nikulik
17.01.06,13:11
Ako tak študujem Zákon o dani z príjmov, tak presne som to tam nepochopila. Totižto mám dohodára, dôchodcu, ktorý poberá starobný dôchodok, a dala som mu podpísať aj vyhlásenie. Môže si uplatniť nezdaniteľnú časť ak poberá starob. dôchodok???
Velettka
17.01.06,12:18
pokiaľ bol poberateľom už pred 1.1.2005 tak nemá nárok na nezdaniteľnú časť.
Barbara
17.01.06,12:22
pokiaľ bol poberateľom už pred 1.1.2005 tak nemá nárok na nezdaniteľnú časť.


Doplním Velettku, keď mi to dovolí
a pokiaľ poberá star. dôchodok napr. od 1.2.2005, tak ešte má nárok na celý rok na nezdan. čiastku . a keď od 1.1.2005 poberá dôchodok menej ako 87936,- tak na rozdiel má nárok .teda 87936 - jeho dôchodok nižší/ než 87936/ = nezdan čiastka.
nikulik
17.01.06,12:27
Čoooooo??? :eek:
To myslíte vážne? A čo teraz????
SILVIA54
17.01.06,12:41
Chcela by som sa opýtať keď mám dôchodcu na HPP tak mi predloží potvrdenie o tom že je poberateľ dôchodku kvôli ročnému zúčtovaniu(nastúpil 5.9.2005.) a ako sa berú z tohto pohľadu dohodári
Barbara
17.01.06,12:52
Čoooooo??? :eek:
To myslíte vážne? A čo teraz????


akože čooooooooooooooooooooooooooooooooo teraz??


Ty si mu dávala na celý rok nezdan. čiastku??????????
poberá star. dôchodok od 1.1.2005?????
môžeš mu to vyrovnať v ročnom zúčtovaní, ten nedoplatok mu môžeš zraziť do konca roka, v ktorom si mu vykonala ročné zúčt./ splátkach/
ale s tým musí súhlasiť! či nie?????? opravte ma prosím musí - nemusí???????s tým súhlasiť
nikulik
17.01.06,13:04
Má už 73 rokov, takže poberá už pred 01. 01. 2005, zamestnaný je od augusta myslim, takže v ročnom zúčtovaní to vyrovnám?
Velettka
17.01.06,13:55
áno vyrovnaj to v ročnom zúčtovaní. Mal by ti podpísať žiadosť o ročné zúčtovanie. Tiež som bola na tvojom mieste, starobnému dôchodcovi som uplatňovala nezdaniteľnú čiastku a potom som mu to vyrovnala pri ročnom zúčtovaní. Bohužiaľ stane sa, nestíhame všetko sledovať :-)
ajobs
17.01.06,13:56
môžeš mu to vyrovnať v ročnom zúčtovaní, ten nedoplatok mu môžeš zraziť do konca roka, v ktorom si mu vykonala ročné zúčt./ splátkach/
ale s tým musí súhlasiť! či nie?????? opravte ma prosím musí - nemusí???????s tým súhlasiť

Môžeš mu to vyrovnať v ročnom zúčtovaní (ak bude ako), a zraziť v splátkach, pričom nie je potrebný súhlas zamestnanca ( § 131, ods.1 ZP ), pretože ide o plnenie bez právneho dôvodu.
Muška
17.01.06,14:01
Ešte doplním Tonka
Vypýtaj si od dôchodcu potvrdenie koľko mal dôchodok, ak mal nižší ako je odpočítateľná položka - môžeš mu rozdiel uplatniť.
Mirkaska
17.01.06,15:45
Chcela by som sa opýtať na manželku takéhoto dôchodcu - dohodára. Môže si uplatniť nezdaniteľnú časť na ňu, ak mala vlastný príjem nižší ako 19,2 nás. živ. minima? Je tiež dôchodkyňa a jej dôchodok je nižší ako táto suma.
liba2
17.01.06,23:48
Chcela by som sa opýtať keď mám dôchodcu na HPP tak mi predloží potvrdenie o tom že je poberateľ dôchodku..... Nepredkladá potvrdenie ale ak poberá dôchodok od 1.1.05 a ten dôchodok je nižší ako 87.936 Sk, môže vyplníť Žiadosť o ročné zúčt.... a uplatniť si rozdiel medzi dôchodkom a ročnou nezdanit. čiastkou.

