zuzusa
09.08.11,19:47
Chcem sa spýtať,treba pokladňu pri predaji cez internet,ak ku každej zákazke priložím faktúru,alebo treba priložiť aj pokladničný doklad?
KEJKA
09.08.11,19:46
pri predaji cez internet ti predsa platia bezhotovostne, či nie?
ERP preto nepotrebuješ.
alessi
09.08.11,19:54
budem trochu rypák ale rátam aj s takouto možnosťou: cez net si objedná niekto niečo z môjho eshopu. Kedže býva o poschodie vyššie, vedľa o vchod vedľa, je to môj známy a pod. čo fčul? majú mi tiež zaplatiť cez net? čo ak sú to starší ľudia, čo na nete síce vedia iba prehliadať ale nevedia robiť s inet bankingom, resp. je pre mňa blbé ich posielať na poštu s vypísaním šekom. alebo majú mi dať peniaze a ja to pošlem v ich mene šekom na účet? či vtedy môžem aj na paragon? príjemku?
Dáša_
09.08.11,19:58
budem trochu rypák ale rátam aj s takouto možnosťou: cez net si objedná niekto niečo z môjho eshopu. Kedže býva o poschodie vyššie, vedľa o vchod vedľa, je to môj známy a pod. čo fčul? majú mi tiež zaplatiť cez net? čo ak sú to starší ľudia, čo na nete síce vedia iba prehliadať ale nevedia robiť s inet bankingom, resp. je pre mňa blbé ich posielať na poštu s vypísaním šekom. alebo majú mi dať peniaze a ja to pošlem v ich mene šekom na účet? či vtedy môžem aj na paragon? príjemku?
zatiaľ ešte môžeš prijímať uhrady faktúr v hotovosti. od nového roku už potrebuješ registračku.
alessi
09.08.11,20:05
a môžem to v špeci pripadoch riešeť tak, že im dám vyplnenú poukážku?

dúfam, že služby za ktoré stačí ppd sa nemenil, lebo by som viac zaplatil za erp ako za tie služby dokopy.
Dáša_
09.08.11,20:07
a môžem to v špeci pripadoch riešeť tak, že im dám vyplnenú poukážku?

dúfam, že služby za ktoré stačí ppd sa nemenil, lebo by som viac zaplatil za erp ako za tie služby dokopy.

myslíš pri osobnom odbere?
alessi
09.08.11,20:11
ano. mylsim si že v blizkom okoli si urobim aj sam rozvozcu. pokiaľ by sa dlao, tak aj vrámci mesta. NMNV brázdim denne aj tak. teda ak by nemali oni prísť za mnou. ale jeden môj kolega ma učil "bližejc k zákaznikum" takže radšej ja ku nim.
ondrejvla
09.08.11,20:34
ano. mylsim si že v blizkom okoli si urobim aj sam rozvozcu. pokiaľ by sa dlao, tak aj vrámci mesta. NMNV brázdim denne aj tak. teda ak by nemali oni prísť za mnou. ale jeden môj kolega ma učil "bližejc k zákaznikum" takže radšej ja ku nim.

Tak k zákazníkom ERP:)
alessi
09.08.11,20:48
a keby im dal poštové poukáýky? vľak to je bezhotovostná platba, nie?
SalveQ
18.08.11,19:26
Pozor s tými PPD k faktúre. Tie sú tento rok dovolené iba pre firmy, ktoré vznikli pred 30.12.2010. Firmy, ktoré vznikli po tomto termíne musia pri akejkoľvek forme platby v hotovosti (aj pri platbe v hotovosti za vystavenú faktúru) použiť ERP podľa nového zákona. Navyše pre účtenku za platbu za faktúru platia osobitné pravidlá. Pre takéto firmy platí výlučne už iba nový zákon o ERP a teda pre nich neexistuje žiadna výnimka! Výnimku tvorí úhrada faktúry na účet, alebo na dobierku, vtedy samozrejme pokladňu netreba.

Poštová poukážka je určite prijateľná ak sa jedná o platbu za faktúru na účet.
lentaknaokraj
18.08.11,20:13
budem trochu rypák ale rátam aj s takouto možnosťou: cez net si objedná niekto niečo z môjho eshopu. Kedže býva o poschodie vyššie, vedľa o vchod vedľa, je to môj známy a pod. čo fčul? majú mi tiež zaplatiť cez net? čo ak sú to starší ľudia, čo na nete síce vedia iba prehliadať ale nevedia robiť s inet bankingom, resp. je pre mňa blbé ich posielať na poštu s vypísaním šekom. alebo majú mi dať peniaze a ja to pošlem v ich mene šekom na účet? či vtedy môžem aj na paragon? príjemku?
nechcem byt ani ja rypak.ale naco je znamemu blocek?Nechcem ta navadzat na nic protizakonne,ale realita je realita.Takze bud mu to das bez blocka a nas stat pride o dan z prijmu(snad neskrachuje),alebo si kvoli znamemu nudes musiet kupit RP.Takze ako ti niekto uz povedal,uz ziadne FA v hotovost bez RP od 1.1.2011.Ale podla mna,ak chces mat len eshop tam ti RP nebude treba.A znamym radsej nepredavaj,je s tym len ostara )
alessi
18.08.11,20:14
ok dik, som živnostnik od 1. 8. 2010.
Takže nasledovne:
1. prídem ku žiakovi, doučím ho, podám jeho rodičovi šek s vypísaními mojimi údajmi a sumovou za hodinu/ za daný mesiac
2. podľa výpisu na účte zaúčtujem do PD príjem na účet
3. priebežne vediem preukaz doučovania, kde mi žiak podpisom dosvedčí že hodina prebehla. a na základe neho vystavím poštovú poukážku

V takomto prípade mám tiež vystavovať Fa alebo po príjme na účet zrobím PPD?
lentaknaokraj
18.08.11,20:25
1.ak pouzivas postovu poukazku a neprijmas platby v hotovosti nepotrebujes ERP
2.to uz je otazka je uctovnika,a ten ti povie,ci musis urobit fakturu alebo nie
tictac7
18.08.11,20:32
ok dik, som živnostnik od 1. 8. 2010.
Takže nasledovne:
1. prídem ku žiakovi, doučím ho, podám jeho rodičovi šek s vypísaními mojimi údajmi a sumovou za hodinu/ za daný mesiac
2. podľa výpisu na účte zaúčtujem do PD príjem na účet
3. priebežne vediem preukaz doučovania, kde mi žiak podpisom dosvedčí že hodina prebehla. a na základe neho vystavím poštovú poukážku

V takomto prípade mám tiež vystavovať Fa alebo po príjme na účet zrobím PPD?

...toto nie. ...si treba pozrieť zákon - ERP sa týkajú len TOVARU a V ZÁKONE (teda v jeho prílohe) VYMENOVANÝCH SLUŽBÁCH - urob kukuč trocha, už sa to tu rozoberalo od r. 2008 - aj taká straaašne dlhá téma, tam je úplne všetko, skús si to nájsť podľa mojich príspevkov, niekedy v júli t.r. som tam čosi písala. Keď nenájdeš daj vedieť, zajtra lebo kedy kuknem....
a inak, to doučovanie tam nie je -teda na to ERP nepotrebuješ :)
alessi
18.08.11,21:44
To ja viem len tu ktosi spomínal že od noveho roku budú vsetky služby za hotovost na erp. Tuším Kejka.
o zozname viem to som si dávnejšie študoval. Doučovanie tam nie je.
derek191919
18.08.11,22:23
Dobrý deň,
aj mňa by zaujímala táto téma. Som živnostník od 20.3.2010 a chystám sa prenajímať reklamné plochy iným firmám. Môžem to spraviť do konca tohto roka tak, že pri objednávke im vystavím faktúru a pri platbe v hotovosti vypíšem PPD? Alebo mi stačí iba PPD bez faktúry? Alebo to vôbec nemôžem tak spraviť? Ďakujem za odpovede.
SalveQ
19.08.11,08:00
V tomto prípade iba PPD nestačí. Musí sa vystaviť faktúra a na základe nej sa vypíše PPD. Keďže ste živnostník od minulého roka, pre vás platí to, že ešte môžete do konca tohto roka používať takúto formu úhrady. Ak nechcete vystavovať faktúry a chcete prijímať platbu v hotovosti, na to musíte použiť pokladnicu, nie iba PPD.
JAJA11
19.08.11,08:12
a keby im dal poštové poukáýky? vľak to je bezhotovostná platba, nie?

