uzeb
09.08.11,14:22
Dobry den. Vdaka vlastnej hluposti v mladom veku som sa dostal do takzvaneho "kolotoca" uverov a potreboval by som radu. Mam niekolko mensich poziciek a cez exekutorov splacam nedoplatok VZP a povolene precerpanie a ucte v banke. Momentalne sa mi zivotna situacia v ramci prace (zivnostnik) skomplikovala natolko ze niesom schopny vsetky tieto dlhy splacat. Mesacne sa splhaju k 700€ a to je priliz. Chcel by som to vsetko vyplatit z nejakej pozicky na vyssiu sumu a dlhsi cas splacania ale kedze som zivnostnik a danove som mal nulove, +mam samozrejme zopar zapisov v uverovom registry, nikto mi nepozicia ani 300€. Viem, ze este niekolko mesiacov nebudem schopny zarobit tolko penazi aby som pokril uz teraz omeskane splatky. Prosim, ak by ste niekto mali akukolvek radu ako sa dostak k cca 10 000€ na dlhsiu dobu splacania, bol by som vdacny.
uzeb
09.08.11,12:28
Som na tom tak, ze bud sa mi podari ziskat nejake prostriedky, vyplatit vsetko co mam a zacat od zaciatku.. alebo si mozem ist kupit lano a pohladat strom...(samozrejme obrazne)
srska
09.08.11,12:30
Som na tom tak, ze bud sa mi podari ziskat nejake prostriedky, vyplatit vsetko co mam a zacat od zaciatku.. alebo si mozem ist kupit lano a pohladat strom...(samozrejme obrazne)lano nechaj druhým - treba osloviť exekútorov a dohodnúť nižšie splátky.
BXLmiami
09.08.11,12:32
Zváž osobný bankrot.Popísalo sa tu o tom dosť.
uzeb
09.08.11,12:33
Tie zavazky si jednoducho splnit musim a naozaj neviem ako. Ani exekutor im nepomoze, pretoze nic nevlastnim. Doslova. Pochybujem ze neexistuje nejaka moznost. Akakolvek. Len ma doteraz ziadla legalna nenapadla. Este raz dakujem za rady.
zk24
09.08.11,12:33
Disponujes nejakym majetkom?


prave si odpovedal ze nemas. si ma predbehol
uzeb
09.08.11,12:34
O tom som cital. Ale treba na to nejaky kapital (paradoxne) ja nemam ani 10€ :P
rudopp
09.08.11,12:35
lano nechaj druhým - treba osloviť exekútorov a dohodnúť nižšie splátky.

Ale zas je to jednorázovo (a lacnejšie).
rudopp
09.08.11,12:36
Zváž osobný bankrot.Popísalo sa tu o tom dosť.

Ak to nevie sám (o čom pochybujem), bude ho to stáť ďalšie €.
zk24
09.08.11,12:37
Zváž osobný bankrot.Popísalo sa tu o tom dosť.

myslim ze na osobny bankrot potrebuje urcity majetok a aj prijem .
uzeb
09.08.11,12:38
Zváž osobný bankrot.Popísalo sa tu o tom dosť.


docital som sa ze je to pomerne komplikovane, nieco to stoji a ze kvoli 10 000€-dlhu sa to neoplati...
rudopp
09.08.11,12:41
O tom som cital. Ale treba na to nejaky kapital (paradoxne) ja nemam ani 10€ :P

1, Aspoň sám sebe si priznaj pravdu (predsa bývaš / ješ / oblikaš sa / máš komp - lebo sem píšeš )

2, Urob si inventúru

3, Porozmýšľaj

4, Urob kalkuláciu

5, Porozprávaj sa s "najväčším " exekútorom

6,

7,

8, Potom sa príď opýtať sem.
Dáša_
09.08.11,12:41
docital som sa ze je to pomerne komplikovane, nieco to stoji a ze kvoli 10 000€-dlhu sa to neoplati...

jednak na začiatku musíš platiť - v starej mene je to 20 tisic.

a hlavný problém je v tom, že keď si veriteľ neprihlási pohľadávku v konkurze, tak sa nič nedeje. Nič sa neoddlži, pohľadávka je dalej, dokonca rastú uroky...

Jedine hladať ďalšiu respektíve inú prácu. Aj v zahraničí.
rudopp
09.08.11,12:43
myslim ze na osobny bankrot potrebuje urcity majetok a aj prijem .

To víš : Dochtorka mu radila do ekonomiky :D .
srska
09.08.11,12:45
jednak na začiatku musíš platiť - v starej mene je to 20 tisic.

a hlavný problém je v tom, že keď si veriteľ neprihlási pohľadávku v konkurze, tak sa nič nedeje. Nič sa neoddlži, pohľadávka je dalej, dokonca rastú uroky...

Jedine hladať ďalšiu respektíve inú prácu. Aj v zahraničí.aj načierno, potom obieliš love, vyplatíš dlhy a pomaličky sa odrazíš z dna. po 3 rokoch bude s teba poraďák na porade a budeš radiť iným aby nemysleli na lano
zk24
09.08.11,12:45
Moznost poziadat rodinu asi nie je aktualna?

Neviem ake su podmienky v nebankovkach, ale oni zvyknu pozicavat vsetkym a najradsej takym ktori na to nemaju. maju vysoke uroky, ale ak by si tym ze vyplatis vsetky ostatne dlhy mal vyriesit situaciu......

Neviem odkial si, ale je problem najst si dalsiu pracu? V takych hypermarketoch ako je Tesco beru stale ludi, ak sa ti nehnusi robota...

keby som bola na dne, sla by som umyvat aj stanicne toalety.
srska
09.08.11,12:48
Moznost poziadat rodinu asi nie je aktualna?

