Dada
09.08.11,13:13
Poprosím Vás o radu, čo s nezrovnalosťami prevzatými po šikovnej pani účtovníčke.
1. účet 022 je vyšší o cca 34,- Eur – pátrala som až do roku 1996 a nezistila som, odkiaľ to tam je, ani na inventárnych kartách nič také nefiguruje
2. účet 082 je vyšší ako 022 cca o 5000,- Eur kvôli nesprávne zúčtovaným odpisom
3. účet 211 – jedna analytika nesie názov zosnulého spoločníka, ktorý mal peniaze cca 27.000,- Eur, podľa mňa to malo byť na pohľadávkach – čo s tým?
4. účet 311 je vyšší cca o 6700,- Eur – keďže neexistuje ani jedna poriadna inventarizácia k žiadnemu účtu, odsúhlasovala som som 311 roky 2010 až 2007 ďalej som sa nedostala (zatiaľ)
5. účet 321 je nižší cca o 5000,- Eur – detto ako 311 – odsúhlasné 4 roky dozadu a nesedí to na nič – mám pocit, či niečo nebude poprehadzované medzi 311 a 321, roky 2006 a staršie
6. účet 335 – že zostatok PHM na 2 autách, ktoré už nie sú v spoločnosti – cca 32,- Eur
7. účet 381 odúčtované havarijné poistenie, ktoré nikdy na 381 účtované nebolo – cca 280,- Eur
8. účet 385 – vyššia suma cca o 30,- Eur (pani narátala nejaké čiastky, ktoré nevieme odkiaľ zistiť čo znamenajú)

Kam to všetko naúčtovať? Riešiť to cez 5 nedaňovú alebo 428. Čo by ste mi poradili, ako postupovať? Už mám hlavu v smútku z toho, ako sa dá dodrbať jedno účtovníctvo.
KEJKA
09.08.11,20:02
pekný binec, ak si využila všetky možnosti ako sa dopátrať, kde a prečo vznikla chyba, rozdiel, tak nezostáva iné, len tie rozdiely zúčtovať tak, aby zostatky súhlôasili s analytickou evidenciou. AE musí zasa súhlasiť so skutočnosťou, preto je nutné urobiť fyzické inventúry a dokladové inventarizácie ako aj odsúhlasenie s obchodnými partnermi. pre zjednodušenie použijem účet 428, ale môžeš si dosadiť nákladový či výnosový účet
.
Poprosím Vás o radu, čo s nezrovnalosťami prevzatými po šikovnej pani účtovníčke.
1. účet 022 je vyšší o cca 34,- Eur – pátrala som až do roku 1996 a nezistila som, odkiaľ to tam je, ani na inventárnych kartách nič také nefiguruje................428/022
2. účet 082 je vyšší ako 022 cca o 5000,- Eur kvôli nesprávne zúčtovaným odpisom...................082/428 - tu by to chcelo dodat.DP
3. účet 211 – jedna analytika nesie názov zosnulého spoločníka, ktorý mal peniaze cca 27.000,- Eur, podľa mňa to malo byť na pohľadávkach – čo s tým?.................378/211, treba zistiť, či táto pohľadávka je alebo bola predmetom dedičského konania, ak je to pasé a nikto ani dedičia OP to nevyrovnajú , tak odpis 428/378
4. účet 311 je vyšší cca o 6700,- Eur – keďže neexistuje ani jedna poriadna inventarizácia k žiadnemu účtu, odsúhlasovala som 311 roky 2010 až 2007 ďalej som sa nedostala (zatiaľ)......... až budeš na konci, teda budeš mať všetky pohľadávky odsúhlasené, rozdiel na MD by som ešte "nelikvidovala", môže sa nejaký dlžník ozvať, takže by som 311 rozdelila na "inventarizovanú" 311.1 a neinventarizovanú 311.9 a k nej vytvorila nedaňovú OP 547/311.9
a ak by zostal rozdiel na strane DAL, potom vyrovnať daňovo 311/428
5. účet 321 je nižší cca o 5000,- Eur – detto ako 311 – odsúhlasné 4 roky dozadu a nesedí to na nič – mám pocit, či niečo nebude poprehadzované medzi 311 a 321, roky 2006 a staršie
možno sa dbp. účtovali na účtoch 321 a mali sa na 311, resp. opačne, alebo sa úhrady dbp. dostali na nesprávny účet. myslím, že by sa nič také nemalo stať, kedže riešiš nezrovnalosti 4 roky dozadu, tak kludne by som preúčtovala rozdiel 311/321, resp. 321/311 podľa potreby. Je to kompenzácia, inak nedovolená, ale v tomto prípade by som to vedela zdôvodniť práve nesprávnym účtovaním prijatých alebo poskytnutých platieb.
a ak by zostal rozdiel na strane DAL, potom vyrovnať daňovo 321/428
6. účet 335 – že zostatok PHM na 2 autách, ktoré už nie sú v spoločnosti – cca 32,- Eur...............428/335
7. účet 381 odúčtované havarijné poistenie, ktoré nikdy na 381 účtované nebolo – cca 280,- Eur............381/428
8. účet 385 – vyššia suma cca o 30,- Eur (pani narátala nejaké čiastky, ktoré nevieme odkiaľ zistiť čo znamenajú)
385/428 alebo naopak
Kam to všetko naúčtovať? Riešiť to cez 5 nedaňovú alebo 428. Čo by ste mi poradili, ako postupovať? Už mám hlavu v smútku z toho, ako sa dá dodrbať jedno účtovníctvo.
keby len jedno, takých rýchlokvasných účtovníkov je veľa, žiaľ.
Dada
10.08.11,03:55
No super. Som sa bála, že všetko pôjde cez nedaňové náklady a platiť z toho daň, tak to by som veľmi nechcela. Ale keď píšeš, že je dobré riešenie cez 428, tak super. Tú 311 a 321 to je dobrý nápad, tiež som tak zamýšľala, lebo človek nikdy nevie, kedy sa kto poozýva. A ozaj sa nemám o čo oprieť, čo je neuhradené a čo nie. Asi poposielam aj teraz v priebehu roka inventarizácie, aby bol pokoj. Ale odľahlo mi, že cez 428.
Našla som ešte, že poplatok pri lízingu je 2x naúčtovaný, tým pádom mi nesedí 022 a 474, tak to urobím len na týchto účtoch, to nemusím riešiť cez 428, že?
Díííík.

