hubatá
10.08.11,14:29
Milí poraďáci,
obraciam sa na Vás s problémom, ktorý je väčšine vám dobre známy:

Na LV som vlastníkom ornej pôdy o výmere 1200 m2. Hoci som vyčerpala všetky možnosti ešte pred pozemkovými úpravami, bývalé ŠM mi nevyhovelo a roľu fyzicky nevrátilo. Po pozemkových úpravách je situácia taká že ja mám roľu vedenú na katastri v registri "E" a 3 nájomcovia ju majú pridelenú ako náhradné pozemky v registri "C". Nájomcovia sú narodení v r. 1931, 1928 a 1940, roľa nie je obrábaná, je tam zelina po pás. Roľa bola včlenená do susedných pozemkov, dostala nové parcelné číslo a obec má celý ten chotár v územnom pláne na výstavbu RD v roku 2012.

Mám na Vás tieto otázky:
1. V prípade úmrtia nájomcov dostane sa roľa do dedičského konania a prejde na deti?
2. Môžem si dať roľu vymerať geodetom a požiadať kataster o prevedenie z registra "E" do registra "C" - bude to mať pre mňa ako vlastníka nejaký význam keď o 2 roky sa pozemky budú vykupovať, prevedie mi to vôbec kataster za tejto situácie do registra "C"?

Ešte poznamenávam že v intraviláne dediny mám cca 30 árov pozemkov, ktoré mi užívajú bezplatne týmto spôsobom všelijakí nájomníci vedení v registri "C", mňa kataster ako vlastníčku vedie v registri "E". Ja potrebujem cca 10 árov záhrady a nemôžem sa k nim nijako dostať.
Anna123
10.08.11,12:59
Hubatá máš to ťažké, ale podľa môjho názoru sa určite stala chyba pri pozemkových úpravach, myslím, že sa dá odvolať do 3 rokov od skončenia úprav alebo potom už len súdnou cestou.
hubatá
10.08.11,14:33
Pri pozemkových úpravách sa stala tá chyba že nájomníkom mali dať zmluvy len do skončenia pozemkových úprav a nie aby ako nájomníci boli registrovaní na katastri v registri "C". Teraz by ma teda zaujímalo ako ja ako vlastník si môžem dať tú rolu previesť do registra "C" nielen na papieri ale aj fyzicky užívať, lebo mám k nej vynikajúci prístup z cesty, môžem na ňu zaviesť geodeta, môže mi ju vymerať. Ale zbytočne ju budem oplocovať a vymeriavať keď je v zahrnutá do územného plánu a bude sa predávať ako stavebný pozemok.
BXLmiami
11.08.11,09:24
Najlepšie právnik pretože ak máš v ruke papiere že to vlastníš a niekto spravil umyselne alebo neumyselne chybu,tak nečakaj,že ti to dobrovoľne vrátia.A ak je to stavebný pozemok,dostaneš za to aspon viac penazí aj ked viem,že ty chceš hlavne záhradu.Treba začať geodetom,a postupne budeš vidieť ako sa to vyvíja.Nečakaj,že to bude jednoduché,ľahšie to bolo ukradnuť ako teraz vrátiť.
jar88
11.08.11,09:36
Pri pozemkových úpravách sa stala tá chyba že nájomníkom mali dať zmluvy len do skončenia pozemkových úprav a nie aby ako nájomníci boli registrovaní na katastri v registri "C". Teraz by ma teda zaujímalo ako ja ako vlastník si môžem dať tú rolu previesť do registra "C" nielen na papieri ale aj fyzicky užívať, lebo mám k nej vynikajúci prístup z cesty, môžem na ňu zaviesť geodeta, môže mi ju vymerať. Ale zbytočne ju budem oplocovať a vymeriavať keď je v zahrnutá do územného plánu a bude sa predávať ako stavebný pozemok.
Preštuduj si riadne svoje doklady.
Ty už po pozemkových úpravách žiadnu parcelu E nevlastníš. Máš parcelu novú a asi aj na inom mieste a na 99% je zapísaná v katastri, ako C.
hubatá
11.08.11,10:31
Jar88:
mám v rukách LV a moje vlastníctvo je na ňom uvedené v registri "E". Nájomníci na výpise z evidencie nehnuteľností majú nové parcelné čísla, LV nie je založený, a ich mená sú uvedené v "C".