Neviem ake su podmienky v nebankovkach, ale oni zvyknu pozicavat vsetkym a najradsej takym ktori na to nemaju. maju vysoke uroky, ale ak by si tym ze vyplatis vsetky ostatne dlhy mal vyriesit situaciu......

Neviem odkial si, ale je problem najst si dalsiu pracu? V takych hypermarketoch ako je Tesco beru stale ludi, ak sa ti nehnusi robota...

keby som bola na dne, sla by som umyvat aj stanicne toalety.presne ako píšeš - kto sa hanbí, má prázdne gamby
uzeb
09.08.11,12:49
1, Aspoň sám sebe si priznaj pravdu (predsa bývaš / ješ / oblikaš sa / máš komp - lebo sem píšeš )

2, Urob si inventúru

3, Porozmýšľaj

4, Urob kalkuláciu

5, Porozprávaj sa s "najväčším " exekútorom

6,

7,

8, Potom sa príď opýtať sem.


To som urobil. Byvam u rodicov, jem zadarmo, kom nemam, ... mam len auto ktore nepredam ani za 1000€ a to nutne potrebujem, pretoze uz ked mi pride nejaky "kseft" tak ho bez auta neurobim.
uzeb
09.08.11,12:51
Moznost poziadat rodinu asi nie je aktualna?

Neviem ake su podmienky v nebankovkach, ale oni zvyknu pozicavat vsetkym a najradsej takym ktori na to nemaju. maju vysoke uroky, ale ak by si tym ze vyplatis vsetky ostatne dlhy mal vyriesit situaciu......

Neviem odkial si, ale je problem najst si dalsiu pracu? V takych hypermarketoch ako je Tesco beru stale ludi, ak sa ti nehnusi robota...

keby som bola na dne, sla by som umyvat aj stanicne toalety.


nebojim sa roboty... nejake zarobky mam ale nedostacujuce. Viem, ze sa da najst si robotu ale platovo si neprilepsim. Hladal som...
Dáša_
09.08.11,12:51
To som urobil. Byvam u rodicov, jem zadarmo, kom nemam, ... mam len auto ktore nepredam ani za 1000€ a to nutne potrebujem, pretoze uz ked mi pride nejaky "kseft" tak ho bez auta neurobim.

vieš, vlastne si na tom ešte dobre, lebo nemáš rodinu, o ktorú sa treba starať

aj ke´d na druhú stranu, otázka, na čom si stihol v tom prípade narobiť také dlhy...
rudopp
09.08.11,12:54
To som urobil. Byvam u rodicov, jem zadarmo, kom nemam, ... mam len auto ktore nepredam ani za 1000€ a to nutne potrebujem, pretoze uz ked mi pride nejaky "kseft" tak ho bez auta neurobim.

Tak to ťa už môžeme iba poľutovať, že si to neurobil skôr (povedzme o rok).

PS
Už si požiadal o normálnu pôžičku ????
(povedzme rodičov :D )
rudopp
09.08.11,12:56
vieš, vlastne si na tom ešte dobre, lebo nemáš rodinu, o ktorú sa treba starať

aj ke´d na druhú stranu, otázka, na čom si stihol v tom prípade narobiť také dlhy...

Keď človek chce, tak to ide.
uzeb
09.08.11,13:00
vieš, vlastne si na tom ešte dobre, lebo nemáš rodinu, o ktorú sa treba starať

aj ke´d na druhú stranu, otázka, na čom si stihol v tom prípade narobiť také dlhy...


mam dieta ale so zenou spolu nezijeme. nastastie mame dobry vstah a nemam sudom prikazane alimenty.
uzeb
09.08.11,13:02
vieš, vlastne si na tom ešte dobre, lebo nemáš rodinu, o ktorú sa treba starať

aj ke´d na druhú stranu, otázka, na čom si stihol v tom prípade narobiť také dlhy...


K dlhom som sa dostal tak, ze som investoval do nespravnych veci... Skusal som podnikat a nevyslo to podla predstav.
rudopp
09.08.11,13:04
K dlhom som sa dostal tak, ze som investoval do nespravnych veci... Skusal som podnikat a nevyslo to podla predstav.

Tebe (aj iným).

Nie si štát : Brzdiť treba skôr, ako splátky dosiahnu 50 % z príjmov
(nechoď na taký level, na ktorý nemáš)
uzeb
09.08.11,13:16
Tebe (aj iným).

Nie si štát : Brzdiť treba skôr, ako splátky dosiahnu 50 % z príjmov
(nechoď na taký level, na ktorý nemáš)


Obcas zivot udeli rany z ktorych sa tazko clovek dostane. Tato situacia bola az do nedavna v pohode. Zvrtlo sa to behom dvoch mesiacov. Okrem toho... myslim si ze 10 000 nieje zas taka ciastka ze by sa to nedalo nejako normalne vyriesit... hladam len moznosti.
rudopp
09.08.11,13:22
Obcas zivot udeli rany z ktorych sa tazko clovek dostane. Tato situacia bola az do nedavna v pohode. Zvrtlo sa to behom dvoch mesiacov. Okrem toho... myslim si ze 10 000 nieje zas taka ciastka ze by sa to nedalo nejako normalne vyriesit... hladam len moznosti.

