar.
Kal. mesiace
Meno a priezvisko dieťaťa
Dátum nar.
Kal. mesiace




















► zaplatené povinné poistné a príspevky o zaplatení ktorých prikladám doklad (doklady) v úhrnnej výške ...............................Sk

Ďalej vyhlasujem, že splňujem ustanovené podmienky (§ 11 zákona) a uplatňujem nárok na tieto ďalšie nezdaniteľné časti základu dane [§ 11 ods. 1 písm. c), d) a e)]:




4. zaplatené príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie (poistenie) [§ 11 ods. 1 písm. c) zákona]
Úhrnná suma
( 4+5+6)
sa môže uplatniť
najviac do výšky
12 000 Sk ročne

o zaplatení ktorých prikladám doklad (doklady) v úhrnnej výške : ............................. Sk,
5. zaplatené finančné prostriedky na účelové sporenie[§ 11 ods. 1 písm. d) zákona]
o zaplatení ktorých prikladám doklad (doklady) v úhrnnej výške: ............................... Sk,


6. zaplatené finančné prostriedky na životné poistenie [§ 11 ods. 1 písm. e) zákona]
o zaplatení ktorých prikladám doklad (doklady) v úhrnnej výške : ............................... Sk.
uzivatel2
17.01.06,11:25
Odsek 1 - uvádza sa daňový bonus na deti, ktorý nebol v roku 2005 uplatnený = dodatočné uplatnenie, alebo nebol vyplatený z dôvodu, že príjem zamestnanca v mesiaci bol nižší ako 1/2 minimálnej mzdy, napr. zamestnanec bol práce neschopný /PN/ a daňový bonus nemohol čerpať, tak si príslušný mesiac uplatní dodatočne.
0dseky 4.-6. sú o niečom inom. Jedná sa o príspevky na poistenie, účelové sporenie. Zamestnanec, ak má takéto poistenie si nárok uplatní na základe potvrdenia od správcovskej spoločnosti.
Barbara
17.01.06,11:35
Odsek 1 - uvádza sa daňový bonus na deti, ktorý nebol v roku 2005 uplatnený = dodatočné uplatnenie, alebo nebol vyplatený z dôvodu, že príjem zamestnanca v mesiaci bol nižší ako 1/2 minimálnej mzdy, napr. zamestnanec bol práce neschopný /PN/ a daňový bonus nemohol čerpať, tak si príslušný mesiac uplatní dodatočne.
0dseky 4.-6. sú o niečom inom. Jedná sa o príspevky na poistenie, účelové sporenie. Zamestnanec, ak má takéto poistenie si nárok uplatní na základe potvrdenia od správcovskej spoločnosti.



Tamia zrejme mala na mysli toto ...........ZAPLATENĚ POVINNÉ POISTNÉ A PRÍSPEVKY- v úhrnej výške.........Sk- toto je pod daňovým bonusom.
no neviem, ale povinné poistné u mňa sú - odvody do ZP a SP, ale nechápem prečo by toto sa malo písať na roč, zúčt. dane, alebo že by sa tam písalo príspevok za zamestnanca od zamestnávateľa?????????? to zas nie je povinný príspevok......či je??????????
keby aspoň tam spomenuli nejaký §§
Diamant
17.01.06,12:35
Vy už máte nové tlačivo žiadosti? Nemôžem ho nájsť ani na finance.gov.sk ani na drsr.sk.Odkiaľ ho máte vy?
Barbara
17.01.06,12:40
Vy už máte nové tlačivo žiadosti? Nemôžem ho nájsť ani na finance.gov.sk ani na drsr.sk.Odkiaľ ho máte vy?


majú to na www. finance.gov.sk
musíš ísť na výber v ponuke---- finančný spravodajca ----11/2005

tam sú všetky tlačivá
kvet
17.01.06,12:51
Tamia zrejme mala na mysli toto ...........ZAPLATENĚ POVINNÉ POISTNÉ A PRÍSPEVKY- v úhrnej výške.........Sk- toto je pod daňovým bonusom.
no neviem, ale povinné poistné u mňa sú - odvody do ZP a SP, ale nechápem prečo by toto sa malo písať na roč, zúčt. dane, alebo že by sa tam písalo príspevok za zamestnanca od zamestnávateľa?????????? to zas nie je povinný príspevok......či je??????????
keby aspoň tam spomenuli nejaký §§

myslí sa poistné, ktoré je povinná platiť dobrovoľne poistená osoba, napr. na NP, SP, PvN
uzivatel2
17.01.06,12:57
Tamia zrejme mala na mysli toto ...........ZAPLATENĚ POVINNÉ POISTNÉ A PRÍSPEVKY- v úhrnej výške.........Sk- toto je pod daňovým bonusom.
no neviem, ale povinné poistné u mňa sú - odvody do ZP a SP, ale nechápem prečo by toto sa malo písať na roč, zúčt. dane, alebo že by sa tam písalo príspevok za zamestnanca od zamestnávateľa?????????? to zas nie je povinný príspevok......či je??????????
keby aspoň tam spomenuli nejaký §§
Ospravedlňujem sa, ten zelený text som prehliadla a tým pádom som odpovedala od veci. Hľadám aj v odbornej literatúre ale nikde nič nenachádzam ohľadom povinného poistného na žiadosti...
kvet
17.01.06,13:07
Dopľňam odpoveď v bode 6:

Podľa usmerenenia MF SR k zákonu č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov (uverejnené vo FS č. 2/2004), poistné podľa zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení, ktoré je povinná platiť dobrovoľne poistená osoba s príjmami podľa § 5 alebo § 6 zákona o dani z príjmov, sa pri zisťovaní základu dane (resp. ČZD) z príjmov podľa § 5 odpočítava od zaniteľných príjmov.

Doplním, že každá aj povinnej poistená osoba sa môže prihlásiť aj ako dobrovoľne poistená osoba.
Janka6685
17.01.06,13:20
Vy už máte nové tlačivo žiadosti? Nemôžem ho nájsť ani na finance.gov.sk ani na drsr.sk.Odkiaľ ho máte vy?

Tu je tlačivo: