katuliK1986
09.08.11,18:53
Dobrý podvečer,

snáď mi tu bude niekto vedieť poradiť. Preposielame dividendy z účtu, ktorý vedieme v českých korunách (devízový účet). Potrebujem sa poradiť aký kurz mám potom použiť pri účtovaní tohto výpisu pri prepočítaní na EURO. V akom kurze teda ocením úbytok devíz pri úhrade nášho záväzku z titulu divided. Úrada smeruje do ČR.

Podľa zákona by som použila kurz ECB deň pred uskutočením prípadu...V Cenigovej som sa dočítala, že MOŽNO použiť FIFO alebo aritmet. priemer:confused:
katuliK1986
10.08.11,04:47
skúsim si posunúť, možno sa nájde niekto, kto mi poradí :-)
VieraPopluharova
10.08.11,06:07
Zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov v § 24 ods. 2 ustanovuje, že majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene (napríklad v amerických dolároch) sa prepočítajú na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou (ECB) alebo Národnou bankou Slovenska v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu alebo v iný deň, ak to ustanovuje osobitný predpis (napríklad zákon o bankách). V prípade, že dňom uskutočnenia účtovného prípadu je sobota, nedeľa alebo pondelok, použije sa referenčný výmenný kurz vyhlásený v najbližší skorší deň (teda v piatok), prípadne ak nebol v tento deň (piatok) vyhlásený referenčný výmenný kurz (napríklad ak pre ECB výnimočne na piatok pripadne sviatok), tak sa použije posledný známy vyhlásený referenčný výmenný kurz

a prikladam link na nbs :http://www.nbs.sk/sk/faq/faq-skupina-otazok/_kurzovy-listok
katuliK1986
10.08.11,06:17
ďakujem, z toho mi jasne vyplýva, že pri zúčtovaní úhrady dividend z českého účtu použijem pri bankovom výpise na prepočet kurz ECB z dňa predchádzajúceho dňu uskutočnenia účtovného prípadu.