Hľadaj
misho188211
09.08.11,13:38
Ja byť v takej situácii poobzerám sa po práci z domu alebo v krajnom prípade nejaká MLM. Samozrejme nie hneď do toho skočiť po hlave. Zistiť o firme, ktorá také čosi ponúka, čo ponúka a či by bol o to medzi ľuďmi záujem .... urobiť si prieskum.
Ice dive
09.08.11,13:38
nebojim sa roboty... nejake zarobky mam ale nedostacujuce. Viem, ze sa da najst si robotu ale platovo si neprilepsim. Hladal som...
nerád ti to hovorím, ale ísť do tesca, alebo na stanicu vykladať vagóny resp. akákoľvek brigáda aj za 2 € na hodinu je vždy lepšie ako sedieť doma a čakať na kšeft, ktorý bez auta neurobíš.... byť na tvojom mieste tak sa snažím zarobiť aspoň niečo aby aj exekútor videl, že sa snažím splácať... a možno popri brigáde natrafíš aj na nejakú inú prácu a od dna budeš odrazený raz dva...
ono momentálne podľa mňa nie si v situácií, kedy by si mohol hladať prácu s lepším platovým ohodnotením...
rudopp
09.08.11,13:54
Ja byť v takej situácii poobzerám sa po práci z domu alebo v krajnom prípade nejaká MLM. Samozrejme nie hneď do toho skočiť po hlave. Zistiť o firme, ktorá také čosi ponúka, čo ponúka a či by bol o to medzi ľuďmi záujem .... urobiť si prieskum.

Ale fuj.

On potrebuje zarobiť - - nie prerobiť.
misho188211
09.08.11,13:57
Ale fuj.

On potrebuje zarobiť - - nie prerobiť.



Čudovali by ste sa.
srska
09.08.11,13:58
chlape nezávidim ti - bol som na tom horšie ako ty. ale dá sa to zvládnuť. treba sa zatnúť a brať čo príde. máš hlavu a predpokladám nielen na to aby si na nej nosil čapicu.
rudopp
09.08.11,14:00
chlape nezávidim ti - bol som na tom horšie ako ty. ale dá sa to zvládnuť. treba sa zatnúť a brať čo príde. máš hlavua predpokladám nielen na to aby si na nej nosil čapicu.


Alebo aby nepršalo do krku :)
misho188211
09.08.11,14:01
Uzeb : Odkiaľ ste a na akú činnosť máte živnosť ?
rudopp
09.08.11,14:02
Čudovali by ste sa.

Nebuď parazit.

On potrebuje niečo zarobiť už budúci týždeň (možno desiatky € )

Nie "až sa ti biznis rozbehne" :D:D:D:D.
misstka
09.08.11,15:09
Dobry den. Vdaka vlastnej hluposti v mladom veku som sa dostal do takzvaneho "kolotoca" uverov a potreboval by som radu. Mam niekolko mensich poziciek a cez exekutorov splacam nedoplatok VZP a povolene precerpanie a ucte v banke. Momentalne sa mi zivotna situacia v ramci prace (zivnostnik) skomplikovala natolko ze niesom schopny vsetky tieto dlhy splacat. Mesacne sa splhaju k 700€ a to je priliz. Chcel by som to vsetko vyplatit z nejakej pozicky na vyssiu sumu a dlhsi cas splacania ale kedze som zivnostnik a danove som mal nulove, +mam samozrejme zopar zapisov v uverovom registry, nikto mi nepozicia ani 300€. Viem, ze este niekolko mesiacov nebudem schopny zarobit tolko penazi aby som pokril uz teraz omeskane splatky. Prosim, ak by ste niekto mali akukolvek radu ako sa dostak k cca 10 000€ na dlhsiu dobu splacania, bol by som vdacny.

Tak to sa nedostaneš k 10 000€, lebo aj nebankovky pri takej sume potrebujú ručenie majetkom, ktorý nemáš. Ak nemôžu pomôcť rodičia alebo niekto z rodiny nejakou pôžičkou, tak ti ostáva len komunikovať s veriteľmi, vysvetľovať im situáciu a určite sa nájdu aj taký, čo pristúpia na zníženie splátok alebo niekoľkomesačný odklad splátok. A zároveň treba nejako tie peniaze čo najskôr začať zarábať.
Nezabúdaj na to, že v tvojej situácii je každé € dobré, treba brať všetko a snažiť sa čo najskôr splatiť všetky alebo väčšinu dlhov. Si ešte mladý, hádam si sa poučil, takže neber to až tak tragicky, treba sa len snažiť a určite sa z toho dostaneš a potom budeš môcť začať žiť život bez dlhov a odopierania .
uzeb
09.08.11,18:22
Uzeb : Odkiaľ ste a na akú činnosť máte živnosť ?

som z bratislavy a mam 26 zivnostenskych listov prevazne z prostreda kultury (ozvucenie, produkcia,...) ale mam aj stavbarske prace, prevadzkovanie zariadeni a samozrejme velko-maloobchod.
rudopp
09.08.11,18:35
som z bratislavy a mam 26 zivnostenskych listov prevazne z prostreda kultury (ozvucenie, produkcia,...) ale mam aj stavbarske prace, prevadzkovanie zariadeni a samozrejme velko-maloobchod.