Ešte k tej 211, nemám doklad o prevzatí peňazí od tohto zosnulého spoločníka, len pokladňa nesie jeho meno - to môžem aj bez dokladu riešiť? Na súde že sa to prejednávalo a že keď sa sudkyňa opýtala tejto super účtovníčky, že ako to je, tak vravela, že nemá žiadnu pohľadávku. :-)))) Ale druhý spoločník sa odvolal. Takže aj tak to môže ísť bez problémov na 378?
KEJKA
10.08.11,05:06
čo sa týka 311 a 321
tak 311 - netreba čakať na koniec roka, pošli zoznam pohľadávok a nechaj si to odsúhlasiť, ak máš ale nižší stav 311, je riziko, že dlžník ti podpíše neúplný zoznam a na nejakú pohľadávku sa "zabudne". Obávam sa, že nemáš inú možnosť a musíš to risknúť. Ale pohľadávky staršie ako 4 roky sú aj tak premlčané, takže to pri takomto stave účtovníctva už riešiť nebudeš.
321 - pošli len výzvu, odvolaj sa na audit, alebo priebežnú uzávierku a žiadaj zoznam dlžných faktúr. Nebudeš sa predsa priznávať v mene firmy k záväzkom. Potom to porovnáš so svojou evidenciou.
474-LZ, samozrejme najskôr oprav LZ a konkrétne účty, potom až budeš účtovať rozdiely.
211 - pokiaľ je pohľadávka v riešení, tak to daj na meno zomrelého ale na 378, teda 378/211 a tam to budeš evidovať, kým sa všetko s týmto prípadom právoplatne neskončí. Možno aj bývala účtovníčka sa spamätá.
Na záver
428 - použitie tohto účtu vôbec neznamená, že to nebudeš riešiť aj z daňového pohľadu. Ja len to považujem za ejdnoduchšie, ak je viac opráv, aby som jednotlivé prípady evidovala na jednom účte, ktorý potom preberiem a daňovo usporiadam.
428 MD - to budú náklady predch. rokov, ktoré budeš musieť analyzovať buď ako nedaňové, alebo daňové a upresniť ktorého roka.
428 DAL - to budú asi všetko položky zvyšujúce ZD 2011.
treba ešte zistiť, či ste mali v r. 2010 daňový zisk, potom aj náklady minulých rokov budú pre rok 2011 daňovo uznané.
428 - to ešte bude len "sranda", ked zistíš, čo atm všetko nazbieraš. nemalo prečo ti odľahnúť.
Odľahne ti len ak zistíš, že MD je viac ako Dal aj z daňového pohľadu, potom nie si povinná podávať dodatočné DPPO, aj keby si v r.2010 mala stratu.
Dada
10.08.11,05:21
Čiže tie veci zo 428 budem riešiť rovno v daňovom priznaní? Priznám sa, nikdy som to nerobila, nemala som ešte taký bordel v účtovníctve.
Len taká vec objavená dnes ráno. Na 311 z roku 2008 je neuhradené faktúra za 20tis. Sk. Prechádzala som aj účtovanie banky pre istotu a jasné, že v banke je úhrada, ale je naúčtovaná na 221/648. :-)))) super, nie?
promont maja
10.08.11,08:57
čo sa týka 311 a 321
tak 311 - netreba čakať na koniec roka, pošli zoznam pohľadávok a nechaj si to odsúhlasiť, ak máš ale nižší stav 311, je riziko, že dlžník ti podpíše neúplný zoznam a na nejakú pohľadávku sa "zabudne". Obávam sa, že nemáš inú možnosť a musíš to risknúť. Ale pohľadávky staršie ako 4 roky sú aj tak premlčané, takže to pri takomto stave účtovníctva už riešiť nebudeš.
321 - pošli len výzvu, odvolaj sa na audit, alebo priebežnú uzávierku a žiadaj zoznam dlžných faktúr. Nebudeš sa predsa priznávať v mene firmy k záväzkom. Potom to porovnáš so svojou evidenciou.
474-LZ, samozrejme najskôr oprav LZ a konkrétne účty, potom až budeš účtovať rozdiely.
211 - pokiaľ je pohľadávka v riešení, tak to daj na meno zomrelého ale na 378, teda 378/211 a tam to budeš evidovať, kým sa všetko s týmto prípadom právoplatne neskončí. Možno aj bývala účtovníčka sa spamätá.
Na záver
428 - použitie tohto účtu vôbec neznamená, že to nebudeš riešiť aj z daňového pohľadu. Ja len to považujem za ejdnoduchšie, ak je viac opráv, aby som jednotlivé prípady evidovala na jednom účte, ktorý potom preberiem a daňovo usporiadam.
428 MD - to budú náklady predch. rokov, ktoré budeš musieť analyzovať buď ako nedaňové, alebo daňové a upresniť ktorého roka.
428 DAL - to budú asi všetko položky zvyšujúce ZD 2011.
treba ešte zistiť, či ste mali v r. 2010 daňový zisk, potom aj náklady minulých rokov budú pre rok 2011 daňovo uznané.
428 - to ešte bude len "sranda", ked zistíš, čo atm všetko nazbieraš. nemalo prečo ti odľahnúť.
Odľahne ti len ak zistíš, že MD je viac ako Dal aj z daňového pohľadu, potom nie si povinná podávať dodatočné DPPO, aj keby si v r.2010 mala stratu.
... pripájam sa aj ja so svojou troškou a dodávam: ... že všetky tieto skutočnosti by som, na Tvojom mieste, písomne oznámila aj konateľovi spoločnosti ... aj s návrhom o nápravu ... inak o ostatnom Ti vyčerpávajúco poradila Kejka vo svojich príspevkoch ...

