sawyer25
09.08.11,16:14
Dobrý deň, mám vo vlastníctve 1/3 staršieho domu po rodičoch. Dostal som sa do dlhodobého sporu s jednou faktoringovou (vymáhačskou) spoločnosťou, pri splácaní odkúpenej pohľadávky. Moja finančná situácia neumožnuje splácanie dlhu a neustále narastajúce enormné úroky a penále v požadovaných splátkach. Všetky pokusy o úpravu splátkového kalendáru a mimosúdneho riešenia problému zlyhali. Táto spoločnosť sa dostala ku kópii listu vlastníctva z katastra a vyhrážajú sa exekučným konaním na túto nehnuteľnost, ktorej vlastním 30%. Obýva ju môj brat, ktorý je väčšinovým vlastníkom a je jediný kto tam má trvalý pobyt. Moja otázka znie či môže exekútor v prípade exekučného konania nejakým spôsobom siahnuť na tento majetok, poprípade ak áno ako sa dá proti tomu brániť. Ďakujem za skorú odpoveď.
Mária27
09.08.11,17:34
Exelučný poriadok

§ 166
Predaj spoluvlastníckeho podielu

(1) Na exekúciu predajom spoluvlastníckeho podielu na hnuteľnej veci alebo na nehnuteľnosti sa použijú ustanovenia o exekúcii predajom hnuteľných vecí a nehnuteľností. O vykonaní exekúcie upovedomí exekútor ostatných spoluvlastníkov.

(2) Spoluvlastník hnuteľnej veci alebo nehnuteľnej veci, ktorá je v podielovom spoluvlastníctve, môže zabrániť predaju veci, ak najneskôr do začiatku dražby zloží u exekútora v hotovosti alebo šekom na účet exekútora sumu vo výške podielu, ktorý sa má vydražiť. Ak jeden zo spoluvlastníkov zloží túto sumu na účet exekútora, považuje sa za vydražiteľa podielu; ak uvedenú sumu zloží na účet exekútora viac spoluvlastníkov, zužuje sa okruh dražiteľov podielu iba na spoluvlastníkov. Ďalej exekútor postupuje podľa ustanovení o dražbe.

(3) Nadobudnutie spoluvlastníckeho podielu podlieha schváleniu súdom.
draik
10.08.11,08:29
Len pre istotu: Siahnuť môže iba na podiel dlžníka nie na celú nehnuteľnosť. V každom prípade sa ale oplatí zabrániť prevodu podielu do "nepovolaných" rúk, napríklad spôsobom, ako je uvedené vyššie. Podiel na nehnuteľnosti totiž znamená možnosť túto nehnuteľnosť užívať.