Možno mal na mysli, čo vieš robiť.
uzeb
09.08.11,18:42
Možno mal na mysli, čo vieš robiť.

takmer vsetko ;) nemam nejake extra vzdelanie ale rychlo sa naucim cokolvek a robil som v zivote uz kadeco...
Mila123
09.08.11,19:00
takmer vsetko ;) nemam nejake extra vzdelanie ale rychlo sa naucim cokolvek a robil som v zivote uz kadeco...

ja sa iba čudujem, že si z BA a máš problém zarobiť to nejaké €....a čo máme povedať, resp. napísať , keď sme z oblastí s 20% nezamestnanosťou????
lujza.j
09.08.11,19:05
ja sa iba čudujem, že si z BA a máš problém zarobiť to nejaké €....a čo máme povedať, resp. napísať , keď sme z oblastí s 20% nezamestnanosťou????

tak sa nečuduj BA nie je pupok SR aj keď si to celé SR myslí.tiež som z BA môj chlap išiel pred mesiacom muklovať do De, také to tu je skvelé...... ja sa nesťažujem len reagujem.
Mila123
09.08.11,19:10
[QUOTE=lujza.j;1819592]tak sa nečuduj BA nie je pupok SR aj keď si to celé SR myslí.tiež som z BA môj chlap išiel pred mesiacom muklovať do De, také to tu je skvelé...... ja sa nesťažujem len reagujem.[/QUOTE

mimotemy príď tu a uvidíš...nielen krásy Tatier ale aj realitu.....
Stanislav 1975
09.08.11,19:21
som z bratislavy a mam 26 zivnostenskych listov prevazne z prostreda kultury (ozvucenie, produkcia,...) ale mam aj stavbarske prace, prevadzkovanie zariadeni a samozrejme velko-maloobchod.

26 živn. listov- tolko ani Kollár ich nemá...
Stanislav 1975
09.08.11,19:22
Alebo aby nepršalo do krku :)

:D:D:D
rudopp
10.08.11,07:02
26 živn. listov- tolko ani Kollár ich nemá...

kde ja s mojimi 7 :mee:
rudopp
10.08.11,07:03
26 živn. listov- tolko ani Kollár ich nemá...

To musí byť fasa živnostenský úrad
(koľko chcete ?? / 23 / IBA ?? )
Mária27
10.08.11,11:03
Dobrý inzerát: ak by ťa prijali, môžeš svoj byt prenajať
http://www.profesia.sk/praca/ivos/O1104044
rudopp
10.08.11,12:00
Dobrý inzerát: ak by ťa prijali, môžeš svoj byt prenajať
http://www.profesia.sk/praca/ivos/O1104044

Až na to, že býva u rodičov :D .
Mária27
10.08.11,12:06
Až na to, že býva u rodičov :D .
To je fakt, nemám čas čítať podrobne 48 príspevkov.
Ale dúfam, že niekto z Porady ten inzerát využije:)
skaspa
10.08.11,12:09
ako tu už bolo spomenuté doporučujem jednoznačne osobný bankrot, aj keď píšeš, že sa to pri 10 000 Eur neoplatí; ja tvrdím, že sa to oplatí; na to, aby si mohol vstúpiť do konkurzu potrebuješ mať minimálne 1659,70 Eur (§ 8 vyhlášky 665/2005); následne môžeš rovno požiadať o oddlženie - oddĺženie trvá tri roky (tzv.skúšobné obdobie) a keď ním prejdeš "Pohľadávky, ktoré zostali po zrušení konkurzu neuspokojené a ktoré neboli uspokojené ani počas skúšobného obdobia, sa zverejnením uznesenia o oddlžení v Obchodnom vestníku stávajú voči dlžníkovi nevymáhateľné." - § 171 ods. 2 zák. 7/2005; je pravdou, že budeš musieť počas trojročného skúšobného obdobia odvádzať správcovi sumu určenú súdom (max. 70 % z čistého príjmu) a odmenu správcovi min. 331,94 Eur stále by sa ti to oplatilo; dlh 10 000 Eur (ktorý nepochybne narastá každým dňom o úroky, odmenu exekútorovi...) - 1659,70 Eur majetok, ktorý musíš obetovať, aby konkurz začal a 3 x 331,94 Eur odmena správcovi = 7344,48 Eur; záleží samozrejme koľko ti určí súd platiť mesačne správcovi (ktorý z týchto platieb bude uspokojovať veriteľov - ako je spomenuté max do 70% čistého príjmu) ak by určil napr. 100 Eur za 3 roky to máš 3600 Eur, takže ešte "zarobíš" 3744,48 Eur a navyše budeš očistený od všetkých dlhov, lebo sa všetky pohľadávky voči tebe stanú nevymáhateľnými; skús kontaktovať nejakého konkurzného správcu, dohodni si s ním stretnutie a uvidíš, čo ti poradí;
Braňo
10.08.11,12:13
ako tu už bolo spomenuté doporučujem jednoznačne osobný bankrot, aj keď píšeš, že sa to pri 10 000 Eur neoplatí; ja tvrdím, že sa to oplatí; na to, aby si mohol vstúpiť do konkurzu potrebuješ mať minimálne 1659,70 Eur (§ 8 vyhlášky 665/2005); následne môžeš rovno požiadať o oddlženie - oddĺženie trvá tri roky (tzv.skúšobné obdobie) a keď ním prejdeš "Pohľadávky, ktoré zostali po zrušení konkurzu neuspokojené a ktoré neboli uspokojené ani počas skúšobného obdobia, sa zverejnením uznesenia o oddlžení v Obchodnom vestníku stávajú voči dlžníkovi nevymáhateľné." - § 171 ods. 2 zák. 7/2005; je pravdou, že budeš musieť počas trojročného skúšobného obdobia odvádzať správcovi sumu určenú súdom (max. 70 % z čistého príjmu) a odmenu správcovi min. 331,94 Eur stále by sa ti to oplatilo; dlh 10 000 Eur (ktorý nepochybne narastá každým dňom o úroky, odmenu exekútorovi...) - 1659,70 Eur majetok, ktorý musíš obetovať, aby konkurz začal a 3 x 331,94 Eur odmena správcovi = 7344,48 Eur; záleží samozrejme koľko ti určí súd platiť mesačne správcovi (ktorý z týchto platieb bude uspokojovať veriteľov - ako je spomenuté max do 70% čistého príjmu) ak by určil napr. 100 Eur za 3 roky to máš 3600 Eur, takže ešte "zarobíš" 3744,48 Eur a navyše budeš očistený od všetkých dlhov, lebo sa všetky pohľadávky voči tebe stanú nevymáhateľnými; skús kontaktovať nejakého konkurzného správcu, dohodni si s ním stretnutie a uvidíš, čo ti poradí;


A vieš mi povedať v čom sa to oplatí, keď rovnakú sumu zaplatí právnikom a súdom?
skaspa
10.08.11,12:20
A vieš mi povedať v čom sa to oplatí, keď rovnakú sumu zaplatí právnikom a súdom?
rovnakú sumu nezaplatí právnikom ani súdu; už som to tam vyrátaval - má dlh 10 000 Eur, ak neprejde oddlžením, bude musieť týchto 10000 Eur zaplatiť skôr či neskôr, exekútor bude čakať aj 5 a viac rokov;

keď pôjde na oddlženie bude ho to stáť: 1659,70 Eur a 3 x 331,94 Eur = 2655,52 Eur; potom záleží na skutočnosti koľko mu súd uloží platiť mesačne správcovi - správcovi ale neplatí odmenu, ale sumu na uspokojenie veriteľov - ak by to bolo 100 Eur mesačne tak za trojročné skúšobné obdobie je to 3600 Eur, takže ho to spolu bude stáť 6255,52 Eur - dlh má vyšší - 10 000 Eur; ten rozdiel sa stane nevymáhateľným, navyše počas skúšobného obdobia nemožno začať pre záväzky, kvôli ktorým sa dostal do "bankrotu" konanie o výkon rozhodnutia aní exekučné konanie- takže má pokoj od všetkých vymáhačov a exekútorov;

koľko si vypýta správca za to prvé sedenie netuším,ale určite to nebude 2700 Eur; žiadnych ďalších právnikov ani súdne poplatky platiť nemusí

samozrejme má aj druhú možnosť - neísť na bankrot a platiť exekútorovi jeho odmenu, stále narastajúce úroky z omeškania... navyše pri bankrote sa môže stať, že niektorý z veriteľov svoju pohľadávku neprihlási a teda nebude sa uspokojovať a po skúšobnom období bude nevymáhateľná...
Braňo
10.08.11,12:30
Akých 100 EUR mesačne, keď mu môžu zobrať 70% platu? Zaplatí viac ako 10000,- EUR.
skaspa
10.08.11,12:35
Akých 100 EUR mesačne, keď mu môžu zobrať 70% platu? Zaplatí viac ako 10000,- EUR.
max. do 70% z platu!!! neznamená to, že to bude 70% a zároveň neznamená, že ak bude prechádzať oddĺžením musí podnikať resp. byť zamestnaný - § 168 ods. 2 zákona 7/2005 "Dlžník je povinný počas skúšobného obdobia vynaložiť primerané úsilie na získanie zamestnania ako zdroja príjmu alebo začať podnikať s týmto cieľom..." Takže môže byť aj nezamestnaný a môže prejsť osobným bankrotom - preto som písal, že závisí od sumy, akú určí súd - preto by bolo dobré sa stretnúť s konkurzným správcov, ktorý má s týmto skúsenosti a vie povedať zhruba v akých výškach sa tie mesačné platby (resp. ročná platba) pohybujú resp. čo súd ovplyvňuje pri stanovení tejto výšky....

osobný bankrot samozrejme je len jednou z možností riešenia jeho situácie - nie jedinou - a treba zvážiť pre a proti a potom sa rozhodnúť; samozrejme keby mu súd určil platiť 600 Eur mesačne (7200 eur ročne), tak sa mu to neoplatí...
GABAZ
10.08.11,12:44
Môj známy riešil omnoho väčšie dlhy odchodom do zahraničia, kde si našiel prácu. Neviem presne ako to mal ošetrené s dlžníkmi a exekútormi, ale zo zárobku postupne splácal dlhy. Už je vonku asi 5 rokov a ešte sa tak skoro nevráti.
rudopp
10.08.11,13:02
rovnakú sumu nezaplatí právnikom ani súdu; už som to tam vyrátaval - má dlh 10 000 Eur, ak neprejde oddlžením, bude musieť týchto 10000 Eur zaplatiť skôr či neskôr, exekútor bude čakať aj 5 a viac rokov;

keď pôjde na oddlženie bude ho to stáť: 1659,70 Eur a 3 x 331,94 Eur = 2655,52 Eur; potom záleží na skutočnosti koľko mu súd uloží platiť mesačne správcovi - správcovi ale neplatí odmenu, ale sumu na uspokojenie veriteľov - ak by to bolo 100 Eur mesačne tak za trojročné skúšobné obdobie je to 3600 Eur, takže ho to spolu bude stáť 6255,52 Eur - dlh má vyšší - 10 000 Eur; ten rozdiel sa stane nevymáhateľným, navyše počas skúšobného obdobia nemožno začať pre záväzky, kvôli ktorým sa dostal do "bankrotu" konanie o výkon rozhodnutia aní exekučné konanie- takže má pokoj od všetkých vymáhačov a exekútorov;

koľko si vypýta správca za to prvé sedenie netuším,ale určite to nebude 2700 Eur; žiadnych ďalších právnikov ani súdne poplatky platiť nemusí

samozrejme má aj druhú možnosť - neísť na bankrot a platiť exekútorovi jeho odmenu, stále narastajúce úroky z omeškania... navyše pri bankrote sa môže stať, že niektorý z veriteľov svoju pohľadávku neprihlási a teda nebude sa uspokojovať a po skúšobnom období bude nevymáhateľná...

