simona sucha
09.08.11,20:53
ahojte..potrebovala by som poradit, ohladne občana FO - nepodnikateľ može uzavrieť zmluvu o sprostredkovani so sebou ako podnikateľ - živnostník?
dakujem za odpoved..
Mila123
09.08.11,19:02
sám so sebou? na jednej strane ako FO a na druhej strane ako poskytovateľ služieb? (Sprostredkovateľ)? správne som to pochopila????
Zita5
09.08.11,19:03
ahojte..potrebovala by som poradit, ohladne občana FO - nepodnikateľ može uzavrieť zmluvu o sprostredkovani so sebou ako podnikateľ - živnostník?
dakujem za odpoved..

Nemôže .
simona sucha
10.08.11,05:01
na jednej strane zaujemca o sprostredkovanie FO ( obcan) a na druhej strane sprostredkovatel živnostnik?
dakujem za reakcie..
Ice dive
10.08.11,05:21
nie nemôže, lebo je Samostatne zárobkovo činná osoba SZČO je pre účely zákona o dani z príjmov posudzovaná ako fyzická osoba t.j. uzatváral by zmluvu sám so sebou... platil by si z ľavého vrecka do pravého na tom istom kabáte... zamysli sa napríklad nad tým ako by takýto príjem zdaňoval? veď ako fyzická osoba a aj ako SZČO podáva jedno daňové priznanie...

iné by bolo ak by bol majiteľom a konateľom sro a ako konateľ by sa vo svojej sro zamestnal... napísal by si zmluvu a podpísal aj zľava aj sprava...(už to je riadne psycho že sám so sebou si dohodnem plat a aj s ním súhlasím.....)
simona sucha
10.08.11,07:25
a FO ( obcan) ma vo vlastnictve OA moze toto OA prenajat samemu sebe ako PO ( s.r.o.) na zaklade zmluvy o prenajme OA?
dakujem...
Ice dive
10.08.11,12:10
a FO ( obcan) ma vo vlastnictve OA moze toto OA prenajat samemu sebe ako PO ( s.r.o.) na zaklade zmluvy o prenajme OA?
dakujem...
v tomto prípade už to neprenajíma sebe samému ale sro, ktorej je vlastníkom a štatutárom... ako sro bude musieť tento občan platiť daň z motorového vozidla a nájomné majiteľovi vozidla a majiteľ vozidla bude musieť tento príjem z prenájmu zdaňovať....
Zita5
11.08.11,05:24
a FO ( obcan) ma vo vlastnictve OA moze toto OA prenajat samemu sebe ako PO ( s.r.o.) na zaklade zmluvy o prenajme OA?
dakujem...

Môže prenajať s.r.o. , ale uvedené súkromné MV môže používať aj ako konateľ (i bez pracovného pomeru ) a môže mu sro vyplácať cestovné náhrady .
Vtedy DzmV platí s.r.o.

13. Otázka:
Musí spoločnosť podať daňové priznanie za rok 2010 v prípade, ak konateľ spoločnosti
používal svoje súkromné auto na služobné účely spoločnosti ?
Odpoveď:
Zamestnancom pre účely vyplácania cestovných náhrad podľa § 2 ods. 6 zákona č. 283/2002
Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov sú osoby definované v § 1 ods. 1
a 2 citovaného zákona.
Na základe uvedeného, pre účely dane z motorových vozidiel za zamestnanca možno
považovať osobu, ktorej patrí cestovná náhrada podľa zákona o cestovných náhradách. Ak
medzi zamestnávateľom a osobou nie je uzatvorený pracovnoprávny vzťah a podľa zákona
o cestovných náhradách sa táto osoba považuje za zamestnanca (napr. konateľ, spoločník
spoločnosti, člen združenia a podobne), pre účely dane z motorových vozidiel je táto osoba
zamestnancom. Spoločnosť ako daňovník je za vozidlo zamestnanca povinný do 31. januára
2011 podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel za rok 2010 a zároveň zaplatiť
daň resp. pomernú časť dane.
Ak zamestnanec použije na služobnú cestu vlastné motorové vozidlo, ktorého je zároveň aj
držiteľom, ale zamestnávateľ mu nevypláca cestovné náhrady v zmysle zákona o cestovných
náhradách, zamestnávateľ nie je daňovníkom dane z motorových vozidiel podľa § 85 ods. 2
písm. a) zákona o miestnych daniach.