milanval
09.08.11,21:07
Ahoj Poraďáci, prosím Vás o radu mám nasledovný problém, popíšem situáciu nasledovne:
som s.r.o., mám vlastný obchod a neviem ako mám zúčtovať nasledovnú sitúáciu, keďže mám vlastný obchod tak beriem si na réžiu tovar ako je napríklad: lepidlo, šróby, konzoly, všetko proste čo mi občas treba, batériu, wc, a takéto maličkosti , lebo nevidím dôvod prečo by som to mal kupovať v inom obchode keď to mám aj ja v ponuke, a neviem ja a ani moja účtovníčka ako mám zúčtovať tento uvedený potrebný tovar resp.materiál pre chod mojej firmy, nakoľko ja si myslím že je podľa mňa hlúposť aby som štátu platil DPH keď si to kúpim, ale zase je pravda že keď to sám od seba kúpim tak si to aj predám takže DPH mám aj na výdavkoch aj na príjmoch, no a mňa zaujíma či je to takto správne či môžem svoju vlastnú predajku si dať sám do nákladov alebo sa to účtuje na nejakom špeciálnom účte, moja účtovníčka takúto vec nevie a ani na úrade nám nevedeli povedať, proste chcem aby to bolo správne a hlavne dobre, vopred ďakujem
Dáša_
09.08.11,19:13
a tie drobnosti potrebuješ pre seba súkromne alebo sú dôležité pre chod firmy ?
Mila123
09.08.11,19:16
Ahoj Poraďáci, prosím Vás o radu mám nasledovný problém, popíšem situáciu nasledovne:
som s.r.o., mám vlastný obchod a neviem ako mám zúčtovať nasledovnú sitúáciu, keďže mám vlastný obchod tak beriem si na réžiu tovar ako je napríklad: lepidlo, šróby, konzoly, všetko proste čo mi občas treba, batériu, wc, a takéto maličkosti , lebo nevidím dôvod prečo by som to mal kupovať v inom obchode keď to mám aj ja v ponuke, a neviem ja a ani moja účtovníčka ako mám zúčtovať tento uvedený potrebný tovar resp.materiál pre chod mojej firmy, nakoľko ja si myslím že je podľa mňa hlúposť aby som štátu platil DPH keď si to kúpim, ale zase je pravda že keď to sám od seba kúpim tak si to aj predám takže DPH mám aj na výdavkoch aj na príjmoch, no a mňa zaujíma či je to takto správne či môžem svoju vlastnú predajku si dať sám do nákladov alebo sa to účtuje na nejakom špeciálnom účte, moja účtovníčka takúto vec nevie a ani na úrade nám nevedeli povedať, proste chcem aby to bolo správne a hlavne dobre, vopred ďakujem
čo prvé ti poradím.....vymeň účtovníčku...alebo nech sa to rýchlo naučí.....
a_je_to
09.08.11,20:00
Ide o vlastnú /réžijnú/ spotrebu tovaru, pôvodne nakúpeného na predaj. Ak účtuješ zásoby spôsobom B, tak si nákup účtoval na 504+343/321. Jeho výdaj na vlastnú spotrebu zaúčtuješ na 501/504 bez DPH. Ak účtuješ zásoby spôsobom A, máš ich zaúčtované na 132/131. Výdaj na vlastnú spotrebu najprv preúčtuješ na 112/132 a potom vydáš do spotreby na 501/112. Nič zložité ...
milanval
10.08.11,02:08
je to dôležité pre chod firmy, keď napríklad potrebujeme premazať náradie WD-čko kúpim u seba alebo olej resp. silikon, nepojdem predsa ku konkurencii, pokazí sa mi wc tak splachovač kúpim u seba nie u suseda, sú to všetko takého veci, alebo sme zriadovali skusobnu no samozrejme ze si to vezmem od seba ako strácať čas behanim a zháňaním po iných obchodoch, keď to mám aj ja a este k tomu aj lacnejsie.
milanval
10.08.11,02:11
Ide o vlastnú /réžijnú/ spotrebu tovaru, pôvodne nakúpeného na predaj. Ak účtuješ zásoby spôsobom B, tak si nákup účtoval na 504+343/321. Jeho výdaj na vlastnú spotrebu zaúčtuješ na 501/504 bez DPH. Ak účtuješ zásoby spôsobom A, máš ich zaúčtované na 132/131. Výdaj na vlastnú spotrebu najprv preúčtuješ na 112/132 a potom vydáš do spotreby na 501/112. Nič zložité ...
ďakujem ľudia ste tu super, ja to teda to našu asi naučím, škoda že nevie že takéto niečo ako porada existuje, alebo ju nechám potrápiť že sa to dá len nech sa to naučí a pohľadá.
milanval
10.08.11,02:12
čo prvé ti poradím.....vymeň účtovníčku...alebo nech sa to rýchlo naučí.....
ďakujem aj to je rada nad zlato
remenka
10.08.11,08:16
prosím Vás a v ak to v jednoduchom účtovníctve robím tak, že došlú faktúru za tovar rozúčtujem ako nákup tovaru a spotreba materiálu robím to dobre?
Tweety
10.08.11,08:18
prosím Vás a v ak to v jednoduchom účtovníctve robím tak, že došlú faktúru za tovar rozúčtujem ako nákup tovaru a spotreba materiálu robím to dobre?
Nie, a mimochodom si v téme PÚ.
remenka
10.08.11,08:23
ospravedlňujem sa, že som sa ozvala v nesprávnej téme Tweety vieš mi poradiť ako to mám správne účtovať ?
Mila123
10.08.11,08:29
prosím Vás a v ak to v jednoduchom účtovníctve robím tak, že došlú faktúru za tovar rozúčtujem ako nákup tovaru a spotreba materiálu robím to dobre?