Ešte keby si tak vysvetlil, prečo by mu súd určil 100 € (za 3 roky 3600 € ) ak dlhuje 10 000 € .:D:D:D

PS
Súd môže dať platiť max 70%. Spätne z toho by mal príjem 143€/ mesiac?? - - keď min mzda je vyše 300)
Stanislav 1975
10.08.11,13:37
Inak,ja si tiež myslím, kvoli dlhu 10 000 sa NEOPLATÍ vyhlasiť osobný bankrot...-je mladý, to by mohol nejako za rok , dva naškrábať...
Dáša_
10.08.11,14:00
ako tu už bolo spomenuté doporučujem jednoznačne osobný bankrot, aj keď píšeš, že sa to pri 10 000 Eur neoplatí; ja tvrdím, že sa to oplatí; na to, aby si mohol vstúpiť do konkurzu potrebuješ mať minimálne 1659,70 Eur (§ 8 vyhlášky 665/2005); následne môžeš rovno požiadať o oddlženie - oddĺženie trvá tri roky (tzv.skúšobné obdobie) a keď ním prejdeš "Pohľadávky, ktoré zostali po zrušení konkurzu neuspokojené a ktoré neboli uspokojené ani počas skúšobného obdobia, sa zverejnením uznesenia o oddlžení v Obchodnom vestníku stávajú voči dlžníkovi nevymáhateľné." - § 171 ods. 2 zák. 7/2005; je pravdou, že budeš musieť počas trojročného skúšobného obdobia odvádzať správcovi sumu určenú súdom (max. 70 % z čistého príjmu) a odmenu správcovi min. 331,94 Eur stále by sa ti to oplatilo; dlh 10 000 Eur (ktorý nepochybne narastá každým dňom o úroky, odmenu exekútorovi...) - 1659,70 Eur majetok, ktorý musíš obetovať, aby konkurz začal a 3 x 331,94 Eur odmena správcovi = 7344,48 Eur; záleží samozrejme koľko ti určí súd platiť mesačne správcovi (ktorý z týchto platieb bude uspokojovať veriteľov - ako je spomenuté max do 70% čistého príjmu) ak by určil napr. 100 Eur za 3 roky to máš 3600 Eur, takže ešte "zarobíš" 3744,48 Eur a navyše budeš očistený od všetkých dlhov, lebo sa všetky pohľadávky voči tebe stanú nevymáhateľnými; skús kontaktovať nejakého konkurzného správcu, dohodni si s ním stretnutie a uvidíš, čo ti poradí;

Suma 1659,7 sa platí pri právnickej osobe, nie pri fyzickej osobe. Tam sa platí v prepočte 20 tisic Sk.
Problém osobného bankrotu sú pohľadávky, ktoré neboli prihlásené. S tými sa počas konkurzu nič nedeje. Maximálne by sa niektoré mohli stať premlčanými. Ale ak je napríklad už platobný rozkaz, tak sa dá vymáhať 10 rokov po právoplatnosti. Takže osobný bankrot nie je taký jednoznačný
Mila123
10.08.11,14:07
Ako by sa riešila situácia, keď by mal vyhlásený osobný bankrot a matka jeho dieťaťa by žiadala výživné......v predchádzajúcich príspevkoch písal, že je aj otcom, ale že dobre vychádza s matkou dieťaťa, kto vie do kedy ju bude baviť platiť úhrady na výživu a starostlivosť ich spoločného dieťaťa.........a neplatí žiadne (zatiaľ) výživné.....výživné je možné vymáhať predsa spätne až 3 roky? nie?
uzeb
10.08.11,15:53
Ako by sa riešila situácia, keď by mal vyhlásený osobný bankrot a matka jeho dieťaťa by žiadala výživné......v predchádzajúcich príspevkoch písal, že je aj otcom, ale že dobre vychádza s matkou dieťaťa, kto vie do kedy ju bude baviť platiť úhrady na výživu a starostlivosť ich spoločného dieťaťa.........a neplatí žiadne (zatiaľ) výživné.....výživné je možné vymáhať predsa spätne až 3 roky? nie?


platim, len to nemam prikazane sudom...
skaspa
10.08.11,15:55
Suma 1659,7 sa platí pri právnickej osobe, nie pri fyzickej osobe. Tam sa platí v prepočte 20 tisic Sk.
Problém osobného bankrotu sú pohľadávky, ktoré neboli prihlásené. S tými sa počas konkurzu nič nedeje. Maximálne by sa niektoré mohli stať premlčanými. Ale ak je napríklad už platobný rozkaz, tak sa dá vymáhať 10 rokov po právoplatnosti. Takže osobný bankrot nie je taký jednoznačný
nehovorím o výške preddavku na úhrady odmeny a výdavkov predbežného správcu (ktorý je tých 20 tis. SK), hovorím o preddavku na na úhradu nákladov konkurzu; ak zaplatím preddavok na úhradu odmeny predbežného správcu, ešte to neznamená, že bude konkurz aj vyhlásený;

k pohľadávkam: § 172 ods. 2 zákona 7/2005: "Pohľadávky, ktoré zostali po zrušení konkurzu neuspokojené a ktoré neboli uspokojené ani počas skúšobného obdobia, sa zverejnením uznesenia o oddlžení v Obchodnom vestníku stávajú voči dlžníkovi nevymáhateľné." - to platí aj pre neprihlásené pohľadávky, zákon neustanovuje, že sa to vzťahuje len na prihlásené pohľadávky

Ešte keby si tak vysvetlil, prečo by mu súd určil 100 € (za 3 roky 3600 € ) ak dlhuje 10 000 € .