... a na dôvažok, čo sa týka účtu 311 ... tak by som konečnú verziu zoznamu všetkých neuhradených pohľadávok nechala zvlášť ( ... a ba aj trvala na tom), po jeho riadnom skontrolovaní podpísať opäť konateľovi spoločnosti ... aby sa nestalo, že sa na niečo zabudne ... či? ... lebo nikdy nevieš ... ( ... mám takú skúsenosť = prišli valuty na bežný účet v slovenskej mene ... a pohľadávka k nim v predchádzajúcich inventúrnych záznamoch neexistovala ... jednoducho účtovník neúčtoval v priebehu niekoľkých rokov ani o kurzových rozdieloch ... a evidoval " valutovú" pohľadávku v nominálnej hodnote, t. j. valuta = slovenská mena, a takto aj pároval úhrady len s tým, že úhrady banka tieto čiastkové úhrady podrobila konverzii ... a celú ju takýmto spôsobom aj vypároval ... len ona nebola celkom uhradená ... a ani zahraničný odberateľ nemal potrebu si túto vec počas x-rokov nechať odsúhlasiť ...)
promont maja
10.08.11,09:06
Len taká vec objavená dnes ráno. Na 311 z roku 2008 je neuhradené faktúra za 20tis. Sk. Prechádzala som aj účtovanie banky pre istotu a jasné, že v banke je úhrada, ale je naúčtovaná na 221/648. :-)))) super, nie?
... tak, toto, neveští nič dobrého ... asi by som vážne uvažovala na rekonštrukcii celého účtovníctva, resp. dokladovej inventúre rok po roku ... nakoľko vyvstáva otázka, či boli odvedené dane v ich správnej výške ... či? ... aj keď si myslím, že si skúsenou účtovníčkou ... a túto záležitosť už máš za sebou ... ale keďže by to, po nás, mohli iní čítať a zariadiť sa podľa toho ...? :rolleyes:
Lucia Červenková
10.08.11,09:27
... tak, toto, neveští nič dobrého ... asi by som vážne uvažovala na rekonštrukcii celého účtovníctva, resp. dokladovej inventúre rok po roku ... nakoľko vyvstáva otázka, či boli odvedené dane v ich správnej výške ... či? ... aj keď si myslím, že si skúsenou účtovníčkou ... a túto záležitosť už máš za sebou ... ale keďže by to, po nás, mohli iní čítať a zariadiť sa podľa toho ...? :rolleyes:

Opravovať účtovníctvo dozadu je veľmi náročne a podľa mňa je aj diskutabilná úspešnosť opravy. Ak bolo vedené celý čas zle, ako pomôže napr. to, že sa vrátite o päť rokov späť? Keď aj tam to bolo zle? Ďalšia vec je, že toto človek robí popri svojej robote, tzn. je otázka, koľko času si môže dovoliť do toho vraziť, či je vôbec majiteľ spoločnosti túto službu zaplatiť...
Tým nechcem povedať, že netreba podávať dodatočné priznania za predošlé roky, ale v takýchto prípadoch sa podla mňa pri vyvinutí maximálnej snahy aj tak nedá dosiahnuť 100% výsledok. (moja skúsenosť, prebrala som účtovníctvo, kde okrem iného bol dva roky účtovnaný nákup SL, ale nebol účtovaný ich výdaj :( ).
promont maja
10.08.11,09:36
Opravovať účtovníctvo dozadu je veľmi náročne a podľa mňa je aj diskutabilná úspešnosť opravy. Ak bolo vedené celý čas zle, ako pomôže napr. to, že sa vrátite o päť rokov späť? Keď aj tam to bolo zle? Ďalšia vec je, že toto človek robí popri svojej robote, tzn. je otázka, koľko času si môže dovoliť do toho vraziť, či je vôbec majiteľ spoločnosti túto službu zaplatiť...
Tým nechcem povedať, že netreba podávať dodatočné priznania za predošlé roky, ale v takýchto prípadoch sa podla mňa pri vyvinutí maximálnej snahy aj tak nedá dosiahnuť 100% výsledok. (moja skúsenosť, prebrala som účtovníctvo, kde okrem iného bol dva roky účtovnaný nákup SL, ale nebol účtovaný ich výdaj :( ).
... súhlasím, aj keď mám aj iné skúsenosti ... ak sa bude riadiť dokladovou inventúrou, resp. kontrolou účtovania v rámci účtovného denníka ...

... je pravda, že takéto opravy sú nielen časovo náročné, ale aj dosť vyčerpávajúce ... a celkom finančne neocenené ... ale nanajvýš potrebné, inak sa to raz môže vypomstiť ... ustanovenia Obchodného zákonníka jasne hovoria o odbornej starostlivosti ( ... aj keď ide o dielo ...) napr.:

§ 551
(1)Zhotoviteľ je povinný upozorniť objednávateľa bez zbytočného odkladu na nevhodnú povahu vecí prevzatých od objednávateľa alebo pokynov daných mu objednávateľom na vykonanie diela, ak zhotoviteľ mohol túto nevhodnosť zistiť pri vynaložení odbornej starostlivosti. Ak nevhodné veci alebo pokyny prekážajú v riadnom vykonávaní diela, je zhotoviteľ povinný jeho vykonávanie v nevyhnutnom rozsahu prerušiť do doby výmeny vecí alebo zmeny pokynov objednávateľa alebo písomného oznámenia, že objednávateľ trvá na vykonávaní diela s použitím odovzdaných vecí a daných pokynov. O dobu, po ktorú bolo potrebné vykonávanie diela prerušiť, sa predlžuje lehota určená na jeho dokončenie. Zhotoviteľ má takisto nárok na úhradu nákladov spojených s prerušením vykonávania diela alebo s použitím nevhodných vecí do doby, keď sa ich nevhodnosť mohla zistiť.
(2) Zhotoviteľ, ktorý splnil povinnosť uvedenú v odseku 1, nezodpovedá za nemožnosť dokončenia diela alebo za vady dokončeného diela spôsobené nevhodnými vecami alebo pokynmi, ak objednávateľ na ich použití pri vykonávaní diela písomne trval. Pri nedokončení diela má zhotoviteľ nárok na cenu zníženú o to, čo ušetril tým, že nevykonal dielo v plnom rozsahu.
(3) Zhotoviteľ, ktorý nesplnil povinnosť uvedenú v odseku 1, zodpovedá za vady diela spôsobené použitím nevhodných vecí odovzdaných objednávateľom alebo pokynov daných mu objednávateľom.
Lubaba
10.08.11,09:42
mimotemy Milá Dada, chápem ťa že máš hlavu v smútku a si riadne nahnevaná, ale bolo by vhodné opraviť aj poslednú vetu v príspevku v tvojej zadanej téme.
Dada
10.08.11,09:50
mimotemy Milá Dada, chápem ťa že máš hlavu v smútku a si riadne nahnevaná, ale bolo by vhodné opraviť aj poslednú vetu v príspevku v tvojej zadanej téme.

