Iska111
10.08.11,09:53
Dobry den,

som spoludlznikom pri uvere a hlavny ziadatel prestal uver platit, trva to uz dlhsiu dobu. Je mozne ho nejakym sposobom pravne alebo inak napadnut?
alebo je jedinou moznostou uver vyplatit sama a potom ziadat od neho splatenie penazi sudnou cestou? Popripade ma este napada spisat aspon nieco ako Uznanie dlhu a dat mu to podpisat...potom vymahat od neho peniaze na zaklade tohto dokumentu? Prosim o radu, dakujem
focalor
11.08.11,06:21
napadnutie bude velmi tazke, mam velmi podobny pripad, ale uspech tam nevidim, ak zaplatis celu sumu za neho, mas voci nemu narok na zaplatenie svojho podielu ktory si hradila teda max 1/2 (iba ak ste sa dohodli, ze budes spoludlznik v nejakom inom podiele)...
na spoludlznictvo sa vztahuje ustanovenie § 511 a nasl. OZ...
Stanislav 1975
11.08.11,06:28
Dobry den,

som spoludlznikom pri uvere a hlavny ziadatel prestal uver platit, trva to uz dlhsiu dobu. Je mozne ho nejakym sposobom pravne alebo inak napadnut?
alebo je jedinou moznostou uver vyplatit sama a potom ziadat od neho splatenie penazi sudnou cestou? Popripade ma este napada spisat aspon nieco ako Uznanie dlhu a dat mu to podpisat...potom vymahat od neho peniaze na zaklade tohto dokumentu? Prosim o radu, dakujem

No počkaj- ale to je veľký rozdiel že si spoludlžník a nie ručiteľ- spoludlžník je povinný dlh splatiť a nemáš nárok na splatenie dlhu hlavným dlžníkom- to je úplne iné ako pri ručiteľovi...

Totiž, ty si taký istý dlžník ako "hlavný" dlžník- to hlavný je len taká hra slov,ale dlžníci ste obaja...
Stanislav 1975
11.08.11,06:31
napadnutie bude velmi tazke, mam velmi podobny pripad, ale uspech tam nevidim, ak zaplatis celu sumu za neho, mas voci nemu narok na zaplatenie svojho podielu ktory si hradila teda max 1/2 (iba ak ste sa dohodli, ze budes spoludlznik v nejakom inom podiele)...
na spoludlznictvo sa vztahuje ustanovenie § 511 a nasl. OZ...

No nepovedal by som- ak to nemajú zmluvne upravené,tak úver brali spoločne a v celosti spolu obaja...-nemyslím si,že by mal nárok niečo vymáhať od spoludlžníka...
JankaO
11.08.11,06:51
No nepovedal by som- ak to nemajú zmluvne upravené,tak úver brali spoločne a v celosti spolu obaja...-nemyslím si,že by mal nárok niečo vymáhať od spoludlžníka...

Nesúhlasím, treba si pozrieť § 511 zák 40/1964 Zb. Ak plnenie spoludlžníka bolo nad rámec jeho podielu, má právo žiadať náhradu od druhého spoludlžníka.
focalor
11.08.11,11:29
ako uz spomenula JankaO, tak po podrobnom prestudovani § 511 OZ a zodpovedajucemu vykladu plati co som napisal, teda ak sama zaplati cely dlh, ma regresny narok voci spoludlznikovi, ale zase len do svojho podielu (ak tento nebol dohodnuty plati zakonna domnienka ze su podiely rovnake, teda 2 spoludlznici maju akoze 1/2 podiely)...
mam takyto sudny spor a tuto problematiku som si studoval...
Iska111
12.08.11,07:00
Dakujem vsetkym za rady, skusim si este podrobne nastudovat ten zakon....