PS
Súd môže dať platiť max 70%. Spätne z toho by mal príjem 143€/ mesiac?? - - keď min mzda je vyše 300)
neviem prečo, preto som mu doporučil sa poradiť s konkurzným správcom, ktorý bude skôr vedieť ako to chodí v praxi a aké výšky a na základe čoho sa určujú; zákon nikde nespomína, že nezamestnaný človek by nemohol prejsť osobných bankrotom, je potom na rozhodnutí súdu, či mu určí, že bude platiť každý rok 1000 eur alebo 2000 eur .... predpokladám, že v čase vydania rozhodnutie zrejme súd túto sumu určí inak nezamestnanému, inak zamestnanému s minimálnou mzdou a inak niekomu z nadpriemernou mzdou;
Dáša_
10.08.11,16:01
Ako by sa riešila situácia, keď by mal vyhlásený osobný bankrot a matka jeho dieťaťa by žiadala výživné......v predchádzajúcich príspevkoch písal, že je aj otcom, ale že dobre vychádza s matkou dieťaťa, kto vie do kedy ju bude baviť platiť úhrady na výživu a starostlivosť ich spoločného dieťaťa.........a neplatí žiadne (zatiaľ) výživné.....výživné je možné vymáhať predsa spätne až 3 roky? nie?

akékoľvek záväzky, ktoré vznikli po povolení oddlženia, nemajú na oddlženie žiaden vplyv. A oddlženie na ne. Jednoducho je to nový záväzok, ktorý vznikol rozhodnutím súdu o výživnom. Dlžník je povinný ho riadne plniť, podľa rozsudku o výživnom. Ak by mu tu vznikol dlh, prípadne exekúcia, malo by to zrejme neblahý vplyv na plynutie skúšobnej trojročnej doby.
Dáša_
10.08.11,16:09
k pohľadávkam: § 172 ods. 2 zákona 7/2005: "Pohľadávky, ktoré zostali po zrušení konkurzu neuspokojené a ktoré neboli uspokojené ani počas skúšobného obdobia, sa zverejnením uznesenia o oddlžení v Obchodnom vestníku stávajú voči dlžníkovi nevymáhateľné." - to platí aj pre neprihlásené pohľadávky, zákon neustanovuje, že sa to vzťahuje len na prihlásené pohľadávky

Skús si prečítať Ďuricu (konkurzný sudca krajského súdu v BB) - Konkurzné právo na Slovensku a v Európskej únii (str.566-7 ) a tam nájdeš vysvetlenie toho, že nevymáhateľnými sa po skúšobnej dobe stávajú iba neuspokojené prihlásené pohľadávky
pepa78
10.08.11,16:15
takmer vsetko ;) nemam nejake extra vzdelanie ale rychlo sa naucim cokolvek a robil som v zivote uz kadeco...

a to je problém...najlepšie bude naučiť sa chodiť každé ráno do roboty...každý mesiac dostaneš 400 - 500 € v čistom + nejaká brigáda 200 € a máš 600 - 700 €, pri dlhu 10k € to máš za 16 mesiacov splatené, teda ak píšeš o sume už aj s úrokmi z omeškania...ak predáš auto máš to ešte o mesiac skôr
skaspa
10.08.11,16:20
Skús si prečítať Ďuricu (konkurzný sudca krajského súdu v BB) - Konkurzné právo na Slovensku a v Európskej únii (str.566-7 ) a tam nájdeš vysvetlenie toho, že nevymáhateľnými sa po skúšobnej dobe stávajú iba neuspokojené prihlásené pohľadávky
ja som našiel takýto výklad od Branislava Pospíšila: Uvedený zánik vymáhateľnosti platí pre všetky pohľadávky, ktoré zostali po zrušení konkurzu neuspokojené, tak riadne prihlásené, ako aj tie, ktoré neboli v konkurze vôbec prihlásené. Uvedený zánik vymáhateľnosti ale neplatí pre tie pohľadávky, ktoré vznikli po zrušení konkurzu (počas skúšobného obdobia).
je to plne s dikciou zákona, lebo v zákone sa hovorí o všetkých pohľadávkach, nie sú selektívne vymedzené len tie, ktoré boli prihlásené

navyše pokiaľ by to bolo ako píšeš ty, odporuje to logike - osobný bankrot ťa má zbaviť všetkých dlhov; ak by teda fyzická osoba "vstúpila" do konkurzu, načo by som ja ako veriteľ prihlasoval pohľadávku, keď je predpoklad, že bude uspokojená len z časti; radšej ju neprihlásim a po zrušení konkurzu ju začnem vymáhať v 100 % výške - to predsa nemá logiku, to by si nikto pohľadávky neprihlasoval, lebo v konkurze je 100% uspokojenie nezabezpečeného veriteľa skôr fikcia ako realita
Dáša_
10.08.11,16:46
ja som našiel takýto výklad od Branislava Pospíšila: Uvedený zánik vymáhateľnosti platí pre všetky pohľadávky, ktoré zostali po zrušení konkurzu neuspokojené, tak riadne prihlásené, ako aj tie, ktoré neboli v konkurze vôbec prihlásené. Uvedený zánik vymáhateľnosti ale neplatí pre tie pohľadávky, ktoré vznikli po zrušení konkurzu (počas skúšobného obdobia).
je to plne s dikciou zákona, lebo v zákone sa hovorí o všetkých pohľadávkach, nie sú selektívne vymedzené len tie, ktoré boli prihlásené

navyše pokiaľ by to bolo ako píšeš ty, odporuje to logike - osobný bankrot ťa má zbaviť všetkých dlhov; ak by teda fyzická osoba "vstúpila" do konkurzu, načo by som ja ako veriteľ prihlasoval pohľadávku, keď je predpoklad, že bude uspokojená len z časti; radšej ju neprihlásim a po zrušení konkurzu ju začnem vymáhať v 100 % výške - to predsa nemá logiku, to by si nikto pohľadávky neprihlasoval, lebo v konkurze je 100% uspokojenie nezabezpečeného veriteľa skôr fikcia ako realita

no veď to je práve tá diera v zákone, kvôli ktorej sa osobné bankroty absolútne nerozbehli. Od 1.1.2006 ich bolo iba minimálne množstvo. Hoci by to veľa ľuďom pomohlo.