tovar je určený na predaj , to je oki ....prečo materiál ? ten je určený na čo ? nemá to byť prevádzková réžia ???
remenka
10.08.11,08:37
je to napr. lepidlo, papier, drogéria - aj predávam a aj dávam do spotreby na predajňu. Účtovala som to do réžie a potom som sa dočítala tu na porade že do spotreby materiálu, tak neviem...........
Mila123
10.08.11,08:41
je to napr. lepidlo, papier, drogéria - aj predávam a aj dávam do spotreby na predajňu. Účtovala som to do réžie a potom som sa dočítala tu na porade že do spotreby materiálu, tak neviem...........

ja účtujem o réžií.....
Zita5
10.08.11,08:59
je to napr. lepidlo, papier, drogéria - aj predávam a aj dávam do spotreby na predajňu. Účtovala som to do réžie a potom som sa dočítala tu na porade že do spotreby materiálu, tak neviem...........

Ak daný tovar obstaráte za účelom jeho predaja , tak nákup zaúčtujete ako VOZD Tovar a súčasne nevynecháme z účtovania aj skladovú evidenciu - príjem .
Na základe výdajky zo skladu pre potrebu firmy , tieto položky zaúčtujete Interným dokladom v rámci uzávierkových účtovných operácii ako nepeňažná operácia .... do položky Materiál a druhý účtovný zápis Interným dokladom bude storno zápis v časti Tovar v cene, ktorá sa rovná spotrebovanému materiálu .

T.j. Ak firma spotrebuje kancelárske a čistiace potreby za rok v hodnote 50 euro , tak 50 bude storno Tovar a 50 euro zaúčtujete ako výdavok Materiál .

Prevádzková réžia slúži na účtovanie služieb .
Moja odpoveď je pre JU .
Stefan2005
10.08.11,09:10
I...Ak účtuješ zásoby spôsobom A, ... Výdaj na vlastnú spotrebu najprv preúčtuješ na 112/132 a potom vydáš do spotreby na 501/112. Nič zložité ...

podľa mňa sa nič neporuší, ak sa na základe výdajky účtuje priamo 501/132...
Zita5
10.08.11,09:22
ja účtujem o réžií.....

http://www.porada.sk/1724066-post649.html