Čo je na tej vete zlé?
Dada
10.08.11,09:52
Tie nezrovnalosti sa ťahajú od roku 1996 a to by bolo asi nad moje sily to kvantum dokladov opravovať :-)))). Ja som to účto prevzala v polovici tohto roka a hneď mi bolo jasné, že veľa vecí nebude sedieť, a nemýlila som sa. Keby to boli centy, ale to sú strašné sumy, čo tu lietajú. Takže tie rozdiely sú nakumulované za posledné roky, to nie je problém len roka 2010. Ďakujem Vám veľmi pekne za rady. Budem sa priebežne ozývať, že s čím kam. :-)
Lucia Červenková
10.08.11,09:59
Čo je na tej vete zlé?

nadavka
Dada
10.08.11,10:04
nadavka

Dodrbať nie je nadávka. Presne vystihuje to účtovníctvo. mimotemy
dogicka
11.08.11,06:17
Tie nezrovnalosti sa ťahajú od roku 1996 a to by bolo asi nad moje sily to kvantum dokladov opravovať :-)))). Ja som to účto prevzala v polovici tohto roka a hneď mi bolo jasné, že veľa vecí nebude sedieť, a nemýlila som sa. Keby to boli centy, ale to sú strašné sumy, čo tu lietajú. Takže tie rozdiely sú nakumulované za posledné roky, to nie je problém len roka 2010. Ďakujem Vám veľmi pekne za rady. Budem sa priebežne ozývať, že s čím kam. :-)

Dada, ja som k 1.1.2009 prebrala účto vo veľmi podobnom "stave". Nesedeli účty 321 a 311 so saldom, saldo nesedelo s účtovnými výkazmi, ktoré boli podané za rok 2008. Takže som mala tri rôzne sumy a rozdiely medzi nimi boli stotisícové! Nesedel mi dokonca účet 221 s konečným stavom na Bú! Rozdiel bol okolo 120.000,- Sk!!! Na účte 324 bola prijatá záloha vo výške cca 1.250.000, nevysporiadaná, nik nevedel prečo. Žiadne inventúrne súpisy, nič, od čoho som sa mohla odraziť. Mala som len výkaz ziskov a strát a súvahu, kde ale boli úplne iné sumy, ako boli v účtovníctve. Pracovala som v tom istom programe ako predchádzajúca účtovníčka. Úhrady faktúr vôbec neboli pripárované k faktúram, "vyseli" v nespárovaných pohyboch tak na 10 strán! Spoločnosť vznikla v roku 2005, odvtedy v účte nič nesedelo. Dokonca nebolo zaúčtované pri vzniku ani základné imanie. Proste rekonštrukcia účta vôbec neprichádzala do úvahy, keďže v tej firme bol problém nájsť aj fyzicky niektoré staršie doklady. Nevraviac o tom, že by mi to niekto asi ťažko zaplatil. Držím palce, aby si to zvládla.
Adiks
14.08.11,20:44
Ľudia, prečo preberáte účtovníctvo, bez toho aby ste spravili s odchádzajúcim účtovníkom/účtovníčkou dokladovú inventarizáciu účtov? Ide o prachy, neskúsenosť alebo snaha mať "job" za každú cenu?
KEJKA
15.08.11,04:06
dostávam sa k účtovníctvu bud, že ide o novozaloženú firmu, ktorá hľadá účtovníčku, alebo ide o firmu síce rozbehnutú, ale bývalý účtovník a to aj v prípade účtovníckej firmy, nespolupracuje.
Takže nie je s kým komunikovať. Účtovníctvo niekto musí urobiť, takže niekto sa musí nájsť. V lepšom prípade je klient ochotný prácu naviac zaplatiť. Súhlasím, že vziať "job" za každú cenu bez poznania stavu účtovníctva, bez stanovenia podmienok v prípade nadpráce atď. je hazard.
Aj ja som ochotná zobrať účtovníctvo po niekom. Ale dohoda - zmluvné podmienky musia riešiť aj nadprácu, inak do toho nejdem.
Robina
07.09.11,10:42
Dostala som sa tiež do podobnej situácie a v tomto prípade si neviem rady: mesačná tržba - doklad z ERP. Predchádzajúca účt. firma to robila tak, že aj platby bankovou kartou išli cez pokladňu - takto to odobrovala aj audítorka. Lenže keď som nastúpila ja, začala kontrolovať doklad po doklade a prišla na to že to nie je správne a mám to účtovať takto: Je to takto správne ako som napísala?
211 MD hotovost
D/ 604 AE základ dane obratu celkom
343 AE DPH obratu celkom
261 AE mínusom bankové karty