.....kvôli ročnému zúčtovaniu(nastúpil 5.9.2005.) a ako sa berú z tohto pohľadu dohodáriOtázku o dohodároch upresni alebo cez "rozšírené hľadanie" si nájdi čo potrebuješ. Denne o tom diskutujeme.
nikulik
18.01.06,10:03
Ešte doplním Tonka
Vypýtaj si od dôchodcu potvrdenie koľko mal dôchodok, ak mal nižší ako je odpočítateľná položka - môžeš mu rozdiel uplatniť.

Tomu trošku nechápem, ak má dôchodok nižší napr. v decembri ako odpočitateľ. položka, tak čo? ako mu to môžem uplatniť?
Velettka
18.01.06,10:16
Ak je jeho sumár dôchodku za celý rok ktorý dostal menší ako nezdaniteľná čiastka na daňovníka, rozdiel si môže uplatniť pri ročnom zúčtovaní ako nezdaniteľnú čiastku.
Príklad:

dôchodca dostal za celý rok 2005 dôchodok 65.000,- Sk

Nezdaniteľná čiastka za r. 2005 je 87.936,-
Odrátaš od nej sumu dôchodku - 65.000,-
= 22.936,-
a rozdiel môžeš dať ako nezdaniteľnä čiastku pri ročnom zúčtovaní
Mirkaska
18.01.06,10:24
Chcela by som sa opýtať na manželku takéhoto dôchodcu - dohodára. Môže si uplatniť nezdaniteľnú časť na ňu, ak mala vlastný príjem nižší ako 19,2 nás. živ. minima? Je tiež dôchodkyňa a jej dôchodok je nižší ako táto suma.

Čo myslíte??? Ja, že áno.
Muška
18.01.06,10:28
Mirka, môžeš - ale zasa len rozdiel
Mirkaska
18.01.06,11:21
Mirka, môžeš - ale zasa len rozdiel
OK, vďaka. Aj dôchodca je daňovník ako každý, nie?:)
liba2
18.01.06,13:10
Tomu trošku nechápem, ak má dôchodok nižší napr. v decembri ako odpočitateľ. položka, tak čo? ako mu to môžem uplatniť?Poberateľ dôchodku nemôže počas roka uplatňovať nezdaniteľnú čiastku, teda neporovnávaš 1/12 dôchodku. Dôchodca svoju nezdaniteľnú čiastku (ak má ročný dôchodok nižší ako 87936 Sk) uplatňuje až v ročnom zúčtovaní dane.
nikulik
18.01.06,14:07
Z toho som pochopila, že aj dohodárovi, a aj dohodárovi ktorý poberá starobný dôchodok robí zamestnávateľ ročné zúčtovanie, pochopila som správne?
ajobs
18.01.06,14:09
Z toho som pochopila, že aj dohodárovi, a aj dohodárovi ktorý poberá starobný dôchodok robí zamestnávateľ ročné zúčtovanie, pochopila som správne?