áno, platba poštovou pokážkou je platba na účet a pokladňu netreba. Ak sú zákaznici ochotní zaplatiť na pošte alebo v banke, netreba pokladňu :rolleyes:
derek191919
19.08.11,08:13
V tomto prípade iba PPD nestačí. Musí sa vystaviť faktúra a na základe nej sa vypíše PPD. Keďže ste živnostník od minulého roka, pre vás platí to, že ešte môžete do konca tohto roka používať takúto formu úhrady. Ak nechcete vystavovať faktúry a chcete prijímať platbu v hotovosti, na to musíte použiť pokladnicu, nie iba PPD.

Dakujem veľmi za odpoveď :)
JAJA11
19.08.11,08:15
To ja viem len tu ktosi spomínal že od noveho roku budú vsetky služby za hotovost na erp. Tuším Kejka.
o zozname viem to som si dávnejšie študoval. Doučovanie tam nie je.

To nie je pravda, zoznam služieb, pri ktorých netreba pokladňu, zostáva. Takže aj naďalej pri nich netreba pokladňu. :o
Správne má byť, že je to zoznam služieb, pri ktorých má byť pokladňa, ospravedlňujem sa.
JAJA11
19.08.11,08:20
ok dik, som živnostnik od 1. 8. 2010.
Takže nasledovne:
1. prídem ku žiakovi, doučím ho, podám jeho rodičovi šek s vypísaními mojimi údajmi a sumovou za hodinu/ za daný mesiac
2. podľa výpisu na účte zaúčtujem do PD príjem na účet
3. priebežne vediem preukaz doučovania, kde mi žiak podpisom dosvedčí že hodina prebehla. a na základe neho vystavím poštovú poukážku

V takomto prípade mám tiež vystavovať Fa alebo po príjme na účet zrobím PPD?

po príjme na účte sa už PPD nerobí.

Ja by som asi robila faktúry, kvôli prehľadnosti, prípadne by som si spísala zmluvu s dotyčným a odložila by som si ten zápisník, v ktorom mám podpísané hodiny, na základe ktorých mi posielali peniaze. Daňovému úradu treba preukázať z čoho vznikli príjmy. Ak by iba chodili peniaze na účet, bez akýchkoľvek podkladov, bol by v tom chaos :)
AdaMtiM
19.08.11,08:23
Teda úhrada pohľadávky v hotovosti - jedine cez ERP , ale každá úhrada pohľadávky alebo len úhrada pohľadávky za tovar? Teda úhrada pohľadávky v hotovosti za služby uvedené v prílohe - cez ERP , ale ostatné môžem uhrádzať bez ERP. Alebo odsek h, zákona o ERP 289/2008 hovorí že všetky služby cez ERP? načo je potom odstavec j, zákona?
AdaMtiM
19.08.11,08:26
To nie je pravda, zoznam služieb, pri ktorých netreba pokladňu, zostáva. Takže aj naďalej pri nich netreba pokladňu. :o

Práveže príloha č. 1 zákona č. 289/2008 o ERP je o službách pri ktorých TREBA ERP....či sa mýlim?
JAJA11
19.08.11,09:25
Práveže príloha č. 1 zákona č. 289/2008 o ERP je o službách pri ktorých TREBA ERP....či sa mýlim?

Ospravedlňujem sa, áno je to zoznam služieb, pri ktorých pokladňu treba :o
BIZAL
19.08.11,09:27
V tomto prípade iba PPD nestačí. Musí sa vystaviť faktúra a na základe nej sa vypíše PPD. Keďže ste živnostník od minulého roka, pre vás platí to, že ešte môžete do konca tohto roka používať takúto formu úhrady. Ak nechcete vystavovať faktúry a chcete prijímať platbu v hotovosti, na to musíte použiť pokladnicu, nie iba PPD.


Ako sa da obist povinnost pouzivania RP okrem platby na ucet?
Kořalníková Katka
19.08.11,09:35
Prosím Vás keď manžel je živnostník(stavbár) urobí faktúru prijme peniaze v hotovosti aj vtedy musí mať registračnú pokladňu?Už sa vôbec nebudú používať PPD?Od kedy to bude všetko platiť ďakujem za radu.
veronikasad
19.08.11,09:46
Ako sa da obist povinnost pouzivania RP okrem platby na ucet?
po 1.1.2012 pri predaji tovaru a poskytovaní služieb, na ktoré sa vzťahuje evidencia tržieb cez ERP- sa to obísť nedá.
veronikasad
19.08.11,09:48
Prosím Vás keď manžel je živnostník(stavbár) urobí faktúru prijme peniaze v hotovosti aj vtedy musí mať registračnú pokladňu?Už sa vôbec nebudú používať PPD?Od kedy to bude všetko platiť ďakujem za radu.
Nie, nemusí. Stavebné práce nie sú medzi službami, na ktoré sa vzťahuje evidencia tržieb cez ERP.
BIZAL
19.08.11,09:48
po 1.1.2012 pri predaji tovaru a poskytovaní služieb, na ktoré sa vzťahuje evidencia tržieb cez ERP- sa to obísť nedá.


Cize ak mi zakaznici budu stale platit na ucet, nebude mi treba RP, vsak?
veronikasad
19.08.11,09:49
Cize ak mi zakaznici budu stale platit na ucet, nebude mi treba RP, vsak?
ak pôjde o uhradu pohladávky (vystavuješ faktúru, ktorú ti uhradia na účet), nepotrebuješ ERP.
BIZAL
19.08.11,09:50
ak pôjde o uhradu pohladávky (vystavuješ faktúru, ktorú ti uhradia na účet), nepotrebuješ ERP.


Dakujem.
Kořalníková Katka
19.08.11,10:04
Prosím Vás a ktoré sú to služby ktoré sa vzťahuje na registračnú pokľadňu?Keď má známy autodopravu a živnostník mu ide odviesť urobí mu faktúru vtedy musí mať tiež registračnu pokladňu?
veronikasad
19.08.11,10:14
Prosím Vás a ktoré sú to služby ktoré sa vzťahuje na registračnú pokľadňu?Keď má známy autodopravu a živnostník mu ide odviesť urobí mu faktúru vtedy musí mať tiež registračnu pokladňu?
nájdeš v prílohe zákona

http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=24551&d=1217581957
Kořalníková Katka
19.08.11,10:22
Ďakujem našla som že stavbári tam nie sú to znamená že PPD môžu používať.
Alenaa
02.09.11,08:22
Ahojte,
tiež ma zaujíma problematika s ERP.

1./ - stavbári naďalej môžu prijať peniaze v hotovosti za uhr. faktúry na príjmový doklad?


2./ novovzniknutá firma (v roku 2011/) má povinnosť hneď od založenia účtovať príjmy len cez RP?

Ďakujem, Alena
KEJKA
02.09.11,08:40
1.......áno, môžu
2. áno, má povinnosť.
Alenaa
02.09.11,08:47
1.......áno, môžu
2. áno, má povinnosť.
Ďakujem za odpoveď,
ešte podotázka:
K bodu 2: povinnosť stále platí len v prípade, že vykonáva služby, na ktoré sa vzťahuje povinnosť evidencie RP?
KEJKA
02.09.11,09:07
samozrejme.
veronikasad
02.09.11,09:15
Ahojte,
tiež ma zaujíma problematika s ERP.

