marulik
10.08.11,12:43
Dobrý deň prajem

obraciam sa na vás s prosbou o radu. V blízkej budúcnosti budeme riešiť dedičstvo po otcovi. Okruh dedičov - mama, brat a ja. Brat v sociálnej núdzi s exekútormi na krku. Býva v spoločnom rodinnom dome s mamou, ktorý mal otec s mamou v BSM. Okrem domu predmetom budú aj otcove zdedené podiely nehnuteľností (pozemky). Obaja chcú, aby som prijala dedičstvo len ja s tým, že mame zostane doživotné právo aj bratovi s rodinou.
Počítala som už veľa rád a stále mám v tom guláš. citujem vyčítané : "v rámci dedičského konania po prvom zosnulom rodičovi dostanú dedičia priestor, aby sa medzi sebou vysporiadali dohodou. Jej obsah je výlučne na vôli dedičov, len nesmie odporovať zákonu alebo dobrým mravom a musí sa týkať všetkého majetku, ktorý je zahrnutý do súpisu aktív a pasív dedičstva. Ak sa teda deti ako dedičia vzdajú celého dedičského podielu v prospech žijúceho rodiča - dediča, súd bude musieť takúto dohodu schváliť, resp. notár osvedčí jej uzavretie. Týmto postupom rodičovský majetok zostane vo vlastníctve pozostalého manžela a deti sa medzi sebou vysporiadajú až v dedičskom konaní po smrti druhého rodiča."
moje otázky :
1. nebudeme po otcovi nič vlastniť - tak naďalej nebude mať brat nič vo vlastníctve - je to nejakým § exekútorského práva napadnuteľné ?
2. je potrebné mať predmetnú dohodu vopred pripravenú - alebo stačí ju ústne urobiť pred notárkou a tá ju zahrnie do osvedčenia o dedičstve?
3. ak by som pristúpila na požiadavku mami a brata - aké nevýhody pre mňa z toho plynú?
4. nebude celý proces odporovať zákonu alebo dobrým mravom

vopred všetkým ďakujem za príspevky
Mária27
10.08.11,11:54
1. Ak by všetko prenechali dohodou tebe, mohol by to exekútor napadnúť a pýtať od teba vyplatenie bratovho dlhu do výšky hodnoty (pozemkov, majetku), ktorú mal zdediť. Pravdu povediac, pozemky (orná pôda) sa niekedy predávajú ťažko. Lepšie by asi bolo, keby to zdedil brat, nech to exekútor predá a zvyšok mu dá. Dlhy sa z dedičstva musia zaplatiť, aj keď sa dedičstvo nedá speňažiť.
2. Stačí urobiť vyhlásenie pred notárkou a nechať to správoplatniť.
3. Je to v bode 1
4. nebude
marulik
10.08.11,14:58
ďakujem veľmi pekne za radu

čo sa týka nehnuteľností - týka sa to dosť veľkého počtu parciel s mrňavými podielmi resp. spoluvlastníctva podielnikov urbáru - ale aj tak je to skoro 3 ha ornej pôdy a pasienkov, časť lesa
žijú na dedine a ten podiel v urbári im dáva záruku na odkúpenie drevnej hmoty na vykurovanie
mne ani tak nejde o brata ako o mamu (každý nesieme zodpovednosť sami za seba)

k bodu 1 - nemám finančné prostriedky na to, aby som vyplatila bratov dlh a mám dosť špekulatívnu švagrinú, ktorá by iste v tom prípade chcela, aby som prispievala na opravy domu. Viem, že je to nechutné prepierať to takto verejne, ale všetci to poznáme, že pri dedičstve sa zvykne rozštvať väčšina rodín
Postoj mami je chrániť svojho syna a vôbec ju tým návrhom nenapadlo, že by mi tým mohla aj uškodiť a nechcem riešiť či vedome či nevedome. Dokonca som o tých exekútoroch do smrti otca ani netušila. Držali to doma pod pokrievkou. Tu vidieť úmysel. A potom vyrukovali s tou požiadavkou ak cítila, že sa o tom budú musieť nejako dohodnúť (vraj na návrh notárky). Mala som k tomu len jednu poznámku, že keď vedeli o situácii prečo to neriešili skôr, odpoveď znela, že podnikali kroky v tom smere a je to neriešiteľné. Potom som už zmlkla a pomyslela som si, že stačilo postupne poplatiť dlhy.