Zamestnávateľ robí obom "typom" dohodárov ročné zúčtovanie len vtedy, ak o to požiadajú a podpíšu Vyhlásenie...
liba2
18.01.06,14:20
Zamestnávateľ robí obom "typom" dohodárov ročné zúčtovanie len vtedy, ak o to požiadajú a podpíšu Vyhlásenie...Vyhlásenie nemusia podpísať (po skončení roka) ak predložili Žiadosť o vykonanie.... tam je všetko čo k roč. zúčt. treba.
nikulik
18.01.06,14:27
Takže aby sme si to zhrnuli, dohodárovi takisto robím ročné zúčtovanie ako pracovníkovi na TPP. Ak požiadajú o ročné zúčtovanie tak ho urobím aj pracovníkom na TPP aj dohodárom. Z toho vyplýva, že aj keď niekto nepodpísal Vyhlásenie tak mu to ročné zúčtovanie urobím ak podpíše žiadosť o vykonanie roč.zúčtov. Mám pravdu?
Barbara
19.01.06,10:19
Ako tak študujem Zákon o dani z príjmov, tak presne som to tam nepochopila. Totižto mám dohodára, dôchodcu, ktorý poberá starobný dôchodok, a dala som mu podpísať aj vyhlásenie. Môže si uplatniť nezdaniteľnú časť ak poberá starob. dôchodok???



môžeš mu uplatniť vo výške 87936,- v ročnom zúčt. dane, iba v prípade, ak je poberateľom star. dôch. napr. od 1.2.2005, teda nie od 1.1.2005. Keď je poberateľom SD od 1.1.2005 tak len rozdiel medzi nezdan. čiastkou a sumou SD. napr. dôchodok 90000,- tak 90000-87936= 2064,- nezdan. čiastka---- túto čiastku mu len uplatníš v ročnom zúčt. dane

Pekný deň
nikulik
19.01.06,10:44
No už mi je to jasnejšie ale uvidime pri ročnom zučtovani. My sme toho dohodára od 01. 01. 2006 zamestnali na TPP, to znamená, že nemá ani tak nárok na nezdanit. časť?
Mirkaska
19.01.06,10:53
Spomínalo sa tu podpísanie/nepodpísanie "Vyhlásenia" dohodármi. V jednej firme, kedže si neuplatňovali nezdaniteľnú časť, som im to nedala podpísať, a neviem, či z toho nebude nejaký problém...
liba2
19.01.06,13:00
Spomínalo sa tu podpísanie/nepodpísanie "Vyhlásenia" dohodármi. V jednej firme, kedže si neuplatňovali nezdaniteľnú časť, som im to nedala podpísať, a neviem, či z toho nebude nejaký problém...Mirka, ono je to naopak: keďže nepodnísali vyhlásenie, nemohla si im priznať nezdaniteľnú časť, teda to máš v poriadku. Zamestnanec môže teraz po skončení roka podať žiadosť o výpočet dane... u toho zamestnávateľa, u ktorého podpísal vyhlásenie. Ak nepodpísal u žiadneho, môže sa rozhodnúť pre jedného z nich, spravidla to býva ten posledný. Takto sa môže rozhodnúť aj dohodár-dôchodca, ale tam pozor na výšku jeho dôchodu (to už tu bolo vysvetlené), priznať sa mu môže len rozdiel ak jeho dôchodok bol nižší ako je odpočít. suma. Takže žiadny problém. Treba to len papierovo upratať.
Mirkaska
19.01.06,14:43
Mirka, ono je to naopak: keďže nepodnísali vyhlásenie, nemohla si im priznať nezdaniteľnú časť, teda to máš v poriadku. Zamestnanec môže teraz po skončení roka podať žiadosť o výpočet dane... u toho zamestnávateľa, u ktorého podpísal vyhlásenie. Ak nepodpísal u žiadneho, môže sa rozhodnúť pre jedného z nich, spravidla to býva ten posledný. Takto sa môže rozhodnúť aj dohodár-dôchodca, ale tam pozor na výšku jeho dôchodu (to už tu bolo vysvetlené), priznať sa mu môže len rozdiel ak jeho dôchodok bol nižší ako je odpočít. suma. Takže žiadny problém. Treba to len papierovo upratať.

