inuš
10.08.11,11:18
Ahojte poraďáci,potrebovala by som poradiť s touto situáciou. V prevádzke sa vyrábajú čerstvé potraviny. Zamestnanci pracujú v 12 hod. smenách (18,00 - 6,00). Nie je to nepretržitá prevádzka (len 6 dní v týždni). V jeden deň pracuje len jedna smena. Pracujú krátky a dlhý týždeň. Mám problém so smenou, ktorá predchádza sviatku.
Príklad.: 29.8. - pondelok bude štátny sviatok. V nedeľu 27.8. má jedna smena nastúpiť do práce. Ale keďže obchody sú v pondelok 29.8. zavreté a neberú od nás tovar, tak ani ľudia 27.8. nejdú do práce. Doteraz som im to platila ako náhradu mzdy vo sviatok. Konzultovala som to s jednou mzdárkou, ktorá mi povedala, že to nie je náhrada mzdy vo sviatok, ale prekážka na strane zamestnávateľa. Zamestnanci mali nastúpiť do práce, lebo im vyšla smena, ale keďže nebol odbyt, nerobili. Zamestnávateľ im mal nariadiť inú prácu a keďže im nenariadil, je to prekážka na jeho strane a zamestnancom treba zaplatiť ako prekážku v práci, nie náhradu za sviatok.
Ja mám teraz dilemu. Keď bude musieť 27.8. nastúpiť do práce 1. smena, môžem im prideliť inú prácu (napr. sanitárny - majú ho v popise práce) a oni budú musieť nastúpiť? Čo ak odmietnu, mám im ponúknuť čerpanie dovolenky, alebo absenciu? Viete doteraz boli vždy doma a teraz budú musieť pracovať.
Druhá smena, ktorá nastúpi do práce 29.8. už pracuje riadne, má zaplatené hodiny + príplatok za prácu vo sviatok.
Ďakujem vopred za Vaše názory a rady.
inuš
11.08.11,06:34
UUU, nikto mi nevie poradiť, ako to máme riešiť?? Prosím...
pepa78
11.08.11,07:00
Ja ti to poviem zo strany zamestnanca..ako to máme riešené u nás:

Ak mi na sviatok pripadne smena a zamestnávateľ mi neurčí čerpanie dovolenky / minimálne 14 dní vopred / normálne na smenu nastúpim a k mzde mi pripadne aj príplatok za sviatok / 100 % /

Ak mi na sviatok pripadne smena a zamestnávateľ mi určí, že smena je zrušená / minimálne 14 dní vopred / tak na smenu nenastúpim a na základe dohody so zamestnávateľom mi pripadne za nedpracovanú smenu 75 % priemerného denného zárobku

Mali sme to aj tak voľakedy, že smenu mi zamestnávateľ zrušil / 14 dní vopred / na smenu som nenastúpil, ale nemusel som čerpať RD, ale dostal som náhradu sviatku / 100 % /

Takže ja by som nariadil smenu odpracovať / 14 dní vopred / a k mzde vyplatil aj príplatok za prácu vo sviatok...
inuš
11.08.11,08:43
Ďakujem za odpoveď. V podstate som si to ujasnila. ROzvrh zmien majú vopred na celý rok, pretože striedajú si krátky a dlhý týždeň a je jednoduché im to v ročnom kalendári vyznačiť. Vedia dopredu ako kedy majú zmeny.

Podľa zmenového kalendára vyjde jednej zmene nastúpiť do práce 28.8. a teda aj nastúpia. Proste im nariadime iné práce v súlade s ich popisom práce.
Čo sa týka príplatkov za nadčas, za prácu vo sviatok, nočné, to mi je jasné, to vyplácame vždy. Len som sa nejak "bála" nariadiť im prísť do práce, pretože doteraz vždy boli doma a mali zaplatené. Ak odmietnu nastúpiť, tak si môžu zobrať dovolenku, nerada by som to riešila absenciou.

A keď ich necháme doma (napr. cez Vianoce určite nenariadim sanitárny), tak im to vopred oznámim, že zmena sa ruší a zaplatím im prekážku v práci na strane zamestnávateľa vo výške 100%.

Dúfam, že to už teraz správne chápem.
pepa78
11.08.11,11:54
Ďakujem za odpoveď. V podstate som si to ujasnila. ROzvrh zmien majú vopred na celý rok, pretože striedajú si krátky a dlhý týždeň a je jednoduché im to v ročnom kalendári vyznačiť. Vedia dopredu ako kedy majú zmeny.

Podľa zmenového kalendára vyjde jednej zmene nastúpiť do práce 28.8. a teda aj nastúpia. Proste im nariadime iné práce v súlade s ich popisom práce.
Čo sa týka príplatkov za nadčas, za prácu vo sviatok, nočné, to mi je jasné, to vyplácame vždy. Len som sa nejak "bála" nariadiť im prísť do práce, pretože doteraz vždy boli doma a mali zaplatené. Ak odmietnu nastúpiť, tak si môžu zobrať dovolenku, nerada by som to riešila absenciou.

A keď ich necháme doma (napr. cez Vianoce určite nenariadim sanitárny), tak im to vopred oznámim, že zmena sa ruší a zaplatím im prekážku v práci na strane zamestnávateľa vo výške 100%.

Dúfam, že to už teraz správne chápem.

Ak im nariadiš prísť cez sviatok do práce tak jednoducho musia prísť...Dovolenku si na sviatok kedy mali pracovať a neprídu do práce nemôžu zobrať, tam by im mala platiť náhrada sviatku...ten čo príde má zaplatenú smenu + príplatok za sviatok
inuš
11.08.11,13:08
Ak im nariadiš prísť cez sviatok do práce tak jednoducho musia prísť...Dovolenku si na sviatok kedy mali pracovať a neprídu do práce nemôžu zobrať, tam by im mala platiť náhrada sviatku...ten čo príde má zaplatenú smenu + príplatok za sviatok

Tak s týmto nesúhlasím. Pokial mi padne smena a ja chcem ostať doma, tak si napíšem dovolenku a bez ohľadu na to či je to piatok, sviatok, sobota nedela, tak mám dovolenku. Tu hovoríme o nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase. Napr. v krátkom týždni nastupujú do práce v nedelu, utorok a štvrtok. Zamestnanec si nahlási dovolenku a tak má tri dni dovolenky (nerovnomerne rozvrhnutý pr. čas) a tú dovolenku má napísanú aj na nedeľu, lebo je to jeho prac. deň.
lynn
10.10.11,06:42
Prosím o radu skúsených poraďákov v mzdovej oblasti. Máme pracovníkov pracujúcich v nepretržitej prevádzke - strážnikov, ktorí sú odmeňovaní hodinovou sadzbou. Nie sme si istí, koľko hodín je v septembri 2011 fond pracovnej doby-v septembri bolo 20 pracovných dní a 2 sviatky. Fond prac.doby počítame 20x7,5 hodiny=150 hodín alebo 22x7,5 hodiny=165 hodín? Zaujíma nás to preto,že ak pracovník odpracuje 156 hodín, patrí mu 6 hodín nadčas, alebo ešte je v hranici 165 hodín a nadčas mu nepatrí?
Samozrejme, ak mu smena pripadla na sviatok a odpracoval ju, patrí mu ešte príplatok za prácu vo sviatok 50 %.
odpoveď: nakoniec som našla pracovný kalendár, ktorý používajú účtovníčky a pre nepretržitú prevádzku je uvedený mesačne fond pracovného času v hodinách včítane sviatkov.