následne potom po nabehnutí na účet , ked účtujem banku, tak sa suma skladá z mnoho platieb a účtujem to 261/221. Dnes som začala nad tým špekulovať aj za spätné mesiace a som z toho nervivá či je to dobré. veľmi pekne ďakujem za rady.
Ivenka
07.09.11,10:51
Ja som účtovala
211/604
211/343
261/604
261/343
V podstate aj RP Ti rozpisuje: hotovosť, platba PK, str.listky - aspoň by mala.
Robina
07.09.11,11:53
čiže v konečnom dôsledku je to dobré? Lebo tú DPH mi počíta z celkového obratu, takže nič som nezatajila, len ma doplietlo to znamienko mínus.vďaka
Sarlotka
17.03.12,23:19
Dobrý deň,

vedel by mi niekto poradiť prosím s nasledovnými opravami v účtovníctve

v spoločnosti sa predchádzajúce roky nerobila žiadna inventariizácia, ja som teraz ku koncu roka davala odsuhlasovat neuhradené pohladavky, s tym ze som zistila, ze sú tri pohľadávky z predchádzajúcich rokov boli uz uhradené, no spolocnost tieto pohladavky eviduje. Keby sa robila invetarizácia ku koncu každého roka zistili by sa nedostatky a zároven aj inventarizácia pokladne nemala sediet (pohladavky boli uhradene v hotovosti)
cize priklad
400 eur na 311 pri inventarizácia uhrada bola v roku 2008 v hotovosti
100 eur na 311 pri inventarizácii zistena uhrada v roku 2010 v hotovosti

dalej 383 vydavky budúcich období AE z roku 2008 (k účtovníctvu z roku 2008 sa dostať neviem...)
a 250 eur na 323 kratkodoba rezerva z roku 2007 tiež netuším... (predchádzajucim uctovnictvam saneviem dostať zatial a teda neviem preco nebolo uctovane o jej pouziti ani neviem zistil na co bola tvorena)
ak malo byt v roku 2008 uctovane 323/5xx (príslušný účet) a teda by sa malo podat DDP ?

dakujem za kazdu pomoc
KEJKA
18.03.12,05:58
o spôsobe účtovania rozdielov na 311 a 321 z dôvodu nezaúčtovaných úhrad je tu veľa - pohľadaj
ak 323/5xx malo byť v r. 2008 alebo aj v inom roku, tak treba podať DDP DPPO
podobne 383
veľmi zjednodušene, ak si to zistila a odvoláš sa na tohoročnú inventarizáciu, zúčtuješ k 31.12.2011 a vysporiadaš to v DPPO 2011, tak sa rozdielov zbavíš, nič dodatočne podávať nebudeš, ale firma riskuje pokutu za nedodržanie zákona o účtovníctve.
Sarlotka
18.03.12,11:09
Dakujem kejka

ved som sa aj snazila hladat a prave som nasla dokonca prispevok od Vas ... pojdem cez 355 :)

môžem sa poradiť aoko ste to mysleli tou poslednou vetou , myslela som ze ked sa zisti ze danova povinnost mala byt vyssia (resp. danova strata mala byt nizsia) je jedinou moznostou podanie DDP? chapem to spravne?

v prípade ze nebol zauctovany nejaky naklad teda danova povinnost bola vyssia, tak mozem naklady zauctovat pomocou 428 ako oprava uctovania aj v obdobi ked som to zistila a nemusim podavat DDP.