Ja som myslela, že každý musí podpísať vyhlásenie, kde začiarkne uplatňujem-neuplatňujem...
Ďakujem krásne, už som myslela, že ich idem niekde zháňať - tých bývalých dohodárov :) ;)
Barbara
20.01.06,06:12
Ja som myslela, že každý musí podpísať vyhlásenie, kde začiarkne uplatňujem-neuplatňujem...
Ďakujem krásne, už som myslela, že ich idem niekde zháňať - tých bývalých dohodárov :) ;)


Ahoj Mirkaska, ale aby si mala dušu na mieste, tak sa ich opýtaj či si nechcú uplatniť tú nezdan. časť. možno , keď sú u Vás ako dohodári, majú inde podpísané vyhlásenie. Boh ví.
a hneď Ti bude lepšie a nebudeš mať ani výčitky svedomia, že si sa ich ani neopýtala.
Ja by som sa ich určite opýtala, veď za to nič nedám a budem mať dušu na mieste.:p
Mirkaska
20.01.06,09:27
Ahoj Mirkaska, ale aby si mala dušu na mieste, tak sa ich opýtaj či si nechcú uplatniť tú nezdan. časť. možno , keď sú u Vás ako dohodári, majú inde podpísané vyhlásenie. Boh ví.
a hneď Ti bude lepšie a nebudeš mať ani výčitky svedomia, že si sa ich ani neopýtala.
Ja by som sa ich určite opýtala, veď za to nič nedám a budem mať dušu na mieste.:p

Ale oni už nepracujú u tej firmy, ktorej robím mzdy. A nikto nevie kde momentálne sú. Niektorí boli dôchodcovia, im je to jedno, ale tí ostatní neviem. Keď odchádzali dala som im potvrdenie o mzde a zrazených preddavkoch, no teraz sú už nové tlačivá. Ale myslím, že by mali platiť a nemusím im posielať nové.
liba2
20.01.06,10:49
Ale oni už nepracujú u tej firmy, ktorej robím mzdy. A nikto nevie kde momentálne sú. Niektorí boli dôchodcovia, im je to jedno, ale tí ostatní neviem. Keď odchádzali dala som im potvrdenie o mzde a zrazených preddavkoch, no teraz sú už nové tlačivá. Ale myslím, že by mali platiť a nemusím im posielať nové.
Mirka nerob si starosti. Dala si im potvrdenie - úlohu si splnila. Po skončení roka je to na nich čo urobia, vôbec po nich nepátraj :) . Tie tlačivá ktoré si počas roka použila sú platné, veď si im nemohla dať nové keď vtedy neboli. Teraz nerob nič. Keď ti niektorý z nich predloží žiadosť na vykonanie...., tak urobíš čo treba. To je všetko.
niznansky_v
21.01.06,10:39
Ak ma priznany dochodok k 1.1.2005 tak nema narok, ak je to uz k 2.1.2005 tak moze uplatnit nezdan.cast v plnej vyske, tak mi to povedali na DU
Evanka
21.01.06,14:14
Pre úplnosť citujem:
§ 11
Nezdaniteľné časti základu dane
ods (2)
Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 1 písm. a), ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku, 22) (ďalej len dôchodok ) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia a je vyšší ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a). Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a), zníži sa základ dane podľa odseku 1 písm. a) len vo výške rozdielu medzi vyplatenou sumou dôchodku a sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a).