inak, keď neprihlásim pohľadávku a budem špekulovať, ľahko sa môže stať, že bude premlčaná ...

mmch, knižka, z ktorej cituješ, vyšla v roku 2005, t.j. pred účinnosťou zákona.

Kniha o ktorej hovorím je je z roku 2010 a je písaná človekom z praxe.
skaspa
10.08.11,18:02
no veď to je práve tá diera v zákone, kvôli ktorej sa osobné bankroty absolútne nerozbehli. Od 1.1.2006 ich bolo iba minimálne množstvo. Hoci by to veľa ľuďom pomohlo.
inak, keď neprihlásim pohľadávku a budem špekulovať, ľahko sa môže stať, že bude premlčaná ...
mmch, knižka, z ktorej cituješ, vyšla v roku 2005, t.j. pred účinnosťou zákona.
Kniha o ktorej hovorím je je z roku 2010 a je písaná človekom z praxe.
citoval som z komentára k zákonu 7/2005 - neviem, kedy bol písaný, ale je to zrejme jedno; keď nikto neprihlási pohľadávky, čo sa im podľa tvojho názoru oplatí (lebo budú môcť vymáhať pohľadávky po zrušení konkurzu), ako bude prebiehať konkurz? schôdza veriteľov bude ako zvolaná? lebo ak platí tvoj výklad, iba hlupák prihlási pohľadávku v prípade konkurzu FO; radšej bude čakať na zrušenie konkurzu a vymáhať pohľadávku potom; špekulácia... no ak by naozaj žiadny veriteľ pohľadávku neprihlásil, tak by konkurz asi aj rýchlo skončil a zas by bol dlžník tam kde predtým (ľahší o nejaké tie poplatky...)
konkurzy sú dosť obsiahly problém, zrejme sa tu nezhodneme, v konečnom dôsledku by si to mal riešiť zadávateľ témy
Dáša_
10.08.11,18:18
citoval som z komentára k zákonu 7/2005 - neviem, kedy bol písaný, ale je to zrejme jedno; keď nikto neprihlási pohľadávky, čo sa im podľa tvojho názoru oplatí (lebo budú môcť vymáhať pohľadávky po zrušení konkurzu), ako bude prebiehať konkurz? schôdza veriteľov bude ako zvolaná? lebo ak platí tvoj výklad, iba hlupák prihlási pohľadávku v prípade konkurzu FO; radšej bude čakať na zrušenie konkurzu a vymáhať pohľadávku potom; špekulácia... no ak by naozaj žiadny veriteľ pohľadávku neprihlásil, tak by konkurz asi aj rýchlo skončil a zas by bol dlžník tam kde predtým (ľahší o nejaké tie poplatky...)
konkurzy sú dosť obsiahly problém, zrejme sa tu nezhodneme, v konečnom dôsledku by si to mal riešiť zadávateľ témy


no veď ti stále hovorím, že to je diera alebo nedomyslenosť zákona. Preto tých osobných bankrotov je minimálne minimum.

Na druhej strane, keď sa chcem v účtovníctve takejto pohľadávky zbaviť (aj daňovo) a je mi jasné, že ju vymôžem len veľmi, veľmi ťažko, tak pohľadávku prihlásim bez ohľadu na špekulovanie.
Dáša_
23.08.11,03:58
TomasHo
27.08.11,06:52
Ved mu neradte chudakovi osobny bankrot - za prve je zjavne mlady, nevyzna sa, za druhe na bankrot treba mat peniaze v keseni a on nema nic, ani fuka, ved to pise. Co by nervov stravil s osobnym bankrotom u nas (na SK) to by tie peniaze mohol radsej zarobit.

Ja by som poradil, tak ako viaceri - vyuzit kazdu minutu dna, aby si nieco zarobil. Osobne napriklad obcas potrebujem pomocnika na stavbu, platim 3e na hodinu a pokial nie je clovek uplne nemozne drevo, zarobi 30e za den. Nie je to vela, za mesiac to neda ani tych 600e, ale je to nieco a zostava cas na "fusky" blizsie nespecifikovaneho charakteru.

Taketo brigady by som hladal cez net - inzeraty typu - pomozem pri stavbe, pomozem pri neviem com, dalej vylepit cedule na miestne urady, zastavky, vchody domov, propagujuce tvoje sluzby, aj v sirsom okoli.

Zaroven - obchadzat restiky a krcmy, ci nepotrebuju casnika - tak by si zarobil dost a este sa mozno aj najes, kvalifikaciu netreba veskeru zadnu, len poctivost.

No a navyse, ak mas to auto, kukaj okolo kontajnerov, ci sa tam obcas neobjavi nejaky zelezny odpad. Ja financnym nedostatkom netrpim, ale ked vidim, ako niekto vyhodi dva radiatory, tak ich hned berem do zbernych surovin a 15 eciek je v keseni.

Hlavne ziadne "konsolidacne" pozicky - nedavno bol kdesi clanok, ze cloveka akurat este viac zoderu.