(som zaciatocnik)
KEJKA
18.03.12,12:45
Dakujem kejka

ved som sa aj snazila hladat a prave som nasla dokonca prispevok od Vas ... pojdem cez 355 :)

môžem sa poradiť aoko ste to mysleli tou poslednou vetou , myslela som ze ked sa zisti ze danova povinnost mala byt vyssia (resp. danova strata mala byt nizsia) je jedinou moznostou podanie DDP? chapem to spravne?.......áno - správne

v prípade ze nebol zauctovany nejaky naklad teda danova povinnost bola vyssia, tak mozem naklady zauctovat pomocou 428 ako oprava uctovania aj v obdobi ked som to zistila a nemusim podavat DDP. (som zaciatocnik)
..........naklady zauctovat pomocou 428 ako oprava uctovania............
to môžeš vždy-kritériom je vlastná smernica o významnosti.
a v súvislosti so ziskom predchádzajúceho roka sa môže taká oprava daňovo riešiť aj v roku nasledujúcom.
Sarlotka
18.03.12,13:08
dakujem takze 428 ak su nevyznamné polozky mozem pouzit (vytvorim smernicu)

ked spolocnost mala zaplatit viacej dane tak netreba robit DDP? tomu stale nerozumiem, vsade som sa docitala ze musi... mozem to riesit az v naledujucom roku... ze za tento rok zaplati spolocnost viacej dane o to co nezaplatila v predchadzajucich rokoch?

dakujem za trpezlivost...
Sarlotka
18.03.12,13:09
..........naklady zauctovat pomocou 428 ako oprava uctovania............
to môžeš vždy-kritériom je vlastná smernica o významnosti.
a v súvislosti so ziskom predchádzajúceho roka sa môže taká oprava daňovo riešiť aj v roku nasledujúcom.

uz som asi pochopila vy pisete len opripade ze by naklad nebol zauctovany a mohol byt.. dakujem este raz u rozumiem.
lenlenka
19.09.12,15:45
Dobrý deň,

vie mi niekto poradiť ako opraviť účtovanie v aktuálnom roku keď chyba účtovania je v starom roku a preniesla sa?
Ide o to že spoločnosť A vytvorila dobropis na sumu 500€ a pohľadávku na 300€ následne bol zúčtovaný zápočet vo výške 300€.
To aj sedí, ale predchádzajúca účtovníčka namiesto úhrady zvyšku +200€ účtovala úhrada príjem -200€.
Výsledkom je v saldokonte -400€. Správne má byť nula. Ako to dať do poriadku?

°suma je len pre príklad
KEJKA
19.09.12,16:04
neviem, ako to myslíš s tými znamienkami?
A má dbp.=záväzok 500
pohľadávku 300, po zápočte zostal záväzok 200. Teda A mala platiť, mala mať výdavok - tak?
Zaplatila? v hotovosti? asi áno, lebo ak by sa chybne účtovala banka, nesedel by zosttaok.
takže miesto výd.pokl. dokladu uropbila príjmový? 211/311?
asi sa nerobila dokladná inventúra pokl. hotovosti, ved by sa prišlo na manko, že?
takže zaúčtuješ opačne 311/211 bud 400, alebo dvakrát 200 /raz storno pôvodného zápisu a potom ten správny.
Máš originál pôvodného dokladu, ktorý preukazuje že obch.partner prevzal 200 EUR? urob si z neho kopiu a popíš tento prípad, aby si o 2-4 roky pri kontrole "nematurovala" čo sa vlastne stalo.


Dobrý deň,

vie mi niekto poradiť ako opraviť účtovanie v aktuálnom roku keď chyba účtovania je v starom roku a preniesla sa?
Ide o to že spoločnosť A vytvorila dobropis na sumu 500€ a pohľadávku na 300€ následne bol zúčtovaný zápočet vo výške 300€.
To aj sedí, ale predchádzajúca účtovníčka namiesto úhrady zvyšku +200€ účtovala úhrada príjem -200€.
Výsledkom je v saldokonte -400€. Správne má byť nula. Ako to dať do poriadku?

°suma je len pre príklad
lenlenka
19.09.12,16:37
neviem, ako to myslíš s tými znamienkami?
A má dbp.=záväzok 500
pohľadávku 300, po zápočte zostal záväzok 200. Teda A mala platiť, mala mať výdavok - tak?
Zaplatila? v hotovosti? asi áno, lebo ak by sa chybne účtovala banka, nesedel by zosttaok.
takže miesto výd.pokl. dokladu uropbila príjmový? 211/311?
asi sa nerobila dokladná inventúra pokl. hotovosti, ved by sa prišlo na manko, že?
takže zaúčtuješ opačne 311/211 bud 400, alebo dvakrát 200 /raz storno pôvodného zápisu a potom ten správny.
Máš originál pôvodného dokladu, ktorý preukazuje že obch.partner prevzal 200 EUR? urob si z neho kopiu a popíš tento prípad, aby si o 2-4 roky pri kontrole "nematurovala" čo sa vlastne stalo.