Tak do dôchodkul radšej od 2.1. ako od 1.1. http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
liba2
21.01.06,15:33
Pre úplnosť citujem:
Základ dane daňovníka .............Evanka, prosím ťa, dopíš do svojho príspevku číslo § a ods. ktorý cituješ - pre úplnosť :) . Ďak.
SOME
06.02.06,19:11
Chcela by som sa spýtať resp. potvrdiť, ak dôchodkyňa pracovala 4 mesiace 1-4/05 -má potvrdenie od zamestnávateľa o príjme 71000,-.
Od 1.5.2005 jej bol priznaný dôchodok - uplatní si celú nezdaniteľnú časť na rok. K daňovému priznaniu priloží to potvrdenie o príjme od zamestnávateľa a ešte niečo? Ako sa zdokladuje ten dôchodok?
Ďakujem.
ajobs
06.02.06,19:17
Chcela by som sa spýtať resp. potvrdiť, ak dôchodkyňa pracovala 4 mesiace 1-4/05 -má potvrdenie od zamestnávateľa o príjme 71000,-.
Od 1.5.2005 jej bol priznaný dôchodok - uplatní si celú nezdaniteľnú časť na rok. K daňovému priznaniu priloží to potvrdenie o príjme od zamestnávateľa a ešte niečo? Ako sa zdokladuje ten dôchodok?
Ďakujem.

Uplatní si celú nezdaniteľnú čiastku, dôchodok zdokladuje priznaným rozhodnutím o dôchodku (resp. 2 rozhodnutiami, pretože v roku 2005 do 30.6.2005 dostávala jednu sumu, od 1.7.2005 sa dôchodky diferencovane valorizovali).
SOME
06.02.06,19:26
Ďakujem za rýchlu odpoveď, naozaj má tu dve čiastky. Píše sa to aj niekam do daňového priznania?
ajobs
06.02.06,19:32
Ďakujem za rýchlu odpoveď, naozaj má tu dve čiastky. Píše sa to aj niekam do daňového priznania?


Ale teraz si uvedomujem, že ak mala dôchodok od 1.5.2005, potom si uplatňuje celú nezdaniteľnú čiastku, dôchodok nikde nepíše.
SOME
06.02.06,19:39
Ďakujem. Takže prizná to čo zarobila a zaplatené preddavky jej vrátia.
ajobs
06.02.06,19:41
Ďakujem. Takže prizná to čo zarobila a zaplatené preddavky jej vrátia.

Samozrejme, je to tak.
Melnick
10.02.06,08:38
môžeš mu uplatniť vo výške 87936,- v ročnom zúčt. dane, iba v prípade, ak je poberateľom star. dôch. napr. od 1.2.2005, teda nie od 1.1.2005. Keď je poberateľom SD od 1.1.2005 tak len rozdiel medzi nezdan. čiastkou a sumou SD. napr. dôchodok 90000,- tak 90000-87936= 2064,- nezdan. čiastka---- túto čiastku mu len uplatníš v ročnom zúčt. dane

Pekný deň

Barbarka, nemalo to byť: 87936-90000= - 2064, takže neuplatníš nič?:)
Osmijanko
09.03.06,21:13
Myslím si, že logika zákona je v tom, že každý daňovník je oslobodený od dane z príjmu v roku 2005 do výšky 87 936,-. Teda ak starob. dôchodca dostal SD v úhrnnej výške viac ako je 87 936,-, nemá nárok na nezdaniteľnú časť a celý jeho príjem zo zárobku je danený 19%. Preto má pravdu Melnick.
ajobs
11.03.06,21:47
Myslím si, že logika zákona je v tom, že každý daňovník je oslobodený od dane z príjmu v roku 2005 do výšky 87 936,-. Teda ak starob. dôchodca dostal SD v úhrnnej výške viac ako je 87 936,-, nemá nárok na nezdaniteľnú časť a celý jeho príjem zo zárobku je danený 19%. Preto má pravdu Melnick.