1./ - stavbári naďalej môžu prijať peniaze v hotovosti za uhr. faktúry na príjmový doklad?


2./ novovzniknutá firma (v roku 2011/) má povinnosť hneď od založenia účtovať príjmy len cez RP?

Ďakujem, Alena
1. predávajú aj materiál ?

2. s akým predmetom podnikania ?
Alenaa
02.09.11,09:19
1. predávajú aj materiál ?

2. s akým predmetom podnikania ?
1. Občas predávajú aj materiál - ale v tom prípade ide platba cez účet.

2. montáž, rekonštrukcia technických zariadení, sprostredkovateľská činnosť,
veronikasad
02.09.11,09:24
1. Občas predávajú aj materiál - ale v tom prípade ide platba cez účet.

2. montáž, rekonštrukcia technických zariadení, sprostredkovateľská činnosť,

pozri prílohu zákona o ERP, či tvoja služba je tam zahrnutá

http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=81540&d=1314617210
lejka
03.10.11,04:33
Prosím Vás, pri predaji ruží hosťom pri stole v reštaurácii budú musieť tiež používať od 1.1.2012 registračnú pokladnicu? Neviem si to predstaviť.
SalveQ
03.10.11,05:06
Prosím Vás, pri predaji ruží hosťom pri stole v reštaurácii budú musieť tiež používať od 1.1.2012 registračnú pokladnicu? Neviem si to predstaviť.

Je to predaj tovaru a navyše v hotovosti, t.j. ERP je povinná nie len po novom roku, ale aj TERAZ ! Existujú aj malé "kabelkové" ERP:

http://www.registracne-pokladnice.com/product/registracna-pokladna-datecs-dp-50-r-162/
lejka
03.10.11,06:05
Ďakujem Vám za rýchlu odpoveď. Ešte Vás prosím o informáciu, keď si moja neter-študentka VŠ- piatačka založí od 1.1.2012 živnosť na predaj kvetov po reštauráciách, a jej tržby cez ERP budú 150€ mesačne, aké odvody bude platiť? Vopred ďakujem.
Leila
07.12.11,12:58
Prosim Vas, musi firma pouzivat ERP uz teraz v roku 2010, ked ju uz ma naprogramovanu a pripravenu na rok 2012, alebo este moze vystavovat PPD za tovar???
JankaO
07.12.11,13:10
Prosim Vas, musi firma pouzivat ERP uz teraz v roku 2010, ked ju uz ma naprogramovanu a pripravenu na rok 2012, alebo este moze vystavovat PPD za tovar???
Pri predaji tovaru v hotovosti je povinnosť používať ERP od roku 1994.
Leila
07.12.11,13:20
Pri predaji tovaru v hotovosti je povinnosť používať ERP od roku 1994.

pardon, samozrejme na sluzby som sa chcela opytat...
KEJKA
07.12.11,13:21
Prosim Vas, musi firma pouzivat ERP uz teraz v roku 2010, ked ju uz ma naprogramovanu a pripravenu na rok 2012, alebo este moze vystavovat PPD za tovar???
myslíš PPD na úhrady faktúr za tovar? odo dňa inštalácie-uvedenia do prevádzky už musí fungovať po novom, teda žiadne PPD.
Ak myslíš PPD za tovar, teda tržby v hotovosti - tak to si musela mať ERP aj doteraz.
JankaO
07.12.11,13:22
Ak je zaregistrovaná na DÚ, tak áno.
KEJKA
07.12.11,13:23
pardon, samozrejme na sluzby som sa chcela opytat...
ak sú tie služby v Prilohe zákona ERP, tak platí to isté - od momentu registrácie ERP už žiadne PPD