noo, mám tam 321; ten dobropis sa mal po zápočte ponížiť, čo sa aj stalo, a zvyšok dobropisu mala firma uhradiť čo aj uhradila bankovým prevodom (príjem na bankovom výpise) len účtovníčka to nezaučtovala plusom ako príjem ale vydaj úhrada došlej faktúry, ...neviem neviem ako jej sadol zostatok na konci roka v banke ale tomu sa budem čudovať neskôr...
KEJKA
19.09.12,16:47
aj tak nechápem, je to dbp. k vyšlej faktúre? potom platí to, čo som napísala, mohlo to byť na 321, kedže ide o záväzok.
Dôležité je, že je to záväzok firmy A,ktorá ho aj zaplatila, teda je debet 200 v bankovom výpise.
Bankový výpis potom nemôže!!! sedieť a opravíš ho opačným zápisom.
ak predsa len zostatok k 31.12. sedí, tak čudovanie neodkladaj a skus zistiť ako to vyrovnala.
lenlenka
19.09.12,16:51
nie, je to dobropis k došlej fakture


aj tak nechápem, je to dbp. k vyšlej faktúre? potom platí to, čo som napísala, mohlo to byť na 321, kedže ide o záväzok.
Dôležité je, že je to záväzok firmy A,ktorá ho aj zaplatila, teda je debet 200 v bankovom výpise.
Bankový výpis potom nemôže!!! sedieť a opravíš ho opačným zápisom.
ak predsa len zostatok k 31.12. sedí, tak čudovanie neodkladaj a skus zistiť ako to vyrovnala.
KEJKA
19.09.12,16:54
nie, je to dobropis k došlej fakture
tak potom už som vedľa ako jedľa.............:)

dbp. k došlej faktúre je pohľadávka!!
dbp. k došlej faktúre nevystavuje firma A, ale dodávateľ
firma A vytvorila pohľadávku 300 teda vystavila faktúru - to sa ako započítalo preboha??
ved obe sú pohľadávky.
upresni zadanie, ja sa tom nevyznám.
lenlenka
19.09.12,17:19
takto,
firma A ma pohľadávku 200€ (účtujem o DF) + A vystavila záväzok - dobropis 500€ (účtujem o DD) následne A vystavi zápočet na 200€ a 300 € uhradí bankovým prevodom; ten príjem je zaučtovany ako výdavok t.j. minus 600


tak potom už som vedľa ako jedľa.............:)

dbp. k došlej faktúre je pohľadávka!!
dbp. k došlej faktúre nevystavuje firma A, ale dodávateľ
firma A vytvorila pohľadávku 300 teda vystavila faktúru - to sa ako započítalo preboha??
ved obe sú pohľadávky.
upresni zadanie, ja sa tom nevyznám.
Stefan2005
19.09.12,17:42
takto,
firma A ma pohľadávku 200€ (účtujem o DF) + A vystavila záväzok - dobropis 500€ (účtujem o DD) následne A vystavi zápočet na 200€ a 300 € uhradí bankovým prevodom; ten príjem je zaučtovany ako výdavok t.j. minus 600

... teda ty účtuješ firmu B ?

lebo DF (ak účtuješ došlú faktúru) je záväzok...
Paula
19.09.12,17:50
Viacerí v tom máme chaos. Možno podľa zadávateľky DF neznačí faktúru od dodávateľa (dodávateľskú), ale faktúru ňou odberateľovi dodanú. A to DD potom dobropis odberateľovi dodaný :confused:
KEJKA
19.09.12,17:52
navrhujem kupiť si krištálové gule a vyčítať z nich zmysel zadania. Už sa zo 400 stalo 600 rozdiel....
KEJKA
19.09.12,19:41
to si zabila..............:D
naozaj by to chcelo krištálovú guľu - myslieť na to, ako myslí ten druhý, a či to myslí tak, alebo to myslí onak.......
Paula
20.09.12,07:58
tak vyšlo, hľadala som stratenú niť :)
lenlenka
20.09.12,11:00
ospravedlnujem sa ze som do poznamky neuviedla zmenu sum, ...ale stacia aj krystalove pohare :)
lenlenka
20.09.12,11:02
to si zabila..............:D
naozaj by to chcelo krištálovú guľu - myslieť na to, ako myslí ten druhý, a či to myslí tak, alebo to myslí onak.......

a je to jedno ...už to mám vyriešenééé, a to je hlavne ...aj tak veľke ĎAKUJEM
Stefan2005
20.09.12,16:33
a je to jedno ...už to mám vyriešenééé, a to je hlavne ...aj tak veľke ĎAKUJEM

... si myslím, že by kvôli doteraz radiacim bolo korektné, aby si uviedla to riešenie - aspoň by sme zistili, čo sme viacerí nepochopili.
Paula
20.09.12,18:00
Avšak na to Tvoje "a je to jedno" sa tu nezabudne.