Okrem jednej výnimky uvedenej v § 46 ZDP (ak mal príjmy nižšie ako 43.968 SK).
svojar
11.03.06,22:25
Ak má dôchodca aj s dôchodkom vyšším ako 87. 936 Sk príjem do 43. 968 Sk má po podaní daňového priznania nárok na vrátenie odvedených preddavkov na daň. Na riadku 53 DPFO "A" dá "nula" podľa poučenia č. 7 na str. 4 DPFO "A" a tým mu vznikne daňový preplatok.
tanti
14.06.06,09:10
Chcem sa spytat, ci tieto podmienky, co sa tu spominala platia aj pre poberatela predcasneho starobneho dochodku, ktory uzavrel TPP.Mame zamestnankynu, ktora teraz poziadala o predcasny dochodok a zaroven ma s nami uzavrety TPP chcem sa spytat, ci sa jej tak isto nezdanitelne casti zakladu dane uplatnuju az v rocnom zuctovani resp. ich pomerna cast. Dakujem
Lilu1
16.03.07,08:26
Dobrý deň,
ja mám pred sebou potvrdenie o príjmoch FO zo zavislej činnosti (od poberateľa starobného dôchodku pred 1.1.2006) v ktorom je uvedené:
riadok 1: úhrn príjmov 14 484 Sk za obdobie 6-8
riadok 4: základ dane 14 484 Sk
riadok 5: úhrn preddavkov na daň je 82 Sk
riadok 6: nezdaniteľná časť na daňovníka" v sume 15 136 Sk za kalendárne mesiace 6-8.
Zákon hovorí že základ dane sa neznižuje ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku...
Nie je mi jasné z čoho vypočítali úhrn preddavkov na daň. Ale to ani nie je podstata veci, skôr ma zaujíma či si má dotyčná osoba podať DP keď:
1. jeho úhrn zdaniteľných príjmov neprevyšuje sumu 45 408 Sk
2. podľa môjho názoru bude mať doplatok na dani nakoľko nemá nárok na NČ

Ďakujem.
katkaj
16.03.07,08:39
Dobrý deň,
ja mám pred sebou potvrdenie o príjmoch FO zo zavislej činnosti (od poberateľa starobného dôchodku pred 1.1.2006) v ktorom je uvedené:
riadok 1: úhrn príjmov 14 484 Sk za obdobie 6-8
riadok 4: základ dane 14 484 Sk
riadok 5: úhrn preddavkov na daň je 82 Sk
riadok 6: nezdaniteľná časť na daňovníka" v sume 15 136 Sk za kalendárne mesiace 6-8.
Zákon hovorí že základ dane sa neznižuje ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku...
Nie je mi jasné z čoho vypočítali úhrn preddavkov na daň. Ale to ani nie je podstata veci, skôr ma zaujíma či si má dotyčná osoba podať DP keď:
1. jeho úhrn zdaniteľných príjmov neprevyšuje sumu 45 408 Sk
2. podľa môjho názoru bude mať doplatok na dani nakoľko nemá nárok na NČ

Ďakujem.

Ak mal príjem menší ako 45.408 tak nemá žiadnu daňovú povinnosť. Čiže je jedno či mu odrátali alebo neodrátali odpočítateľnú položku. Daň neplatí.
Len v tom zamestnaní by si to mali opraviť.
Lilu1
16.03.07,08:58
Ďakujem Katka. A ak sa môžem spýtať ešte dotyčná osoba má ešte jedno ptvrdenie kde má príjem 7296 Sk za 08/2006 a úhrn zrazených preddavkov 1386 Sk. Toto potvrdenie je v poriadku ale ak by chcel o vrátenie daňového preplatku z oboch potvrdení má narok na vrátenie dane však? 1386+82=1468 Sk.

Ešte raz vďaka.
katkaj
16.03.07,09:00
Ďakujem Katka. A ak sa môžem spýtať ešte dotyčná osoba má ešte jedno ptvrdenie kde má príjem 7296 Sk za 08/2006 a úhrn zrazených preddavkov 1386 Sk. Toto potvrdenie je v poriadku ale ak by chcel o vrátenie daňového preplatku z oboch potvrdení má narok na vrátenie dane však? 1386+82=1468 Sk.

Ešte raz vďaka.

Áno pokiaľ má príjem do 45408, tak nech si urobí DP a všetka zrazená daň sa mu vráti. ;)