Čo má väčšiu váhu: LV s vlastníctvom uvedeným v registri "E" alebo výpis z evidencie nehnuteľností s uvedením mena nájomcu v registri "C"?

A ako by som sa mala dopracovať k novej parcele kde by som bola zapísaná v katastri v registri "C" - ako to zistím? Na www.katasterportal.sk som zapísaná tak ako som ti vyššie popísala. Ebne ma už z toho .....
81janka
11.08.11,11:18
Pri pozemkových úpravách sa stala tá chyba že nájomníkom mali dať zmluvy len do skončenia pozemkových úprav a nie aby ako nájomníci boli registrovaní na katastri v registri "C". Teraz by ma teda zaujímalo ako ja ako vlastník si môžem dať tú rolu previesť do registra "C" nielen na papieri ale aj fyzicky užívať, lebo mám k nej vynikajúci prístup z cesty, môžem na ňu zaviesť geodeta, môže mi ju vymerať. Ale zbytočne ju budem oplocovať a vymeriavať keď je v zahrnutá do územného plánu a bude sa predávať ako stavebný pozemok.
A ako sa môže predávať ako stavebný pozemok, keď ho ty (vlastník) nepredávaš?!:eek: Tí nájomcovia, ak to majú vymerané ako náhradu za iný pozemok, vymerajú im ho inde, toto je predsa tvoje!
hubatá
11.08.11,12:11
81janka:
celý chotár sa bude predávať ako stavebné pozemky, keďže je tam podľa územného plánu 2012 plánovaná výstavba RD.
jar88
11.08.11,12:28
Jar88:
mám v rukách LV a moje vlastníctvo je na ňom uvedené v registri "E". Nájomníci na výpise z evidencie nehnuteľností majú nové parcelné čísla, LV nie je založený, a ich mená sú uvedené v "C".

Čo má väčšiu váhu: LV s vlastníctvom uvedeným v registri "E" alebo výpis z evidencie nehnuteľností s uvedením mena nájomcu v registri "C"?

A ako by som sa mala dopracovať k novej parcele kde by som bola zapísaná v katastri v registri "C" - ako to zistím? Na www.katasterportal.sk (http://www.katasterportal.sk) som zapísaná tak ako som ti vyššie popísala. Ebne ma už z toho .....
Ty si písala, že už prebehli pozemkové úpravy a tak si myslím, že podľa zákona o pozemkových úpravách by mal byť na svete aj nový, vami schválený (odsúhlasený) rozdeľovník parciel. Na jeho základe by mal mať každý vlastník svoju novú parcelu "C" v katastri. Do katastra sa nezapisujú žiadne "Ečka", tie sú len v určenom operate. Ten sa vytváral len za účelom evidencie pre potrebu budúceho usporiadania pozemkov.
-------------------------------------------------------
Ťažko sa to vysvetľuje. Najlepšie bude ak si naštuduješ zákon o pozemkových úpravách. Je prístupný aj na stránke "vyvlastnenie.sk"
-------------------------------------------------------
Pravdepodobne váš nový rozdelovník bol správoplatnený vyvesením na obecnom úrade. S tým už nič nenarobíš. Jednoducho je platný.
olybaba
11.08.11,17:14
- podla mna sa tu miesa konanie o pozemkovych upravach podla zak.c.330/1991 Zb. a konanie podla zakona o niektorych opatreniach na usporiadanie vlastnictva k pozemkom - konanie obnovenej evidencie pozemkov - ROEP podla zak.c.180/1995 Z.z.

- po ukonceni pozemkovych uprav parcely z obvodu pozemkovych uprav, ci boli v registri zapisane ako "E" alebo "C" parcely su uz len parcelami registra "C", su zapisane ne LV
- predmetom ROEP su len parcely registra "E", ktore po ukonceni, aj ked su zapisane na LV ostavaju parcelami registra "E"
hubatá
12.08.11,05:11
Mne z vašich vysvetlení a takmer 2-ročného vybavovania po našich úradoch vyplýva že keď som nebola fyzicky prítomná pri každom vymeriavaní parcely, tak som prestala byť vlastníčkou parciel a teraz sú vlastníci tí, ktorí si pri vymeriavaní ukázali že odtiaľto-potiaľto užívam a chcem to mať na LV. Samozrejme že nikto z domácich nemal záujem aby mal parcelu vymeranú 10 km od domu, ale si večer pred vymeriavaním obohnali hrdzavým plotom moju parcelu lebo vedeli že som vyhlásenie o vymeriavaní parciel vyvesené na OÚ nemohla čítať, keďže som z iného mesta. Čo potom tí chudáci čo sú roztrúsení po svete?
A potom stačilo vyvesiť na Obecnom úrade už len zoznam a ten sa stal platný, pretože nikto z domácich (lebo len tí ho mohli čítať) sa neodvolal.

Ja som po skončení pozemkových úprav som predsa dostala zoznam, v ktorom som si skontrolovala čísla parciel a boli tam uvedené ako moje vlastníctvo a teda som spokojne ho založila. Po pozemkových úpravách som sa opäť (po koľký krát už?) začala zaujímať o moju roľu čo z nej chcem mať záhradu - a opäť to nejde, lebo som sa zázračne ocitla na LV v "E" a nie v "C".

Včera som bola na katastri sa pýtať čo s tým: treba mi urobiť podrobný geometrický plán na obnovu právneho vzťahu ku konkrétej parcele aby som si mohla dať urobiť zápis z "E" do "C". Výmera 1237 m2 ma bude stáť 430,- € + kolky, + cestovné, + telefóny + moja dovolenka + nervy. To mne ako vlastníkovi kto zaplatí - štát ?????

A ešte musím počítať s tým že definitívne prídem v roku 2012 o polovicu parcely, zostane mi ten úzky pás na ktorom nepostavím ani latrínu, bez blízkosti IS, so zlým prístupom - pretože je schválený územný plán a idú sa tam stavať RD.

Nič iné ma nenapadá, ako novodobé vyvlastňovanie pozemkov bez poskytnutia náhrady pôvodnému vlastníkovi a zarábaní štátu na poplatkoch.
Zároveň bohatnú geodetické kancelárie.
Anna123
12.08.11,06:09
Na LV si vlastničkou tej parcely vo výmere 1237 m2 v 1/1, teda v celosti?
hubatá
12.08.11,08:39
Áno, Anička 123, inak by som si nerobila žiadne nároky.
Anna123
12.08.11,10:07
Ja viem, že ťa to všetko hnevá ale keď si to dáš zamerať a neskôr predaš za tú sumu možno kúpiť vysnívanú záhradu niekde inde, ale zober môj prípad, tiež som vlastníčkou pôdy výmera parcely cca 3 ha z toho je môj podiel cca štvrť ha v "E" a cca 20 spoluvlastníkov, ktorí všetci by museli súhlasiť, aby som si dala vymerať moju výmeru t.j. štvrť ha a ľudia čo ich nepoznám, dávnom zomreli, ich dedičia musia súhlasiť - tak čo robiť...,
Ajk&
12.08.11,19:22
Ako to tu čítam, tak to ešte len bude bordel v evidencii nehnuteľností !!!!
Keď ŠM alebo JRD niečo užívali, tak mali s nami spísané zmluvy, a aj keď platili mizerné nájomné - ale ho platili a vedela si kde máš pôdu.

Teraz celú SR previedli do "E" ale nikto neprikázal predtým nájomníkom ktorých dali do "C" aby si s vlastníkom vysporiadal pozemok či už uzavretím novej zmluvy alebo odkúpením pozemku.

Vlastníci žijú v kľude a myslia si že aj naďalej vlastnia pozemky. Vlastnia ale len fiktívne, nikdy sa už k nim nedostanú.